27. 09. 2017 | Návody | 5 minut čtení

První dětské kolo je pro každého sportovce něčím, na co během svého života nejednou vzpomíná. Spousta z vás si jistě vybavuje ty okamžiky, kdy jste poprvé šlápli do pedálů a rozjeli se vstříc dobrodružství. Co na tom, že další, co si pamatujete, jsou modřiny a odřeniny. Možná si také vzpomínáte na barvu svého prvního bicyklu.

Jak vybrat dětské kolo?

27. 09. 2017

Bohužel, ta není tím, co by mělo při výběru dětského kola rozhodovat. Podle čeho tedy vybrat to ideální kolo pro dítě? Na tuto otázku by vám měl odpovědět tento rádce nazvaný "Jak vybrat dětské kolo". Poradit se ale můžete i s naším odborníkem, a to přes telefon nebo přímo osobně v našem showroomu v Praze 9.


Ve chvíli, kdy malý sportovec přejde z odrážedla, které mu dosud stačilo, na opravdové kolo, by mu měly být zhruba 3 až 4 roky. V tu chvíli je totiž stoprocentně schopen vnímat rovnováhu a zároveň pokyny, které mu starostlivý rodič dává.
 

Velikost dětského kola

Naprosto klíčovým aspektem je velikost dětského kola, a to hned z několika důvodů.

- nesprávná velikost znemožňuje snadné ovládání kola, které je pro učící se dítě zásadní
- větší či menší kolo snižuje bezpečnost. Pokud dítě například nedosáhne nohama na zem, může se jednoduše stát, že svůj případný pád nebude schopno kontrolovat
- pokud se mu nebude na kole dobře jezdit, nebude mu tato činnost přinášet plánovanou radost a velmi brzo o ni ztratí zájem

Jaká je tedy ta správná velikost a podle čeho ji odhadnout? Faktorů, které její výběr ovlivňují, existuje hned několik. Je to věk dítěte, jeho výška a také třeba vzdálenost od rozkroku k zemi. Naprosto zásadní informace je tak, že dítě musí dosáhnout nohama na zem, zejména pokud se na kole ještě učí a neovládá základní techniku jízdy.

Mnoho rodičů uvažuje tím způsobem, že je lepší koupit o něco větší kolo, vždyť do něj dítě doroste. Tato úvaha je zcela lichá a pokud se rodič k takovému kroku uchýlí, významně zvyšuje pravděpodobnost, že nastane jeden ze tří výše uvedených důvodů. Pokud chcete své dítě na kole naučit správně, rychle a tak, aby mu cyklistika byla zábavou, vyplatí se vícekrát investovat do správně velikého kola. Tato investice se vám vrátí ve chvíli, kdy malý cyklista bude sám schopen jezdit  a vy uvidíte, jakou z toho má radost.
 

velikost v palcích
 (průměr kola)

výška dítěte v centimetrech

orientační věk dítěte

12"

90 - 100

2 - 3 roky

14"

95 - 105

3 - 4 roky

16"

100 - 115

4 - 5 let

18"

110 - 120

5 - 6 let

20"

115 - 130

6 - 9 let

24"

125 - 155

9 - 12 let

 
Tato tabulka uvádí základní rozdělení dětských kol s ohledem na věk a výšku dítěte. Pokud se ve vašem konkrétním případě rozchází věk a výška, měl by tím rozhodujícím být druhý faktor. V každém případě je však nutné brát tyto hodnoty jako orientační. Každé dítě má jinou stavbu těla, vyhovují mu jiné velikosti kol. Ideálním způsobem, jak mu kolo vybrat, je na něj jednoduše posadit a od renomovaného odborníka si nechat poradit. Můžete tak učinit v našem showroomu, který se nachází v Praze 9 na Vysočanech v ulici K Žižkovu.

Jak je možné z tabulky vyčíst, mezi dětská kola se řadí ta s průměrem kol mezi 12 a 24 palci, přičemž 14 a 18 palcové modely nejsou obvykle používané.
 

Velikosti dětských kol a jejich vybavení

Nejmenší, 12 palcová kola, jsou kromě přední ráfkové typicky vybavena zadní protisměrnou brzdou, která učí malé cyklisty reflexivnímu pohybu nohou dozadu ve chvíli, kdy potřebují zastavit. Přechod na klasické ráfkové brzdy však většinou nečiní problém, dítě si samo uvědomí, že jsou jednodušší. Běžným doplňkem nejmenšího typu kol jsou přídavná stabilizační kolečka. Ta pomáhají dětem s rovnováhou. Je vhodné pořizovat taková kolečka, která mají nastavitelnou výšku. Postupem času, jak se technika jízdy a především stabilita dítěte na kole bude zlepšovat, je můžete zvedat výše a výše a učit cyklistu stoprocentní stabilitě.

S tím, jak velikosti kol pro děti postupují, se mění i jejich vybavení. Protisměrné brzdy jsou nahrazovány volnoběhem a začínají se objevovat přehazovačky. S pořízením přehazovačky nemá cenu nijak spěchat, bicykl s ní se vyplatí koupit až ve chvíli, kdy dítě dokonale zvládá techniku jízdy a chápe, k čemu přehazovačka slouží. Musí také disponovat dostatečnou silou na to, aby ji mohlo ovládat. Z tohoto důvodu se místo páček často volí rukojeťové přehazovačky, které nevyžadují takové množství síly.

Velice důležité jsou u dětského kola brzdy. Jednak je nutné dbát na jejich spolehlivost, plnou funkčnost a dokonalou seřízenost, jednak je dobré vzít v úvahu jejich umístění. Ve chvíli, kdy již dítě nepoužívá protisměrné brzdy, nemusí na ty klasické před řídítky dosáhnout. Proto je důležité nainstalovat je do takové vzdálenosti, aby je malé dětské prstíčky byly schopny ovládat. Pokud svému dítěti pořídíte kolo s ráfkovými brzdy, pozor si dejte také na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Dokáže totiž ovlivnit jejich citlivost. Ve srovnání například s hliníkem není velmi rozšířená ocel vždy dokonale profilovaná a snižuje tak tření. Opačným problémem někdy trpí plast. Brždění s ním je hodně citlivé a může docházet k přebržďování.

Největší dětská kola mají 24 palců a jsou v podstatě menší kopií kola dospělého. Klasické čelisťové brzdy či přehazovačka jsou automatickou součástí výbavy. Tato kola, někdy také přezdívána jako juniorská, se od dospělých liší pouze ve velikosti kol, rámu a délce klik. U některých modelů mohou být namontovány kliky standardní velikost, to však přináší možné nebezpečí. Pokud je na dětském kole delší klika, hrozí kontakt pedálu se zemí či kontakt boty s předním kolem.
 

Dbejte na bezpečnost

Druhou velikou kapitolou je bezpečnost. Základním bezpečnostním prvkem, který je pro děti a mladistvé do 18 let věku povinný, je dětská přilba. Je nutné, abyste své dítě naučili nosit přilbu při každém usednutí na kolo, ať už se jedná o delší výlet či zdánlivě bezpečné ježdění v okolí bydliště.

Přilba by měla být seřízená tak, aby dokonale padla k obvodu hlavy. Ve chvíli, kdy hýbete se zapnout přilbou, měla by se vám hýbat i kůže pod ní. Posazení helmy na hlavě by mělo být rovné, přilba by neměla zasahovat do očí a zároveň odkrývat celé čeho.

Klíčové je to, aby se dítě v helmě cítilo pohodlně, což zabezpečuje polstrování uvnitř. Kvalitní přilbu poznáte podle toho, že je vyrobena technologií in-mold. To znamená, že vnitřní polystyrenová vstva je vstřikována přímo do vnější skořepiny. Tím přilba dokáže lépe tlumit případné nárazy.

Praktické jsou otvory pro odvětrávání a odvádění potu, ještě praktičtější pak je, když jsou opatřeny síťkou proti létajícímu hmyzu.

Bezpečností dítěte se zabývá i legislativa. Norma určuje, že, kromě nošení přilby, musí mít dětští cyklisté například zakrytá všechna místa, o která by se mohlo dítě poranit. Jedná se o řetěz, konec brzdových lanek, nezaoblené hrany řídítek apod. Bezpečnost dítěte ještě zvýšíte, pokud jej při jízdě po veřejných komunikacích opatříte reflexními prvky.


Pokračujte zpět na výběr dětského kola.


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na dětská kola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky a do jeho kompetencí patří i sortiment domků na nářadí. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola nebo zahradního domku na nářadí.

Další články

Grily Weber to umí rozpálit už více než 50 let Zvídavé otázky o elektrokolech, na které se u nás nemusíte bát zeptat Romotop opět příjemně překvapil – trhu vévodí krbové vložky Romotop Heat Správnému cyklistovi nechybí kolo, ale také výbava! Dřevo do krbu a vše kolem něj Když značka není jenom jméno aneb co dali známí výrobci jízdním kolům do vínku Malý průvodce, jak vybrat dřevěný zahradní domek na nářadí Rozpohybujte své tělo díky elektrokolu Haibike! Big Green Egg – gril, který vás uchvátí Desatero o cyklistické přilbě nejen pro děti I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Cyklisté pozor! Splňuje vaše jízdní kolo požadavky na povinnou výbavu? Jak vybrat místo pro krbová kamna S Haibike Flyon 2019 to bude jízda! Jak pečovat o dřevěné domky na nářadí? Jak vybrat pohodlný cyklistický batoh Desatero, jak vybrat zahradní gril na míru vaší kulinářské vášni Hurá, vybíráme jízdní kolo! Letní výlet do zimního světa krbových kamen a krbových vložek La Nordica Co je nového u Haibike? Elektrokolo Haibike Flyon 2019! Do zimy daleko, na myšlenky o vhodném vytápění nejvyšší čas! Hurá na prázdniny s kvalitní cyklistickou výbavou! Když zahradní domek, tak s terasou! Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Na první prázdninové párty nesmí chybět pořádná grilovačka! Elektrokolům Haibike nechybí kvalita, výkon, dojezd a teď už ani propojení s digitálním světem! Vybíráte krbovou vložku? Je pro vás vhodnější konvekční, akumulační nebo s teplovodním výměníkem? O bezpečnou letní cykloturistiku se postará kvalitní přilba Elektrokola Haibike 2019 – žhavé novinky od jedničky na trhu! Představujeme Vám nový přírůstek v našem sortimentu - krbová kamna LA NORDICA Byli jsme u toho! Značka Haibike představila elektrokolo snů - HAIBIKE FLYON 2019! Letošní léto přeje cyklistice - ohlídejte si své kolo i své zdraví Nevíte kam se zahradním nářadím? Pořiďte si zahradní domek! Je elektrokolo ideálním dopravním prostředkem právě pro vás? Souboj grilů - který zvítězí u vás? Cyklistická přilba - „doplněk“, který umí zachránit život I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Jak nejlépe připravit jízdní kolo na sezónu? Kanadská krbová kamna si vědí se zimou rady Poznejte kouzlo elektrokola a vyberte si to NEJ Zahradní domek - vše pro zahradu pod jednou střechou Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Malá výprava do světa jízdních kol BMX Proč vsadit na kvalitu a pořídit si krbovou vložku zvučné značky? Jaký typ motoru je pro elektrokolo nejlepší? Krbová kamna Scan - teplo, které zkrotí každou zimu Zahradní domek se už těší na čestné místo na vaší zahradě Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Pro koho je ideální skládací elektrokolo? Najděte se v jedné z šesti nejčastějších skupin jeho milovníků! Krbová vložka musí dobře topit, ale také skvěle vypadat! Okořeňte si své cyklistické vyjížďky báječnými doplňky Co byste měli vědět o krbových kamnech než poprvé škrtnete sirkou Láká vás cykloturistika? Pak se vám budou hodit rady, jak vybrat trekingové a krosové kolo Plechový zahradní domek - skvělé útočiště pro všechny zahradní nezbytnosti! Věk je nepodstatné číslo a elektrokolo vás o tom přesvědčí Grilujte moderně s peletovým zahradním grilem TRAEGER Díky sedačkám na kolo můžete vyrazit na cyklovýlet i s dětmi Boříme mýty o krbových vložkách Zaměřeno na ženy aneb malý výlet do světa dámských kol Plechová krbová kamna rozhodně nepatří do starého železa Nejčastější otázky o elektrokolech a odpovědi na ně Zahradní domek na nářadí schová zahradní nábytek, gril i vás Se správnou výbavou vás na kole nic nepřekvapí Grily Campingaz - to je gurmánský zážitek plný chuti a radosti z přípravy Když kolo není pouhé „kolo“ aneb na co se zaměřit při výběru jízdního kola Jak poznat kvalitní krbovou vložku? Víme, co by ji rozhodně nemělo chybět! Rozjeďte to naplno s elektrokolem! Jak poznat kvalitní krbová kamna? Řiďte se radami i vlastní intuicí Nejoblíbenější doplňky na jízdní kolo - máte je také? Vybíráte zahradní domek na nářadí? Představujeme vám oblíbené značky našich zákazníků Proč si pořídit městské kolo? Originální grily Big Green Egg si zaslouží jedinečné příslušenství Ptáte se, pro koho je elektrokolo? Známe odpověď – pro Vás! Krbová vložka je pro nízkoenergetický dům ideální volba! Vylepšete své jízdní kolo o místo pro vaše nejmenší Krbová kamna u vás doma aneb tipy pro začátečníky Vybíráte první kolo pro vaše dítko? Poradíme s výběrem i učením! I plastový zahradní domek dostojí svému poslání Na elektrokole směle i v zimě Vybíráte zahradní gril? Pak se vám budou hodit naše tipy! Jízdní kolo a cyklistická přilba - nerozlučná dvojice stvořená pro vaši radost i bezpečí Jak pečovat o krbovou vložku, aby její služby byly perfektní? Umíte vyměnit píchlou duši i daleko od domova? Kráse a teplu litinových krbových kamen je snadné podlehnout Zahoďte předsudky! Elektrokolo je fenomén, který budete chtít! Zahradní domek na nářadí oceníte v létě i v zimě Není batoh jako batoh aneb na kolo je nejlepší ten cyklistický Deset důvodů, proč si koupit peletový zahradní gril Traeger Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola Krbová vložka vám pořádně zatopí a vy se to naučte také Motory Bosch i Yamaha si s elektrokoly Haibike notují Vyberte si elektrokolo, na které bude radost nasednout Elektrokola Haibike - nenechte si ujet novinky pro rok 2018 Vybíráme krbová kamna aneb jak se ohřát, ale nespálit Svěřte svůj náklad brašnám na kolo Péče o domek na nářadí začíná správným umístěním, výběrem materiálu i výbavou Titan, hliník, karbon aneb který materiál je pro rám jízdního kola nejlepší Grily, které ani zima nezastaví Elektrokolo - originální vánoční dárek pro celou rodinu Teplovodní krbová vložka aneb cesta za skutečným teplem Buďte se svým jízdním kolem připraveni na rozmary počasí Užívejte si teplo léta i v zimě - kvalitní krbová kamna si vás budou hýčkat! Jak pečovat o jízdní kolo v zimě Domek nejen na nářadí aneb zahradního pomocníka oceníte i v zimě! Zabezpečte si své elektrokolo chytře a jednoduše! 7 tipů, jak vybrat zahradní gril a příslušenství 6 užitečných doplňků na kolo Žhavá novinka v naší nabídce – krbové vložky BEF HOME Podnikněte s námi malou výpravu do světa cyklistiky Chcete si konečně užívat teplo i v zimě? Pořiďte si krbová kamna! Elektrokolo vám vaši péči oplatí perfektní kondicí Jak vybrat krbovou vložku s výměníkem? Jak vybrat elektrický gril? Jak poznat kvalitní krbová kamna? Jak vybrat plynový gril? Jak vybrat krbovou vložku? Jak vybrat gril na dřevěné uhlí? Jak vybrat cyklistickou přilbu? Jak vybrat krbová kamna s výměníkem? Jak poznat kvalitní zahradní gril? Jaké jsou velikosti jízdních kol? Jak vybrat zahradní chatku? Jak vybrat dámské jízdní kolo? Jak vybrat krbová kamna? Jak vybrat pánské jízdní kolo? Jak vybrat zahradní gril? Jak vybrat zahradní domek? Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat horské kolo? Jaká je povinná výbava jízdního kola? Jaké jsou velikosti rámů horských kol? Jak vybrat BMX kolo? Jak vybrat dětské kolo? Jaké jsou velikosti dětských kol? Jak vybrat elektrokolo? Příjemné teplo a uklidňující doplněk - to jsou krbová kamna V náročných cyklistických trasách spoléhejte na kvalitní značku Co mají společného sekačka, gril a jízdní kolo? Přece místo v zahradním domku! Nenechte se omezovat v cyklistickém rozletu - pořiďte si batoh na kolo! Výběr padl na krbovou vložku? Nepodceňte správnou instalaci! Správná péče a údržba elektrokola Jak vybrat krbová kamna a nespálit se S výběrem dětského kola si dejte načas Letní relax už nikdy víc bez zahradního grilu Doplňky na kolo zpříjemní vaši jízdu na kole Nářadí už jedině do zahradního domku Proč je pro vás skládací elektrokolo tím pravým přibližovadlem? Krbovou vložku s teplovodním výměníkem oceníte nejen v zimě Kola pro každý typ cesty a pro všechny členy rodiny Jak vybrat krbová kamna? Zodpovědně! Vybíráte skládací elektrokolo? Poradíme, které je pro vás to pravé Jak vybrat nejlepší zahradní gril Jízdní kola pro malé i velké Zahradní domek, jaký vám sousedé budou závidět Přivítejte krásné počasí na kolečkových bruslích K2 Jak vybrat krbová kamna? Dopřejte si čas! Trekingové kolo - brána do světa cyklistiky Plynové grily - záruka grilování podle vašich přestav Elektrokolo Apache - jednička, která vás nezklame Správná péče o zahradní domek zajistí jeho dlouhověkost Elektrokolo pro seniory vás vrátí do hry Jak poznat kvalitní krbová kamna? Seznamte se s nimi osobně! Doplňky a příslušenství pro vás i vaše kolo Plechový zahradní domek bude i vaším praktickým pomocníkem Vybíráte elektrokolo? Nejprve sami sebe vyzpovídejte! Vybíráte krbová kamna s výměníkem? Pár tipů pro výběr jízdního kola Zahradní grily to umí rozpálit Pro koho je elektrokolo? Pro každého! Zahradní skleník má hned několik výhod Mějte přehled o své jízdě díky cyklistickému tachometru Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na českou tradici! Elektrokola Apache - volba většiny našich zákazníků Otevřený krb nebo krbová vložka s obestavbou? Záleží na účelu Deset kroků pro správný výběr jízdního kola Jednoduché a kvalitní grilování s plynovým grilem Elektrokola s velkým dojezdem Sklo, plech, dlažba nebo kámen? Chraňte okolí svých krbových kamen! Horská kola - rozdíly mezi 26, 27,5 a 29 palcovými koly 4 důležité rady při výběru a používání krbové vložky Jak vybrat správnou brašnu na kolo? Plastový, plechový nebo dřevěný? Vybíráme zahradní domek Pečujte o gril, odmění se vám gurmánským zážitkem Jak vybrat elektrokolo? Začněte důvodem, proč po něm toužíte Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na zkušenosti i dobré jméno Vybíráme horské kolo pro dokonalý požitek z jízdy Co je nejdůležitější zvážit při výběru krbové vložky? Na co se hodí zahradní domky a jak si vybrat ten pravý? Víkend v přírodě i cesta do práce - elektrokolo oceníte všude Proč jsou plynové grily v módě? Protože z vás udělají šéfkuchaře! Správný výběr cyklistické přilby není jenom o designu Výkon nebo design aneb jak vybrat krbová kamna Skleník - jak vybrat ten nejlepší? Elektrokolo a 7 věcí, které jste možná nevěděli Jak poznat kvalitní krbová kamna? Rozdělení kol podle jejich využití vám napoví, které si vybrat Krbová vložka vytápí moderně a přitom účinně Elektrokola Apache - usnadněte si jízdu na kole Krbová kamna aneb zatopte si poctivě a s chutí Jak připravit jízdní kolo na další sezónu? Krbová vložka s teplovodním výměníkem jako strážce rodinné pohody Elektrokola s velkým dojezdem Proč si pořídit zahradní domek? Krbová kamna s výměníkem vykouzlí dokonalé teplo Časté chyby při výběru elektrokola Deset důvodů, proč říct krbové vložce ANO Zahradní domek - pomocník na zahradě i místo pro odpočinek Vybíráte krbová kamna? Svěřte se do rukou našeho odborníka Horská kola a elektrokola – navštivte náš nový showroom! Desítky krbových kamen k okamžitému dodání! Otevřeli jsme pro vás nový showroom na krbová kamna! Grilovací sezóna je v plném proudu! Splátky bez navýšení! Vybavte se na jaro za pár korun Plechové zahradní domky v akci. Doprava po celé ČR a dárek zdarma! Zahradní skleníky se základnou a dopravou po celé ČR zdarma! Připravte se na příchod zimy a ušetřete! Novinka v sortimentu – unikátní keramické grily Big Green Egg Splátky bez navýšení – nepřeplatíte ani korunu navíc!
Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení

nepřeplatíte ani korunu navíc