Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Ve dne se nám o světlo na cestu pěšky, autem i na kole stará sluníčko. Když však zapadne, nebo když oblohu zakryjí černé mraky slibující pořádnou dešťovou zálivku, je načase převzít dobrou viditelnost na cestách do vlastních rukou. Jak vybrat cyklistické osvětlení, které vám dokonale posvítí na cestu, o tom si můžete přečíst v dnešním článku.
31. 08. 2020
Není nic horšího, než neosvětlený cyklista, který vyděsí každého zodpovědného řidiče, který jej zahlédne ve tmě či za zhoršené viditelnosti až na poslední chvíli. Stejně tak je hazard ze zdravím jet bez osvětlení aniž by bylo vidět na krok, a hlavně aniž by bylo vidět na nástrahy silnice jako spadlé větve či výmoly, které vás můžou nepěkně vyhodit ze sedla a úraz je na světě. Proto je velmi důležité být připraven při jízdě na jízdním kole či elektrokole na to, že vás po cestě může přepadnout tma nebo ztížená viditelnost. Toto pravidlo platí o to víc, pokud pravidelně jezdíte na kole či elektrokole za tmy, či brzy ráno a pozdě večer, kdy se světelné podmínky zhoršují. Kvalitní osvětlení na kolo, reflexní prvky, a nejlépe i vhodné oblečení, vám ochrání vaše zdraví a mnohdy i život. Neriskujte a buďte vidět! A nejen proto, že povinnou výbavu jízdního kola, za které je považováno i elektrokolo, stanovuje zákon.
Vaše dobře osvětlené kolo či elektrokolo je skutečně zárukou, že vás včas zaregistrují ostatní účastníci silničního provozu, ale i vy včas můžete zareagovat na nenadálou situaci na silnici. Když už si budete cyklistické osvětlení pořizovat, rozhodně byste měli sáhnout po kvalitě, ale především volit takové světlo, jaké určuje zákon, tak, abyste se vyhnuli případné pokutě ze strany policie při silniční kontrole, která může potkat každého cyklistu. A jak má tedy vypadat osvětlení na kolo? Kolo musí být vybaveno zadní odrazkou červené barvy, která může být kombinovaná se zadní červenou svítilnou a musí být pevně umístěna ve střední rovině jízdního kola či elektrokola. V přední části kola pak musí být za snížené viditelnosti umístěn světlomet bílé barvy a v zadní části kola svítilna červené barvy. Kolo musí být vybaveno také odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů, a také paprsky předního nebo zadního kola, nejlépe obou kol, musí mít alespoň jednu odrazku oranžové barvy.
A proto při jízdě na kole či elektrokole vsaďte i na reflexní prvky a odrazky, které zvýší vaši viditelnost pro ostatní. Díky moderním technologiím je v současné době skutečně pestrý výběr reflexních prvků i rafinovaných řešení, které nikterak nenaruší váš cyklistický outfit, protože nemusí být na první pohled ani vidět. Pokud tedy nechcete oblékat starou známou a osvědčenou reflexní vestu, která je stále nejlepším řešením hlavně pro malé cyklisty, pak si můžete pořídit elegantní cyklistické oblečení doplněné o reflexní prvky, které budou vidět pouze na přímém slunci nebo v případě jejich osvětlení auty či lampami veřejného osvětlení. Na zakomponování reflexních prvků myslí i samotní výrobci kol a elektrokol, a tak jsou jimi často již vybavena a to v plášti kola či rámu. Vy si pak můžete pořídit nejen zmíněné cyklistické oblečení s reflexními prvky, ale také cyklistickou přilbu, cyklistický batoh či cyklistickou brašnu na kolo. I stará dobrá reflexní páska, kterou pohodlně připevníte na rám kola či řídítka, sobě na ruku či ke kotníku, vás v cyklistickém provozu patřičně zvýrazní tak, aby vás nikdo nepřehlédl.
Při výběru předního světla na kolo si můžete vybírat z moderních modelů napájených jak tužkovou baterií, tak i vestavěným akumulátorem, které si můžete pohodlně z kola odepnout a nenechávat je tak napospas zlodějům. Setkat se však můžete i s osvětlením, které využívá externí baterii, kterou připevníte na rám kola, ale u těch nejkvalitnějších elektrokol je dokonce osvětlení napájeno přímo z baterie elektrokola a umí se dokonce při snížené viditelnosti samo aktivovat a začít svítit bez vašeho zásahu.
Blikačky na zadní kolo vynikají nízkou cenou i minimální údržbou, a přesto vám zajistí dostatečnou viditelnost vašeho kola.
Pro jízdu v náročném terénu je vhodné doplnit klasické osvětlení i o čelovku či čelní světlo na řídítka. To by pak mělo mít spíše širší a rozptýlenější záběr.
Při výběru cyklistického osvětlení je důležité klást důraz i na délku vašich cest a to, zda jezdíte po silnici či v náročném terénu. Vždy by však světelný tok u předního světla měl mít minimálně 200-300 lumenů pro jízdu na osvětlených cyklostezkách a v těžkém terénu 400 lumenů. Nejkvalitnější světla pak disponují 500 lumeny a osvětlení je tak již pro každou jízdu skutečně dostatečné. Při výběru cyklistického osvětlení je důležité zaměřit se i na světelný kužel a jeho tvar. Pro jízdu v terénu je vhodnější dostatečně široký kužel, zatímco pro jízdu po silnici a cyklostezce je vhodnější úzký dlouhý kužel světla.
Pokračujte zpět na výběr doplňků na kolo.
Mirek Menšík
Odborník na doplňky na kolo.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře