Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
První dětské kolo je pro každého sportovce něčím, na co během svého života nejednou vzpomíná. Spousta z vás si jistě vybavuje ty okamžiky, kdy jste poprvé šlápli do pedálů a rozjeli se vstříc dobrodružství. Co na tom, že další, co si pamatujete, jsou modřiny a odřeniny. Možná si také vzpomínáte na barvu svého prvního bicyklu.
27. 09. 2017
Bohužel, ta není tím, co by mělo při výběru dětského kola rozhodovat. Podle čeho tedy vybrat to ideální kolo pro dítě? Na tuto otázku by vám měl odpovědět tento rádce nazvaný "Jak vybrat dětské kolo". Poradit se ale můžete i s naším odborníkem, a to přes telefon nebo přímo osobně v našem showroomu v Praze 9.
Ve chvíli, kdy malý sportovec přejde z odrážedla, které mu dosud stačilo, na opravdové kolo, by mu měly být zhruba 3 až 4 roky. V tu chvíli je totiž stoprocentně schopen vnímat rovnováhu a zároveň pokyny, které mu starostlivý rodič dává.
Naprosto klíčovým aspektem je velikost dětského kola, a to hned z několika důvodů.
- nesprávná velikost znemožňuje snadné ovládání kola, které je pro učící se dítě zásadní
- větší či menší kolo snižuje bezpečnost. Pokud dítě například nedosáhne nohama na zem, může se jednoduše stát, že svůj případný pád nebude schopno kontrolovat
- pokud se mu nebude na kole dobře jezdit, nebude mu tato činnost přinášet plánovanou radost a velmi brzo o ni ztratí zájem
Jaká je tedy ta správná velikost a podle čeho ji odhadnout? Faktorů, které její výběr ovlivňují, existuje hned několik. Je to věk dítěte, jeho výška a také třeba vzdálenost od rozkroku k zemi. Naprosto zásadní informace je tak, že dítě musí dosáhnout nohama na zem, zejména pokud se na kole ještě učí a neovládá základní techniku jízdy.
Mnoho rodičů uvažuje tím způsobem, že je lepší koupit o něco větší kolo, vždyť do něj dítě doroste. Tato úvaha je zcela lichá a pokud se rodič k takovému kroku uchýlí, významně zvyšuje pravděpodobnost, že nastane jeden ze tří výše uvedených důvodů. Pokud chcete své dítě na kole naučit správně, rychle a tak, aby mu cyklistika byla zábavou, vyplatí se vícekrát investovat do správně velikého kola. Tato investice se vám vrátí ve chvíli, kdy malý cyklista bude sám schopen jezdit a vy uvidíte, jakou z toho má radost.
velikost v palcích |
výška dítěte v centimetrech |
orientační věk dítěte |
12" |
90 - 100 |
2 - 3 roky |
14" |
95 - 105 |
3 - 4 roky |
16" |
100 - 115 |
4 - 5 let |
18" |
110 - 120 |
5 - 6 let |
20" |
115 - 130 |
6 - 9 let |
24" |
125 - 155 |
9 - 12 let |
Tato tabulka uvádí základní rozdělení dětských kol s ohledem na věk a výšku dítěte. Pokud se ve vašem konkrétním případě rozchází věk a výška, měl by tím rozhodujícím být druhý faktor. V každém případě je však nutné brát tyto hodnoty jako orientační. Každé dítě má jinou stavbu těla, vyhovují mu jiné velikosti kol. Ideálním způsobem, jak mu kolo vybrat, je na něj jednoduše posadit a od renomovaného odborníka si nechat poradit. Můžete tak učinit v našem showroomu, který se nachází v Praze 9 na Vysočanech v ulici K Žižkovu.
Jak je možné z tabulky vyčíst, mezi dětská kola se řadí ta s průměrem kol mezi 12 a 24 palci, přičemž 14 a 18 palcové modely nejsou obvykle používané.
Nejmenší, 12 palcová kola, jsou kromě přední ráfkové typicky vybavena zadní protisměrnou brzdou, která učí malé cyklisty reflexivnímu pohybu nohou dozadu ve chvíli, kdy potřebují zastavit. Přechod na klasické ráfkové brzdy však většinou nečiní problém, dítě si samo uvědomí, že jsou jednodušší. Běžným doplňkem nejmenšího typu kol jsou přídavná stabilizační kolečka. Ta pomáhají dětem s rovnováhou. Je vhodné pořizovat taková kolečka, která mají nastavitelnou výšku. Postupem času, jak se technika jízdy a především stabilita dítěte na kole bude zlepšovat, je můžete zvedat výše a výše a učit cyklistu stoprocentní stabilitě.
S tím, jak velikosti kol pro děti postupují, se mění i jejich vybavení. Protisměrné brzdy jsou nahrazovány volnoběhem a začínají se objevovat přehazovačky. S pořízením přehazovačky nemá cenu nijak spěchat, bicykl s ní se vyplatí koupit až ve chvíli, kdy dítě dokonale zvládá techniku jízdy a chápe, k čemu přehazovačka slouží. Musí také disponovat dostatečnou silou na to, aby ji mohlo ovládat. Z tohoto důvodu se místo páček často volí rukojeťové přehazovačky, které nevyžadují takové množství síly.
Velice důležité jsou u dětského kola brzdy. Jednak je nutné dbát na jejich spolehlivost, plnou funkčnost a dokonalou seřízenost, jednak je dobré vzít v úvahu jejich umístění. Ve chvíli, kdy již dítě nepoužívá protisměrné brzdy, nemusí na ty klasické před řídítky dosáhnout. Proto je důležité nainstalovat je do takové vzdálenosti, aby je malé dětské prstíčky byly schopny ovládat. Pokud svému dítěti pořídíte kolo s ráfkovými brzdy, pozor si dejte také na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Dokáže totiž ovlivnit jejich citlivost. Ve srovnání například s hliníkem není velmi rozšířená ocel vždy dokonale profilovaná a snižuje tak tření. Opačným problémem někdy trpí plast. Brždění s ním je hodně citlivé a může docházet k přebržďování.
Největší dětská kola mají 24 palců a jsou v podstatě menší kopií kola dospělého. Klasické čelisťové brzdy či přehazovačka jsou automatickou součástí výbavy. Tato kola, někdy také přezdívána jako juniorská, se od dospělých liší pouze ve velikosti kol, rámu a délce klik. U některých modelů mohou být namontovány kliky standardní velikost, to však přináší možné nebezpečí. Pokud je na dětském kole delší klika, hrozí kontakt pedálu se zemí či kontakt boty s předním kolem.
Druhou velikou kapitolou je bezpečnost. Základním bezpečnostním prvkem, který je pro děti a mladistvé do 18 let věku povinný, je dětská přilba. Je nutné, abyste své dítě naučili nosit přilbu při každém usednutí na kolo, ať už se jedná o delší výlet či zdánlivě bezpečné ježdění v okolí bydliště.
Přilba by měla být seřízená tak, aby dokonale padla k obvodu hlavy. Ve chvíli, kdy hýbete se zapnout přilbou, měla by se vám hýbat i kůže pod ní. Posazení helmy na hlavě by mělo být rovné, přilba by neměla zasahovat do očí a zároveň odkrývat celé čeho.
Klíčové je to, aby se dítě v helmě cítilo pohodlně, což zabezpečuje polstrování uvnitř. Kvalitní přilbu poznáte podle toho, že je vyrobena technologií in-mold. To znamená, že vnitřní polystyrenová vstva je vstřikována přímo do vnější skořepiny. Tím přilba dokáže lépe tlumit případné nárazy.
Praktické jsou otvory pro odvětrávání a odvádění potu, ještě praktičtější pak je, když jsou opatřeny síťkou proti létajícímu hmyzu.
Bezpečností dítěte se zabývá i legislativa. Norma určuje, že, kromě nošení přilby, musí mít dětští cyklisté například zakrytá všechna místa, o která by se mohlo dítě poranit. Jedná se o řetěz, konec brzdových lanek, nezaoblené hrany řídítek apod. Bezpečnost dítěte ještě zvýšíte, pokud jej při jízdě po veřejných komunikacích opatříte reflexními prvky.
Pokračujte zpět na výběr dětského kola.
Mirek Menšík
Odborník na dětská kola.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře