03. 05. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

Váha elektrokola je jeden z prvních parametrů, které lidé při koupi elektrokola řeší. Přeci jen platí, že čím lehčí kolo, tím lépe se s ním bude manipulovat jak při jízdě, tak při např. nakládání do auta. Výrobci elektrokol se samozřejmě snaží vyrobit své modely co nejlehčí, nicméně proti nízké váze stojí kapacita baterie,  výkon motoru a také cena. Tím primárním, co u elektrokola ovlivňuje hmotnost, je samozřejmě kapacita baterie. Většina lidí požaduje baterii s vyšší kapacitou, aby mohli dojet co nejdelší výlety, případně aby měli rezervu a nestalo se jim, že jim baterie v kopcích dojde. Samozřejmě platí, že čím vyšší kapacita baterie, tím těžší baterie a i kolo bude. Další díly kola, které ovlivňují celkovou hmotnost, jsou pak konkrétní komponenty jako je rám, vidlice, řazení, brzdy apod. Zde, stejně jako u klasických kol platí, že každý gram dolů je vykoupený vysokou cenou. Je možno např. použít karbonový rám místo hliníkového, což vám může ušetřit třeba 1 kg váhy, nicméně připlatit si budete muset i desítky tisíc Kč.

03. 05. 2024

Kolik tedy váží jednotlivé typy elektrokol?

Horská elektrokola, jakožto nejprodávanější typ elektrokol v Čechách, váží v průměru cca 22 - 26 kg. Rozmezí závisí právě na kapacitě baterie, případně kvalitě výbavy a rámu.

Krosová elektrokola jsou na tom váhově podobně. Sice mají slabší pláště, nicméně to v případě elektrokol nehraje tak velkou roli. Jejich váha je tedy většinou 23 - 25 kg.

Trekkingová a městská elektrokola jsou většinou o něco těžší, protože jsou plně vybavena o nosič, blatníky, stojánek a případně další příslušenství. Reálná váha se pak v průměru pohybuje mezi 25 - 27 kg.

Proč většina výrobců neuvádí v parametrech váhy svých elektrokol?

Ač je váha údaj, který zajímá mnoho lidí, tak většina výrobců neuvádí konkrétní váhu daných modelů elektrokol. Důvod je překvapivě prostý. Bohužel neexistuje obecně daná metodika, jak kola vážit. Tím je myšleno to, že jeden výrobce uváděl váhy nejmenší velikosti rámu a např. bez pedálů, jiný zase váhu bez baterie apod. Jednoduše řečeno, reálnou váhu celého elektrokola zjistíme až při fyzickém zvážení na prodejně. Pokud chcete znát přesnou váhu konkrétního elektrokola, jednoduše požádejte prodejce o jeho zvážení.

Nový trend - lehká elektrokola

V posledních 2 letech se objevil nový segment elektrokol, kde výrobci primárně řeší váhu elektrokol na úkor motoru a baterie. Vznikají tak modely, které jsou na tom váhově i pod 20 kg včetně baterie a motoru. Zde je ale třeba upozornit, že tato kola nejsou pro každého. S nižší vahou totiž přichází slabší motory a hlavně nízkokapacitní baterie. Takové elektrokolo je určené na jízdu po rovině bez zapnuté přípomoci s tím, že přípomoc se používá většinou pouze v kopcích. Tyto modely jsou samozřejmě cenově velmi drahé, protože je třeba použít špičkových komponentů, aby se docílilo nižší váhy.

Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Mirek MenšíkMirek Menšík

Odborník na Elektrokola.

Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.

Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků