Krbová kamna mají do našich domovů přinést pohodu a teplo, zútulnit naše bydlení. Aby se tak opravdu stalo, musíme již při výběru krbových kamen dodržovat určité zásady a sledovat ukazatele, které nám jednoznačně napoví, že se chystáme koupit kvalitní výrobek a nikoli levné zboží pochybné kvality.
 

Podle čeho se orientovat při výběru krbových kamen

Vybíráme-li krbová kamna, již na první pohled musí být zřejmé, že se jedná o kvalitní výrobek. Zárukou kvality je mimo jiné pevná a stabilní konstrukce. Ovšem kvalitní zpracování se ukáže i na povrchové úpravě a dokonalém provedení detailů krbových kamen. Při výběru je třeba všímat si těsnění okolo skla a správného těsnění dvířek. U levných výrobků se totiž často setkáváme s tím, že u nich těsnění chybí a v důsledku toho v kamnech dochází k nedokonalému spalování. Důležitým prvkem je také zábrana proti vypadávání popela. Ta by měla být vyjímatelná a vysoká alespoň 8 cm. Rovněž všechny mechanismy musí pracovat řádně a přesně, jako například zavírání a otvírání, klapky a také regulace.

Ještě před nákupem je nutné se přesvědčit, jak se kamna otvírají. Není-li jejich otvírací mechanismus natolik jednoduchý a snadno ovladatelný, že by je otevřelo i malé dítě. Způsob zavírání dveří resp. kvalita jejich uchycení musí být natolik pevná, aby nehrozilo ani jejich samočinné otvírání. Klička nebo dveřní páka v případě správně zvoleného materiálu zaručuje malé prohřátí, není třeba se obávat popálení v případě, že nepoužijete rukavici. Řada levných typů krbových kamen není vybavena kličkou z odolného materiálu.

Znakem kvality krbových kamen, který je rovněž důležitý, je také samotné topeniště. Jeho prosklení by mělo být co největší. Topeniště samo o sobě musí být snadno čistitelné a také dostatečně velké, aby se do něj vešla polena o délce alespoň 33 cm. Důležitým ukazatelem správného výběru kamen je clona nad topeništěm, která často u levných variant kamen chybí. Levné varianty krbových kamen rovněž postrádají obložení topeniště šamotem, vermikulitem, případně žárobetonem. V žádném případě nelze opomenout ani spalování, jehož účinnost by u krbových kamen měla být minimálně 75%, raději však 80%. Navíc i přístup k regulátorům ovládání kamen by měl být uživatelsky příjemný a jednoduchý.

Kvalitní krbová kamna by měla mít primární a sekundární přívod vzduchu. U některých provedení krbových kamen se setkáme dokonce s terciálním přívodem vzduchu, většinou je však požadován pouze primární a sekundární přívod. Známkou kvalitních krbových kamen, která se příliš nerozpalují je i výrobcem doporučená vzdálenost kamen od zdi. V případě doporučení vzdálenosti 50 cm od zdi buďte ostražití, neboť u značkových výrobců kamen je doporučována minimální vzdálenost od zdi pouhých 20 cm, u některých modelů může být dokonce ještě menší.

A jak je to s hmotností samotných krbových kamen? Hmotnost kvalitních krbových kamen se pohybuje od 100 kg a více. Pochopitelně hmotnost odpovídá vždy materiálu použitému ve výrobě. Nízká hmotnost tak může značit snahu výrobce šetřit na materiálu.
 

Čeho je dobré si všímat u krbových kamen s teplovodním výměníkem

Pro výběr krbových kamen s teplovodním výměníkem platí prakticky tatáž kritéria, jako pro výběr klasických krbových kamen. Ovšem jsou tu i další specifika. Například je dobré sledovat složitost přístupu k čištění výměníku. Tím máme na mysli velikost a přístupnost čisticích otvorů. Navíc by kamna s teplovodním výměníkem měla být vybavena nebo by u nich měla být možnost vybavit je některým z bezpečnostních prvků výměníku, jako například vychlazovací smyčka, automatická klapka pro přívod primárního vzduchu atd.
 

Jak je to se záručním a pozáručním servisem a náhradními díly

Se záručním a pozáručním servisem můžete u kvalitních výrobců počítat vždy, a to až přímo do domu zákazníka, kam na požádání vyjíždí servisní tým. V žádném z těchto případů tedy nemusíte těžká kamna odpojovat a kamkoli vozit. V případě poškození kachlí lze zakoupit u výrobce kachle náhradní. Rovněž v případě nutnosti opravy poškrábaného plechového pláště kamen vám kvalitní výrobce nabídne k prodeji opravný lak.

Velmi obdobná situace nastává i v případě potřeby náhradních dílů, které značkoví výrobci drží ještě dlouho po ukončení výroby daného typu kamen. V některých případech tato doba činí až 10 let.
 

Ekologie

Ekologie dnes hraje důležitou roli u mnoha výrobků dodávaných na náš trh. Proto i značkoví výrobci dbají na to, aby dosahovali vynikajících emisních výsledků a rovněž vysoké účinnosti a ekologie spalování. Je tedy zcela pochopitelné, že značková teplovodní kamna splňují požadavky Zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012, který vstoupil v platnost dne 1. 1. 2014. Navíc řada značkových kamen již dokonce splňuje podmínky užívání a prodeje kamen platné až od roku 2018.
 

Kvalita značkové výroby

Aby bylo dosaženo dlouhodobé životnosti kamen, používají značkoví výrobci výhradně kvalitní materiál, hlídají si kvalitu výrobního procesu, což znamená, že si hledí dobrého jména firmy a značky. K tomu jim napomáhá vysoký stupeň automatizace výroby a využívání nejmodernější techniky. Aby nedocházelo k deformaci kamen anebo k jejich popraskání v průběhu jejich používání, využívají výrobci dostatečně silný plech. Používá se plech v rozmezí 3 až 10 mm, podle umístění na kamnech.
 

Tuzemská výroba   

O vysoké kvalitě českých krbových kamen hovoří již to, že Česká republika patří mezi velmoci ve výrobě krbových kamen. Vyrábějí se zde kamna pro mnohé země západní Evropy. Naše výrobky splňují natolik přísné emisní požadavky, že vyhovují v tomto směru i náročným požadavkům rakouského trhu.

Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.     Pokračovat na výběr krbových kamen


SHOWROOM NA KRBOVÁ KAMNA

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových kamen. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbových kamen velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.

martin konářík 11. 01. 2021

Dobrý den,
prosím Vas o radu, každou sezonu začínáme topit a pokaždé ta litinová vložka smrdí, nevíte čím to může být.
Děkuji. Konˇařík

Tomáš Sádecký 12. 01. 2021

Dobrý den,

to doopravdy netuším. Mohou to být klidně prachové částice, které se usadí uvnitř krbu a po zatopení se nalepí na plášť vložky.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355

Irena Hůlková 16. 12. 2017

Dobrý den,
prosím Vás máte také náhradní díly k plechovým kamnům? Konkrétně náhradní sklo do dvířek?
Děkuji Irena Hůlková

Tomáš Sádecký 18. 12. 2017

Dobrý den,

bohužel náhradní skla do kamen nevedeme. Je potřeba se obrátit na výrobce kamen. Každé sklo má totiž jiný rozměr.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355