20. 05. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Klasické jízdní kolo je s námi v různých podobách již přes dvě století. Mnoho let po něm se na světě objevil jeho elektrický bratříček. Jaké jsou ovšem rozdíly mezi klasickým kolem a elektrokolem? Na to se pokusíme soustředit v následujícím článku:

20. 05. 2024

Elektrokolo zásadním způsobem usnadňuje jízdu. Rozhodně však nejede samo! V takovém případě by se nejednalo o elektrokolo, ale o skútr či babetu, k jejímuž provozování je zapotřebí registrace a povinné ručení. Elektrokola žádnou takovou povinnost nemají, neboť se dle legislativy jedná o jízdní kolo, právě proto, že výpomoc se projevuje jen a pouze při šlapání do pedálů.

Oproti klasickému jízdnímu kolu je tak elektrokolo vybaveno motorem a baterií. Tyto na jednu stranu pochopitelně navyšují hmotnost daného kola, ovšem to Vás tak moc trápit nemusí, protože právě tyto komponenty se starají o hladkou a méně namáhavou jízdu. Skutečnost, že motor v elektrokole intenzivně vypomáhá má za následek, že na elektrokola se typicky oblékají širší pláště, které by za okolností bezmotorového kola způsobily náročnější jízdu zaviněnou větším valivým odporem.

Motor

Dalším rozdílem, který by měl v rámci porovnávání zaznít, je o něco větší zátěž na mechanické komponenty, zejména na řetěz. To je způsobeno dvěma faktory. Prvním z nich je pochopitelně vyšší hmotnost elektrokola, která má na opotřebování komponent určitý vliv. Druhým je však chování samotného jezdce. Spousta elektrocyklistů - nováčků zapomíná řadit a jezdí na nejtěžší převod, čímž životnost řetězu zásadním způsobem zkracuje.

Velkým a vděčným tématem diskuzí o elektrokolech je pak kombinace elektrokola a navyšování zdraví a kondice. Zde se projevuje další z rozdílů mezi klasickým kolem a elektrokolem. A i když byste to možná nečekali, elektrokolo je v některých ohledech dokonce zdraví prospěšnější, než klasické jízdní kolo. Zejména z kardiologického pohledu, kdy elektrokolo drží lehce zvýšenou, avšak stabilní kardio zátěž, čímž prospívá právě srdeční činnosti. Navíc, delší jízda znamená delší pohyb, což pro změnu pomáhá kloubům. Samozřejmě, elektrokolo z vás neudělá šlachovitého sportovce, ovšem zdraví rozhodně prospěje.

Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na elektrokola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků