24. 05. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Elektrokolo si většina uživatelů zamiluje a není proto divu, že chtějí, aby tato láska trvala věčně. I to nejlepší elektrokolo má však omezenou výdrž a u některých komponent i životnost. Jak dlouho elektrokolo vydrží je tedy otázka, na kterou lze odpovědět více způsoby. Všechny si však zkusíme vysvětlit v rámci následujícího textu.

24. 05. 2024

Jak dlouho vydrží elektrokolo? - dojezd

Pravděpodobně nejdůležitější pojetí této otázky spočívá ve zvídavosti, kolik kilometrů lze na elektrokole ujet s výpomocí na jedno nabití. Odpověď je ovlivněná několika faktory. Kapacitou baterie, nastaveným stupňem výpomoci, terénem, hmotností jezdce, řazením, venkovní teplotou, stářím baterie… faktorů je téměř nekonečné množství. Zajímá-li Vás však reálná hodnota dojezdu při řekněme „průměrném užívání“, dohledejte si maximální dojezd deklarovaný výrobcem a z něj si vezměte přibližně dvě třetiny, abyste se dostali na skutečné hodnoty dojezdu.

Tato poučka je poměrně obecná, ale dá Vám alespoň přibližnou představu o skutečném dojezdu daného elektrokola. Pokud se tedy dočtete, že elektrokolo má dojezd „až 150 km“, bavíme se o dojezdu v optimálních podmínkách, tj. jízdě po rovině, na základní stupeň výpomoci s jezdcem o hmotnosti 50 kg… atd. V reálném světě však bude mít takové elektrokolo dojezd kolem sta kilometrů.

Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?

Baterie

Tato otázka je pro změnu ovlivněna tím, jak se člověk o baterii stará. Zde je doporučení jednoznačné - dobíjejte průběžně, neskladujte baterii vybitou a nenechte jí zmrznout. Často se setkáváme s tím, že se ohledně životnosti baterie uvádí, že životnost je kolem 500-1000 nabíjecích cyklů, ovšem to by u moderních elektrokol předpokládalo, že s ním jezdec najede vyšší desítky tisíc kilometrů, tedy hodnoty, který mnohý nenajede ani s autem.

Baterii samozřejmě poznamená zub času, ovšem pokud se o baterii budete starat dle výše uvedených rad a nepořídíte si nejzákladnější baterii, můžete i za pět let nabídnout více než důstojný dojezd, naopak necháte-li si baterii „zmrznout“, může být po první zimě po smrti. Nelze však popírat, že po o něch pěti letech už dojezdy nebudou takové, jako při jeho pořízení. Baterii však lze dokoupit, případně repasovat a dojezd elektrokola tak opět navýšit.

Jak dlouho vydrží elektrokolo? - životnost elektrokolaŘetěz

Podobně jako s baterií je to i s elektrokolem samotným. Na straně jedné máme spotřební materiál, typu řetěz, brzdové destičky či kazety řazení, které je zkrátka třeba pravidelně měnit. Na straně druhé máme skutečnost, že při pravidelném servisování je elektromotor teoreticky nesmrtelný. Pravidelný servis je však podmínkou, kterou je nutné podtrhnout, protože právě ten životnost elektrokola prodlužuje víc, než cokoliv jiného.

Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na elektrokola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků