22. 04. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Životnost baterie elektrokola je klíčovým faktorem, který ovlivňuje dojezd a užitečnost elektrokola. Většina elektrokol využívá lithium-iontové (Li-ion) baterie, které jsou oblíbené pro svou vysokou kapacitu a efektivitu. Životnost baterie se obvykle měří počtem nabíjecích cyklů, které může baterie absolvovat, než její kapacita klesne na určitou úroveň - často se uvádí 80 % původní kapacity.

22. 04. 2024

1. Počet nabíjecích cyklů

Typicky lithium-iontové baterie pro elektrokola vydrží 500 až 1000 nabíjecích cyklů. Toto číslo se může lišit v závislosti na kvalitě a typu baterie, stejně jako na způsobu, jakým je baterie používána a udržována.

2. Očekávaná doba používání

Při pravidelném používání, kde baterie prochází kompletním nabíjecím cyklem (od plně nabitá k úplnému vybití), můžete očekávat, že baterie vydrží přibližně 3 až 5 let, než dojde k významnému poklesu kapacity. To samozřejmě závisí na četnosti používání elektrokola.

3. Faktory ovlivňující životnost baterie

Teplota: Baterie jsou citlivé na teplotní extrémy. Chlad může dočasně snížit výkon baterie, zatímco extrémní teplo může způsobit trvalé poškození a snížení životnosti.

Údržba: Správná údržba, jako je udržování baterie nabitou a skladování v chladném a suchém prostředí, může prodloužit její životnost.

4. Jak rozpoznat, že baterie slábne

Pokud začnete zaznamenávat, že dojezd elektrokola na jedno nabití výrazně klesá a baterie už má něco za sebou, je to pravděpodobně známka stárnutí baterie. Jiným indikátorem může být delší doba potřebná k nabití baterie než obvykle.

Závěr

Je důležité sledovat stav baterie a být připraven na její výměnu nebo repasi, když již nebude schopna poskytnout potřebný výkon. Výběr baterie od renomovaného výrobce a dodržování doporučených postupů pro nabíjení a údržbu může maximálně prodloužit životnost a efektivitu baterie vašeho elektrokola.

Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Jan ModrákJan Modrák

Odborník na Elektrokola.

Produktový manažer Jan Modrák je naším odborníkem na sortiment elektrokol. Jeho zálibou jsou hlavně středové motory a konverzní sety pro přestavbu klasických kol na elektrokola. V GIVE.cz vede servisní tým, rád vám poradí s výběrem a pomůže pokud vaše kolo či elektrokolo nejede dle očekávání.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků