Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
O všestrannosti a univerzálnosti krbových kamen jsme zde mluvili již několikrát. Letošní zimu se o tom také přesvědčuje podstatně více rodin, které si zvolili kamna buďto jako pomocníka při vytápění nebo jako jeho hlavní zdroj. Pomohou vám ušetřit značnou část peněz, které by jinak musely jít na předražené energie, a ještě vám přinesou to nejpřirozenější teplo, které si dokážete představit. Existují však tipy, které vám pomohou ještě více zefektivnit vaše používání krbových kamen a na ty se dnes společně podíváme.
25. 11. 2022
Může se to zdát jako očividná věc, ale jde o velmi zásadní věc, kterou spousta majitelů kamen i krbů zapomíná nebo přehlíží. Správně fungující komín a především kouřovod jsou naprosto stěžejním bodem efektivní funkce krbových kamen. Proto nikdy nepodceňujte jejich údržbu. Kouřovod není odpovědný nejen za odvod spalin a zplodin z kamen pryč, ale hraje také důležitou roli ve správném tahu kamen, který pomáhá správnému a efektivnímu hoření, kvůli kterému si většina z nás kamna pořizuje. Kouřovod můžete bez větších problémů vyčistit sami. Je dobré jej průběžně kontrolovat a minimálně po topné sezóně řádně vyčistit. Co se týče komínu, na toho radíme pozvat si kominíka, který vám ho jednou ročně podle normy stejně musí zkontrolovat.
Pokud je dřevo studené nebo vymrzlé, může trvat podstatně déle, než se rozhoří, protože trvá delší dobu, než se ohřeje na teplotu, při kterém vzplanou v něm obsažené dřevoplyny a těkavé látky. Přestože radíme skladovat dřevo zastřešené venku na vzduchu, zejména protože hromady dřeva skýtají přístřeší všem možným broukům a pavoukům, které určitě nechcete mít doma, před založením ohně v topeništi nebo přikládáním do kamen je dobrý nápad přinést si část dřeva dovnitř, nejlépe den předem. Jednak vám to usnadní situaci a nebudete muset neustále chodit pro polena ven, ale navíc bude mít dřevo šanci ohřát se na pokojovou teplotu.
Ta samá zásada potom platí také o vnitřku kamen. Pokud máte problém s rozděláváním ohně, tahem či zhasínáním kamen, nechte dvířka kamen otevřená zhruba 30 minut před zapalováním ohně. Vnitřní teplota kamen může být o dost nižší než vaše pokojová teplota zejména v zimě a otevřením dvířek dovolíte teplejšímu vzduchu dostat se dovnitř a teploty vyrovnat.
Když rozděláváte oheň v kamnech, cílem by mělo být rozšířit oheň co nejrychleji a co nejrovnoměrněji, jak se vám to jen povede. K tomu dobře poslouží pevný podpalovač třeba v podobě dřevitých svazků. Třísky na podpal radíme hlavně z měkkého dřeva, protože snadněji hoří. Velká polena umístěte na dno topeniště, na něj dejte menší polínka a třísky umístěte až nahoru. Jeden podpalovač dejte mezi velká polena, jeden položte na třísky a zapalte oba dva současně. Uvidíte, že se takto dají jednoduše kamna zapálit.
Při rozdělávání ohně také skvěle poslouží zcela otevřené průduchy kamen, které zajistí optimální tah, a tedy rychlé rozhoření polen, které oteplí váš domov rychle a efektivně.
Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.
Tomáš Sádecký
Odborník na Krbová kamna.Produktový manažer Tomáš Sádecký je naším odborníkem na sortiment vytápění (krbová kamna a krbové vložky) a svoje znalosti pravidelně rozšiřuje na odborných školeních. Dokáže vám tak profesionálně poradit nejen při výběru kamen, ale i krbové vložky.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře