08. 10. 2017 | Návody | 5 minut čtení

Horská kola patří nejoblíbenější a nejčastěji volenou variantu při koupi jízdního kola. V první řadě je nutné si uvědomit, zdali opravdu kolo horské je to, co chcete. Tedy vyjasnit si účel svého ježdění. Horská kola se díky své odolnosti, stabilitě při jízdě a bezproblémovému ovládání hodí pro cyklistiku v náročných terénních podmínkách. Zároveň však zvládnou i terén jiný, například zpevněné cesty či silnice. Důležitý je zde poměr vašeho ježdění. Za zlomový se považuje ten okamžik, kdy minimálně 20% svého času na jízdním kole strávíte mimo asfaltové komunikace. V takovém případě je na místě koupě horského kola.

Jak vybrat horské kolo?

08. 10. 2017

Máte-li toto prvotní rozhodování za sebou, můžete přejít ke konkrétnímu výběru horského kola, se kterým by vám měl pomoct tento rádce nazvaný "Jak vybrat horské kolo".

Existuje několik okruhů a témat, kterým byste se při výběru horského kola měli věnovat. Postupně si je představíme.

Typ horského kola

Horské kolo s pevným rámem

Prvním rozhodnutím bude volba mezi pevným a celoodpruženým kolem. Charakteristika tzv. hardtailů, tedy horských kol s pevným rámem spočívá v odpružení přední vidlice, zatímco ostatní části bicyklu odpružené nejsou. V některý případech se můžete setkat i s kolem, které žádné odpružení nemá, takové případy jsou však v dnešní době výjimkou. Absence odpružení postrádá smysl a eliminuje veškeré přednosti horského kola.

Výhody pevných rámů hledejme v rychlosti jízdy, obzvláště při pohybu po zpevněných cestách, a její efektivnosti. Díky dobré odezvě při šlapání do pedálů nemáte pocit, že svou energii předáváte do šlapek zbytečně. Na druhou stranu jsou taková kola méně komfortnější při toulkách náročnějším terénem, jelikož se nedokážou tolik přizpůsobit členitějšímu povrchu.

Celoodpružená horská kola

Celoodpružená horská kola jsou určena pro fanoušky těžších překážek a náročnějších podmínek. Právě v nich vykazují vyšší asimilaci s terénem a tím přináší jezdci lepší jízdní jistotu a větší pohodlí. Odpružená je zde nejen přední vidlice, ale i celá zadní část kola. Zadní tlumič navíc vyžaduje složitější konstrukci a vzniká tak první nevýhoda celoodpružených strojů - vyšší hmotnost. Ta je však vyvážena lepší ovladatelností v náročném terénu, především při absolvování sjezdů.

Pečlivě však zvažte výběr typu kola vzhledem k prostředí a terénu, v jakém se s ním budete pohybovat. Jednak díky samotnému kolu a jednak díky výdeji vaší energie. Tzv. full, tedy kola s dvojím odpružením, vyžadují značně více energie pro stejně rychlou jízdu nežli hardtaily. Je to dáno složitostí prostředí, konstrukcí a jízdními vlastnostmi jednotlivých typů horských kol.

Celoodpruženým horským kolům budete muset věnovat více času při údržbě. Častější a pečlivější čištění a promazávání je nutné zejména kvůli tlumiči navíc.

U obou typů horských kol existuje často možnost uzamčení odpružení (zadního i přední vidlice), což je funkce využitelná zejména při jízdě na silnici, kde odpružení jednoduše není potřeba.

Parametr, který je při řešení odpružení velmi důležitý, je zdvih tlumení. Jedné se o v milimetrech měřenou délku zanoření vidlice či tlumiče. Z praktického hlediska je jej možné vidět jako velikost předmětu, které kolo dokáže přejet bez nutnosti nějakého skákání. Pohybuje se v přibližném rozmezí 80 – 220 mm. Pro hobby cyklisty je doporučován zdvih mezi 80 – 100 mm. S přibývajícími milimetry by se měl zvyšovat um a profesionalita jezdce. Obecně platí, že čím nižší čísla budou, tím menší by měla být náročnost zdolávaného terénu. Vzhledem k tomu, že stavba zadní části celoodpruženého bicyklu se model od modelu liší, je velmi těžké zdvih tlumení zobecňovat. V případě, že vám na jeho vlastnostech bude hodně záležet, při výběru celoodpruženého typu horského kola je nutné zvážit možnosti konkrétního stroje, nejlépe svěřit se do rukou odborníka a jeho rad.
 

Velikost kola

Velikost kola je klíčovým faktorem pro pohodlnou jízdu. Její určení probíhá u horského kola dvěma způsoby. Buď dle velikosti rámu či průměru kola (velikosti ráfku).

Velikost kola podle velikosti rámu

Výška rámu je definována jako vzdálenost od středové osy po konec sedlové trubky. Měří se v palcích, přičemž 1 palec přestavuje 2,54 cm. Ke zvolení těch správných čísel vám může pomoci níže uvedená tabulka, mějte však na paměti, že každý výrobce může použít lehce odlišné poměry, výsledná velikost podobného typu horského kola může u odlišných výrobců dosahovat lehkých rozdílů v řádů jednotek centimetrů.
 

Výška postavy(cm)

Horská kola (palce)

150 až 160

15 - 16 "

160 až 165

16 - 17 "

166 až 170

17 - 18 "

171 až 175

18 - 19 "

176 až 180

19 - 20 "

181 až 185

20 - 21 "

185 až 190

21 - 22 "

190 a více

22+ "

 

Podle velikosti ráfku

Druhým způsobem je dělení horských kol dle velikosti ráfku, tedy průměru kola. Velmi dlouho existoval pouze jeden oblíbený rozměr, a to 26", kterému postupně vznikla konkurence v zajímavějších 29" modelech. V posledních letech se těší oblibě i 27,5" horská kola.

26 nebo 29 palců?

26 palcová horská kola jsou v dnešní době vhodná zejména pro sportovce s menší podstavou (pod 170 cm). Jejich největší výhoda spočívá ve větší akceleraci a točivosti, čímž se kolo stává lépe ovladatelné. Zároveň naleznou využití ve specializovaných technických disciplínách (freeride), které vyžadují stoprocentní kontrolu nad kolem.

Byť se to na první pohled nezdá, tři palce rozdílu dokáží udělat veliký rozdíl. Horská kola 29" jsou moderním trendem a jasnou budoucností v oblasti horských kol. Poskytují mnohem větší stabilitu a komfort při jízdě v terénu. Disponují lepšími tlumícími vlastnostmi při přejíždění překážek. I na asfaltových silnicích prodají svou velikost, jízdními vlastnostmi na tomto povrchu se přibližují ke kolům krosovým. Při jízdě na 29" horském kole se budete cítit bezpečněji, například prudké brždění v zatáčkách je díky výše postavenému těžišti oproti 26" modelům méně rizikové. Mezi několik málo záporných vlastností 29" kol můžeme zařadit lehce horší ovladatelnost a vzhledem k větší velikosti i vyšší váhu.

Poslední roky byly dobou pro vznik speciální kategorie, jež spojuje výhody obou výše uvedených velikostí. 27,5" horská kola jsou stabilní, dobře překonávají terénní překážky a zároveň zůstávají obratná. S 27,5" jízdními koly si užijete perfektní jízdu v terénu při menší fyzické námaze nežli v případě 29" modelů. Velmi často tento model volí cyklisté menších postav, kteří si chtějí užít výhody horských kol s větší velikostí kol. Je lepší pořídit si právě rozměr 27,5" nežli 29 palcové kolo s menším rámem (S, XS), na jehož výrobu je nutné použít odlišnou geometrii, která prakticky eliminuje veškeré výhody vyšších kol.
 

Speciální typy horských kol

Downhill kola

Jak již název těchto horských kol napovídá, jedná se o stroje určené pro náročné a těžké sjezdy. Downhill kola se pyšní vysokým zdvihem předního i zadního odpružení a vysokou stabilitou. Svými vlastnostmi podporují rychlou jízdu s nutností okamžitého rozhodování. Tomu je uzpůsobena konstrukce kola, jež spojuje možnost dosáhnutí vysoké rychlosti a velmi dobrou ovladatelnost.

Downhill kola doporučujeme pouze v tomto odvětví zkušeným jezdcům. Pro účely jízdy po rovině či do kopců jsou díky své stavbě prakticky nepoužitelná. Vyžadují v tomto ohledu zbytečný výdej energie.

Horská elektrokola

Elektrokolo řeší konflikt mezi zážitkem z jízdy a neochotou fyzické námahy. Většina modelů disponuje možností použít elektrokolo buď po celou dobu jízdy či pouze po její část. Můžete si tak motor na chvíli vypnout a šlapat sami. Při výběru elektrokola platí ohledně velikosti obdobná pravidla jako u klasických jízdních kol, jediná věc, na kterou je třeba si dát pozor, je výdrž baterie. Elektrokola jsou většinou vybavena vysokokapacitní baterií o výdrži 500 – 600 Wh. Vzhledem ke konstrukci motoru je logická vyšší hmotnost elektrokol.

Dětská horská kola

Zásadní při výběru dětského kola je velikost. Pohybuje se v rozmezí 12 až 26". Zde pozor, horská kola pro dospělé začínají velikostně na této hodnotě, jejich konstrukce a geometrie se však od dětských modelů výrazně liší. Není tak možné koupit jedno stejné kolo pro otce i syna. Mimo běžných tabulek se při výběru velikosti řiďte faktem, že dítě musí při sezení na horském kole dosáhnout špičkou nohy na zem.

U spousty dětských kol jsou implementovány brzdy na principu protisměrného šlapání. Chcete-li pro své dítě pořídit opravdu horské kolo, předpokládá se jeho alespoň základní znalosti jízdy na kole. Tento způsob brzd je tak pro ně, a zejména v jakémkoliv náročnějším terénu než je asfaltová silnice, značně nevhodný. Při použití klasického ovládání brzd pomocí páček musíte přizpůsobit jejich vzdálenost od řídítek tak, aby dětské krátké prstíky na páčky dosáhly.

Dalším velmi diskutovaným tématem při volbě dětského kola je přítomnost či absence přehazovačky. Zde platí podobný předpoklad jako u výběru brzd. Uvažujete-li skutečně o dětském horském kole, je přehazovačka nezbytností.

U dětských cyklistů je třeba dbát na jejich bezpečnost. Ještě více nežli u dospělých jezdců. Samozřejmostí je vhodná přilba - seřiditelná a pohodlná, vhodnými doplňky mohou být i reflexní pásky či nášivky.

Dámská horská kola

Speciální modely horských kol pro ženy mají přizpůsobenou geometrii dámské stavbě těla. Většinou se jedná o kola s níže položenou horní rámovou trubkou. Ženy koupi dámského horského kola jistě ocení, zejména pro pohodlnější jízdu, lepší ovladatelnost a menší velikost. Největší rozdíly oproti unisex horským kolům jsou v délce rámu a představce, šíři řídítek, měkkosti odpružení a šíři sedla.
 

Výběr komponent u horských kol

Rám

O tom, v čem se liší velikosti rámu a jak zvolit ten nejvhodnější, se můžete dočíst o pár řádků výše, nyní se pojďme zaměřit na jeho materiál. Dnes jsou na trhu nečastější dvě varianty – slitiny hliníku či karbon.

Hliníková kola jsou lehká pevná a tvrdá. Ucítíte tak každý náraz kola na nerovnost. Nedokonalost tlumení výrazně ovlivňuje jízdní komfort jezdce. I přesto se mezi zákazníky těší veliké oblibě, zejména kvůli finanční dostupnosti. Pro hobby cyklisty jsou vlastnosti hliníkových slitin dostačující.

Horská kola z karbonu se pyšní ještě nižší hmotností nežli jejich hliníkoví kolegové. Největší výhodu však hledejme v pohodlí při jízdě, karbon dokáže lépe tlumit otřesy a přizpůsobovat se jízdě přes nerovnosti. Při výběru karbonového kola je velmi dobré si je vyzkoušet, případně se o konkrétním modelu poradit s odborníkem. Práce výrobce se může kolo od kola lehce lišit, což se projeví v detailních jízdních vlastnostech.

Mimo karbon a hliník existuje i spousta dalších materiálů, ze kterých se jízdní kola vyrábějí, například slitiny oceli, samotná ocel či titan. Většinou se však jedná o nepraktické či pro úzkou specializaci vhodné materiály.

Brzdy

Na výběr máte ze dvou typů. Ráfkové či kotoučové. Ráfkové brzdy neboli klasická véčka (V-brzdy) spousta uživatelů hodnotí jako dostačující. Je však pravdou, že kotoučové slibují několik znatelných výhod. Předně jsou účinnější, a to za jakýchkoliv podmínek. Speciálně když je mokro, ráfkové brzdy ztrácí své kouzlo, zatímco kotoučové pracují obdobně jako za sucha. Důvod, proč jsou ráfkové brzdy stále oblíbenější a používanější je nižší hmotnost a zejména lepší cenová dostupnost. Kotoučové brzdy se dělí na mechanické a hydraulické.

Vidlice

Pohybujeme se v oblasti horských kol, odpružení přední vidlice je tak samozřejmostí. Můžete si však vybrat jakým způsobem bude realizováno. Existuje buď odpružení za pomoci pružiny či vzduchové odpružení. To poskytuje větší rozsah a především možnost nastavení tlaku vzduchu, který přizpůsobíte dle váhy jezdce. Oba typy vidlic mohou disponovat možností uzamčení, a tím tak vypnutí své funkce.

Řídítka

Z hlediska jízdních vlastností nezáleží, zdali si pro své horské kolo zvolíte rovná řídítka či tzv. vlaštovky (lomená řídítka). Největší rozdíl spočívá v postoji, kdy u vlaštovek sedí jezdec na sedle podstatně vzpřímeněji. Šíře řídítek se pohybuje v rozmezí 600 – 800 mm, konkrétní rozměr závisí zejména na pocitu a preferencích cyklisty.

Pedály

Pokud to s jízdou na horském kole myslíte alespoň trochu vážněji, nášlapné pedály by měly být téměř nutností. Lepší ovladatelnost, efektivnější šlapání a tím menší výdej energie, to jsou jejich klíčové výhody. Na druhé straně mince však leží vyšší finanční zatížení. Jednak samotné pedály jsou dražší a jednak vyžadují koupi speciálních bot.
 

Příslušenství

Přilba

Jízdní kola, to nejsou pouze samotné stroje a komponenty. Veliký důraz by se měl dávat na bezpečí při jízdě. Byť je přilba zákonem stanovená jako povinná pouze do 18 let, i starší cyklisté by se nad jejím používáním měli výrazně zamyslet, zejména, hovoříme-li o jízdě v terénu.

Zásadní je výběr velikosti přilby. Neměla by být ani volná ani tak těsná, že by tlačila. Existují speciální kategorie jízdních přileb, mimo univerzálního typu i přilby na sjezd či BMX. Takové varianty však pro běžnou jízdu na horském kole tak dobře neposlouží. Nebojte se sáhnout po přilbě, která je vybavena bezpečnostními certifikáty, naopak, pořízení jakékoliv jiné byste se měli vyvarovat.

Důležitým parametrem je také váha, u níž se snažíme o co nejmenší čísla. Některé přilby jsou doplněny o štítek proti slunci, ten však daleko lépe nahradí sportovní cyklistické brýle, které poskytují ochranu fyzickou (létající kamínky) či proti slunečním paprskům.

Cyklistické přilby se vyrábí z tlačené polystyrenové pěny, která je vstřikována do plastové skořápky. Kvalitnější modely obsahují výztuhy uvnitř této skořápky. Jsou z hliníku, karbonu či kevlaru.

Samotné zakoupení přilby však nestačí, velmi důležité je umět ji nosit. Správné nasazení by mělo být do vodorovné pozice a zároveň tak, aby se při jízdě nehýbala na hlavě.

Oblečení

Cyklisté, nejedná-li se o občasné výletníky, nejraději nosí funkční oblečení, které dokáže odvádět pot z těla, nepropouštět chlad a zároveň bránit před přehřátím. Existují speciální cyklistické dresy i kalhoty, které, ať se to na první pohled nemusí zdát, dokáží při jízdě výrazně ulehčit námahu. Dle počasí či osobních preferencí můžete zvolit krátký či dlouhý rukáv, pro případ chladnějšího či mokrého počasí je dobré mít ve výbavě i lehkou cyklistickou bundu. Někteří cyklisté dbají i na designovou stránku oblečení. Chtějí jej sladit s motivy a barvami svých kol.

Doplňky na opravu

Při jízdě v náročnějším terénu se vám může lehce přivodit defekt. Z toho důvodu je vhodné mít s sebou základní vybavení pro rychlou opravu. Tvoří jej sada lepení různých velikostí pro zakrytí případné díry v duši, základní nářadí pro oddělání kola a sundání pláště a pochopitelně pumpičku. To vše je možné složit do praktických brašen na kolo, které vám sice přinesou zvýšení hmotnosti bicyklu, v případě jakékoliv nehody však jejich vybavení náležitě oceníte.

Cyklopočítače

Chytrá malá zařízení vám dokáží o vaší jízdě sdělit spoustu informací. Sledování aktuální rychlosti, výpočet té průměrné, počet ujetých kilometrů, čas, okolní teplota, maximální rychlost, to vše většina tachometrů umí sledovat. Prodávají se v drátovém i bezdrátovém provedení.


Pokračujte zpět na výběr horského kola   Pokračovat na výběr horského kola   


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na horská kola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky a do jeho kompetencí patří i sortiment domků na nářadí. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola nebo zahradního domku na nářadí.

Další články

Grily Weber to umí rozpálit už více než 50 let Zvídavé otázky o elektrokolech, na které se u nás nemusíte bát zeptat Romotop opět příjemně překvapil – trhu vévodí krbové vložky Romotop Heat Správnému cyklistovi nechybí kolo, ale také výbava! Dřevo do krbu a vše kolem něj Když značka není jenom jméno aneb co dali známí výrobci jízdním kolům do vínku Malý průvodce, jak vybrat dřevěný zahradní domek na nářadí Rozpohybujte své tělo díky elektrokolu Haibike! Big Green Egg – gril, který vás uchvátí Desatero o cyklistické přilbě nejen pro děti I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Cyklisté pozor! Splňuje vaše jízdní kolo požadavky na povinnou výbavu? Jak vybrat místo pro krbová kamna S Haibike Flyon 2019 to bude jízda! Jak pečovat o dřevěné domky na nářadí? Jak vybrat pohodlný cyklistický batoh Desatero, jak vybrat zahradní gril na míru vaší kulinářské vášni Hurá, vybíráme jízdní kolo! Letní výlet do zimního světa krbových kamen a krbových vložek La Nordica Co je nového u Haibike? Elektrokolo Haibike Flyon 2019! Do zimy daleko, na myšlenky o vhodném vytápění nejvyšší čas! Hurá na prázdniny s kvalitní cyklistickou výbavou! Když zahradní domek, tak s terasou! Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Na první prázdninové párty nesmí chybět pořádná grilovačka! Elektrokolům Haibike nechybí kvalita, výkon, dojezd a teď už ani propojení s digitálním světem! Vybíráte krbovou vložku? Je pro vás vhodnější konvekční, akumulační nebo s teplovodním výměníkem? O bezpečnou letní cykloturistiku se postará kvalitní přilba Elektrokola Haibike 2019 – žhavé novinky od jedničky na trhu! Představujeme Vám nový přírůstek v našem sortimentu - krbová kamna LA NORDICA Byli jsme u toho! Značka Haibike představila elektrokolo snů - HAIBIKE FLYON 2019! Letošní léto přeje cyklistice - ohlídejte si své kolo i své zdraví Nevíte kam se zahradním nářadím? Pořiďte si zahradní domek! Je elektrokolo ideálním dopravním prostředkem právě pro vás? Souboj grilů - který zvítězí u vás? Cyklistická přilba - „doplněk“, který umí zachránit život I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Jak nejlépe připravit jízdní kolo na sezónu? Kanadská krbová kamna si vědí se zimou rady Poznejte kouzlo elektrokola a vyberte si to NEJ Zahradní domek - vše pro zahradu pod jednou střechou Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Malá výprava do světa jízdních kol BMX Proč vsadit na kvalitu a pořídit si krbovou vložku zvučné značky? Jaký typ motoru je pro elektrokolo nejlepší? Krbová kamna Scan - teplo, které zkrotí každou zimu Zahradní domek se už těší na čestné místo na vaší zahradě Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Pro koho je ideální skládací elektrokolo? Najděte se v jedné z šesti nejčastějších skupin jeho milovníků! Krbová vložka musí dobře topit, ale také skvěle vypadat! Okořeňte si své cyklistické vyjížďky báječnými doplňky Co byste měli vědět o krbových kamnech než poprvé škrtnete sirkou Láká vás cykloturistika? Pak se vám budou hodit rady, jak vybrat trekingové a krosové kolo Plechový zahradní domek - skvělé útočiště pro všechny zahradní nezbytnosti! Věk je nepodstatné číslo a elektrokolo vás o tom přesvědčí Grilujte moderně s peletovým zahradním grilem TRAEGER Díky sedačkám na kolo můžete vyrazit na cyklovýlet i s dětmi Boříme mýty o krbových vložkách Zaměřeno na ženy aneb malý výlet do světa dámských kol Plechová krbová kamna rozhodně nepatří do starého železa Nejčastější otázky o elektrokolech a odpovědi na ně Zahradní domek na nářadí schová zahradní nábytek, gril i vás Se správnou výbavou vás na kole nic nepřekvapí Grily Campingaz - to je gurmánský zážitek plný chuti a radosti z přípravy Když kolo není pouhé „kolo“ aneb na co se zaměřit při výběru jízdního kola Jak poznat kvalitní krbovou vložku? Víme, co by ji rozhodně nemělo chybět! Rozjeďte to naplno s elektrokolem! Jak poznat kvalitní krbová kamna? Řiďte se radami i vlastní intuicí Nejoblíbenější doplňky na jízdní kolo - máte je také? Vybíráte zahradní domek na nářadí? Představujeme vám oblíbené značky našich zákazníků Proč si pořídit městské kolo? Originální grily Big Green Egg si zaslouží jedinečné příslušenství Ptáte se, pro koho je elektrokolo? Známe odpověď – pro Vás! Krbová vložka je pro nízkoenergetický dům ideální volba! Vylepšete své jízdní kolo o místo pro vaše nejmenší Krbová kamna u vás doma aneb tipy pro začátečníky Vybíráte první kolo pro vaše dítko? Poradíme s výběrem i učením! I plastový zahradní domek dostojí svému poslání Na elektrokole směle i v zimě Vybíráte zahradní gril? Pak se vám budou hodit naše tipy! Jízdní kolo a cyklistická přilba - nerozlučná dvojice stvořená pro vaši radost i bezpečí Jak pečovat o krbovou vložku, aby její služby byly perfektní? Umíte vyměnit píchlou duši i daleko od domova? Kráse a teplu litinových krbových kamen je snadné podlehnout Zahoďte předsudky! Elektrokolo je fenomén, který budete chtít! Zahradní domek na nářadí oceníte v létě i v zimě Není batoh jako batoh aneb na kolo je nejlepší ten cyklistický Deset důvodů, proč si koupit peletový zahradní gril Traeger Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola Krbová vložka vám pořádně zatopí a vy se to naučte také Motory Bosch i Yamaha si s elektrokoly Haibike notují Vyberte si elektrokolo, na které bude radost nasednout Elektrokola Haibike - nenechte si ujet novinky pro rok 2018 Vybíráme krbová kamna aneb jak se ohřát, ale nespálit Svěřte svůj náklad brašnám na kolo Péče o domek na nářadí začíná správným umístěním, výběrem materiálu i výbavou Titan, hliník, karbon aneb který materiál je pro rám jízdního kola nejlepší Grily, které ani zima nezastaví Elektrokolo - originální vánoční dárek pro celou rodinu Teplovodní krbová vložka aneb cesta za skutečným teplem Buďte se svým jízdním kolem připraveni na rozmary počasí Užívejte si teplo léta i v zimě - kvalitní krbová kamna si vás budou hýčkat! Jak pečovat o jízdní kolo v zimě Domek nejen na nářadí aneb zahradního pomocníka oceníte i v zimě! Zabezpečte si své elektrokolo chytře a jednoduše! 7 tipů, jak vybrat zahradní gril a příslušenství 6 užitečných doplňků na kolo Žhavá novinka v naší nabídce – krbové vložky BEF HOME Podnikněte s námi malou výpravu do světa cyklistiky Chcete si konečně užívat teplo i v zimě? Pořiďte si krbová kamna! Elektrokolo vám vaši péči oplatí perfektní kondicí Jak vybrat krbovou vložku s výměníkem? Jak vybrat elektrický gril? Jak poznat kvalitní krbová kamna? Jak vybrat plynový gril? Jak vybrat krbovou vložku? Jak vybrat gril na dřevěné uhlí? Jak vybrat cyklistickou přilbu? Jak vybrat krbová kamna s výměníkem? Jak poznat kvalitní zahradní gril? Jaké jsou velikosti jízdních kol? Jak vybrat zahradní chatku? Jak vybrat dámské jízdní kolo? Jak vybrat krbová kamna? Jak vybrat pánské jízdní kolo? Jak vybrat zahradní gril? Jak vybrat zahradní domek? Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat horské kolo? Jaká je povinná výbava jízdního kola? Jaké jsou velikosti rámů horských kol? Jak vybrat BMX kolo? Jak vybrat dětské kolo? Jaké jsou velikosti dětských kol? Jak vybrat elektrokolo? Příjemné teplo a uklidňující doplněk - to jsou krbová kamna V náročných cyklistických trasách spoléhejte na kvalitní značku Co mají společného sekačka, gril a jízdní kolo? Přece místo v zahradním domku! Nenechte se omezovat v cyklistickém rozletu - pořiďte si batoh na kolo! Výběr padl na krbovou vložku? Nepodceňte správnou instalaci! Správná péče a údržba elektrokola Jak vybrat krbová kamna a nespálit se S výběrem dětského kola si dejte načas Letní relax už nikdy víc bez zahradního grilu Doplňky na kolo zpříjemní vaši jízdu na kole Nářadí už jedině do zahradního domku Proč je pro vás skládací elektrokolo tím pravým přibližovadlem? Krbovou vložku s teplovodním výměníkem oceníte nejen v zimě Kola pro každý typ cesty a pro všechny členy rodiny Jak vybrat krbová kamna? Zodpovědně! Vybíráte skládací elektrokolo? Poradíme, které je pro vás to pravé Jak vybrat nejlepší zahradní gril Jízdní kola pro malé i velké Zahradní domek, jaký vám sousedé budou závidět Přivítejte krásné počasí na kolečkových bruslích K2 Jak vybrat krbová kamna? Dopřejte si čas! Trekingové kolo - brána do světa cyklistiky Plynové grily - záruka grilování podle vašich přestav Elektrokolo Apache - jednička, která vás nezklame Správná péče o zahradní domek zajistí jeho dlouhověkost Elektrokolo pro seniory vás vrátí do hry Jak poznat kvalitní krbová kamna? Seznamte se s nimi osobně! Doplňky a příslušenství pro vás i vaše kolo Plechový zahradní domek bude i vaším praktickým pomocníkem Vybíráte elektrokolo? Nejprve sami sebe vyzpovídejte! Vybíráte krbová kamna s výměníkem? Pár tipů pro výběr jízdního kola Zahradní grily to umí rozpálit Pro koho je elektrokolo? Pro každého! Zahradní skleník má hned několik výhod Mějte přehled o své jízdě díky cyklistickému tachometru Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na českou tradici! Elektrokola Apache - volba většiny našich zákazníků Otevřený krb nebo krbová vložka s obestavbou? Záleží na účelu Deset kroků pro správný výběr jízdního kola Jednoduché a kvalitní grilování s plynovým grilem Elektrokola s velkým dojezdem Sklo, plech, dlažba nebo kámen? Chraňte okolí svých krbových kamen! Horská kola - rozdíly mezi 26, 27,5 a 29 palcovými koly 4 důležité rady při výběru a používání krbové vložky Jak vybrat správnou brašnu na kolo? Plastový, plechový nebo dřevěný? Vybíráme zahradní domek Pečujte o gril, odmění se vám gurmánským zážitkem Jak vybrat elektrokolo? Začněte důvodem, proč po něm toužíte Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na zkušenosti i dobré jméno Vybíráme horské kolo pro dokonalý požitek z jízdy Co je nejdůležitější zvážit při výběru krbové vložky? Na co se hodí zahradní domky a jak si vybrat ten pravý? Víkend v přírodě i cesta do práce - elektrokolo oceníte všude Proč jsou plynové grily v módě? Protože z vás udělají šéfkuchaře! Správný výběr cyklistické přilby není jenom o designu Výkon nebo design aneb jak vybrat krbová kamna Skleník - jak vybrat ten nejlepší? Elektrokolo a 7 věcí, které jste možná nevěděli Jak poznat kvalitní krbová kamna? Rozdělení kol podle jejich využití vám napoví, které si vybrat Krbová vložka vytápí moderně a přitom účinně Elektrokola Apache - usnadněte si jízdu na kole Krbová kamna aneb zatopte si poctivě a s chutí Jak připravit jízdní kolo na další sezónu? Krbová vložka s teplovodním výměníkem jako strážce rodinné pohody Elektrokola s velkým dojezdem Proč si pořídit zahradní domek? Krbová kamna s výměníkem vykouzlí dokonalé teplo Časté chyby při výběru elektrokola Deset důvodů, proč říct krbové vložce ANO Zahradní domek - pomocník na zahradě i místo pro odpočinek Vybíráte krbová kamna? Svěřte se do rukou našeho odborníka Horská kola a elektrokola – navštivte náš nový showroom! Desítky krbových kamen k okamžitému dodání! Otevřeli jsme pro vás nový showroom na krbová kamna! Grilovací sezóna je v plném proudu! Splátky bez navýšení! Vybavte se na jaro za pár korun Plechové zahradní domky v akci. Doprava po celé ČR a dárek zdarma! Zahradní skleníky se základnou a dopravou po celé ČR zdarma! Připravte se na příchod zimy a ušetřete! Novinka v sortimentu – unikátní keramické grily Big Green Egg Splátky bez navýšení – nepřeplatíte ani korunu navíc!
Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení

nepřeplatíte ani korunu navíc