Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Když uvažujete a přemítáte nad nákupem elektrokola, jistě se vám honí hlavou spousta otázek. Když přijde řada na otázku ohledně dojezdové vzdálenosti, odpověď není tak jasná a jednoznačná. Dojezdová vzdálenost je totiž ovlivněna mnoha ovlivnitelnými i neovlivnitelnými veličinami, lásku a radost z cyklistiky vám však rozhodně tato odpověď nesmí vzít, stejně jako vítr z plachet. Prozkoumejte detailně zákonitosti tohoto parametru elektrokola a užívejte si jízdu s větrem o závod.
22. 07. 2019
Odpověď se může zdát jasná - jedná se o ujetou vzdálenost na jedno nabití baterie, kterou zvládne elektrokolo s využitím dopomoci ujet s pořádnou dávkou energie v pedálech. Pokud však baterii dojde šťáva, rozhodně vaše jízda není u konce. Dále se můžete z bodu A do bodu B přemístit svou vlastní silou, stejně jako na běžném jízdní kole. Pokud však chcete využívat všech výhod elektrokola, a užívat si potřebnou dopomoc při šlapání na dlouhé vzdálenosti či snad do kopce, pak je dobré vybírat elektrokolo s potřebnou deklarovanou dojezdovou vzdáleností, důkladně si prostudovat velmi hustou síť dobíjecích stanic a v případě častých dlouhých výletů si pořídit i náhradní baterii, kterou snadno vyměníte i daleko od civilizace za vybitou a můžete směle pokračovat dál ve zdolávání i těch nejdrsnějších míst, kde lidská noha moc často nevstoupila.
Pokud se domníváte, že odpověď je jasná a zní, že dojezd elektrokola ovlivňuje jen a pouze zvolená kapacita baterie, pak pokud chcete využívat výhod elektrokola na maximum, měli byste znát i další okolnosti, které dojezdovou vzdálenost ovlivňují a také to, jak správně o baterii elektrokola pečovat, aby vám po dlouhou dobu dokázala poskytovat ten nejlepší výkon. Hned v úvodu vám však prozradíme, že nejkvalitnější elektrokolo i za těch nejideálnějších podmínek dokáže poskytnout reálnou dojezdovou vzdálenost v rozmezí 120 - 150 km/h. Vyšší údaje udávané výrobci či prodejci nejsou příliš objektivní a reálné. Pokud se u konkrétního modelu elektrokola chcete dozvědět jaký výkon má jeho baterie, pak stačí vynásobit kapacitu baterie napětím baterie. Stačí tedy vynásobit Ah a V a získáte výkon Wh. Samotnou dojezdovou vzdálenost elektrokola ovlivňuje kromě její kapacity hlavně styl a povaha jízdy, technologické možnosti elektrické asistence, vaše váha, podnebné podmínky i povaha terénu po kterém pojedete.
Záleží totiž na mnoha proměnných, jak dlouho a na jakou vzdálenost vám baterie elektrokola zvládne poskytnout potřebnou pomoc a energii. Čím víc a čím intenzivněji budete dopomoc a asistenci při šlapání využívat, tím rychleji baterii vybijete a nezbude v ní dost energie na celou cestu. Je tak lepší dát i sami sobě občas pořádně do těla a nechat baterii obzvláště na rovinkách a v klidných úsecích odpočinout či ji využívat na minimum. Výrobci uvádí, že pokud budete využívat přestávky v její asistenci, baterie se dokáže zotavit v rozsahu pět až deset procent a o tuto vzdálenost navíc vám daruje jako bonus. Tyto přestávky během jízdy by pak měly činit minimálně jednu hodinu. Dojezdovou vzdálenost si tak prodloužíte i s přestávkou k odpočinku a faktem, že neujedete celý úsek na jeden zátah.
Dojezdovou vzdálenost elektrokola ovlivňuje i vaše váha, kopcovitý terén, náročný terén, časté rozjíždění a zastavování elektrokola, ale také protivítr či příliš vysoké nebo nízké teploty. Velký vliv má samozřejmě i váš jízdní styl - tedy fakt, jak často a v jaké intenzitě dopomoc využíváte. Pokud tedy budete jezdit pokud možno plynule, a nebudete po celý čas využívat asistenci na maximum, reálná dojezdová vzdálenost se prodlouží.
Zapomínat však nesmíte ani na technický stav vašeho elektrokola jako celku. Nejen seřízení brzd, stav pedálů či ložisek, ale především i správná volba plášťů a jejich správné nahuštění je klíčové.
Ano, i správná péče o baterii elektrokola se nemalou měrou podílí na její kondici a také kapacitě.
Obzvláště v době, kdy na elektrokole nebudete jezdit po delší dobu - typicky v zimním období - je nutné baterii uskladnit na temném, suchém, ale temperovaném místě a rozhodně ji není vhodné uskladnit ve vybitém stavu. U baterie dochází k jejímu zcela přirozenému samo vybíjení, dlouhodobé vybití ji však nesvědčí, snižuje její kapacitu a může ji i fatálně zničit. Je tedy důležité ji minimálně jednou za měsíc znovu nabít, nejlépe na hodnotu 60 procent její kapacity.
Baterii také výhradně nabíjejte nabíječkou k tomu určenou a rozhodně neexperimentujte.
Obecně lze doporučit několik tipů pro správnou péči o baterii:
- baterii nabíjejte pravidelně, i po malé projížďce
- vyhýbejte se extrémním teplotám. Obzvláště neparkujte elektrokolo na mrazu, ale dlouhodobě ani na rozpáleném sluníčku
- baterii správně zazimujte a nenechávejte ji nikdy po dlouhou dobu zcela vybitou
- novou či náhradní baterii vždy kupujte od renomovaných značek a prověřených prodejců
Pokračujte zpět na výběr elektrokola.
Mirek Menšík
Odborník na elektrokola.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře