Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
V dnešním tématu se budeme zabývat jedním z nejčastějších dotazů, se kterým se setkáváme při výběru krbových kamen nebo krbové vložky. Otázka je na první pohled prostá: Jak často musím přikládat? Ačkoliv odpověď, že přikládat by se mělo zhruba jednou za hodinu, je do určité míry správná, zcela jistě není úplná. Abychom se dostali ke správné odpovědi, je potřeba zvážit celou škálu faktorů, které ovlivňují hoření. Ať už se jedná o typ kamen, do kterých budete přikládat či o palivo, které používáte.
28. 08. 2023
Předtím, než se pustíme do faktorů, které ovlivňují frekvenci přikládání, je potřeba stanovit fakta. Kamna či krb mají od výrobce stanovenou svoji hodinovou topnou dávku. Zjednodušeně tedy kolik kilo paliva je potřeba přiložit do kamen, aby topila na svůj optimální výkon. Přikládat by se následně mělo do žhavých uhlíků, tedy v moment, kdy již ve spalovací komoře nevidíte tancující oheň. Už tady se dostáváme do ošemetné situace, kdy míra intenzity hoření je výrazně ovlivněna tím nedůležitějším faktorem, kterým je vzduch.
Pokud se koukneme na ovládací prvky jakýchkoliv kamen, zjistíme, že ovládají přívod vzduchu do spalovací komory. Princip je jednoduchý, čím více vzduchu (při spalování je podstatný kyslík), tím více a rychleji hoří palivo ve spalovací komoře. Tento efekt je nejčastěji využíván při zapalování, kde kromě otevřených přídavných otvorů, jsou otevřená i dvířka kamen. Jako uživatel kamen můžeme tohoto principu využít opačně, kdy kamna „utemujeme“ a prodloužíme tím dobu hoření a tím i četnost přikládání (tímto způsobem se sníží výkon kamen, je tedy potřeba o něco zvýšit topnou dávku). POZOR, kamna potřebují určité množství kyslíku ke správnému a čistému spalování, nikdy se nesnažte přívod vzduchu omezit na nulu, či dokonce modifikovat vstupy externího přívodu vzduchu. Kromě zaneseného skla a dehtu v komínu, se vám mohou v kamnech vytvářet nedokonale spálené plyny, které mohou být toxické.
Některá krbová kamna řeší snížení přívodu vzduchu za vás. Nemají rošt, a tudíž ani popelník přes který by se do spalovací komory dostával tzv. primární vzduch. Díky tomu je možné kamna naložit palivem, zavřít a klidně až 3-4 hodiny nepřikládat. Některá krbová kamna, např. HETA SCAN-LINE 8 či JOTUL F 500 lze používat jako bezroštová, i když mají popelník, a to z důvodu, že rošt je uzavíratelný. Tato kombinace je vhodná pro ty, kteří mají rádi pohodlí - občasné přikládání a snadné vynášení popela. Většina bezroštových kamen je litinová, speciální kategorii tvoří kanadská krbová kamna, která mají unikátní technologii sekundárního spalování. Vzduch je předehřátý v duté konstrukci až na teplotu 500°C a následně je vháněn do spalovací komory ve které dochází k dvoustupňovému spalování. Tento způsob spalování se nazývá pyrolýza. Při vysoké teplotě se spaluje převážná většina nečistot, které obsahuje kouř a díky tomu emise při běžném provozu kanadských kamen dosahují pouze 5% povolené normy. Díky této technologii je spotřeba dřeva oproti běžným kamnům nižší o 30 až 50 %. Navíc díky vysoké teplotě vzniká i minimum zbytkového popela. Pokračování v druhém díle.
Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.
Jiří Rosický
Odborník na Krbová kamna.Produktový manažer Jiří Rosický je naším odborníkem na sortiment vytápění. Svoje znalosti pravidelně rozšiřuje na odborných školeních. Je stále dobře naladěn a s pozitivním přístupem a praktickými znalosti vám kdykoliv rád poradí s výběrem krbových kamen, krbové vložky nebo samotné stavby krbu.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře