Jízda na kole je skvělý sportovní i relaxační zážitek, který dokáže skvěle vyladit vaši formu, kondičku i vaše křivky a mysl vyčistit od starostí i stresu. Nepostradatelnou součástí cyklistické výbavy - ať již s jízdou na kole začínáte nebo jste ostřílení cyklisté, vaše jízda je jen rekreační nebo ryze závodní - by měla být za každých okolností cyklistická přilba. Jak správně vybrat cyklistickou přilbu, která dokáže ochránit nejen před boulemi, ale především před vážnými i fatálními následky, vám poradíme v dnešním rádci s názvem „Jak vybrat cyklistickou přilbu“. Věříme, že vám tento text přinese podrobné informace, případně nás neváhejte kontaktovat na tel. čísle 721 980 080 nebo navštivte náš showroom v Praze 9, kde vám ochotně a profesionálně s výběrem cyklistické přilby rádi poradíme.
 

Správná velikost cyklistické přilby je rozhodující

Když vám přilba na kolo nebude sedět, bude vás tlačit nebo vám bude naopak padat, zřejmě ji brzy odložíte, protože vás během jízdy bude omezovat i obtěžovat a radost bude ta tam. Vybrat vhodnou velikost cyklistické přilby není žádná věda, i když vás změť velikostí může tak trochu znervóznit.  Všechny kvalitní helmy jsou však vybaveny mechanismem, kterým můžete regulovat její velikost přímo na vaší hlavě. Pokud vás přilba kdekoli tlačí, sáhněte po větší velikosti, nebo zkuste jiný model či značku. Velikost lze regulovat kolečkem, ale také elastickým páskem - záleží jen na vás, který mechanismus vám více vyhovuje. Systém zapínání by neměl přijít do styku s ušima a tak by mělo být samozřejmostí možnost jeho přizpůsobení nejen kolem uší, ale také pod bradou.

Přilby pro dospělé jsou vyráběny a označovány dle obvodu hlavy:

velikost S: 50-54 cm

velikost M: 54-58 cm

velikost L: 58-62 cm

U různých výrobců helem na kolo se mohou udávané míry lehce lišit, vždy je tak dobré dobře prostudovat tabulku velikostí. Výjimkou pak nejsou ani přilby s obvodem 64 cm.

Dětské přilby jsou pak označovány velikostí také podle obvodu hlavy v rozmezí cca 46 - 57cm a především v patřičném designovém provedení s oblíbenými dětskými motivy.
 

Cyklistická přilba aneb bezpečnost především

Když už nastane nepříjemný pád, chceme, aby nás přilba ochránila před zraněním, byť by to mělo být jen pár boulí. Jak však poznat přilbu, na kterou je stoprocentní spolehnutí? Odpověď je snadná - nekupujte přilbu na pokoutných místech, tam vám totiž jen stěží poskytnou záruku o splnění potřebných norem. Všechny cyklistické přilby prodávané na našem území totiž musí splňovat normu ČSN EN 1078 a tuto informaci o jejím splnění byste měli najít přímo na helmě. Kvalitní prodejci pak disponují potřebnými certifikáty, neváhejte se tedy o této skutečnosti přesvědčit a informovat.
 

Odvětrání přilby - detail, který oceníte

A to obzvláště v horkých letních dnech. Nejen, že nepříjemné horko i tak dost ovlivní každý výlet, snadno však může vést i k vašemu přehřátí, proto je správné a dostatečné odvětrání přilby důležité. Moderní cyklistické přilby jsou konstruovány tak, že v přední části helmy dochází k nasávání chladného vzduchu, který je speciálními kanálky veden po obvodu přilby a odváděn již jako ohřátý do zadní částí ven. Systém odvětrávání je pak hlavně u dětí doplněn i o nezbytnou síťku proti vlétnutí hmyzu. U přilby pak přijde vhod i antibakteriální výstelka, která pomáhá udržovat pohodlí i hygienu. K přilbě bývá připevněna suchým zipem, snadno ji tak odepnete a přeperete. Kvalitní výstelky pak obsahují ionty stříbra, které ničí bakterie a eliminují případný zápach.
 

A kolik váží? Otázka, která se ženám nepokládá, u přilby je však klíčová

Jen si představte, jak dlouho by vám asi bylo příjemné projíždět se krajinou se zbytečným a nepříjemný závažím na hlavě. Hmotnost přilby je důležitá, ať už jedete jen do sámošky pro rohlíky nebo plánujete celodenní výlet, obzvláště u dětí by pak příliš těžká přilba rázem ukončila jakékoli cyklistické nadšení. Váha přilby však nikdy nesmí být na úkor její bezpečností - kvalitní výrobci tak myslí na vše a není tak výjimkou, že se váha bezpečných přileb pohybuje okolo (a dokonce i pod) 200 gramů.
 

Kvalitní konstrukce cyklistické přilby není jenom o designu

Konstrukce cyklistické přilby jde ruku v ruce s bezpečností i vašim uživatelským komfortem. Kvalitní zpracování přináší nejen zajímavý design, ale především vysokou bezpečnost a spolehlivost spolu s nižší váhou a tedy příjemnějším používáním. Dnešní cyklistické přilby se vyrábí technologií in-mold, kdy se expandovaná polystyrenová pěna vstřikuje do plastové skořepiny a mohou se kombinovat i dva druhy pěny s různou hustotou. Pokud toužíte po větší pevnosti a nižší váze přilby, vybírejte modely, u nichž je polystyren vyztužen pleteninou - obvykle z karbonu, hliníku či kevlaru. Celkový vzhled cyklo přilby uzpůsobují výrobci nejen cílovým skupinám zákazníků, ale také módním trendům, není tedy problém svou přilbu sladit s oblečením, samotným kolem i životním stylem.
 

Cyklistické přilby a jejich oblíbené druhy

Ano, skutečně není přilba jako přilba. Nejběžnější rozdělení je na přilby pánské, menší dámské a nezbytné dětské přilby i pro ty nejmenší cyklisty. S příchodem různých druhů jízdních kol a cyklistických stylů přichází na trh i jiné než univerzální přilby, takové, které jsou zaměřené na specifickou jízdu - její rizika i potřebný komfort.

MTB přilby na kolo jsou vhodné jak pro jízdu v terénu, tak i po silnici. Vynikají dobrým odvětráním, nízkou hmotností a vysokou odolností z důvodů vyššího rizika pádů. Jejich majitel ocení praktický štítek proti slunci a také konstrukční prvky, které kryjí týl hlavy.

Silniční přilby na kolo, jak už název napovídá, jsou ideální pro jízdu na silničních i krosových kolech. Tyto přilby jsou konstruovány s ohledem na co nejnižší váhu a kvalitní odvětrávání, což oceníte právě při rychlé jízdě.

BMX přilby na kolo to doslova hrají na design, na kterém si fanoušci tohoto cyklistického odvětví významně zakládají. Výhodu je, že BMX přilby jsou praktické i pro bruslení či skateboarding.

Cyklistické přilby pro sjezd poznáte na první pohled. Jejich tvar připomíná přilby na motorky a jsou dokonale konstruovány pro ochranu jezdce při jízdě v náročném terénu. Tyto přilby jsou maximálně bezpečné a chrání nejen samotnou hlavu jezdce z boku i z týlu, ale také čelist. Jejich bezpečnost je vykoupena vyšší váhou, nejsou tedy příliš vhodné a pohodlné pro ostatní styly.
 

Cyklistické přilby a doplňky

Cyklistickou přilbu už máte, nastává chvíle zvýšit si svůj požitek z jízdy na maximum. Každý majitel přilby ocení na jaře, na podzim i v chladnějších dnech cyklistický šátek - přeci jen, studený vítr bušící do hlavy není zrovna příjemný. Pro horké dny se rozhodně naopak vybavte čelenkou, která zastaví případný pot před jeho putováním po vaší tváři. Vydáváte-li se na kole do hustého provozu, nebo naopak jezdíte často večer, rozhodně je dobré opatřit si na zadní část přilby blikačku - obzvláště u malých cyklistů je to téměř nezbytnost a u mnoha modelů je již blikačka přímo součástí přilby, případně je helma opatřena úchytem.

I když je v našich končinách cyklistická přilba dle zákona povinná až do dovršení 18 let věku, pud sebezáchovy by měl fungovat v každém věku a proto neváhejte vybrat si stylovou cyklistickou přilbu pro svou vlastní bezpečnost i když už jste dávno dospělí.


Pokračujte zpět na výběr cyklistické přilby.

SHOWROOM NA JÍZDNÍ KOLA a PŘÍSLUŠENSTVÍ

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených cyklistických přileb. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem cyklistické přilby velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.