07. 04. 2021 | Návody | 3 minuty čtení

Baterie patří k nejdražším komponentům celého elektrokola a vyžaduje proto nejlepší péči. V dnešním blogu se podíváme na to, jak nabíjet baterii elektrokola, tak, aby Vám co nejdéle vydržela.

Jak nabíjet elektrokolo?

07. 04. 2021

Na začátek nicméně musím aspoň základně shrnout, jak se k baterii jako takové chovat. V této souvislosti zmíním v první řadě:
- skladování baterie: baterii skladujte na suchém místě, v teplotě nad 10 stupňů.
- vyndání baterie z kola: pokud kolo delší dobu nepoužíváte, baterii vyjměte z kola a uskladněte.
- a v neposlední řadě nabíjení baterie, správným nabíjením baterie můžete výrazně prodloužit životnost
Jak tedy na to? Ideálním je zvyknout na režim, kdy baterii po každé jízdě nabijete do plného stavu, odpojíte od nabíječky, vyndáte z elektrokola a uložíte na suché místo, kde nehrozí mráz.
 

Proč nabíjet baterii do plného stavu?

Na internetu najdete plno rad ohledně skladování baterie nabité na 70 %. Proč tedy radím nabít baterii do plna?  

Důvod je jednoduchý - v sezoně jezdíte mnohem častěji a je dobré mít baterii připravenou na další jízdu. Před další jízdou už není potřeba baterii nabíjet. 

Při dlouhodobém skladování je to ovšem trošku jiné: - abych mohl nabít baterii na 70%, musím znát přesně kapacitu baterie a vědět tedy, jaká kapacita je 70%.  U nové baterie tento problém není tak palčivý, protože můžeme počítat s tím, že baterie má deklarovanou kapacitu a led ukazatel ukazuje víceméně správně. U 2 roky staré baterie je ale toto komplikace a nelze jednoduchým způsobem určit kapacitu baterie. Pokud u takto staré baterie nabijete na 3 čárky z 4 v domnění, že máte ideálních 70% nabití, pravděpodobně je skutečné nabití spíše 40-50% a tento stav není pro baterii ideální.

APACHE YAMKA MX1

Za GIVE.cz tedy jednoznačně radíme:

  1. baterii nabíjejte vždy na 100% kapacity, ideálně po jízdě. Nabíjejte do okamžiku, kdy se nabíječka rozsvítí zeleně a hlásí plně nabitou baterii. Tento stav není sice zcela optimální, ale je mnohem lepší než mít baterii vizuálně správně nabitou, ale ve skutečnosti na špatnou hodnotu. V zimním období dobijte baterii aspoň 1x za měsíc - opět do plné kapacity. I zde platí, že článkům baterie ublížíte mnohem méně nabitím do 100%, než podbitým stavem.
  2. pokud chcete dlouhodobě skladovat baterii v optimálním nabití, přineste nám baterii do GIVE.cz - zde nejprve zjistíme přesnou kapacitu baterie na měřáku kapacity a následně nabijeme Vaši baterii zase měřákem na požadovanou hodnotu podle výsledku z vybíjení.

 Pokračujte zpět na výběr elektrokola

Největší specializovaná prodejna v ČR


Veronika 30. 08. 2022

Dobrý den, mohl byste prosím říci, jak bezpečně nabíjet baterii s ohledem na možný požár? A jestli baterie může začít hořet i jen při skladování na kole? Podle toho, co málo o tom čtu, mi vychází, že by se měla nabíjet jen venku daleko od hořlavého materiálu a rozhodně celou dobu být nablízku. V domácnosti je riziko skoro všude. Jsem trošku nervózní z toho, když ani ve vaně to nebylo bezpečné. (viz případ, který se stal, nevím, jestli tam nebyl kontakt s vodou...)
Díky
VSey

ROMAN 29. 07. 2022

Díky vám z Give, za detailně propracovanou informaci ,o nabíjení baterky ..U vás ,bych si kolo okamžitě koupil ,ale mám 2r. staré ,a zatím v krásném celkovém stavu ...Mnoho lidí, by se nenamáhalo ,cokoliv podrobně řešit na sítích ,a pomáhat tak druhým ..

Antonín 14. 07. 2022

Dobrý den , zdědil jsem kolo a nevím jak dlouho se nenabíjela baterie . 2 roky? Není zcela vybitá , ale když připojíme nabíječku po krátkém čase se rozsvítí zelená , jako že je nabitá . Ale není . Děkuji za radu.

Mirek Menšík 15. 07. 2022

Dobrý den,

prosím o informaci, jaké máte konkrétně kolo? Může být vada v baterii nebo i v nabíječce a nebo je baterie už prostě starší a má nižší kapacitu.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz

Jan ModrákJan Modrák

Odborník na servis elektrokol.

Produktový manažer Jan Modrák je naším odborníkem na sortiment elektrokol. Jeho zálibou jsou hlavně středové motory a konverzní sety pro přestavbu klasických kol na elektrokola. V GIVE.cz vede servisní tým, rád vám poradí s výběrem a pomůže pokud vaše kolo či elektrokolo nejede dle očekávání.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků