Nevíte si rady?
Zavolejte nám.
606 356 488
(Po–Pá: 9.00–18.00)
A my vám na ně rádi odpovíme :). I když jsou elektrokola čím dál častěji k vidění na našich cyklostezkách i horských stezkách a dostupné pro širokou veřejnost, přesto je jejich existence stále opředena mnoha mýty, které se nám však - i díky vašim otázkám - daří vymýtit. Nebojte se tedy ptát a těšit se pak z nákupu toho nejlepšího elektrokola právě pro vaše výlety. My vám dnes odpovědi na nejčastější otázky přinášíme právě v tomto článku. A leží-li vám v hlavě další, které jsme nezmínili, rádi vám na ně odpovíme na našem eshopu nebo vás přivítáme v našem showroomu v Praze 9, kde si nejen elektrokola můžete i osobně prohlédnout a vyzkoušet.
17. 10. 2018
Nedá nám to a musíme začít obligátní otázkou - vy už ale jistě tušíte správnou odpověď. Ano, na elektrokole se musí šlapat, ovšem díky elektrickým komponentům, motoru, baterii a displeji vám šlapání rázem přijde jako zábavná a pohodová činnost. Díky dopomoci totiž pojedete mnohem lehčeji po rovince, v terénu, za větru a hlavně do kopce a zvládnete i mnohem delší trasy než dřív. Neskolí vás únava, ale ani litry potu, se kterými byste se museli potýkat na klasickém jízdním kole. Šlapat zkrátka musíte, ale za každou vaši snahu vás elektrokolo odmění a podpoří pořádnou dávkou energie do pedálů.
No v podstatě takovou, jakou zvládnete, tedy klidně i 40 km/h. Ovšem pozor! Pouze při vypnuté dopomoci! Pokud totiž elektrokolo má být bráno z hlediska silničních předpisů jako běžné jízdní kolo, pak musí splňovat patřičné předpisy. Ty říkají, že elektrokolo při aktivní dopomoci nesmí přesáhnout maximální rychlost 25 km/h a jmenovitý výkon motoru nesmí přesahovat 250 W. Jen díky tomuto faktu nemusíte na elektrokolo vyřizovat řidičský průkaz, vyběhávat technický průkaz, značku, podstupovat kontroly STK a jezdit jen a pouze na silnicích.
Záludná otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. V prvé řadě záleží na tom, jaký typ modelu elektrokola si vyberete, ale především na dalších faktorech. Mezi ně patří vaše aktivní šlapání, intenzita zvolené dopomoci při šlapání během jízdy, ale také záleží na terénu, vaší váze, nákladu, který vezete a také stylu jízdy. Není však problém vozit s sebou náhradní baterii, kterou můžete během jízdy snadno za vybitou baterii vyměnit a směle jet dál, nebo také své výlety směřovat přes dobíjecí stanice, kterých je již dnes poměrně hustá síť. Najdete je v informačních centrech, turistických lokacích i hospůdkách. Stačí zastavit, občerstvit se či prozkoumat okolí a baterie elektrokola se vám zatím nabije a vy můžete vyrazit dál.
Životnost každé baterie záleží na tom, o jaký typ se jedná. V dnešní době je na výběr mezi třemi typy baterií. Lithium-iontové baterie, které jsou nejkvalitnější, mají nejdelší životnost a také nízkou váhu. Vydrží až 1000 nabití. Baterie NiMH patří do střední třídy a vydrží 500 až 700 nabití. Baterie SLA jsou velmi oblíbené pro svou nízkou cenu, jsou však těžší a vydrží pouze 300 až 500 nabití. Velmi důležitý faktor životnosti každé baterie je i správná péče o ni, která její životnost může prodloužit. Velmi klíčové je její pravidelné nabíjení a to obzvláště v době, kdy na elektrokole delší dobu nejezdíte. Každou baterii tedy dobíjejte po celý rok pravidelně alespoň jednou za měsíc.
Zvěsti o tom, že na elektrokole nemůžete ani nesmíte jezdit za deště patří mezi další častý mýtus, který elektrokola provází. Je však naprosto mylný. Každé kvalitní elektrokolo je vhodné pro jízdu v dešti, samozřejmě však - stejně jako na klasickém jízdním kole - nebudete zřejmě vyrážet na výlet, když z nebe budou padat „trakaře“, tak ani elektrokolo takovým lijákům záměrně nevystavujte. Nic se však nestane, když se během cesty spustí liják a nebo potřebujete na elektrokole jet když prší - nemělo by se to však stát pravidlem. A nezapomeňte po takové jízdě elektrokolo osušit tak, jak je to doporučováno i u klasického kola.
Velkou předností elektrokol je právě fakt, že si vůbec nemusíte lámat hlavu se skládáním zkoušek pro řidičské oprávnění - pro jízdu na elektrokole, stejně jako na jízdním kole, žádný řidičák nepotřebujete. Elektrokolo, splňující parametry elektrokola, nemusíte ani nikde přihlašovat a podstupovat pravidelné technické kontroly. Pravidelná návštěva servisu je však pro dobrou kondici vašeho e-kola a vaši bezpečnost rozhodně dobrým rozhodnutím.
I toto je velmi příjemná zpráva - elektrokolo nevyžaduje žádnou zvláštní či nákladnou péči. Stejně jako u běžného jízdního kola je potřeba pravidelná kontrola brzd, jejich dotáhnutí, dofouknutí pneumatik, seřízení přehazovačky i promazání řetězu. O řídící jednotku ani motor se nemusíte nijak starat, pozornost musíte věnovat pouze baterii elektrokola, která spočívá v pravidelném dobíjení i v čase, kdy na e-kole nejezdíte - minimálně jedenkrát za měsíc. Baterie se totiž vybíjí, i když není používána a mohla by přijít o svou kapacitu a vy o dojezdovou vzdálenost.
Investice do nákupu elektrokola není levnou záležitostí, odměnou vám je však rozhodně fakt, že kvalitní elektrokolo vám vydrží skutečně mnoho cyklistických sezón a navíc jsou náklady na jeho provoz až úsměvně nízké. Jedno nabití baterie elektrokola vychází na několik jednotek korun a trvá zhruba 3 - 4 hodiny. Ovšem například u cyklistické lahůdky, elektrokola Haibike 2019, je možné po dokoupení speciální rychlonabíječky nabít baterii z nuly na osmdesát procent za pouhou jednu hodinu. S elektrokolem poznáte nejen radost z pohybu, ale také vás přestanou trápit stále se zvyšující ceny pohonných hmot - benzínu i nafty.
Pokračujte zpět na výběr elektrokola.
Mirek Menšík
Odborník na elektrokola.Produktový manažer Mirek Menšík je naším odborníkem na sortiment cyklistiky. Je velkým fanouškem nových technologií a velice rád testuje nové modely kol a elektrokol. Díky svým mnohaletým zkušenostem a nesčetně odborných školení dokáže poradit nejen při výběru horského, krosového či dětského kola, ale rád vám odborně poradí i při výběru elektrokola.
1 200 m2 v Praze 9
připraven vám vždy poradit
na 90 % produktů
se 100% vrácením všech úroků
Budeme vám posílat pouze užitečné informace.
Žádným spamem vás otravovat nebudeme.
Rychlý nákup
Při dalším nákupu už nemusíte zadávat své údaje.
Informace o novinkách a akcích
O akčním zboží budete vědět jako první.
Sledování stavu objednávky
Budete přesně vědět, jak je na tom vyřízení vaší objednávky.
Historie objednávek
Všechny objednávky a faktury přehledně na jednom místě.
Komentáře Přidat komentář
jiří Mošna 31. 05. 2019
Dobrý den.
Využívám svůj mobil jako navigaci při jízdách na elektrokole. Problém je že baterie mobilu dlouho nevydrží.Existuje nějaký způsob jak připojit mobilní telefon k baterii elektrokola a telefon tak dobít?
Díky za radu,dost by mi to pomohlo.
Jiří Mošna
Mirek Menšík 03. 06. 2019
Dobrý den,
záleží zda má Vaše elektrokolo USB port pro nabíjení, nějaká kola jej mají. Pokud jej nemáte je možné použít např. powerbanku pro dobití.
S pozdravem
Mirek Menšík
GIVE.cz