Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Obzvláště v zimě má snad každý doma rád příjemné teploučko bez kompromisů. Pokud jste vsadili na teplo domova v podobě živého ohně, elegantně a velmi efektně zkroceného za prosklenými dvířky krbových kamen či krbové vložky, máte doma postaráno nejen o příjemné teplo bez vrstvení oblečení a popíjení horkých nápojů ne pro jejich chuť, ale pro efekt zahřátí vašich útrob. Topení dřevem je zkrátka nejlepší způsob, jak si užít teplo i v zimě, ale hlavně získat neokoukaný a skvostný prvek interiéru, který navíc vnese do vašich životů špetku relaxace, pohody a romantiky. Pro ten správný požitek je však důležité topit tím nejlepším dřevem!
24. 09. 2019
A především v otázce topení dřevem je tento rozdíl klíčový. Každé dobře vysušené dřevo hoří, každé však má jinou výhřevnost a také musí být náležitě vysušeno dle doporučení výrobce a především dle letitých zkušeností, které ví, jak z potenciálu dřeva dostat maximum. A na tomto faktu se podílí právě i jeho vlhkost - přesněji kvalita vysušení. Zatopíte-li totiž ve svém krbu či krbových kamnech dřevem vyloženě mokrým či nedostatečně vysušeným, je to doslova plýtvání, o ekologii ani nemluvě. Zásoby dřeva totiž budou mizet více než rychle a doma vám bude stále zima - nedostatečně vysušené dřevo totiž není moc ochotné hořet, zato však produkuje pořádnou dávku zplodin, které znečišťují samotná krbová kamna i spalinové cesty a komín.
Základní pravidlo říká, že dobře vysušené dřevo vhodné k zatopení v krbu či kamnech, musí mít vlhkost maximálně dvacet procent. Této hodnoty vcelku snadno dosáhnete tím, že nařezané dřevo necháte přirozeně vysychat minimálně dva roky. Nepředstavujte si však, že si necháte na zahradě složit fůru dřeva a tu tam necháte dva roky ležet. Nejenom, že by to vaší zahradě zřejmě nepřidalo na kráse, ale dřevo tímto způsobem složené, rozhodně nebude pěkně zdravě vysychat.
Místo pro uložení dřeva byste měli vyhledat tak, aby bylo kryté před deštěm či sněhovou nadílkou, zároveň aby na něj pokud možno dopadaly alespoň část dne sluneční paprsky. Oblíbené a také po estetické stránce jsou velmi efektní místa kolem zdi domu, a také hranice s přístřeškem, které vám mohou rafinovaně vykouzlit i příjemná zákoutí přímo na vaší zahradě. Rozhodně však tyto hranice zabezpečte dostatečnou stabilitou a využít k jejich stavbě můžete i chytré pomocníky. Dřevo nezapomeňte nejen v horní části chránit před vlhkostí praktickou stříškou, ale také izolovat od země.
Máte-li vybrané místo, dřevo ukládejte vždy ideálně nařezané a naštípané, právě proto, že takto vysychá mnohem rychleji.
Díky chytrým pomocníkům to jde celkem snadno. Jak jsme zmínili výše, pokud dřevo necháte přirozeně a správně uložené vysychat minimálně dva roky, bude dostatečně vyschlé. Chcete-li mít jistotu, přesnou hodnotu vlhkosti dřeva snadno zjistíte díky elektronickému měřáku. Jeho součástí je hrot, který zapíchnete do dřeva a na displeji měřáku se vám objeví vlhkost dřeva v procentech. Vždy hrot zabodněte co nejvíc do hloubky, abyste získali co nejpřesnější hodnotu vysušení dřeva i v jeho středu. Tímto způsobem zjistíte vlhkost dřeva velmi rychle a přesně, do kamen či krbu tak vždy přiložíte dřevo správně vysušené.
Především v rychlosti hoření a výhřevnosti, která je v případě vytápění dřevem velmi důležitá. Dřevo, které se pyšní vysokou výhřevností poskytne vaší domácnosti nejen více tepla, ale také hoří déle. Jeho spotřeba je tak menší a vy nemusíte tak často přikládat do topeniště. Oceníte určitě i fakt, že tvrdé dřevo také méně prská a obsahuje méně smůly. I přesto má však měkké i tvrdé dřevo důležitou roli při vytápění vašeho obydlí. Měkké dřevo je totiž skvělé pro podpal právě pro fakt, že hoří rychleji. Mezi tvrdé dřevo ideální pro topení v krbu či krbových kamnech patří rozhodně dubové dřevo, které vyniká vysokou výhřevností i délkou hoření a vaši domácnost navíc provoní příjemnou vůní. Vhodné je i dřevo bukové, které hoří příjemným plamenem, dřevo z jasanu či břízy. Měkké dřevo jako bříza, lípa, topol, vrba či akát pak oceníte při podpalu. Měkké dřevo hoří poměrně rychle a pro zátop či následné rozhoření je ideální - pro skutečné topení by vám však zřejmě udělalo pěkný průvan v peněžence, jeho spotřeba je totiž vysoká.
Pro topení v krbu či krbové vložce se pak absolutně nehodí dřevo jakkoli chemicky ošetřené, stejně jako staré palety překližky či snad odpadky - pro vaše krbová kamna či krbovou vložku by to byla velmi pravděpodobně poslední topná sezóna. Vždy tedy dbejte na instrukce v návodu výrobce a do žádných experimentů s otopem se nepouštějte.
Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.
Tomáš Sádecký
Odborník na krbová kamna.Produktový manažer Tomáš Sádecký je naším odborníkem na sortiment vytápění (krbová kamna a krbové vložky) a svoje znalosti pravidelně rozšiřuje na odborných školeních. Dokáže vám tak profesionálně poradit nejen při výběru kamen, ale i krbové vložky.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře