Elektrický gril, to je hit dnešní doby. Hodí se skvěle pro domácí grilování nebo grilování na balkoně a lodžiích. Grilování pomocí elektrického grilu je velice příjemné, snadné a čisté. Jestliže jste se rozhodli pro pořízení grilu na elektřinu a nevíte, jaký typ si vybrat, pak se podívejte na našeho rádce "Jak vybrat elektrický gril", který vám krok po kroku odhalí, na co všechno se při výběru elektrického grilu zaměřit.
 

Na co se zaměřit při výběru elektrického grilu?

Elektrické grily se prodávají ve dvou variantách – zahradní a stolní. Rozdíl je ve velikosti. Stolní elektrické grily jsou menší a jsou vhodné pro domácí grilování. Griluje se buď na roštu, pod kterým je topné těleso, nebo na teflonové desce s topnými spirálami.

Při výběru elektrického grilu je důležité vědět, kde gril budeme používat – zda doma nebo na terase či balkoně. Pokud byste chtěli grilovat venku, je potřeba zajistit přívod elektřiny. Bez toho se gril bohužel neobejde. Gril na elektřinu proto není vhodný pro grilování na chatě nebo zahradě, kde nemáte přístup k elektřině.

Dalším krokem při výběru je úvaha nad cenou, za kterou gril koupíte. Výhodou je, že u elektrického grilu nepotřebujete neustále dokupovat palivo ve formě dřevěných briket nebo plynové bomby. Takže jsou pro vás směrodatné pouze náklady na pořízení (a elektřinu pochopitelně).

Dále sledujeme výkon elektrického grilu. Ten by měl být dostatečně velký, aby se maso neopékalo dlouho. Efekt rychlého grilování by pak nebyl zaručen. Ideálně by měl gril obsahovat spodní díl s miskou zachycující šťávu, která se z masa při grilování uvolňuje. Důležité je sledovat typ horního víka grilu. Některé grily (obvykle levnější) mají horní víko trvale přichyceno ke spodnímu a jde o tzv. „véčkový“ typ. To znamená, že po přiklopení se jedna strana peče více, druhá méně. Ideální je horní příklop, jehož plochu lze přiložit k masu vodorovně.

Vybírejte takový elektrický gril, který má kvalitní rošt, nejlépe litinový pro lepší přenos tepla. Lepší jsou také grily, u kterých je možné plynule regulovat výkon.
 

Z čeho se skládá elektrický gril?

Elektrický gril je kompaktní a obvykle i snadno přenosný. Základem grilu na elektřinu je rošt (nejlépe litinový) nebo teflonová deska se zabudovanou spirálou pro ohřev. Ohřev je zajištěn díky připojení k elektrické energii, součástí je tedy kabel do elektřiny. Některé grily stačí zapnout pouhým zasunutím kabelu do zásuvky elektřiny, jiné mají integrované ovládací prvky pro zapnutí a nastavení teploty.

Součástí je také světelná indikace provozu a případně teploty. Ideální elektrický gril obsahuje vyjímatelnou odkapávací misku na přebytečný tuk. Nutno dodat, že existují dva typy elektrických stolních grilů – otevřený a kontaktní. Rozdíl je v tom, že kontaktní gril má na rozdíl od otevřeného dvě varné plochy, které hřejí souběžně.

Elektrický gril - popis 

Jak elektrický gril správně používat?

Použití elektrického grilu je velice jednoduché. Gril stačí připojit do elektrické zásuvky, zapnout a předehřát na střední až vysokou teplotu (pomocí regulace, pokud je k dispozici). Po zhruba 10 minutách můžete začít grilovat. Olej z naloženého masa je potřeba nechat okapat, aby zbytečně nezanášel gril. Pak už stačí plochu grilu potřít slabou vrstvou tuku, aby se maso nepřichytilo. Pokud má gril nepřilnavý povrch, tak to není nutné. Maso položíte na gril a přikryjete víkem, pokud je součástí grilu. V případě otevřeného grilu je potřeba maso po určité době obrátit pomocí kleští, a jakmile bude hotové, můžete podávat. Po skončení grilování je potřeba gril vypnout a odpojit ze zásuvky a až vychladne, je nutné jej vyčistit.
 

Jaké je možné příslušenství k elektrickémi grilu?

K elektrickému grilu si můžete zakoupit různé příslušenství. Pokud gril budete přenášet, ale také pro bezpečné uložení, doporučujeme zakoupit obal na gril. Jako další doplněk může dobře posloužit skládací stolek pro pohodlné grilování. Hodit se vám bude i pečící rošt nebo litinová grilovací deska, pokud jí gril nedisponuje. Z obecného příslušenství, které si můžete ke grilu pořídit, doporučujeme zakoupit šetrné čistící přípravky pro vyčištění grilu, sadu nožů nebo jehly na špízy.
 

Pokračujte zpět na výběr elektrického grilu.

SHOWROOM NA GRILY a PŘÍSLUŠENSTVÍ

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených zahradních grilů a příslušenství. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem grilu velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.