Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Cyklista mazák, který si vybírá své druhé, třetí horské kolo už ví, co a jak. Patříte-li mezi zatím nepolíbené vyznavače horské cyklistiky, věříme, že uvítáte malou výpravu do světa horských kol, jejich dělení, možnosti výbavy i názvosloví. O radost z jízdy se už budete muset postarat sami, s nákupem a výběrem vám samozřejmě rádi pomůžeme a v tomto článku vám napovíme, na co vše se při výběru horského kola vyplatí zaměřit :)
03. 08. 2018
Obecně název napovídá, že horské kolo je ideálním parťákem do náročnějšího a kopcovitého terénu, ve kterém se nezalekne kamínků, kořenů ani nějakého toho bláta. Horská kola se však dále ještě člení nejen dle terénu ke kterému jsou nejvhodnější, ale také dle stylu jízdy i rychlosti po které toužíte. Pro maximální rychlost při sjezdu v extrémně náročných podmínkách je nejideálnější horské kolo s označením downhill, které je speciálně vyvinuto pro sjezdové podmínky v závodním režimu. Pokud byste si na něm chtěli vyjet i do kopce, dost obstojně se nadřete. Horská kola enduro jsou vyvinuta pro zvládání těžkého terénu, je však zároveň kladen velký důraz na komfort cyklisty a jeho pohodlný posed. Jejich velkou předností je tak stabilita a také celoodpružení. Toužíte-li po výletech do přírody a dáváte přednost lehčímu terénu, pak je pro vás jako stvořené horské kolo trail, které je vyloženě ušité pro pohodlí jezdce. Trail kolo se snadno ovládá, přitom na něm pohodlně ujedete i delší trasu a je tak ideální pro všechny milovníky střídmého terénu. Je-li vám blízká rychlá jízda horským terénem, pak jsou horská kola cross-country konstruována právě pro maximální rychlost a rozmanitý lesní i horský terén od kamenů přes bahnité kaluže až po kořenový systém stromů.
Ano, řeč je o rámu kola. Kromě volby správné velikosti rámu kola, kterou můžete orientačně zjistit dle své výšky, ideálně je však postavit se obkročmo nad kolo, obě nohy nechat volně na zemi a pokud je mezi horní rámovou trubkou a vašim rozkrokem cca 5 cm volného prostoru, našli jste právě vhodnou velikost kola pro vaši postavu. Samotné rámy jízdních kol můžete vybírat z různých materiálů, které mají vliv na jízdní vlastnosti i pohodlí jezdce. Mezi nejčastěji používaný materiál k výrobě rámu patří hliník, karbon a titan, ale také ocelové rámy, které sice něco vydrží díky své tvrdosti, ale jsou příliš těžké. Oproti tomu hliníkové rámy také vynikají nízkou cenou díky které je kolo lehčí, nevýhodou je jejich nižší tvrdost a tak se nejvíce uplatňují u závodních kol nebo u rekreačních cyklistů, kteří netouží po adrenalinu a jejich jízda je spíše opatrnější. Karbonové rámy nabízí nižší hmotnost ruku v ruce s vysokou pevností a vítanou životností. Karbon dokáže také skvěle tlumit vibrace a nerovnosti povrchu po kterém pojedete, což zvýší vaše pohodlí, jsou však náchylné na nárazy z bočních stran. Nejkvalitnějším rámem je bezesporu ten vyrobený z titanu. Titanový rám v sobě snoubí vysokou pevnost spolu s nízkou váhou a také vítaným tlumením nárazů a vibrací. Oceníte jistě i odolnost vůči korozi a za tolik výhod si jistě i rádi připlatíte, s čímž u těchto rámů musíte počítat.
Horská kola s pevným rámem rozhodně vynikají potřebnou rychlostí i nízkou hmotností a také cenou a snadnou údržbou, ne však už tolik pohodlím během jízdy v těžším terénu. Záleží tedy na vás, zda dáte přednost dobrodružství adrenalinu a rychlosti před komfortem relaxační jízdy. Je-li pro vás při výběru horského kola rozhodující spíše vaše pohodlí, zvolit si můžete horské kolo s předním odpružením nebo celoodpružené horské kolo, které vám nabídne žádaný komfort a díky odpružení i dokonalé pohlcení vibrací a nárazů. Celoodpružená horská kola se také lépe ovládají a překonávají i případné překážky. Kolo celkově lépe kopíruje povrch, jízda je tak bezpečnější, kola neprokluzují a navíc se lidově řečeno při jízdě tolik nenadřete v těžkém terénu. Nevýhodou celoodpruženého horského kola se může zdát vyšší cena i hmotnost a také větší nároky na údržbu, což však v porovnání s výhodami může být naopak pro někoho rozhodující faktor výběru, proč sáhnout po celoodpruženém horském kole. Ve výsledku tak opět záleží na tom, kudy povedou vaše cyklo výlety a kterému povrchu a stylu jízdy dáváte přednost.
Zatímco ještě nedávno horská kola disponovala pouze 26 palcovými koly, dnes si již můžete vybírat horská kola s velikostí kol 27,5, 29 a dokonce i 29+. Při výběru obecně platí, že menší kola jsou vhodnější pro cyklisty menšího vzrůstu, větší kola pro vyšší jezdce, mnohem více však záleží na vlastním pocitu, pohodlí a pozici v jaké ten který jezdec nejraději jezdí. Proto je ideální horské kolo si osobně vyzkoušet a vybrat vhodnou velikost, což můžete v našem showroomu v Praze 9, kde vás rádi uvítáme. Velikost kol horského kola s sebou nesou i podstatné jízdní vlastnosti - kola o velikosti 26 palců se lépe ovládají, kola 29 palců mají mnohem lepší jízdní vlastnosti a disponují příjemnější jízdou nerovným terénem, pokulhávají však díky své velikosti v obratnosti. Velikost kol 29+ pak ve zdolávání náročných překážek jasně vítězí.
Jen si vezměte takové blatníky - na první pohled si možná řeknete, k čemu by vám v terénu asi byly, nebo když už nějaké, tak je jedno jaké. Nejenom, že vás blatníky dokáží ochránit od špíny a nepřízni počasí, ale i samotné kolo od poškození a rozhodně není jedno, jaký blatník si na horské kolo namontujete. Do náročného terénu potřebujete blatník pevný, který vám z kola při první překážce neupadne a vybírat můžete i blatníky demontovatelné, které snadno připevníte a odepnete dle potřeby a v závislosti na terénu. Často přehlíženým prvkem horského kola - tedy především u nováčků - je sedlo. Jeho správný výběr má vliv na vaše pohodlí během jízdy, a to rozhodně není zanedbatelné. Pohodlný posed se odrazí do radosti z jízdy i do správného stylu a intenzity šlapání. Jelikož má každý cyklista do vínku dánu jinou šířku pánevních kostí, bude každému lépe sedět jiné sedlo. Pokud nemáte možnost sedla si vyzkoušet, můžete se obrátit na specializované prodejny, kde vám šířku sedacích kostí změří a dle ní se vám již samotné sedlo mnohem lépe vybírá. Kromě velikosti je důležité sedlo vybírat i z ohledem na jeho schopnost tlumit nárazy a nerovnosti povrchu, tak aby jste se i po sesednutí z kola cítili po všech stránkách dobře.
Kolo bez plášťů moc daleko nedojede a v případě kola horského je plášť více než důležitý - tedy jeho povrch a materiál. Plášť má nemalý vliv na jízdní vlastnosti a výkon cyklisty. Čím těžším terénem toužíte vyjet, tím širší plášť obujte svému kolu, naopak rovný a povahou klidnější terén si zaslouží pláště užší, které také disponují hladším vzorkem. V nabídce plášťů naleznete také speciální sady určené do bláta, písku či kamení, povedou-li vaše cesty často tudy, rozhodně se vám tyto pláště vyplatí. Pro účinné a intenzivní šlapání je také důležitá správná volba pedálů, které by měly dobře přilnout k podrážce boty a zvládat mokrý terén aniž by prokluzovaly. Velmi oblíbené jsou nášlapné pedály, které botu pevně spojí s povrchem pedálu a vaše šlapání je rázem mnohem efektivnější. Tyto pedály samozřejmě myslí i na vaši bezpečnost v případě pádu a vaši nohu z pedálu automaticky uvolní.
Pokračujte zpět na výběr jízdních kol.
Mirek Menšík
Odborník na jízdní kola.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře