POZOR - ve středu 1.5. bude naše prodejna otevřena od 9:00 do 13:00!

Dávno již odzvonilo starým stereotypům, které by kázaly, že jízda na kole je ženám zapovězena. Mnoho příslušnic něžného pohlaví využívá kolo pro aktivní odpočinek či jako dopravní prostředek při cestě do zaměstnání. Tento vývoj vedl výrobce k zamyšlení, zda nepřizpůsobit jízdní kolo ženské postavě - a nakonec se tak také stalo. V obchodech nyní najdete specializovaná oddělení pouze pro dámská kola, která vám dávají široké spektrum možností výběru. Jak se v dámských kolech zorientovat a jak si vybrat to pravé? Pojďme se na vše společně podívat.
 

Každý typ dámského kola má své možnosti

Nejprve si rozmyslete, jak často a kam budete s kolem vyjíždět. Poté se můžete poohlédnout po různých typech jízdních kol. Každý se hodí na jiný terén, každý má svá specifika.

Horská kola seženete buď s pevným rámem, nebo v celoodpružené variantě. Obojí se hodí na nezpevněné cesty, ale celoodpružená horská kola zvládnou i extrémní trasy. To ale neznamená, že vám nebudou vyhovovat i ve snazších nezpevněných terénech. Většina celoodpružených kol totiž umožňuje uzamknout zadní tlumič a kolo tím přizpůsobit mírnějšímu terénu. Pokud ale netoužíte po adrenalinových zážitcích a stačí vám pouze běžné výlety do přírody, budou vám vyhovovat horská kola s pevným rámem.

Oba výše zmíněné typy obvykle disponují koly o velikosti průměru 26 palců. V nabídce ale objevíte i horská kola s průměry 29 palců a 27,5 palce. Co ta čísla znamenají? Kola z kategorie 29 palců se obvykle hodí spíše pro muže, protože jsou normována na postavu s výškou přes 190 centimetrů a pro fyzicky zdatnější jedince. Vyšší průměr kola sice zajistí stabilnější průjezd zatáčkami a pohodlnější cestu nezpevněným terénem, ale za cenu náročnější a namáhavější ovladatelnosti. Průměr kola 27,5 palce pak kombinuje vlastnosti horského kola a kola s průměrem 29 palců, proto se hodí pro ženy, které mají rády náročnější cesty a rychlou jízdu a požadují od kola stabilitu a spolehlivost.

Jestli plánujete nenáročné výlety po zpevněném povrchu či přímo po asfaltu a cyklostezkách, možná se najdete v trekingovém nebo krosovém kole. Krosové kolo bývá dodáváno bez blatníků, osvětlení a nosičů, dává tak majiteli více možností přizpůsobit si je vlastnímu obrazu. Jinak ale mají oba typy podobné vlastnosti, hodí se pro univerzální cyklistiku přírodou i ve městě. Cyklistkám navíc přijdou vhod svým vzpřímenějším posedem. Chcete-li však cestovat pouze po silnicích a asfaltovém povrchu, tu pravou rychlou jízdu vám dopřejí aerodynamická silniční kola.

Mimo tyto klasické kategorie můžete vybírat ještě z dalších, specifičtějších typů. Především pro zábavu jsou určena BMX kola a kola pro freestyle, milovnice adrenalinu a rychlých sjezdů pak ocení downhill kola. Možnost praktického přenesení či uložení umožňují skládací kola. Milovnice pohodlí ocení především elektrokola, která zvláště v posledních letech výrazně nabírají na popularitě.
 

Materiály s různou pružností a hmotností

Při výběru kola si také promyslete, z jakého materiálu by měl být vyroben jeho rám. Opět je to tak, že každý materiál s sebou nese určité vlastnosti, výhody a nevýhody. Mezi cyklisty, kteří kolo využívají především k občasné rekreaci, vítězí hliníkové rámy. Pokud se tedy rozhodnete pro dámské kolo s tímto rámem, můžete se spolehnout na příznivou cenu a nízkou hmotnost kola, což při manipulaci každá subtilnější žena ocení. Ke hliníkovému kolu si však raději pořiďte kvalitní sedlo a vypolstrované rukavice, nižší hmotnost je totiž na úkor pružnosti. Vyšší pružnost za ještě méně peněz najdete u ocelových rámů, takové kolo však už bude o poznání těžší.

Některé dámy vyhledávají větší cyklistický zápřah, proto vyžadují kvalitní kolo s výbornými jízdními znalostmi a jsou ochotné si za ně připlatit. Pro tyto případy najdete na trhu karbonové a titanové rámy, jejichž skvělých služeb využívají i profesionálové. Kola s karbonovým a titanovým rámem disponují vysokou odolností, výbornou pružností i příjemně nízkou hmotností.
 

Jak vybírat, aby byla jízda pohodlná

Dámská kola nastoupila na trh proto, aby si ženy, které mají tělesnou stavbu odlišnou od mužů, užili pohodlnou jízdu bez zbytečné námahy navíc. Při výběru dámského kola tak věnujte pozornost několika faktorům, které vám cyklistku zpříjemní.

Obecně platí, že se ženám lépe zabírá do šlapátek směrem dolů, dámská kola proto vyžadují vzpřímenější posed. Ten zajišťuje také zkrácený rám, který přiblíží řídítka blíže k sedlu. Míra těchto změn oproti pánským kolům je však u každého modelu jiná, proto by měla každá žena vyzkoušet, které kolo jí sedí nejlépe. Řadě žen může bez problémů vyhovovat i pánské kolo.

Vzhledem ke hmotnosti žen, která bývá nižší než u mužů, je třeba poohlédnout se po citlivějším odpružení kola. Dobře bude zajištěno například za pomoci vzduchové vidlice, ale i dalších typů. Levnější a méně citlivé odpružení bude na nižší tělesnou hmotnost hůře reagovat, proto vybírejte pečlivě.

Už výše zmíněná řídítka mají také specifické vlastnosti. Ženy mívají užší ramena než muži, proto jim spíše vyhovují kratší řídítka. Při výběru kola nesmí dámy zapomenout vyzkoušet vzít do ruky vzdálenost mezi brzdou a řídítkem. Pokud je moc velká a nelze ji ani nastavit, podívejte se raději po jiném modelu, jinak vás budou trápit otlačené prsty. Co se týče tvaru řídítka, ženám obvykle nejvíce sedí typ „vlaštovka“, tedy řídítka uprostřed prohnutá. Pokud jsou řídítka rovná, hodí se k nim pořídit a přimontovat rohy. Vše ale závisí na osobních preferencích každé cyklistky a na její tělesné stavbě, každé postavě vyhovuje něco trochu jiného.

Velký pozor dávejte při výběru sedla. Dámské sedlo vyžaduje určité tvary a vlastnosti, které budou odpovídat specificky tvarované sedací a pánevní části ženského těla. Opět ale platí, že každá žena má jiné rysy, proto vybírejte opravdu pečlivě. Správné dámské sedlo má být kratší než pánské a rozšířené v zadní části. Jeho boční partie by měly přiléhat pohodlně, ne moc těsně, aby nezpůsobovaly odírání stehen při delších cestách. Tvrdost sedla se velmi odvíjí od toho, jak dlouhé plánujete vaše cyklovýlety. Pokud zvažujete spíš krátké cesty po městě či do blízkého okolí, pořiďte si měkké sedlo. Pro kratší jízdy je velmi pohodlné, při delších výjezdech se však prosedí a tlačí víc než tvrdé. Naopak tvrdé sedlo vyhovuje delším trasám. Ačkoli není pohodlné hned v počátku cesty, sedací partie si na něj rychleji zvyknou.

Jak vidíte, tipů a rad je mnoho. Stačí ale chvíli popřemýšlet nebo se poradit se specializovanými odborníky, například v našem showroomu na jízdní kola, elektrokola a příslušenství, a brzy můžete brázdit okolí na ideálním dámském kole!


Pokračujte zpět na výběr dámského kola.