Ať už způsob překonávání vzdáleností, koníček, který vyžene stres a starosti z hlavy nebo způsob jak dokonale formovat své ladné křivky - cyklistika je zkrátka ideálním parťákem do nepohody. Jste-li právě ve fázi výběru či snění o novém jízdním kole a patříte navíc k něžnému pohlaví, připravili jsme pro vás rádce s názvem „Jak vybrat dámské jízdní kolo“, který, jak věříme, vám ve vašem rozhodování pomůže. Samozřejmě jsme vám také plně k dispozici na našem telefonním čísle 606 356 488 a navštívit můžete také náš showroom v Praze 9, který je nejen plný nejnovější modelů a prestižních značek kol, ale především disponuje profesionálně vyškoleným personálem, který vám s výběrem rád pomůže.
 

Dámské kolo má svá specifika

Určitě vás nebudeme škatulkovat a nutit stůj co stůj k nákupu dámského kola, když se vám líbí zrovna to pánské. Chceme vám však nastínit výhody, které vedou výrobce a designery k tomu, aby vyladili jízdní kolo na míru ženám a nebude samozřejmě chybět ani návod, jak najít to pravé jízdní kolo. I když máme - muži i ženy - dvě ruce i nohy, hlavu i trup, přeci jen je naše konstituce odlišná.

Širší pánev a s ní i jiný tvar sedací plochy, delší nohy a s tím spojený často odlišný záběr při šlapání, užší ramena a kratší ruce s menší silou v pažích a s nimi nejen jiný tvar řídítek, ale také celkově jiný posed na kole. Jednou z mnoha předností jízdního kola pro ženy je tedy jeho speciálně upravená geometrie, která je přizpůsobena ženské konstituci těla - tedy menší a drobnější postavě. U dámských kol se klade velký důraz na anatomický posed, měkčí odpružení, pohodlí a také snazší nastupování. Samozřejmostí je také to, že se více pozornosti u dámských kol věnuje jejich designu, který jde za každých okolností ruku v ruce s nejnovějšími módními trendy. Přesto však především ženy věnující se cyklistice aktivněji či dokonce závodně, volí často pánská kola a to pro jejich větší pevnost. Záleží tedy jen na vás...
 

Dámy pozor, začínáme - aneb kam, kdy a proč

A hned malým kvízem. Před samotným výběrem jízdního kola si v pohodlí svého domova odpovězte na pár zásadních otázek, které vás dovedou ke kole snů, na kterém bude radost jezdit a které nezůstane někde opřené v koutě, aby na něj nečině usedal prach.

Proč jste se rozhodly pro jízdní kolo?

Jsou vaše ambice ryze rekreační, nebo si chcete dát pořádně do těla a myslíte to s jízdou na kole vážně?

Jaké budou cíle vašich cest?

Polní cestička za městem, horské stoupání v Alpách, pohodová projížďka po cyklostezce, svižná jízda po asfaltu nebo snad kombinace různých variant?

Jak často se chcete vyhoupnout do sedla?

Pořizujete jízdní kolo, na kterém budete pravidelně den co den zdolávat vzdálenost do práce a zpět? Nebo snad každý víkend chcete prozkoumat cyklostezky v okolí a vyrážet s narůstající kondičkou dál a dál?
 

Nejoblíbenější kategorie dámských jízdních kol

Horská kola, označována také MTB kola jsou ideální pro jízdu v terénu. Pro zvládání náročného terénu jsou vybavena kvalitní pevnou konstrukcí, přesto jsou přijatelné hmotnosti i ceny. Na výběr můžete mít pevná či celoodpružená kola, která vynikají větším pohodlím a omezením únavy jezdce.

Silniční kola zvládají rychlou jízdu po pevném a kvalitním povrchu. Pokud hledáte stroj pro kvalitní sportovní výkon, jehož konstrukce jde ruku v ruce s aerodynamikou a minimální hmotností, pak jsou silničky na svižnou jízdu na dlouhou vzdálenost jako stvořené.

Krosová kola v sobě snoubí pohodlnou jízdu po zpevněných cestách i občasné šlápnutí do pedálů v lehkém terénu. Jsou rychlá i odolná zároveň a pro svou univerzálnost jsou skvělým dopravním prostředkem do práce i na výlety.

Městská kola, jak sám název napovídá, milují jízdu po městě a jsou k ní plně vybavena. Spolehlivost, rychlost, snadná ovladatelnost a přitom i nezbytná praktická stránka a výbava, to činí městská kola skvělým dopravním prostředkem, který vás dopraví ke kamarádce stejně jako na nákupy.

Skládací kola jsou skvělou příležitostí jak zkombinovat cyklistiku s dalšími dopravními prostředky, nebo jak si perfektně užít svou dovolenou i stovky kilometrů od domova s jízdním kolem v kufru auta.

Elektrokola zažívají svůj boom a rozhodně jsou moderní a spolehliví pomocníci v případě, že vám už lehce ubývají síly nebo se jen nechcete nepříjemně propotit cestou do práce. Učitelky, stejně jako ekologicky smýšlející managerky, si klidně a pohodlně můžou do práce i na nákup dojet na elektrokole, které s každým šlápnutím do pedálů podpoří vaši snahu svou vlastní dávkou energie.

Freestyle kola jsou spíše doménou adrenalinu chtivých mladíků, ale i slečny či mladé paní občas rády podlehnou této nespoutané zábavě. U těchto kol nehledejte přehazovačku ani další obvyklé doplňky, ty by vám při vašich kouscích jen překážely. O to více však využijete pegy či twistery a vaše triky mohou začít.
 

Od modelu po komponenty

Pokud už je vaše představa o typu povrchu a četnosti vašich cyklo výletů jasná, přišel čas podívat se na zoubek komponentů, kterými své kolo můžete vybavit a především z jakých materiálů. U jízdních kol platí zcela stoprocentně přímá úměra - čím lepší komponenty, tím je cena jízdního kola vyšší. Pokud tedy víte, že si kolo pořizujete jen na občasné zpestření dovolené či víkendů a do kola nechcete příliš mnoho investovat, zcela jistě vám postačí levnější modely kvalitních jízdních kol. Toužíte-li naopak ostatním závodníkům ukázat záda a vyšlápnout si i na nějaký ten závod, pak špičková jízdní kola u nás najdou i profesionálové.

Hlavní slovo při výběru komponent má rozhodně rám kola a vidlice. Špičkový karbonový rám nabízí větší tvrdost, přitom také pružnost a komfortně nízkou hmotnost, duralový rám je pevný a také nepodléhá stejně jako karbon korozi. Vidlice kola bývá bez odpružení nebo celoodpružená, kterou oceníte především pro pohodlnost a obratnost, kterou vám nabídne a také dokonalou vlastnost kopírovat nerovnost terénu bez nepříjemného drncání.

Brzdy jsou na jízdním kole nepostradatelné a musí být na ně stoprocentní spolehnutí. Nejčastěji jsou kola osazena ráfkovými brzdami, tzv. V-brzdami, ale také mechanickými kotoučovými nebo hydraulickými.
 

Velikost jízdního kola je důležitá pro vaše pohodlí a radost z jízdy

Velikostí kola je myšlena vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Tato vzdálenost je nejčastěji udávaná v palcích, kdy jeden palec je roven 2,54 cm. Setkat se můžete také s označením v centimetrech nebo podobně jako v textilním průmyslu velikostí XS, S, M, L , XL, XXL. I když je udávaná velikost jednoznačná, přesto se jednotliví výrobci ve svých údajích lehce odlišují, proto je dobré orientovat se také dle výšky horní rámové trubky. Ta by například u horského kola měla cyklistovi, který stojí obkročmo nad kolem začínat cca 4-5 cm od rozkroku.

Nejlepší je jízdní kolo „vyzkoušet“, nebo alespoň vybranou velikost a hned uvidíte, zda vám padne. U internetových nákupů je to malý oříšek, my jsme však profesionálové a ochotně vám vaše vysněné kolo přeměříme - vy tak získáte lepší představu, zda je to kolo přesně vám na míru. Využít však můžete i náš showroom, kde máme pro vás po celý rok vystaveny nejoblíbenější modely a zástupce jednotlivých kategorií i značek a kolo si můžete osobně prohlédnout i vyzkoušet.
 

S výběrem kola nezapomínejte ani na příslušenství

Jen tak bude váš nákup kompletní a požitek z jízdy perfektní. Jako ženám, které toho musí zvládat opravdu hodně, se vám zcela jistě bude hodit nosič na nákup, dost možná i dětská sedačka na kolo. Nezapomínejte ani na svou bezpečnost a vybavte sebe i své kolo nejen kvalitním osvětlením, ale  také reflexními prvky,  klidně i slušivou vestou a vyberte si i stylovou cyklistickou přilbu. Myslete i na pitný režim a  sadu první pomoci pro vaše kolo pro případ, že si plášť a duše vašeho kola potykají po cestě se střepem či hřebíkem.Pokračujte zpět na výběr jízdního kola   Pokračovat na výběr jízdního kola