26. 04. 2024 | Tipy a triky | 3 minuty čtení

O tom, že elektrokolo je skvělá věc, se už asi nemusíme bavit. Pokud jste se i Vy rozhodli si jej pořídit, zbývá však vyřešit jednu zásadní otázku „Kolik mě to bude stát?“. Jak to tak bývá, odpověď není zcela jednoznačná, ale účelem tohoto článku je pomoci seznámit Vás s jednotlivými cenovými hladinami, poradit, na které komponenty se při výběru zaměřit a za které se vyplatí si připlatit tak, aby vybrané elektrokolo v plné míře vyhovovalo Vašim přáním a potřebám a zároveň Vám takříkajíc „neutrhlo kapsu“.

26. 04. 2024

Základem je motor!


Asi nepřekvapí, že nejdůležitější komponentou elektrokola je motor, přičemž variant motorů je skoro nekonečná řada, což samozřejmě zásadně ovlivňuje nejen kvalitu jízdy, ale pochopitelně též cenu. Co se kvality týče, doporučujeme investovat do motorů středových. I těch je celá řada druhů, nicméně obecně platí, že ceny kvalitních elektrokol se středovým motorem začínají na přibližně čtyřiceti tisících korunách, přičemž typicky se bude jednat o elektrokola osazená prověřenými motory Bafang.

Vyšší střední třída, nejlépe reprezentovaná modely s motory Panasonic se pohybuje mezi 50-60 tisíci, naprostou elitou se pak rozumí nejvyšší motory Bosch a Yamaha, tam už se ovšem pohybujeme v relacích 80 tisíc a výše.

Na dojezdu nešetřit


Dalším podstatným faktorem tvořícím závěrečnou cenovku je baterie. Tam je rovnice jednoduchá. Čím větší kapacita baterie, tím větší dojezd a logicky tím vyšší cena. Při výběru potřebné kapacity baterie však dbejte na to, abyste nad požadovaný dojezd měli určitou rezervu, neboť baterie stárnutím postupně ztrácí na dojezdu. V případě, že určitý model elektrokola nabízí vícero variant baterií, cenový rozdíl se pohybuje kolem pěti tisíc korun za variantu stejného kola se silnější baterií.

Do čeho se dále vyplatí investovat?


Cenu elektrokola však samozřejmě ovlivňují i další faktory, řekněme ne-elektronického charakteru. Například řazení, vidlice (vzduchová či pružinová), brzdy či výbava navíc, jako zadní odpružení nebo teleskopická sedlovka. Zde je třeba zohlednit především to, co od daného elektrokola očekáváte. Pro velmi občasné a relativně obyčejné turistické ježdění asi není třeba investovat desítky tisíc navíc nad rámec svých představ, pokud ovšem trávíte v sedle téměř každý den, rozdíl poznáte a nepochybně i oceníte.

Kolik si tedy připravit?


Kolik tedy stojí kvalitní elektrokolo? Odpovědí je spousty, přičemž nejčastější z nich zní 40 tisíc korun za kvalitní modely střední třídy, 60 tisíc za vyšší střední třídu s nadstandardní mechanikou a motorem, 80 tisíc a víc za elitní kategorii elektrokol s pevným rámem a 100 tisíc a víc za elektrokola celoodpružená.

Ani tato odpověď, byť obšírná, však není zcela přesná. Co je kvalitní elektrokolo totiž ovlivňují vaše vlastní požadavky a zcela zásadní je tak výběr dle vašich potřeb a preferencí. A pokud se tento provede správně, je ve výsledku jedno, kolik Vás dané elektrokolo stálo, protože zjistíte, že je k nezaplacení.


Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Největší specializovaná prodejna v ČR


Vlastní prodejna

Vlastní prodejna

1 200 m2 v Praze 9

Tým odborníků

Tým odborníků

připraven vám vždy poradit

Doprava po ČR zdarma

Doprava po ČR zdarma

na 90 % produktů

Nákup na splátky

Nákup na splátky

se 100% vrácením všech úroků