12. 02. 2025 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Pravidelná údržba krbových kamen jde ruku v ruce s jejich životností. Čím častěji se budete věnovat péči o vaše kamna, tím delší dobu vám nejen vydrží, ale budou i déle optimálně topit. Co je důležité na kamnech kontrolovat, kdy je nejlepší na nich provádět údržbu a případně opotřebené díly vyměnit za nové?

12. 02. 2025

Začneme jednoduše, prvním krokem by mělo být pozorné přečtení návodu, kde je popsána údržba a princip čištění u vašich konkrétních kamen, někdy v něm dokonce naleznete i ilustrovaný postup. Máte-li dobře nadimenzovaná kamna, topte v nich podle návodu, tím zredukujete údržbové práce a případné opravy na minimum.

Údržba a čištění mají mnoho společného, ale nejedná se o totéž. Údržba skla u krbových kamen samozřejmě zahrnuje jeho čištění a následnou průzračnost, ale také se pod tímto pojmem skrývá i péče o těsnící šňůru. Co určitě platí pro oba pojmy, čištění a údržbu provádějte vždy a výhradně, pokud jsou kamna a kouřovody zcela vychladlé.

Kdy kamna čistit? Čistota kamen by se dala rozdělit na dvě sekce - části kamen, u kterých jejich čistota zásadně ovlivňuje technickou funkčnost kamen a části kamen, u kterých je čistota primárně svázaná s jejich estetickou funkcí. Do první kategorie patří popel, čištění spalovací komory a vyprazdňování popelníku. Popel je ideální odstranit vysavačem na popel nebo krbovým nářadím. Jak často budete popel odstraňovat záleží na době a intenzitě topení. Rozhodně by neměla nastat situace, při které by hrozilo vypadávání popela z kamen při otevření dvířek. Popel doporučujeme vynášet mezi zátopy v momentě, kdy se v něm již nenacházejí žádné žhavé uhlíky. Při včasném vynesení popela eliminujete riziko dušení kamen, které si přes rošt přisávají část spalovaného kyslíku. V případě bezroštových kamen chcete-li bez popelníku se popel přesouvá do druhé kategorie, čištění pro estetickou funkci. U takovýchto typů kamen doporučujeme ponechat klidně až 4 centimetrovou vrstvu popela a vybírat ho jen v případě, kdy je vám to již vizuálně nepříjemné či popel z kamen vypadává.

Po vizuální stránce je nejvíce náročné na údržbu sklo krbových kamen. Sklo by se nemělo výrazným způsobem zanášet. K tomu je však potřeba správné používání kamen, kam patří adekvátní přívod vzduchu, roztápění bez pomocí novin a chemikálií, ale i topení kvalitním palivem při přikládání doporučenou topnou dávkou. Sklo doporučujeme čistit, stejně jako popelník, mezi zátopy anebo pokud vám zanesení skla vizuálně vadí. Na vyčištění skla použijte speciální čistící prostředky k tomu určené, dbejte na to, aby vám tekutina nezatekla do těsnící šňůry, mohla by ji poškodit.

Vizuální kontrolu můžete provádět pokaždé mezi zátopy, minimálně však před zahájením a po ukončení topné sezóny. Sem patří kontrola a případná výměna těsnících šňůr, které by neměly být mechanicky poškozené - roztřepené nebo vypálené. Mezi další spotřební materiál, který degraduje v závislosti na počtu topných cyklů, je vystýlka spalovací komory. Zde patří šamot či vermikulit, oba materiály mohou časem prasknout a následně se drolit. Pokud prasknutí nebrání vystýlce plnit svůj účel a drží na svém místě, není nutné ji měnit.

Dvakrát za topnou sezónu je doporučuji zkontrolovat šrouby a matice a uvolněné části případně dotáhnout, promazat třecí plochy závěsů dveří speciálním teplotně odolným mazivem či grafitovou pastou, před aplikací si však pozorně přečtěte návod a nebojte se poradit s výrobcem či servisním technikem vašich kamen.

Jednou za rok, ideálně mimo topnou sezónu, je nutností vyčistit spalinové cesty. Kromě komínu, který si nechat vyčistit, dle aktuálních předpisů, profesionálem, je zapotřebí vyčistit i kouřovody. Ty se dají buď vyčistit zevnitř kamen skrz vyjímatelný deflektor nebo snadněji přes kouřovodový segment s čistícím otvorem.

Specialitu tvoří teplovodní výměník. Průduchy teplovodního výměníku je zapotřebí čistit buď přiloženým čistícím kartáčem, či speciálním tahovým systémem. Frekvence čištění se liší podle výrobce, od které máte krbová kamna, kvalitou paliva a intenzitou používání topidla. Průměrně by se čistění výměníku mělo vykonat jednou za měsíc.

Optimální načasování údržby a čištění krbových kamen je důležité pro jejich dlouhodobou účinnost a spolehlivý provoz.

Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Jiří RosickýJiří Rosický

Odborník na Krbová kamna.

Produktový manažer Jiří Rosický je naším odborníkem na sortiment vytápění. Svoje znalosti pravidelně rozšiřuje na odborných školeních. Je stále dobře naladěn a s pozitivním přístupem a praktickými znalosti vám kdykoliv rád poradí s výběrem krbových kamen, krbové vložky nebo samotné stavby krbu.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků