08. 10. 2017 | Návody | 5 minut čtení

Potřebujete uskladnit zahradní nářadí, sekačku nebo zahradní nábytek? Pro tento účel je ideální zahradní domek nebo zahradní chatka. Jelikož je naše nabídka zahradních domků více než široká a víme dobře, že každý zákazník má své specifické potřeby a od domku očekává něco jiného, připravili jsme tohoto stručného průvodce nazvaného „Jak vybrat zahradní domek“. Pevně věříme, že Vám s výběrem zahradního domku pomůže. Nezapomeňte, že můžete kdykoliv využít také naše telefonní číslo 606 356 488 a poradit se ohledně výběru zahradního domku s naším specialistou.

08. 10. 2017

Využití zahradního domku

První otázkou, kterou byste si měli při výběru zodpovědět je to, k čemu má domek přesně sloužit, resp. zda má sloužit pouze ke skladování zahradní techniky, materiálu a vybavení nebo i k něčemu jinému. Domky lze rozdělit do dvou kategorií:

a) ryze účelové – všechny plastové, plechové a menší dřevěné domky

Tyto domky slouží pouze k uskladnění zahradního nářadí (hrábě, lopaty, konve atd.), případně zahradní techniky a vybavení. Někdy jsou nazývané jako „domky na nářadí“ a jejich velikost je cca do 10 m2

b) s širším využitím – větší dřevěné domky a dřevěné zahradní chatky

Tyto domky a chatky už nemusí sloužit pouze pro uskladnění zahradního nářadí a techniky, ale lze je využít i pro přespání. Většina těchto domků je v rozměru od 12 m2 do 25 m2 nebo i více a je možné je vybavit širokou škálou příslušenství. Samozřejmostí jsou otevíratelná okna, jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře, možnost výběru střešní krytiny atd. Tento typ zahradního domku (chatky) je díky dostatečnému prostoru vhodný pro uskladnění i objemnější zahradní techniky jako například zahradní traktor.
 

Velikost zahradního domku

Díky předchozí části tohoto rádce jste si upřesnili to, zda očekáváte od domku pouze úložný prostor nebo i něco navíc. Nyní je čas dobře zvážit, co vše máte v plánu v domku uskladňovat. To je důležité především, pokud vybíráte menší domek, který má sloužit pouze pro uskladnění zahradního nářadí a vybavení. Nezapomeňte vedle sekačky a objemově menšího nářadí i na takové věci jako je například zahradní nábytek, gril, potřeby k bazénu nebo jízdní kolo. Níže naleznete nákres, díky němuž lze snadněji odvodit požadovanou velikost domku:

Velikost zahradního domku
 

Při výběru neopomeňte ani samotnou výšku domku. Ta by měla odpovídat evropskému typu postavy (doporučujeme se vyhnout nízkým a tudíž nekomfortním asijským plechovým a plastovým domkům, z nichž většina právě tento parametr nesplňuje).

Nezapomeňte také zvážit a porovnat velikost domku, respektive jeho rozměry (půdorys) s místem na zahradě, kde chcete domek umístit. K domku by měl být bezproblémový přístup a domek by neměl v zahradě působit rušivě.
 

Typ materiálu

Již zřejmě víte, jak velký zahradní domek asi potřebujete. Nyní je čas pro výběr materiálu, ze kterého má být váš nový zahradní domek vyroben. Ten přímo ovlivňuje samotnou cenu a funkčnost domku. Na výběr je plech, plast nebo dřevo. U každého z nich uvádíme stručný popis materiálu, jeho výhody, nevýhody a také pár dalších tipů, například pro samotnou stavbu domku.


Plechové zahradní domky

Jde o ryze účelové a velice populární domky sloužící pouze pro uskladnění zahradního nářadí a dalšího zahradního (případně sportovního) vybavení. V naší nabídce naleznete vysoce kvalitní domky značek Arrow (více o značce Arrow), Duramax (více o značce Duramax) a G21 (více o značce G21). K domkům se dá dokoupit i podlahová základna, ke které je možné přišroubovat podlahu. Plechové zahradní domky jsou velice lehké a snadno se instalují. Dobře odolávají povětrnostním vlivům, a to díky kombinaci odolného laku a pozinkování.

Výhody – snadná stavba, velice příznivá cena, není nutné stavební povolení, dlouhá záruka na prorezavění plechu, prakticky bezúdržbové

Nevýhody – zapadají do přírodního rázu zahrady méně než domky dřevěné, bez základny nebo ukotvení méně stabilní

Stavba – domek lze postavit na rovnou a pevnou plochu a v případě, že domek postavíte na podlahovou základnu (volitelné příslušenství k domku), není nutné budovat betonovou základovou desku. V případě umístění domku na betonové podloží lze využít tzv. kotvící sadu pro zpevnění celé konstrukce a větší stabilitu domku. 
 

Plastové zahradní domky

Ryze účelové domky pro uskladnění zahradního nářadí a dalšího vybavení. Jejich stavba je velice rychlá a snadná. Plastové zahradní domky jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům a jsou prakticky bezúdržbové.

Výhody – snadná stavba, příznivá cena, není nutné stavební povolení, prakticky bezúdržbové

Nevýhody - zapadají do přírodního rázu zahrady méně než domky dřevěné, jsou velice lehké = horší stabilita

Stavba – domek lze postavit na rovnou a pevnou plochu a není nutné budovat betonovou základovou desku.


Dřevěné zahradní domky

Nabízejí nejširší výběr od domků ryze účelových až po zahradní chatky s širšími možnostmi využití. Díky použitému materiálu (smrkové dřevo) skvěle zapadají do přírodního rázu zahrady. Jejich nevýhodou je potřeba impregnace vhodným ochranným nátěrem, který dřevěný domek chrání před nepříznivými vlivy počasí a který je nutné každý rok opakovat. Větší typy domků nabízejí i variabilitu v podobě volby oken, výběru jednokřídlých nebo dvoukřídlých dveří, typu a materiálu střechy atd.

Dělí se na dva typy:

a) domky s panelovou konstrukcí – menší a ryze účelové domky na uskladnění nářadí nebo zahradního vybavení. Domek se skládá z několika panelů, které jsou pobité palubkami o síle 15 až 19 mm. Střecha má sedlový tvar (jako u rodinných domů) a střešní krytina je z pískované lepenky (příplatkově lze v některých případech volit asfaltový šindel, barevnou asfaltovou lepenku nebo jinou krytinu). Tyto domky buď nemají okno vůbec, nebo jen velmi malé, neotevíratelné a jsou dodávány bez základny, kterou lze však dokoupit.

b) domky se srubovou konstrukcí – větší typy domků s širším využitím. Domky se staví pomocí prken srubovitě skládaných na sebe (sesazení v rozích křížem do vyfrézovaných zářezů). Síla prken použitých na stěny domku je většinou větší než u domků s panelovou konstrukcí a může být až 40 mm. Většina domků s tímto typem konstrukce je vybavena podlahou o síle 16 nebo 19 mm. Domek tak může sloužit i jako dílna nebo lze vybavit jednoduchým nábytkem umožňujícím přespání lidí. Srubové domky nabízejí vysokou variabilitu – lze si volit například různé velikosti, počet a typy oken. Dveře mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé, což se hodí například při uskladňování zahradního traktoru nebo objemnějšího zahradního vybavení. Lze je vybavit různými policovými systémy, pracovními stoly atd. Je k nim také možno dokoupit okapy, svody nebo je vybavit oplechováním střechy. Vybírat lze z mnoha modelů – s předním přesahem střechy, s terasou, s bočním či zadním přístřeškem atd. a zvolit lze i druh střešní krytiny.

Výhody – snadná stavba (panelová konstrukce), skvěle doplňují přírodní ráz zahrady, větší domky nabízejí variabilitu a široké možnosti využití

Nevýhody – o něco složitější stavba (srubová konstrukce), u některých typů domků nutnost stavebního povolení, nutnost pravidelné obnovy ochranného nátěru a použití betonových základů

Stavba – na základovou betonovou desku nebo pevnou dlažbu, v případě většího domku je lepší připravit stabilní štěrko-betonové základy. POZOR - v případě stavby domku většího než 25 m2 nebo jakékoliv domku na betonový základ je nutné provést ohlášení stavby. Doporučujeme navštívit před stavbou domku Stavební úrad v místě stavby a zjistit, jaké má přesné požadavky.

Věnujte prosím dostatečnou pozornost přípravě základu pro tento typ domku. Základ postavte tak, aby hrana základu přesahovala asi 5 cm okolní terén. Základ musí být přesně vyvážen do vodorovné roviny a odvodněn! Základové trámky domku musí ležet v rovině. Pro zabránění přímého kontaktu se zemí resp. vlhkostí, podložte dřevěné trámky pásky z bitumenové lepenky (ty nejsou součástí dodávky).

Základ se obyčejně provádí třemi způsoby:

- pásový základ

- sypaný betonový základ

- betonová deska

Pro trvanlivost základu je nutné dodržet tyto předpoklady: podklad, pravoúhlost a přesná rovina. S kvalitním základem vám vydrží domek sloužit o mnoho let déle. Nechte si poradit nebo základ zhotovit odborníkem-stavařem.
 

Odborná montáž zahradního domku

Pokud chcete ušetřit svůj čas nebo si na stavbu domku netroufáte, kontaktujte nás na telefonním čísle 606 356 488. Rádi Vám sdělíme cenu odborné montáže zahradního domku, kterou pro nás provádí profesionální firma nebo přímo výrobce zahradního domku.
 

Pár tipů na závěr

Pokud plánujete v domku svítit, myslete ještě před stavbou na elektrické rozvody. To samé se týká případného přívodu vody. Při porovnávání jednotlivých nabídek prodejců zahradních domků si také dobře všímejte, co je a co není zahrnuto v ceně domku. Jde například o spojovací materiál, střešní krytinu, impregnační nátěr nebo také o dopravu až k Vám domů zdarma.


Pokračujte zpět na výběr zahradního domku.     Pokračovat na výběr zahradních domků 


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na zahradní domky.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky a do jeho kompetencí patří i sortiment domků na nářadí. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola nebo zahradního domku na nářadí.

Další články

Grily Weber to umí rozpálit už více než 50 let Zvídavé otázky o elektrokolech, na které se u nás nemusíte bát zeptat Romotop opět příjemně překvapil – trhu vévodí krbové vložky Romotop Heat Správnému cyklistovi nechybí kolo, ale také výbava! Dřevo do krbu a vše kolem něj Když značka není jenom jméno aneb co dali známí výrobci jízdním kolům do vínku Malý průvodce, jak vybrat dřevěný zahradní domek na nářadí Rozpohybujte své tělo díky elektrokolu Haibike! Big Green Egg – gril, který vás uchvátí Desatero o cyklistické přilbě nejen pro děti I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Cyklisté pozor! Splňuje vaše jízdní kolo požadavky na povinnou výbavu? Jak vybrat místo pro krbová kamna S Haibike Flyon 2019 to bude jízda! Jak pečovat o dřevěné domky na nářadí? Jak vybrat pohodlný cyklistický batoh Desatero, jak vybrat zahradní gril na míru vaší kulinářské vášni Hurá, vybíráme jízdní kolo! Letní výlet do zimního světa krbových kamen a krbových vložek La Nordica Co je nového u Haibike? Elektrokolo Haibike Flyon 2019! Do zimy daleko, na myšlenky o vhodném vytápění nejvyšší čas! Hurá na prázdniny s kvalitní cyklistickou výbavou! Když zahradní domek, tak s terasou! Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Na první prázdninové párty nesmí chybět pořádná grilovačka! Elektrokolům Haibike nechybí kvalita, výkon, dojezd a teď už ani propojení s digitálním světem! Vybíráte krbovou vložku? Je pro vás vhodnější konvekční, akumulační nebo s teplovodním výměníkem? O bezpečnou letní cykloturistiku se postará kvalitní přilba Elektrokola Haibike 2019 – žhavé novinky od jedničky na trhu! Představujeme Vám nový přírůstek v našem sortimentu - krbová kamna LA NORDICA Byli jsme u toho! Značka Haibike představila elektrokolo snů - HAIBIKE FLYON 2019! Letošní léto přeje cyklistice - ohlídejte si své kolo i své zdraví Nevíte kam se zahradním nářadím? Pořiďte si zahradní domek! Je elektrokolo ideálním dopravním prostředkem právě pro vás? Souboj grilů - který zvítězí u vás? Cyklistická přilba - „doplněk“, který umí zachránit život I kvalitní krbová vložka pro svou funkčnost potřebuje správnou instalaci Jak nejlépe připravit jízdní kolo na sezónu? Kanadská krbová kamna si vědí se zimou rady Poznejte kouzlo elektrokola a vyberte si to NEJ Zahradní domek - vše pro zahradu pod jednou střechou Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Malá výprava do světa jízdních kol BMX Proč vsadit na kvalitu a pořídit si krbovou vložku zvučné značky? Jaký typ motoru je pro elektrokolo nejlepší? Krbová kamna Scan - teplo, které zkrotí každou zimu Zahradní domek se už těší na čestné místo na vaší zahradě Výběr horského kola nemusí být španělskou vesnicí Uvítejte jaro s moderním zahradním grilem Pro koho je ideální skládací elektrokolo? Najděte se v jedné z šesti nejčastějších skupin jeho milovníků! Krbová vložka musí dobře topit, ale také skvěle vypadat! Okořeňte si své cyklistické vyjížďky báječnými doplňky Co byste měli vědět o krbových kamnech než poprvé škrtnete sirkou Láká vás cykloturistika? Pak se vám budou hodit rady, jak vybrat trekingové a krosové kolo Plechový zahradní domek - skvělé útočiště pro všechny zahradní nezbytnosti! Věk je nepodstatné číslo a elektrokolo vás o tom přesvědčí Grilujte moderně s peletovým zahradním grilem TRAEGER Díky sedačkám na kolo můžete vyrazit na cyklovýlet i s dětmi Boříme mýty o krbových vložkách Zaměřeno na ženy aneb malý výlet do světa dámských kol Plechová krbová kamna rozhodně nepatří do starého železa Nejčastější otázky o elektrokolech a odpovědi na ně Zahradní domek na nářadí schová zahradní nábytek, gril i vás Se správnou výbavou vás na kole nic nepřekvapí Grily Campingaz - to je gurmánský zážitek plný chuti a radosti z přípravy Když kolo není pouhé „kolo“ aneb na co se zaměřit při výběru jízdního kola Jak poznat kvalitní krbovou vložku? Víme, co by ji rozhodně nemělo chybět! Rozjeďte to naplno s elektrokolem! Jak poznat kvalitní krbová kamna? Řiďte se radami i vlastní intuicí Nejoblíbenější doplňky na jízdní kolo - máte je také? Vybíráte zahradní domek na nářadí? Představujeme vám oblíbené značky našich zákazníků Proč si pořídit městské kolo? Originální grily Big Green Egg si zaslouží jedinečné příslušenství Ptáte se, pro koho je elektrokolo? Známe odpověď – pro Vás! Krbová vložka je pro nízkoenergetický dům ideální volba! Vylepšete své jízdní kolo o místo pro vaše nejmenší Krbová kamna u vás doma aneb tipy pro začátečníky Vybíráte první kolo pro vaše dítko? Poradíme s výběrem i učením! I plastový zahradní domek dostojí svému poslání Na elektrokole směle i v zimě Vybíráte zahradní gril? Pak se vám budou hodit naše tipy! Jízdní kolo a cyklistická přilba - nerozlučná dvojice stvořená pro vaši radost i bezpečí Jak pečovat o krbovou vložku, aby její služby byly perfektní? Umíte vyměnit píchlou duši i daleko od domova? Kráse a teplu litinových krbových kamen je snadné podlehnout Zahoďte předsudky! Elektrokolo je fenomén, který budete chtít! Zahradní domek na nářadí oceníte v létě i v zimě Není batoh jako batoh aneb na kolo je nejlepší ten cyklistický Deset důvodů, proč si koupit peletový zahradní gril Traeger Devatero rad pro výběr ideálního jízdního kola Krbová vložka vám pořádně zatopí a vy se to naučte také Motory Bosch i Yamaha si s elektrokoly Haibike notují Vyberte si elektrokolo, na které bude radost nasednout Elektrokola Haibike - nenechte si ujet novinky pro rok 2018 Vybíráme krbová kamna aneb jak se ohřát, ale nespálit Svěřte svůj náklad brašnám na kolo Péče o domek na nářadí začíná správným umístěním, výběrem materiálu i výbavou Titan, hliník, karbon aneb který materiál je pro rám jízdního kola nejlepší Grily, které ani zima nezastaví Elektrokolo - originální vánoční dárek pro celou rodinu Teplovodní krbová vložka aneb cesta za skutečným teplem Buďte se svým jízdním kolem připraveni na rozmary počasí Užívejte si teplo léta i v zimě - kvalitní krbová kamna si vás budou hýčkat! Jak pečovat o jízdní kolo v zimě Domek nejen na nářadí aneb zahradního pomocníka oceníte i v zimě! Zabezpečte si své elektrokolo chytře a jednoduše! 7 tipů, jak vybrat zahradní gril a příslušenství 6 užitečných doplňků na kolo Žhavá novinka v naší nabídce – krbové vložky BEF HOME Podnikněte s námi malou výpravu do světa cyklistiky Chcete si konečně užívat teplo i v zimě? Pořiďte si krbová kamna! Elektrokolo vám vaši péči oplatí perfektní kondicí Jak vybrat krbovou vložku s výměníkem? Jak vybrat elektrický gril? Jak poznat kvalitní krbová kamna? Jak vybrat plynový gril? Jak vybrat krbovou vložku? Jak vybrat gril na dřevěné uhlí? Jak vybrat cyklistickou přilbu? Jak vybrat krbová kamna s výměníkem? Jak poznat kvalitní zahradní gril? Jaké jsou velikosti jízdních kol? Jak vybrat zahradní chatku? Jak vybrat dámské jízdní kolo? Jak vybrat krbová kamna? Jak vybrat pánské jízdní kolo? Jak vybrat zahradní gril? Jak vybrat zahradní domek? Jak vybrat jízdní kolo? Jak vybrat horské kolo? Jaká je povinná výbava jízdního kola? Jaké jsou velikosti rámů horských kol? Jak vybrat BMX kolo? Jak vybrat dětské kolo? Jaké jsou velikosti dětských kol? Jak vybrat elektrokolo? Příjemné teplo a uklidňující doplněk - to jsou krbová kamna V náročných cyklistických trasách spoléhejte na kvalitní značku Co mají společného sekačka, gril a jízdní kolo? Přece místo v zahradním domku! Nenechte se omezovat v cyklistickém rozletu - pořiďte si batoh na kolo! Výběr padl na krbovou vložku? Nepodceňte správnou instalaci! Správná péče a údržba elektrokola Jak vybrat krbová kamna a nespálit se S výběrem dětského kola si dejte načas Letní relax už nikdy víc bez zahradního grilu Doplňky na kolo zpříjemní vaši jízdu na kole Nářadí už jedině do zahradního domku Proč je pro vás skládací elektrokolo tím pravým přibližovadlem? Krbovou vložku s teplovodním výměníkem oceníte nejen v zimě Kola pro každý typ cesty a pro všechny členy rodiny Jak vybrat krbová kamna? Zodpovědně! Vybíráte skládací elektrokolo? Poradíme, které je pro vás to pravé Jak vybrat nejlepší zahradní gril Jízdní kola pro malé i velké Zahradní domek, jaký vám sousedé budou závidět Přivítejte krásné počasí na kolečkových bruslích K2 Jak vybrat krbová kamna? Dopřejte si čas! Trekingové kolo - brána do světa cyklistiky Plynové grily - záruka grilování podle vašich přestav Elektrokolo Apache - jednička, která vás nezklame Správná péče o zahradní domek zajistí jeho dlouhověkost Elektrokolo pro seniory vás vrátí do hry Jak poznat kvalitní krbová kamna? Seznamte se s nimi osobně! Doplňky a příslušenství pro vás i vaše kolo Plechový zahradní domek bude i vaším praktickým pomocníkem Vybíráte elektrokolo? Nejprve sami sebe vyzpovídejte! Vybíráte krbová kamna s výměníkem? Pár tipů pro výběr jízdního kola Zahradní grily to umí rozpálit Pro koho je elektrokolo? Pro každého! Zahradní skleník má hned několik výhod Mějte přehled o své jízdě díky cyklistickému tachometru Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na českou tradici! Elektrokola Apache - volba většiny našich zákazníků Otevřený krb nebo krbová vložka s obestavbou? Záleží na účelu Deset kroků pro správný výběr jízdního kola Jednoduché a kvalitní grilování s plynovým grilem Elektrokola s velkým dojezdem Sklo, plech, dlažba nebo kámen? Chraňte okolí svých krbových kamen! Horská kola - rozdíly mezi 26, 27,5 a 29 palcovými koly 4 důležité rady při výběru a používání krbové vložky Jak vybrat správnou brašnu na kolo? Plastový, plechový nebo dřevěný? Vybíráme zahradní domek Pečujte o gril, odmění se vám gurmánským zážitkem Jak vybrat elektrokolo? Začněte důvodem, proč po něm toužíte Jak poznat kvalitní krbová kamna? Vsaďte na zkušenosti i dobré jméno Vybíráme horské kolo pro dokonalý požitek z jízdy Co je nejdůležitější zvážit při výběru krbové vložky? Na co se hodí zahradní domky a jak si vybrat ten pravý? Víkend v přírodě i cesta do práce - elektrokolo oceníte všude Proč jsou plynové grily v módě? Protože z vás udělají šéfkuchaře! Správný výběr cyklistické přilby není jenom o designu Výkon nebo design aneb jak vybrat krbová kamna Skleník - jak vybrat ten nejlepší? Elektrokolo a 7 věcí, které jste možná nevěděli Jak poznat kvalitní krbová kamna? Rozdělení kol podle jejich využití vám napoví, které si vybrat Krbová vložka vytápí moderně a přitom účinně Elektrokola Apache - usnadněte si jízdu na kole Krbová kamna aneb zatopte si poctivě a s chutí Jak připravit jízdní kolo na další sezónu? Krbová vložka s teplovodním výměníkem jako strážce rodinné pohody Elektrokola s velkým dojezdem Proč si pořídit zahradní domek? Krbová kamna s výměníkem vykouzlí dokonalé teplo Časté chyby při výběru elektrokola Deset důvodů, proč říct krbové vložce ANO Zahradní domek - pomocník na zahradě i místo pro odpočinek Vybíráte krbová kamna? Svěřte se do rukou našeho odborníka Horská kola a elektrokola – navštivte náš nový showroom! Desítky krbových kamen k okamžitému dodání! Otevřeli jsme pro vás nový showroom na krbová kamna! Grilovací sezóna je v plném proudu! Splátky bez navýšení! Vybavte se na jaro za pár korun Plechové zahradní domky v akci. Doprava po celé ČR a dárek zdarma! Zahradní skleníky se základnou a dopravou po celé ČR zdarma! Připravte se na příchod zimy a ušetřete! Novinka v sortimentu – unikátní keramické grily Big Green Egg Splátky bez navýšení – nepřeplatíte ani korunu navíc!
Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Splátky bez navýšení

Splátky bez navýšení

nepřeplatíte ani korunu navíc