Čas letí tak rychle a nejvíce je to znát na dětech. Sotva co si osmělí první krůčky, už se chtějí vozit na odrážedlech a jen co si natrénují stabilitu, nevíte ani jak a prosebně pokukují po skutečném kole se šlapátky, nezbytným zvonkem a stylovým designem. Ano, nákup dětského jízdního kola je velký okamžik a trénování jízdy na kole patří ke vzpomínkám, které se nezapomínají. My vám dnes přinášíme malou výpravnou jízdu, na které vám představíme různé velikosti dětských jízdních kol.
 

Dětské jízdní kolo je splněný dětský sen

A aby byla euforie a radost maximální i po pár pokusech, je důležité vybírat velikost dětského kola správně a adekvátně především výšce vašeho malého cyklisty. Každé dítko je nejen jiné ve svých pohybových schopnostech, ale roste také různě rychle. A tak zatímco chlapeček z odrážedla přesedne na dvanáctipalcové kolo, o pár centimetrů vyšší holčičce padne jako ulité kolo šestnáctipalcové. Aby vašemu dítku jízda na kole nejen úspěšně šla, ale také jej bavila, snažte se vyvarovat chyby mnoha rodičů a nikdy nekupujte neadekvátně větší kolo v dobré víře, že dítko do kola doroste. Jízda na takovém kole je nepohodlná a děti často úplně odradí a jejich nadšení se vytratí. Pokud je vaše ratolest drobné postavy, myslete při výběru i na váhu samotného kola. Správnou velikost dětského kola poznáte snadno. Stačí, když se vaše dítko rozkročmo postaví nad horní rámovou trubku s oběma nohama na zemi. Mezi rozkrokem a trubkou musí být asi 5 cm volného prostoru, v případě větší mezery je kolo příliš malé, pokud je to méně pak je kolo příliš velké. Vzdálenost od sedla k řídítkům je druhým důležitým bodem - malý cyklista musí pohodlně dosáhnout při sezení na řídítka.
 

12 palcové jízdní kolo - a jízda začíná

Pro nejmenší děti a jejich první seznamování s krásami cyklistiky jsou kola o průměru 12 palců jako stvořená. Nejen, že jsou vhodná pro děti s menší výškou 90 až 100 cm, což odpovídá orientačně věku dítěte 2 až 3 roky. Jsou také ale často v základní výbavě vybavena demontovatelnými balančními kolečky, která můžete nejen snadno odstranit, ale také postupně měnit jejich sklon, a tím intenzitu podpory dítěte, často tak můžete využít při strachu dítěte psychologického efektu. Dětskému 12 palcovému kolu by také neměly chybět ochranné prvky v podobě chráničů konců řídítek i představce a také kryt řetězu. U nejmenších 12 palcových kol pro první nácvik jízdy dětem postačí jeden převod a také bezpečnější brzda se zpětným záběrem pedálů nazývaná torpédo. Většina dětských kol pak také disponuje přední pákovou brzdou.
 

16 palcové dětské kolo aneb když přibude pár centimetrů

Když vaše dcerka či hošík vyroste byť jen o pár centimetrů, je to hned znát nejen na oblečení, ale také u jeho komfortu při jízdě na kole. Pokud tedy výška vaší ratolesti poskočila na 100 až 120 cm, což bývá orientačně okolo 4 až 5  let věku, je čas pořídit 16 palcové kolo. Výbava je u těchto dětských kol shodná s 12 palcovými, jen větší průměr kol zpříjemní překonávání vzdáleností i případné nerovnosti. Často se výbava dětského kola rozšíří také o blatníky a také oblíbená vlaječka či košík na hračku se malému cyklistovi jistě bude hodit.
 

Na 20 palcových kolech se to jede jedna radost

Průměr kol 20“ je ideální velikostí pro dítka s výškou od 115 do 130 cm a tedy orientačně pro věk 6 až 9 let. Tato dětská kola jsou již bez balančních koleček, protože malí cyklisté v tomto věku již zvládají jízdu na kole vskutku bravurně, i přesto však není problém podpůrná kolečka dokoupit. 20 palcová dětská kola mohou být jednorychlostní, ale děti se rychle učí, a tak jim můžete rovnou vybrat kolo s přehazovačkou - často až šesti převodovou. Stejně jako kolo pro dospělé, mají často tato kola dvě pákové brzdy, nácvik však děti zvládnou velice rychle. Pokud vaše výlety vedou častou do přírody, můžete dítku vybrat model s odpruženou vidlicí či některé kolo ze speciální řady dětských horských kol.
 

24 palcové dětské kolo je jen na krok od kola pro dospělé

Jsou dokonalou zmenšeninou dospěláckých kol a bývají také nazývaná kola juniorská. 24 palcová dětská kola jsou téměř na chlup stejná jako kola pro dospělé co se výbavy týká, jsou jen konstrukčně uzpůsobená drobnější dětské postavě, mají tedy menší rám a kola. 24 palcová kola, někdy nazývaná ¾, jsou vhodná pro děti s výškou od 125 do 155 cm a této výšky dosahují děti zhruba ve věku 9 až 12 let. Není výjimkou, že některé modely mají ve své výbavě kotoučové brzdy a samozřejmostí je přehazovačka s předním i zadním měničem převodů a také přední a zadní páková brzda.

Při nákupu jakéhokoli dětského kola myslete především na bezpečnost vaší ratolesti a tak nezapomeňte nejen na reflexní prvky, ale především na nezbytnou a zákonem povinnou dětskou helmu na kolo. Vašemu dítku jízdu zpříjemní i praktické cyklistické rukavice a nezapomeňte ani na důležitý pitný režim.


Pokračujte zpět na výběr dětského kola.


SHOWROOM NA JÍZDNÍ KOLA a PŘÍSLUŠENSTVÍ

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených jízdních kol, elektrokol a příslušenství. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem jízdního kola velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.