12. 12. 2017 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Jaké je to nej kolo, se kterým bude každý cyklo výlet perfektním zážitkem? Každý máme jiné nároky a tak nejlepším kolem pro každého je právě to, které splní naše přání, požadavky a představy a dokonale nás doveze do cíle i zpátky domů a každou jízdu si navíc užijeme s radostí a naplno. A padnout si do noty musíme s kolem hned napoprvé!

Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola

12. 12. 2017

1. Výběr začíná volbou obchodu

Nedočkavě listujete reklamními letáky a už už se chystáte s platební kartou vyrazit do supermarketu, pro zaručeně nejlevnější kolo špičkových kvalit široko dalek? Raději se ani nezvedejte z pohovky a dobře si rozmyslete, zda skutečně toužíte po jízdním kole pochybné značky i pověsti, sestavené z neznámých komponentů a jistě i nevalné životnosti a spolehlivosti. Ať už si chcete koupit kolo jen tak pro rekreační vyjížďky nebo jste cyklista tělem a duší a v nohách máte našlapáno tisíce kilometrů, vždy vybírejte kolo u profesionálů. Svěřte svou cyklistickou vášeň nejen kolu osvědčené značky, která se na výrobu kol specializuje, ale také prodejci, který vám profesionálně s výběrem kola poradí. Nejen začátečník, ale i zkušený cyklista, nepohrdne radami odborníků, kteří mu ochotně a odborně poradí, které kolo pro něj bude láskou pro další společné kilometry.

2. Cena je relativní

Málokdo má na bezbřehé utrácení, ovšem při nákupu jízdního kola není rozumné řídit se prioritně jeho cenou, navíc investice do kvality není nikdy zbytečná. Koupíte-li si nejlevnější jízdní kolo, je logické, že vám nevydrží sloužit tak dlouho, jako dražší kolo s kvalitnějšími komponenty a také v případě, že vás cyklistika skutečně chytne za srdce jej nebudete moci tolik vylepšovat a dolaďovat, jako dražší typy. I když se vám cenově nákladnější kolo zdá jako vysoká investice, bude vám sloužit mnohem déle a kvalitněji, čímž ve výsledku ušetříte nemalé finanční prostředky navíc. Díky moderní době si tak můžete jízdní kolo koupit i na splátky a nezatížit tak rodinný rozpočet velkým výdajem. Pokud tedy nechcete běžet do obchodu za pár let pro nové jízdní kolo, nechte si odborně poradit a investujte jednou, zato do pořádného a kvalitního jízdního kola.

3. Není kolo jako kolo

A na mysli máme tentokrát různé typy jízdních kol dle stylu jízdy a povrchu, pro který jsou ideální.

Bezpochyby nejprodávanější a mezi cyklisty početně nejoblíbenější, jsou kola krosová a horská. Při výběru typu jízdního kola je velice důležité, na jakém povrchu a terénu chcete nejčastěji jezdit. Zatímco horské kolo je ideální do náročného a přírodního terénu, ale zvládne i jízdu po silnici, krosové kolo je jako stvořené pro pevné silnice a cyklostezky, v terénu byste však trpěli vy i kolo a kopec by byl obzvláště ve směru dolů téměř nesjízdný. Pokud vaše srdce bije pro horské kolo, můžete si navíc vybírat i dle konkrétního terénu, kterému dáváte přednost. Horská kola se totiž dělí na další typy v závislosti právě na terénu jako modely cross country, trail bike, all mountain i ryze závodní verze. Další kategorie jízdních kol jako BMX a freestyle jsou uzpůsobená pro nejrůznější akrobatické kousky a triky, downhill kola zvládnou rychlý sjezd neskutečně drsným terénem a elektrokola vám dopřejí cyklistický rozlet, i když se vám zrovna nedostává potřebných sil.

4. Pružit nebo nepružit?

Při výběru horského kola budete stát jistě před otázkou, zda zvolit kolo s pevným rámem v kombinaci s odpruženou přední vidlicí nebo sáhnout po kole celoodpruženém a jak jinak, oba typy mají svá pro a proti a hlavní roli opět hraje terén, po kterém budete jezdit. Kolo s pevným rámem je vhodné do terénu bez kamenů, kořenů a nerovností, kde si s tímto kolem budete moci dopřát rychlou jízdu nejen po rovině, ale také do kopce i z kopce. Celoodpružené kolo perfektně zvládá každou nerovnost, kterou díky odpružení ani nepocítíte a šetříte tak nejen své ruce, lokty i ramena, ale také páteř, jinak namáhanou nepříjemnými vibracemi a nárazy. Celoodpružené kolo se v náročném terénu také mnohem lépe ovládá, důležité je také jeho precizní seřízení a nastavení.

5. Který rám je nad zlato?

Vyznat se v kvalitě a přednostech jednotlivých rámů, to už opravdu vyžaduje nějaké ty zkušenosti. V dnešní době mají cyklisté na výběr hned z několika typů rámů a také druhů použitých materiálů. Setkat se můžete s rámy z oceli, titanu, hliníku, i karbonu, přičemž právě hliník a karbon jsou v posledních letech nejoblíbenější. Hliníkový rám vyniká nízkou hmotností a boční tuhostí rámu, jeho pružnost však pokulhává. Oproti tomu karbonový rám má ve vínku vysokou pevnost, pružnost a přitom extrémní lehkost, jeho cena je však vyšší. Při výběru rámu kola nezapomeňte ani na správnou volbu velikosti rámu - jen tak bude vaše jízda pohodlná a komfortní. Každý výrobce udává svou tabulku velikostí, ve které se řiďte především vlastní výškou postavy, obecně pak doporučením, že pokud se postavíte obkročmo nad rám kola, horní rámová trubka by od vašeho rozkroku měla být ve vzdálenosti zhruba 5 cm.

6. Význam vidlice rozhodně nepodceňujte

Vidlice nemusí být pouze odpružená, ale také různě konstruována, navíc její vhodný výběr je klíčový - na rozdíl od jiných komponentů jí hůře vyměníte, rozhodně taková výměna nestojí pár korun. Proto v otázce výběru vidlice rozhodně nešetřete, ať už toužíte po pevné silniční vidlici, krosové či odpružené variantě. Samotná vidlice ovlivňuje nejen jízdní vlastnosti, ale také jezdcův komfort během jízdy, neváhejte se tedy poradit o vhodnosti volby vidlice duralové, titanové či karbonové.

7. Bez spolehlivých brzd to nepůjde!

Zatímco dříve si každý cyklista vystačil s klasickými ráfkovými V-brake brzdami, dnes obzvláště na mokru ocení brzdy kotoučové, které jsou součástí většiny jízdních kol. Jejich velkou předností je výkon, který je stejný za všech povětrnostních podmínek a spolehlivost efektivního brzdění tak zvyšuje bezpečnost samotné jízdy. Ráfkové brzdy oproti tomu právě za deště nejsou příliš spolehlivé, i když jejich brzdný účinek je za sucha vyšší. Ráfkové brzdy jsou tak vhodnější na silniční a základní horská kola, kotoučové brzdy často najdete na horských, krosových a městských kolech.

8. Kvalitní komponenty rovná se špičkové kolo

Kolo netvoří jen rám, dvě kola a brzdy, ale také spousta drobných komponentů, které jedině v prvotřídní kvalitě tvoří dokonalý celek. Rozhodně není jedno, jaké má vaše kolo řídítka, přehazovačku, pastorky, ráfky, kliky ani převodník. Čím lepšími komponenty bude vaše kolo osazeno, tím bude každá jízda tišší, příjemnější i spolehlivější, ale také lehčí - ano kvalitnější komponenty jsou nejen lepší, ale také váhově nižší, a každý gram se počítá!

9. Pořádná výbava se vždycky hodí!

A začít můžete tím bezesporu nejdůležitějším bezpečnostním doplňkem, a tím je cyklistická helma. Neochrání vás před samotným pádem, ale výrazně dokáže vaši hlavu ochránit před jeho následky. Ani význam reflexních prvků rozhodně nepodceňujte a ať už si pořídíte kvalitní cyklistické oblečení, jehož součástí reflexní prvky jsou nebo vsadíte na osvědčené pásky, vždy jsou smysluplné, stejně jako nezbytné a řádné osvětlení. Pro případ defektu jistě oceníte sadu nářadí i sadu pro opravu kola, nebo rovnou náhradní duši, kterou lehce můžete vozit všude s sebou v praktické brašně na kolo, do které se vám vejde i pumpička. Na dodržování pitného režimu může statečně dohlížet láhev na pití, ale také úžasné cyklistické batohy, které v sobě ukryjí nejen svačinu či náhradní oblečení, ale také hydrovak, díky kterému už nebudete muset zastavovat pokaždé, když vás přepadne žízeň.


Pokračujte zpět na výběr jízdního kola


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na jízdní kola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky a do jeho kompetencí patří i sortiment domků na nářadí. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola nebo zahradního domku na nářadí.

Další články

Grily Weber to umí rozpálit už více než 50 let Zvídavé otázky o elektrokolech, na které se u nás nemusíte bát zeptat Romotop opět příjemně překvapil – trhu vévodí krbové vložky Romotop Heat Správnému cyklistovi nechybí kolo, ale také výbava! Dřevo do krbu a vše kolem něj Když značka není jenom jméno aneb co dali známí výrobci jízdním kolům do vínku Malý průvodce, jak vybrat dřevěný zahradní domek na nářadí Rozpohybujte své tělo díky elektrokolu Haibike! Big Green Egg – gril, který vás uchvátí Desatero o cyklistické přilbě nejen pro děti I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Cyklisté pozor! Splňuje vaše jízdní kolo požadavky na povinnou výbavu? Jak vybrat místo pro krbová kamna S Haibike Flyon 2019 to bude jízda! Jak pečovat o dřevěné domky na nářadí? Jak vybrat pohodlný cyklistický batoh Desatero, jak vybrat zahradní gril na míru vaší kulinářské vášni Hurá, vybíráme jízdní kolo! Letní výlet do zimního světa krbových kamen a krbových vložek La Nordica Co je nového u Haibike? Elektrokolo Haibike Flyon 2019! Do zimy daleko, na myšlenky o vhodném vytápění nejvyšší čas! Hurá na prázdniny s kvalitní cyklistickou výbavou! Když zahradní domek, tak s terasou! Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Na první prázdninové párty nesmí chybět pořádná grilovačka! Elektrokolům Haibike nechybí kvalita, výkon, dojezd a teď už ani propojení s digitálním světem! Vybíráte krbovou vložku? Je pro vás vhodnější konvekční, akumulační nebo s teplovodním výměníkem? O bezpečnou letní cykloturistiku se postará kvalitní přilba Elektrokola Haibike 2019 – žhavé novinky od jedničky na trhu! Představujeme Vám nový přírůstek v našem sortimentu - krbová kamna LA NORDICA Byli jsme u toho! Značka Haibike představila elektrokolo snů - HAIBIKE FLYON 2019! Letošní léto přeje cyklistice - ohlídejte si své kolo i své zdraví Nevíte kam se zahradním nářadím? Pořiďte si zahradní domek! Je elektrokolo ideálním dopravním prostředkem právě pro vás? Souboj grilů - který zvítězí u vás? Cyklistická přilba - „doplněk“, který umí zachránit život I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Jak nejlépe připravit jízdní kolo na sezónu? Kanadská krbová kamna si vědí se zimou rady Poznejte kouzlo elektrokola a vyberte si to NEJ Zahradní domek - vše pro zahradu pod jednou střechou Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Malá výprava do světa jízdních kol BMX Proč vsadit na kvalitu a pořídit si krbovou vložku zvučné značky? Jaký typ motoru je pro elektrokolo nejlepší? Krbová kamna Scan - teplo, které zkrotí každou zimu Zahradní domek se už těší na čestné místo na vaší zahradě Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Pro koho je ideální skládací elektrokolo? Najděte se v jedné z šesti nejčastějších skupin jeho milovníků! Krbová vložka musí dobře topit, ale také skvěle vypadat! Okořeňte si své cyklistické vyjížďky báječnými doplňky Co byste měli vědět o krbových kamnech než poprvé škrtnete sirkou Láká vás cykloturistika? Pak se vám budou hodit rady, jak vybrat trekingové a krosové kolo Plechový zahradní domek - skvělé útočiště pro všechny zahradní nezbytnosti! Věk je nepodstatné číslo a elektrokolo vás o tom přesvědčí Grilujte moderně s peletovým zahradním grilem TRAEGER Díky sedačkám na kolo můžete vyrazit na cyklovýlet i s dětmi Boříme mýty o krbových vložkách Zaměřeno na ženy aneb malý výlet do světa dámských kol Plechová krbová kamna rozhodně nepatří do starého železa Nejčastější otázky o elektrokolech a odpovědi na ně Zahradní domek na nářadí schová zahradní nábytek, gril i vás Se správnou výbavou vás na kole nic nepřekvapí Grily Campingaz - to je gurmánský zážitek plný chuti a radosti z přípravy Když kolo není pouhé „kolo“ aneb na co se zaměřit při výběru jízdního kola Jak poznat kvalitní krbovou vložku? Víme, co by ji rozhodně nemělo chybět! Rozjeďte to naplno s elektrokolem! Jak poznat kvalitní krbová kamna? Řiďte se radami i vlastní intuicí Nejoblíbenější doplňky na jízdní kolo - máte je také? Vybíráte zahradní domek na nářadí? Představujeme vám oblíbené značky našich zákazníků Proč si pořídit městské kolo? Originální grily Big Green Egg si zaslouží jedinečné příslušenství Ptáte se, pro koho je elektrokolo? Známe odpověď – pro Vás! Krbová vložka je pro nízkoenergetický dům ideální volba! Vylepšete své jízdní kolo o místo pro vaše nejmenší Krbová kamna u vás doma aneb tipy pro začátečníky Vybíráte první kolo pro vaše dítko? Poradíme s výběrem i učením! I plastový zahradní domek dostojí svému poslání Na elektrokole směle i v zimě Vybíráte zahradní gril? Pak se vám budou hodit naše tipy! Jízdní kolo a cyklistická přilba - nerozlučná dvojice stvořená pro vaši radost i bezpečí Jak pečovat o krbovou vložku, aby její služby byly perfektní? Umíte vyměnit píchlou duši i daleko od domova? Kráse a teplu litinových krbových kamen je snadné podlehnout Zahoďte předsudky! Elektrokolo je fenomén, který budete chtít! Zahradní domek na nářadí oceníte v létě i v zimě Není batoh jako batoh aneb na kolo je nejlepší ten cyklistický Deset důvodů, proč si koupit peletový zahradní gril Traeger Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola Krbová vložka vám pořádně zatopí a vy se to naučte také Motory Bosch i Yamaha si s elektrokoly Haibike notují Vyberte si elektrokolo, na které bude radost nasednout Elektrokola Haibike - nenechte si ujet novinky pro rok 2018 Vybíráme krbová kamna aneb jak se ohřát, ale nespálit Svěřte svůj náklad brašnám na kolo Péče o domek na nářadí začíná správným umístěním, výběrem materiálu i výbavou Titan, hliník, karbon aneb který materiál je pro rám jízdního kola nejlepší Grily, které ani zima nezastaví Elektrokolo - originální vánoční dárek pro celou rodinu Teplovodní krbová vložka aneb cesta za skutečným teplem Buďte se svým jízdním kolem připraveni na rozmary počasí Užívejte si teplo léta i v zimě - kvalitní krbová kamna si vás budou hýčkat! Jak pečovat o jízdní kolo v zimě Domek nejen na nářadí aneb zahradního pomocníka oceníte i v zimě! Zabezpečte si své elektrokolo chytře a jednoduše! 7 tipů, jak vybrat zahradní gril a příslušenství 6 užitečných doplňků na kolo Žhavá novinka v naší nabídce – krbové vložky BEF HOME Podnikněte s námi malou výpravu do světa cyklistiky Chcete si konečně užívat teplo i v zimě? Pořiďte si krbová kamna! Elektrokolo vám vaši péči oplatí perfektní kondicí Jak vybrat krbovou vložku s výměníkem? Jak vybrat elektrický gril? Jak poznat kvalitní krbová kamna? Jak vybrat plynový gril? Jak vybrat krbovou vložku? Jak vybrat gril na dřevěné uhlí? Jak vybrat cyklistickou přilbu? Jak vybrat krbová kamna s výměníkem? Jak poznat kvalitní zahradní gril? Jaké jsou velikosti jízdních kol? Jak vybrat zahradní chatku? Jak vybrat dámské jízdní kolo? Jak vybrat krbová kamna? Jak vybrat pánské jízdní kolo? Jak vybrat zahradní gril? Jak vybrat zahradní domek? Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat horské kolo? Jaká je povinná výbava jízdního kola? Jaké jsou velikosti rámů horských kol? Jak vybrat BMX kolo? Jak vybrat dětské kolo? Jaké jsou velikosti dětských kol? Jak vybrat elektrokolo? Příjemné teplo a uklidňující doplněk - to jsou krbová kamna V náročných cyklistických trasách spoléhejte na kvalitní značku Co mají společného sekačka, gril a jízdní kolo? Přece místo v zahradním domku! Nenechte se omezovat v cyklistickém rozletu - pořiďte si batoh na kolo! Výběr padl na krbovou vložku? Nepodceňte správnou instalaci! Správná péče a údržba elektrokola Jak vybrat krbová kamna a nespálit se S výběrem dětského kola si dejte načas Letní relax už nikdy víc bez zahradního grilu Doplňky na kolo zpříjemní vaši jízdu na kole Nářadí už jedině do zahradního domku Proč je pro vás skládací elektrokolo tím pravým přibližovadlem? Krbovou vložku s teplovodním výměníkem oceníte nejen v zimě Kola pro každý typ cesty a pro všechny členy rodiny Jak vybrat krbová kamna? Zodpovědně! Vybíráte skládací elektrokolo? Poradíme, které je pro vás to pravé Jak vybrat nejlepší zahradní gril Jízdní kola pro malé i velké Zahradní domek, jaký vám sousedé budou závidět Přivítejte krásné počasí na kolečkových bruslích K2 Jak vybrat krbová kamna? Dopřejte si čas! Trekingové kolo - brána do světa cyklistiky Plynové grily - záruka grilování podle vašich přestav Elektrokolo Apache - jednička, která vás nezklame Správná péče o zahradní domek zajistí jeho dlouhověkost Elektrokolo pro seniory vás vrátí do hry Jak poznat kvalitní krbová kamna? Seznamte se s nimi osobně! Doplňky a příslušenství pro vás i vaše kolo Plechový zahradní domek bude i vaším praktickým pomocníkem Vybíráte elektrokolo? Nejprve sami sebe vyzpovídejte! Vybíráte krbová kamna s výměníkem? Pár tipů pro výběr jízdního kola Zahradní grily to umí rozpálit Pro koho je elektrokolo? Pro každého! Zahradní skleník má hned několik výhod Mějte přehled o své jízdě díky cyklistickému tachometru Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na českou tradici! Elektrokola Apache - volba většiny našich zákazníků Otevřený krb nebo krbová vložka s obestavbou? Záleží na účelu Deset kroků pro správný výběr jízdního kola Jednoduché a kvalitní grilování s plynovým grilem Elektrokola s velkým dojezdem Sklo, plech, dlažba nebo kámen? Chraňte okolí svých krbových kamen! Horská kola - rozdíly mezi 26, 27,5 a 29 palcovými koly 4 důležité rady při výběru a používání krbové vložky Jak vybrat správnou brašnu na kolo? Plastový, plechový nebo dřevěný? Vybíráme zahradní domek Pečujte o gril, odmění se vám gurmánským zážitkem Jak vybrat elektrokolo? Začněte důvodem, proč po něm toužíte Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na zkušenosti i dobré jméno Vybíráme horské kolo pro dokonalý požitek z jízdy Co je nejdůležitější zvážit při výběru krbové vložky? Na co se hodí zahradní domky a jak si vybrat ten pravý? Víkend v přírodě i cesta do práce - elektrokolo oceníte všude Proč jsou plynové grily v módě? Protože z vás udělají šéfkuchaře! Správný výběr cyklistické přilby není jenom o designu Výkon nebo design aneb jak vybrat krbová kamna Skleník - jak vybrat ten nejlepší? Elektrokolo a 7 věcí, které jste možná nevěděli Jak poznat kvalitní krbová kamna? Rozdělení kol podle jejich využití vám napoví, které si vybrat Krbová vložka vytápí moderně a přitom účinně Elektrokola Apache - usnadněte si jízdu na kole Krbová kamna aneb zatopte si poctivě a s chutí Jak připravit jízdní kolo na další sezónu? Krbová vložka s teplovodním výměníkem jako strážce rodinné pohody Elektrokola s velkým dojezdem Proč si pořídit zahradní domek? Krbová kamna s výměníkem vykouzlí dokonalé teplo Časté chyby při výběru elektrokola Deset důvodů, proč říct krbové vložce ANO Zahradní domek - pomocník na zahradě i místo pro odpočinek Vybíráte krbová kamna? Svěřte se do rukou našeho odborníka Horská kola a elektrokola – navštivte náš nový showroom! Desítky krbových kamen k okamžitému dodání! Otevřeli jsme pro vás nový showroom na krbová kamna! Grilovací sezóna je v plném proudu! Splátky bez navýšení! Vybavte se na jaro za pár korun Plechové zahradní domky v akci. Doprava po celé ČR a dárek zdarma! Zahradní skleníky se základnou a dopravou po celé ČR zdarma! Připravte se na příchod zimy a ušetřete! Novinka v sortimentu – unikátní keramické grily Big Green Egg Splátky bez navýšení – nepřeplatíte ani korunu navíc!
Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení

nepřeplatíte ani korunu navíc