Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
Už už se vidíte, jak si to v sedle svého nového jízdního kola svištíte s větrem o závod jarně provoněnou krajinou a kocháte se nejen krásným výhledem, ale také dobrým pocitem, že pro svou duševní pohodu a fyzickou kondici děláte něco prospěšného? Ano, cyklistika ne nadarmo patří k velmi oblíbenému sportu, který vás zábavnou formou pořádně rozpohybuje. Aby vás však jízda těšila, je důležité vybrat nejen elegantní model jízdního kola, za kterým se kolemjdoucí i projíždějící cyklisté zasněně otočí, ale také takový typ, který kopíruje váš cyklistický pohled na svět, a především sedí dokonale na míru vaší postavě.
07. 03. 2019
Je však číslem, díky kterému si budete moci mnohem lépe vybrat jízdní kolo, které bude dokonale sedět vaší tělesné konstituci. Značení velikosti jízdního kola se výrobce od výrobce může nepatrně lišit, a to jak v uváděných hodnotách, tak i v samotných tabulkách velikostí. Vliv na velikost rámu má totiž i samotná konstrukce a typ rámu. Nejčastěji je velikost rámu jízdního kola udávaná v palcích - jde o anglickou míru, kdy jeden centimetr rovná se 2,54 cm. Velikost rámu jízdního kola pak vyznačuje vzdálenost mezi středovou osou a koncem horní rámové trubky. Je tak velmi prozíravé a moudré, pokud je to samozřejmě jen trochu možné, jízdní kolo si vyzkoušet a osahat. Pokud svůj nákup chcete uskutečnit pod moderní taktovkou na internetu, stačí na našem eshopu GIVE.cz využít služeb našich odborníků, kteří vám s výběrem co nejprecizněji a profesionálně pomohou. Navštívit můžete také náš showroom v Praze 9, kde si širokou nabídku vystavených modelů jízdních kol můžete nejen osobně prohlédnout, ale také vyzkoušet.
Aby to nebylo tak jednoduché, rozhodně se nedá univerzálně říci, že co velikost postavy, to odpovídající velikost jízdního kola. Samozřejmě je takto možné jízdní kolo koupit, ale chcete-li se na kole cítit co nejpohodlněji, nejpřirozeněji a jízdu si každým coulem užít, pak do výběru správné velikosti jízdního kola vstupují i další parametry. Při výběru je totiž kromě vaší výšky také důležitá tělesná konstituce a stavba těla. Ne všichni cyklisté mají stejně dlouhé ruce, nohy, či záda a každý z nás má také jiné zvyklosti držení těla či posed na jízdním kole. Ten je mimochodem také velmi důležitý a věnujeme mu pár řádků níže. Naštěstí existuje univerzální orientační doporučení, jak vybrat vhodnou velikost jízdního kola. Vybrat správnou velikost kola díky ní můžete tak, že se postavíte obkročmo nad kolo a vodorovná rámová trubka by měla být zhruba pět centimetrů od rozkroku. Obecně se také doporučuje při výběru krosových či trekingových kol volit rám zhruba o jeden palec větší než je potřeba, naopak u horských kol - pro lepší a obratnější jízdu v terénu - nic nezkazíte volbou rámu o jeden palec menší.
Možná si řeknete proč by právě u dětí, které rostou doslova před očima a jízdní kolo jim tak tak vydrží často i jedinou sezónu, by měl být výběr tak významný. Právě proto, že děti si lásku k cyklistice teprve budují - a při první samostatné jízdě ji prakticky okamžitě podlehnou a zamilují si ji - je důležité, aby jim jízdní kolo doslova přirostlo k tělu. Mnoho rodičů však bohužel dělá při výběru dětského kola základní chybu. S vědomím, že dítko rychle roste, a ve snaze ušetřit, kupují svým dětem větší kolo na několik let dopředu. Buďte prozíravější - správná velikost dětského kola totiž velmi výrazně ovlivňuje chuť malé cyklistky či cyklisty na kole jezdit, obzvláště delší trasy. Jízdní kolo by tak nemělo být ani příliš malé, ale ani velké. Jízda na malém kole je nepříjemná, únavná a nepohodlná, na příliš velkém kole může být i velmi nebezpečná. Dítko nemůže samostatně a bezpečně z kola kdykoli seskočit a hůře se také takové kolo ovládá. To může v malém cyklistovi dokonce na dlouhou dobu zakořenit strach z jízdy a nebude chtít jezdit vůbec. Nešetřete tak na nepravém místě, a pokud dítko roste jako z vody, přizpůsobte jeho postavě i správnou velikost dětského kola. Jen tak vaše společná záliba v cyklistice bude opravdu zábavná a plná rodinné pohody a radosti z každého cyklovýletu. Tabulky velikostí dětských jízdních kol udávají většinou orientační věk dítěte či jeho výšku, které vám usnadní výběr správné velikosti rámu v palcích. Než věk raději použijte právě jako parametr výběru aktuální výšku vaší malé ratolesti. Ta je přesnější než věk, kdy ve stejném věku různé děti ve výšce klidně dělí i několik centimetrů.
Rámy jízdních kol, to už dávno nejsou jen těžké konstrukce, s nimiž se často jen otočit či překonat patník byl často nadlidský výkon. Mezi nejčastěji používané a velmi oblíbené materiály patří ocel, karbon a hliník. Karbon je moderním materiálem, jehož propracovaná technologická výroba umožňuje dobré tvarování a následné lepší jízdní vlastnosti kola. Karbonový rám je pevný, přitom však velmi lehký. Ocel je velmi pružným materiálem a rámy vyrobené z oceli jsou díky nižší ceně dostupné pro každého cyklistu. Ocel vyniká také výdrží a odolností proti nárazu. Jsou však také těžší, což se snaží výrobci vyladit za pomoci slitin oceli, které umožňují výrobu tenčích trubek, které sníží celkovou váhu rámu.
Hliník není tak pružným materiálem, je však velmi lehký a velmi dobře se tvaruje - umožňuje tak snadnou profilaci.
Každý z nás má jiný jízdní styl. Pro pohodlnou jízdu - obzvláště na delší trasy či v těžším terénu - je velmi důležitý i správný posed a především správné nastavení výšky sedla. To by mělo být nastaveno tak, abyste pohodlně při sezení dosáhli napnutou nohou a její patou na pedál. Během jízdy by pak na pedálu měla ležet pouze špička nohy a ve spodní poloze pedálu by měla být mírně pokrčená. Přípustné není ani houpání horní poloviny těla ze strany na stranu - pánev by měla být během jízdy téměř bez pohybu. Samotný sklon sedla záleží na preferencích jezdce, u krosových, silničních a horských kol se obecně doporučuje upnutí sedla ve vodorovné poloze. Jen správné nastavení posedu jízdního kola vám zaručí efektivní šlapání, svěžest po celou dobu jízdy a osvobodí vás od únavy či nepříjemné bolesti zad.
Pro správný posed na kole je důležité i individuální nastavení řídítek, pro bezpečnou jízdu pak rozhodně i správná poloha brzdových pák. Při sezení na kole by při položení rukou na řídítka a následném natažení prstů by se měly brzdy jen lehce opírat o prsty a to o jejich spodní část.
Pokračujte zpět na výběr jízdního kola.
Mirek Menšík
Odborník na jízdní kola.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře Přidat komentář
Bohumil Trávníček 25. 07. 2021
Dobrý den mám syna který váží 180kg je možné vyrobit takové kolo
26. 07. 2021
Dobrý den pane Trávníčku,
bohužel takové kolo nemáme v nabídce a obávám se, že se ani nevyrábí.
S pozdravem
Mirek Menšík
GIVE.cz