Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Defekt neboli „píchnutí“ kola je jednou z nejčastějších závad, kterou zná každý cyklista a každý cyklista by měl umět tuto jednoduchou závadu opravit.
16. 08. 2021
Defekt je sice záležitost, u které se jedná o opravu na 5 minut, ale bez potřebného vybavení se může Váš plánovaný výlet rychle změnit na neplánovanou procházku s Vaším elektrokolem po cyklostezce.Defektu je dobré předcházet - např. protiprůrazovým pláštěm, lepícím gelem v duši, ale žádná z těchto pojistek nemá stoprocentní účinnost a je dobré umět vyměnit nebo zalepit duši.
Aneb co je dobré s sebou vozit na výlety:
Začněte tím, že vyndáte kolo z rámu kola. Dříve se jízdní kola otáčela na řídítka a sedlo (koly vzhůru), což dnes u většiny kol není možné kvůli různým diplejům nebo ovladačům systémů u elektrokol - dbejte na to, abyste nepoškodili ovladače - bude lepší položit si jízdní kolo na bok (měničem nahoru, aby se neohnula koncovka rámu - tzv. patka)
Pro sundání pláště používáme montpáky. Jedná se o plastovou páčku, která nám umožní podebrat plášť a přesunout jej přes okraj ráfku. Používejte vždy minimálně dvě montpáky.
Nyní lze vyndat duši a hledat dírku. Tu najdete nejlépe tak, že částečně nafouknete duši a sledujete, kudy uniká vzduch. U malé dírky lze také nafouknutou duši ponořit do vody a sledovat, kudy unikají bubliny. Místo si označte. Přiloženým brusným papírkem ze sady lepení řádně zdrsněte povrch (opravdu hodně, nebojte se) a naneste lepidlo v dostatečném množství. Lepidlo nechejte zavadnout podle návodu. Záplatu přiložte na lepidlo včetně průhledné folie a nechejte zaschnout podle návodu na lepidle - zpravidla se jedná o minuty. Lepidlo se nanáší pouze na duši, nikoliv na záplatu.
Předtím, než mírně nafouknutou a zalepenou duši dáte zpět do pláště, velmi pečlivě zkontrolujte vnitřní stravu pláště, aby v plášti nezůstal např. trn, který by nově opravnou duši ihned zase propíchnul. Plášť s duší nasaďte na ráfek. Nejprve ventilek do otvoru pro ventilek, potom nasaďte jeden okraj pláště po celém
obvodu ráfku, na druhý okraj pláště budete potřebovat montpáky.
Před nafouknutím zkontrolujte, že duše není nikde skřípnuta mezi plášť a ráfek! Celý postup doporučuji vyzkoušet v klidu. Přezutí kola není velká akce, ale chce chvilku cviku.
Pokračujte zpět na výběr elektrokola.
Jan Modrák
Odborník na servis elektrokol.Produktový manažer Jan Modrák je naším odborníkem na sortiment elektrokol. Jeho zálibou jsou hlavně středové motory a konverzní sety pro přestavbu klasických kol na elektrokola. V GIVE.cz vede servisní tým, rád vám poradí s výběrem a pomůže pokud vaše kolo či elektrokolo nejede dle očekávání.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře Přidat komentář
Tomáš I. 09. 09. 2021
Dobrý den.
Pokud jezdíte na dušových kolech, určitě s sebou vozte i tu náhradní duši. Jednak je výměna rychlejší a v terénu (obzvlášť v zimě) jednodušší než lepení (píchlou duši si pak v klidu a teple můžete zalepit doma), a jednak se může stát, že se duše natrhne u ventilku, a to se zalepit nedá. U ventilku se duše trhá téměř vždy jen proto, že duše se "přilepí" k plášti a při intenzivnějším zabrždění se i s pláštěm o kousek na starším ráfku protočí, ale je tam ten ventilek... Jako prevenci mám vyzkoušené duši (a nově nalepenou záplatu) "namazat" klouzkem, aby se k plášti nelepila. A starší ráfek je dobré zevnitř z obou boků lehce potřít Chemoprenem, a nechat před nasazením pláště a duše do druhého dne zaschnout. Tím se eliminuje protočení pláště na ráfku. Že je potřeba aspoň to "namazání" duše udělat, se pozná snadno podle toho, že i když jste duši nasadili správně, a ventilek byl rovně, tak je po pár km a pár zabržděních najednou nakřivo (přitáhnutím té matičky na ventilku k ráfku to nijak neovlivníte, ta slouží čistě jen ke správnému a snadnějšímu usazení duše před nahuštěním. Já ji po nahuštění zase raději povoluju).
Jinak ale všem, kdo nejezdí na nějakém "veteránu" jako občas já, doporučuju spíš kola bezdušová. Je to sice o pár stovek dražší investice, ale douhodobě se to určitě vyplatí, a kolo je pak i o trochu lehčí v místě, kde je každý gram znát. Menší díru zalepí tmel sám (podle výrobců do 6 i více mm, podle mých zkušeností tak do 2-3 mm) a větší se dá velice rychle opravit tzv. knoty, bez sundávání kola.
S pozdravem, Tomáš.