12. 04. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Dojezd elektrokola je parametr, který řeší prakticky každý jeho uživatel. Dojezdem elektrokola chápeme vzdálenost, kterou jsme schopni na daném elektrokole ujet, než se baterie plně vybije. To je třeba si přesně říci, protože i když se baterie plně vybije, můžete na elektrokole samozřejmě jet dále, nicméně již vám motor nepomůže. Často se zákazníci ptají na to, kolik na daném elektrokole ujedou kilometrů, což je strašně těžká otázka. Je to proto, že faktorů, které ovlivňují dojezd elektrokola, je mnoho. Níže si je popíšeme včetně tipů, jak dojezd zvýšit.

12. 04. 2024

1. Kapacita baterie


Jednoznačně hlavním parametrem určující dojezd elektrokola je kapacita baterie. Ta se udává v jednotce Wh (Watthodina). Tento údaj tedy určuje množství energie uschované v baterii. Čím tedy vyšší kapacita baterie, tím bude vyšší dojezd elektrokola, nehledě na dalších okolnostech. Pozor - kapacita baterie neovlivňuje výkon elektrokola, resp. sílu jeho motoru.

Tip: Pro co největší dojezd si pořiďte baterii s nejvyšší kapacitou.

2. Výrobce elektropohonu


Značka motoru a baterie hraje dosti velkou roli ve výsledné kvalitě elektrokola, a tudíž i v efektivitě elektropohonu. To znamená, že kvalitnější pohon bude při stejné kapacitě baterie lepší i z hlediska dojezdu.

Tip: Nekoukejte slepě jen na kapacitu baterie, ale i na kvalitu pohonu jako celku.

3. Váha jezdce


Parametr, který se těžko ovlivní, nicméně má zásadní vliv na dojezd elektrokola. Pokud pořizuje elektrokolo dáma o hmotnosti 50 kg, stačí jí poloviční kapacita baterie, než pánovi o hmotnosti 100 kg, aby dosáhli podobného dojezdu. Pokud máte postavu s vyšší hmotností, je dobré vybírat elektrokolo s co největší kapacitou baterie, případně vybírat modely, které umožňují instalovat na kolo přídavnou baterii, která může výrazně zvýšit dojezd elektrokola.


4. Síla výpomoci motoru


Každé elektrokolo má možnost nastavení stupně podpory motoru, resp. jeho síly. Sami si tak můžete regulovat, jak moc vám motor bude pomáhat, což výrazně ovlivňuje dojezd elektrokola. Pro představu můžeme uvést míru pomoci u motoru Bosch Performance CX, který při nejnižším stupni výpomoci přidává cca 50% vaší síly, při nejvyšším ale dokonce až 400%. Z toho je hned patrné, že rozdíl spotřeby může být několikanásobný a to jen vlivem nastavené výpomoci.

Tip: Pro zvýšení dojezdu se snažte jezdit na co nejmenší stupeň výpomoci.

Samozřejmě parametrů, které dále ovlivňují dojezd je daleko více. Je obecně jasné, že pokud pojedete např. na výlet v horách, kde je vysoké převýšení, bude dojezd nižší, než při jízdě podél vody po rovině.


Vezměme v úvahu, že již elektrokolo vlastníte a nyní řešíte, jak zvýšit jeho dojezd. Pro vás uvádíme níže pár tipů, jak toho docílit:

  • Jezděte na nižší stupeň výpomoci

  • Zkuste používat lehčí převody při řazení, tedy jezdit s vyšší kadencí (rychleji šlapat). Motor bude fungovat ve vyšších otáčkách, tudíž bude efektivnější

  • Jezděte pomaleji. Čím vyšší průměrná rychlost na stejnou vzdálenost, tím vyšší energii musíte vynaložit

  • Zvyšte tlak ve vašich pneumatikách, případně pneumatiky vyměňte za takové, které mají hladší vzorek a tím pádem nižší odpor


Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na Elektrokola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků