08. 10. 2017 | Návody | 5 minut čtení

Cyklistika je u mužského pokolení oblíbeným sportem, který je zároveň zábavou a nenásilným způsobem, jak si zvýšit kondici i sebevědomí. Jízdní kola se často dělí na pánská a dámská, uzpůsobená něžnému pohlaví na míru jejich jiným tělesným proporcím, na samotné jízdní vlastnosti kola však nemají tyto úpravy žádný vliv. Pánská kola jsou tedy jakýmsi unisex řešením a jak si vybrat to pravé vám dnes přiblížíme v tomto rádci a zároveň vás rádi uvítáme k osobní konzultaci a výběru v našem showroomu v Praze 9.

08. 10. 2017

Než začnete s výběrem promyslete cíl, účel a četnost

A přidejte klidně i své představy a sny o budoucnosti. Pořizujete si kolo za účelem samotářských vyjížděk či týmového hecování, které se přehoupne až na stupně vítězů? Vybírejte tedy kolo s ohledem i na tuto stránku a investujte do lepšího vybavení i kvalitnějších komponentů. Jestliže toužíte jen po dopravním prostředku, který vás dopraví za kamarády na druhém konci města, budete jistě vybírat v jiných kategoriích než zapálený cyklista, který by z kola raději ani nesesedal a každý den musí najet své kilometry. Toužíte zdolávat horský terén plný nerovností, kamení a záludných kořenů, nebo si chcete jen v poklidu svištět cyklostezkou? Chcete na kole trávit každý víkend a bořit mýty o tom, kolik jste schopni za den najet kilometrů nebo si chcete dát jen svou před obědovou cyklistickou chvilku kolem sídliště? Vidíte, otázek na zodpovězení, které vás přivedou ke kolu snů, je skutečně hodně. Když však budete znát odpovědi, snadno si vyberete správný druh kola, které bude sdílet vaše cyklistické nadšení.
 

Drsný terén je vaší srdcovkou

V tom případě si k sobě rozhodně musíte pořídit parťáka na slovo vzatého, a tím je zaručeně horské kolo. Díky širším plášťům s mnohem hrubším vzorem umožní dokonalé kopírování terénu, zároveň  vám však dopřejí obratnost a bezpečnější jízdu. Nebudete se bát jezdit v dešti či v rozbahněném terénu a nerovnosti můžete rovnou hodit za hlavu. Více o jak vybrat horské kolo?
 

Přes týden po městě, o víkendu do přírody

Jistě, proč by ne. Vyrazte na svém novém městském kole každý den do práce, z práce si udělejte menší relaxační vyjížďku pro pročištění hlavy přes polničku a o víkendu si dopřejte zdravotní i kondiční cyklotúru do mírného terénu. V případě volby trekingového kola navíc získáte i praktické doplňky v základní výbavě.
 

Asfalt a rychlost je vaše druhé já?

Silnice si vás podmanila a perfektně vám to na ni sviští s větrem o závod? Výborně, pak silniční kolo uspokojí vaši touhu po rychlosti i stylové jízdě, a to na dlouhou vzdálenost. Silničky jsou zaměřeny na aerodynamický sportovní posed s neznatelným valivým odporem a každé vaše šlápnutí bude zužitkováno na maximum. Rychlost jde ruku v ruce s nízkou váhou, což je i jedna z dalších předností.
 

Krůček k univerzálnosti

Univerzální kolo na vše bohužel neexistuje, pokud však hledáte přibližovadlo po městě, dopravní prostředek pro výlety mezi městy po silnici a parťáka pro výlety do přírody či zkratky lesní pěšinou, pak vsaďte na krosová či trekingová kola. Snoubí  v sobě přirozený a pohodlný posed, univerzálnější dezén plášťů a méně náročný terén projedou bez mrknutí oka.
 

Bez kola ani ránu

I na sebemenší víkendový výlet s sebou na střešní nosič auta berete kolo, nebo jej v horším případě pracně soukáte do kufru a na nic jiného už v něm nezbude místo? A co kdyby jste si pořídili skládací kolo, které s sebou bez velkých starostí a pracného organizování celé rodiny vezmete klidně i na dovolenou k moři? Skládací kolo lehce složíte a vynesete i tři patra, cestování MHD s ním také není žádný problém.
 

Hodí se vám pomoc se šlápnutím do pedálů

S kolem teprve začínáte a víte, že vaše kondička není zrovna ve špičkovém stavu? Cítíte, že kopce, které znáte, se nepochopitelně před vašima očima zvedají a vyjet je pro vás téměř nadlidský výkon? Konec trápení, pro vás bude tak či tak ideální elektrokolo, které vám s každou vaší snahou přátelsky vypomůže a vaše cyklistické ambice, ani vaše kolo, nebudou muset do starého železa.
 

Hledáte kolo, které spíše létá než jezdí

BMX a freestyle kolo je pro cyklistické nadšence, pro které je jejich kolo spíše pomůckou, pro trénování nejrůznějších triků a doslova psích kousků, jako stvořené. Ať už jsou vaše ambice ryze rekreační, nebo chcete vyšplhat až na vítězné příčky, díky širokému výběru BMX kol na to rozhodně máte.
 

Rám kola je jako kvalitní základ domu

Rám kola a jeho výběr není jenom o použitém materiálu - ocel (pružnost a nízká cena), hliník (nízká hmotnost a boční tuhost rámu), slitiny a špičkový titan (pružnost, zároveň tuhost a pevnost a nízká hmotnost.) či karbon (vysoká pevnost ruku v ruce s extrémně nízkou váhou) - ale především o velikosti, která je klíčová pro pohodlnou jízdu a dokonalý požitek z jízdy. Tabulky velikostí rámu kola se výrobce od výrobce lehce liší, vždy jsou však udávané v palcích nebo označeny písmeny jako při nákupu svršků S, M, L, X. Výška či velikost rámu je udávána jako vzdálenost mezi středovou osou kola a koncem sedlové trubky. Pokud se udává v palcích, pak 1 palec odpovídá cca 2,54 cm. Důležitá je také vzdálenost sedla od řídítek. Při volbě velikosti rámu horského kola platí všeobecné doporučení, že pokud se postavíte obkročmo nad kolem, pak horní rámová trubka by měla být od rozkroku vzdálena cca 5 cm. Můžete přitom využít i tabulky určující velikost rámu i s ohledem na vaši výšku a délku dolní končetiny.
 

Kvalitní komponenty vaše kolo obléknou k dokonalosti

Pro kvalitní kopírování terénu a snadnější ovládání kola můžete zvolit odpružené vidlice, šetří vaše tělo i kolo samotné. Odpružení funguje na principu stlačeného vzduchu, které lze přizpůsobit vaší hmotnosti nebo pružině, která je levnější variantou. Kromě pevné vidlice vás pak může zaujmout i zamykání vidlice,  které snadno promění odpruženou variantu na pevnou. 

Plášť kola je do jisté míry limitován ráfkem kola, ale rozhodně platí pravidlo, že čím širší plášť kola, tím bude vaše jízda pomalejší, ale rozhodně pohodlnější. 

Pedály jsou u jízdního kola malou alchymií. I když se na určitě druhy kol doporučují nejvhodnější pedály, poslední slovo má stejně cyklista - tedy vy. Tradiční pedály s obdélníkovým rámečkem jsou vhodné pro běžnou sportovní obuv, oproti tomu spolu se silničním kolem s nášlapnými pedály rozhodně vyberte i speciální cyklistickou obuv. Kompromisem jsou pak pedály s jednostranným nášlapným mechanismem s tradičním rámečkem na druhé straně a vy tak máte možnost volby, jakou obuv si vezmete.
 

Bezpečnost i pohodlí rozhodně nepodceňujte

Brzdy jsou nedílnou součástí jízdního kola a stále jsou v kurzu klasické brzdové špalky tzv. V-brzdy, lankové čelisťové brzdy, ale také kotoučové, které jsou spolehlivé také za deště. Vždy dbejte nejen na správný výběr s ohledem na typ kola a styl vaší jízdy, ale také na správné seřízení.  Bezpečnostní prvky - cyklistická helma a nejrůznější reflexní pásky, nášivky či značky -  jsou dnes i zákonnou samozřejmostí - minimálně tedy do 18 let věku co se helmy týká, viditelnost pak platí pro všechny bez rozdílu. Věříme, že váš vlastní pud sebezáchovy vám velí nepodcenit bezpečnostní výbavu vašeho kola a dodržujete jednoduché pravidlo - vidět a být viděn. Co se vašeho cyklistického pohodlí týká, pak i takový malý detail jako správný výběr sedla vám zážitek zpříjemní či zprotiví, samozřejmě v závislosti, zda jste vybrali správně či ne. Při výběru kola nezapomínejte také na funkční cyklistické prádlo, dodržování pitného režimu a cyklistickou lékárničku – tu teď myslíme opravdu cyklistickou - pro vaše kolo - pro případ, kdyby vám z duše začal bez objednávky ucházet vlivem defektu vzduch.Pokračujte zpět na výběr jízdního kola   Pokračovat na výběr jízdního kola  


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na jízdní kola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky a do jeho kompetencí patří i sortiment domků na nářadí. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola nebo zahradního domku na nářadí.

Další články

Grily Weber to umí rozpálit už více než 50 let Zvídavé otázky o elektrokolech, na které se u nás nemusíte bát zeptat Romotop opět příjemně překvapil – trhu vévodí krbové vložky Romotop Heat Správnému cyklistovi nechybí kolo, ale také výbava! Dřevo do krbu a vše kolem něj Když značka není jenom jméno aneb co dali známí výrobci jízdním kolům do vínku Malý průvodce, jak vybrat dřevěný zahradní domek na nářadí Rozpohybujte své tělo díky elektrokolu Haibike! Big Green Egg – gril, který vás uchvátí Desatero o cyklistické přilbě nejen pro děti I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Cyklisté pozor! Splňuje vaše jízdní kolo požadavky na povinnou výbavu? Jak vybrat místo pro krbová kamna S Haibike Flyon 2019 to bude jízda! Jak pečovat o dřevěné domky na nářadí? Jak vybrat pohodlný cyklistický batoh Desatero, jak vybrat zahradní gril na míru vaší kulinářské vášni Hurá, vybíráme jízdní kolo! Letní výlet do zimního světa krbových kamen a krbových vložek La Nordica Co je nového u Haibike? Elektrokolo Haibike Flyon 2019! Do zimy daleko, na myšlenky o vhodném vytápění nejvyšší čas! Hurá na prázdniny s kvalitní cyklistickou výbavou! Když zahradní domek, tak s terasou! Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Na první prázdninové párty nesmí chybět pořádná grilovačka! Elektrokolům Haibike nechybí kvalita, výkon, dojezd a teď už ani propojení s digitálním světem! Vybíráte krbovou vložku? Je pro vás vhodnější konvekční, akumulační nebo s teplovodním výměníkem? O bezpečnou letní cykloturistiku se postará kvalitní přilba Elektrokola Haibike 2019 – žhavé novinky od jedničky na trhu! Představujeme Vám nový přírůstek v našem sortimentu - krbová kamna LA NORDICA Byli jsme u toho! Značka Haibike představila elektrokolo snů - HAIBIKE FLYON 2019! Letošní léto přeje cyklistice - ohlídejte si své kolo i své zdraví Nevíte kam se zahradním nářadím? Pořiďte si zahradní domek! Je elektrokolo ideálním dopravním prostředkem právě pro vás? Souboj grilů - který zvítězí u vás? Cyklistická přilba - „doplněk“, který umí zachránit život I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Jak nejlépe připravit jízdní kolo na sezónu? Kanadská krbová kamna si vědí se zimou rady Poznejte kouzlo elektrokola a vyberte si to NEJ Zahradní domek - vše pro zahradu pod jednou střechou Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Malá výprava do světa jízdních kol BMX Proč vsadit na kvalitu a pořídit si krbovou vložku zvučné značky? Jaký typ motoru je pro elektrokolo nejlepší? Krbová kamna Scan - teplo, které zkrotí každou zimu Zahradní domek se už těší na čestné místo na vaší zahradě Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Pro koho je ideální skládací elektrokolo? Najděte se v jedné z šesti nejčastějších skupin jeho milovníků! Krbová vložka musí dobře topit, ale také skvěle vypadat! Okořeňte si své cyklistické vyjížďky báječnými doplňky Co byste měli vědět o krbových kamnech než poprvé škrtnete sirkou Láká vás cykloturistika? Pak se vám budou hodit rady, jak vybrat trekingové a krosové kolo Plechový zahradní domek - skvělé útočiště pro všechny zahradní nezbytnosti! Věk je nepodstatné číslo a elektrokolo vás o tom přesvědčí Grilujte moderně s peletovým zahradním grilem TRAEGER Díky sedačkám na kolo můžete vyrazit na cyklovýlet i s dětmi Boříme mýty o krbových vložkách Zaměřeno na ženy aneb malý výlet do světa dámských kol Plechová krbová kamna rozhodně nepatří do starého železa Nejčastější otázky o elektrokolech a odpovědi na ně Zahradní domek na nářadí schová zahradní nábytek, gril i vás Se správnou výbavou vás na kole nic nepřekvapí Grily Campingaz - to je gurmánský zážitek plný chuti a radosti z přípravy Když kolo není pouhé „kolo“ aneb na co se zaměřit při výběru jízdního kola Jak poznat kvalitní krbovou vložku? Víme, co by ji rozhodně nemělo chybět! Rozjeďte to naplno s elektrokolem! Jak poznat kvalitní krbová kamna? Řiďte se radami i vlastní intuicí Nejoblíbenější doplňky na jízdní kolo - máte je také? Vybíráte zahradní domek na nářadí? Představujeme vám oblíbené značky našich zákazníků Proč si pořídit městské kolo? Originální grily Big Green Egg si zaslouží jedinečné příslušenství Ptáte se, pro koho je elektrokolo? Známe odpověď – pro Vás! Krbová vložka je pro nízkoenergetický dům ideální volba! Vylepšete své jízdní kolo o místo pro vaše nejmenší Krbová kamna u vás doma aneb tipy pro začátečníky Vybíráte první kolo pro vaše dítko? Poradíme s výběrem i učením! I plastový zahradní domek dostojí svému poslání Na elektrokole směle i v zimě Vybíráte zahradní gril? Pak se vám budou hodit naše tipy! Jízdní kolo a cyklistická přilba - nerozlučná dvojice stvořená pro vaši radost i bezpečí Jak pečovat o krbovou vložku, aby její služby byly perfektní? Umíte vyměnit píchlou duši i daleko od domova? Kráse a teplu litinových krbových kamen je snadné podlehnout Zahoďte předsudky! Elektrokolo je fenomén, který budete chtít! Zahradní domek na nářadí oceníte v létě i v zimě Není batoh jako batoh aneb na kolo je nejlepší ten cyklistický Deset důvodů, proč si koupit peletový zahradní gril Traeger Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola Krbová vložka vám pořádně zatopí a vy se to naučte také Motory Bosch i Yamaha si s elektrokoly Haibike notují Vyberte si elektrokolo, na které bude radost nasednout Elektrokola Haibike - nenechte si ujet novinky pro rok 2018 Vybíráme krbová kamna aneb jak se ohřát, ale nespálit Svěřte svůj náklad brašnám na kolo Péče o domek na nářadí začíná správným umístěním, výběrem materiálu i výbavou Titan, hliník, karbon aneb který materiál je pro rám jízdního kola nejlepší Grily, které ani zima nezastaví Elektrokolo - originální vánoční dárek pro celou rodinu Teplovodní krbová vložka aneb cesta za skutečným teplem Buďte se svým jízdním kolem připraveni na rozmary počasí Užívejte si teplo léta i v zimě - kvalitní krbová kamna si vás budou hýčkat! Jak pečovat o jízdní kolo v zimě Domek nejen na nářadí aneb zahradního pomocníka oceníte i v zimě! Zabezpečte si své elektrokolo chytře a jednoduše! 7 tipů, jak vybrat zahradní gril a příslušenství 6 užitečných doplňků na kolo Žhavá novinka v naší nabídce – krbové vložky BEF HOME Podnikněte s námi malou výpravu do světa cyklistiky Chcete si konečně užívat teplo i v zimě? Pořiďte si krbová kamna! Elektrokolo vám vaši péči oplatí perfektní kondicí Jak vybrat krbovou vložku s výměníkem? Jak vybrat elektrický gril? Jak poznat kvalitní krbová kamna? Jak vybrat plynový gril? Jak vybrat krbovou vložku? Jak vybrat gril na dřevěné uhlí? Jak vybrat cyklistickou přilbu? Jak vybrat krbová kamna s výměníkem? Jak poznat kvalitní zahradní gril? Jaké jsou velikosti jízdních kol? Jak vybrat zahradní chatku? Jak vybrat dámské jízdní kolo? Jak vybrat krbová kamna? Jak vybrat pánské jízdní kolo? Jak vybrat zahradní gril? Jak vybrat zahradní domek? Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat horské kolo? Jaká je povinná výbava jízdního kola? Jaké jsou velikosti rámů horských kol? Jak vybrat BMX kolo? Jak vybrat dětské kolo? Jaké jsou velikosti dětských kol? Jak vybrat elektrokolo? Příjemné teplo a uklidňující doplněk - to jsou krbová kamna V náročných cyklistických trasách spoléhejte na kvalitní značku Co mají společného sekačka, gril a jízdní kolo? Přece místo v zahradním domku! Nenechte se omezovat v cyklistickém rozletu - pořiďte si batoh na kolo! Výběr padl na krbovou vložku? Nepodceňte správnou instalaci! Správná péče a údržba elektrokola Jak vybrat krbová kamna a nespálit se S výběrem dětského kola si dejte načas Letní relax už nikdy víc bez zahradního grilu Doplňky na kolo zpříjemní vaši jízdu na kole Nářadí už jedině do zahradního domku Proč je pro vás skládací elektrokolo tím pravým přibližovadlem? Krbovou vložku s teplovodním výměníkem oceníte nejen v zimě Kola pro každý typ cesty a pro všechny členy rodiny Jak vybrat krbová kamna? Zodpovědně! Vybíráte skládací elektrokolo? Poradíme, které je pro vás to pravé Jak vybrat nejlepší zahradní gril Jízdní kola pro malé i velké Zahradní domek, jaký vám sousedé budou závidět Přivítejte krásné počasí na kolečkových bruslích K2 Jak vybrat krbová kamna? Dopřejte si čas! Trekingové kolo - brána do světa cyklistiky Plynové grily - záruka grilování podle vašich přestav Elektrokolo Apache - jednička, která vás nezklame Správná péče o zahradní domek zajistí jeho dlouhověkost Elektrokolo pro seniory vás vrátí do hry Jak poznat kvalitní krbová kamna? Seznamte se s nimi osobně! Doplňky a příslušenství pro vás i vaše kolo Plechový zahradní domek bude i vaším praktickým pomocníkem Vybíráte elektrokolo? Nejprve sami sebe vyzpovídejte! Vybíráte krbová kamna s výměníkem? Pár tipů pro výběr jízdního kola Zahradní grily to umí rozpálit Pro koho je elektrokolo? Pro každého! Zahradní skleník má hned několik výhod Mějte přehled o své jízdě díky cyklistickému tachometru Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na českou tradici! Elektrokola Apache - volba většiny našich zákazníků Otevřený krb nebo krbová vložka s obestavbou? Záleží na účelu Deset kroků pro správný výběr jízdního kola Jednoduché a kvalitní grilování s plynovým grilem Elektrokola s velkým dojezdem Sklo, plech, dlažba nebo kámen? Chraňte okolí svých krbových kamen! Horská kola - rozdíly mezi 26, 27,5 a 29 palcovými koly 4 důležité rady při výběru a používání krbové vložky Jak vybrat správnou brašnu na kolo? Plastový, plechový nebo dřevěný? Vybíráme zahradní domek Pečujte o gril, odmění se vám gurmánským zážitkem Jak vybrat elektrokolo? Začněte důvodem, proč po něm toužíte Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na zkušenosti i dobré jméno Vybíráme horské kolo pro dokonalý požitek z jízdy Co je nejdůležitější zvážit při výběru krbové vložky? Na co se hodí zahradní domky a jak si vybrat ten pravý? Víkend v přírodě i cesta do práce - elektrokolo oceníte všude Proč jsou plynové grily v módě? Protože z vás udělají šéfkuchaře! Správný výběr cyklistické přilby není jenom o designu Výkon nebo design aneb jak vybrat krbová kamna Skleník - jak vybrat ten nejlepší? Elektrokolo a 7 věcí, které jste možná nevěděli Jak poznat kvalitní krbová kamna? Rozdělení kol podle jejich využití vám napoví, které si vybrat Krbová vložka vytápí moderně a přitom účinně Elektrokola Apache - usnadněte si jízdu na kole Krbová kamna aneb zatopte si poctivě a s chutí Jak připravit jízdní kolo na další sezónu? Krbová vložka s teplovodním výměníkem jako strážce rodinné pohody Elektrokola s velkým dojezdem Proč si pořídit zahradní domek? Krbová kamna s výměníkem vykouzlí dokonalé teplo Časté chyby při výběru elektrokola Deset důvodů, proč říct krbové vložce ANO Zahradní domek - pomocník na zahradě i místo pro odpočinek Vybíráte krbová kamna? Svěřte se do rukou našeho odborníka Horská kola a elektrokola – navštivte náš nový showroom! Desítky krbových kamen k okamžitému dodání! Otevřeli jsme pro vás nový showroom na krbová kamna! Grilovací sezóna je v plném proudu! Splátky bez navýšení! Vybavte se na jaro za pár korun Plechové zahradní domky v akci. Doprava po celé ČR a dárek zdarma! Zahradní skleníky se základnou a dopravou po celé ČR zdarma! Připravte se na příchod zimy a ušetřete! Novinka v sortimentu – unikátní keramické grily Big Green Egg Splátky bez navýšení – nepřeplatíte ani korunu navíc!
Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení

nepřeplatíte ani korunu navíc