Vybrat si to správné elektrokolo, které vám dokonale padne doslova na tělo, je bezesporu důležitým krokem pro každodenní bezstarostnou a spokojenou jízdu v jeho sedle. V našem rádci vás provedeme výběrem elektrokola krok za krokem tak, aby váš nákup elektrokola byl úspěšný a odstartoval vaši novou životní cyklistickou etapu.

Obsah rádce

Jak funguje elektrokolo?

Na první pohled vypadá elektrokolo, až na pár důležitých detailů, jako klasické jízdní kolo. Jeho schopnost poslat vám do pedálů pořádný příděl energie z něj však činí fenomenální cyklistický zázrak, který ve vás probudí lásku k cyklistice, ať už je profil trati jakýkoli. Díky elektropohonu, baterii a řídící jednotce vám elektrokolo dokáže dle vaší aktuální potřeby dopřát dopomoc a odměnit tak vaše poctivé šlapání.

Ano, na elektrokole musíte šlapat stejně jako na běžném jízdním kole, elektrokolo vám však šlapání ulehčí, a i jízdu do kopce či na dlouhou trať zpříjemní. Pomůže vám i s rozjezdem a nepoleví ani v drsném terénu - stačí si jen dobře promyslet, jaké elektrokolo vybrat.

Elektrické kolo je tak ideálním dopravním prostředkem nejen pro seniory, jak bylo dříve často zmiňováno, ale pro všechny cyklisty, kteří chtějí zažívat kouzlo cyklistiky aktivně i pasivně. Jen na vás a vaší momentální náladě a kondici totiž je, jak moc intenzivně dopomoc elektrokola využijete. Budování fyzičky, zpevňování postavy, hubnutí, rehabilitace i udržování se fit tak nikdy nebylo jednodušší. A je naprosto jedno, kolik je vám let.

Největší specializovaná prodejna v ČR

Základní otázky před výběrem elektrokola

Než se naplno položíte do přemítání, jaké koupit elektrokolo, polovinou úspěchu je poctivě si zodpovědět několik jednoduchých otázek. Odpovědi na ně vás totiž navedou na správnou cestu, jaké elektrokolo bude právě pro vás to pravé.

  • Kdo na elektrokole bude jezdit? Žena, muž, cyklista vyššího či menšího vzrůstu, jezdec hmotnější či křehčí postavy, amatér či profík, mladík či senior? Zkrátka osoba jezdce je při výběru elektrokola velmi důležitá a je klíčové vybírat elektrokolo na míru konkrétnímu cyklistovi či cyklistce a jeho specifickým fyzickým předpokladům i schopnostem.
  • K jakým účelům budu elektrokolo využívat? Sníte o každodenní jízdě nebo o nárazových rekreačních vyjížďkách? Potřebujete hbitý dopravní prostředek do práce nebo pořádný kousek, který zvládne jízdu v náročném terénu? Účel vašich vyjížděk vám napoví, jaké elektrokolo vybrat a zda dát přednost městskému či horskému modelu.
  • Kolik jsem ochotný do elektrokola investovat? Finanční obnos, který jste ochotni za nákup elektrokola utratit je také při výběru elektrokola velmi důležitý. Pokud budete elektrokolo využívat jen nárazově, je zbytečné utrácet za něj statisíce, pokud však víte, že budete jezdit v náročném terénu a dáte sobě i jemu pořádně zabrat, rozhodně při nákupu elektrokola nešetřete. Získáte tak kvalitní elektrokolo se špičkovými komponenty, které skutečně něco vydrží.

Jednotlivé typy elektrokol

Trh s elektrokoly nabízí skutečně širokou škálu modelů, díky kterým si své elektrokolo najde mezi těmi nejlepšími skutečně každý cyklista.

  • Horská elektrokola jsou stvořená pro jízdu v těžkém a náročném terénu a doslova si v něm libují. Samozřejmě zvládnou i silnici či cyklostezku, ale byl by hřích mrhat jejich schopnostmi  na hladkém a pevném povrchu. Sportovní jízda, sjezdy, kameny, písek, kořeny stromů a nerovnosti – to je to, proč je horské elektrokolo adrenalinovým skvostem mezi elektrokoly. Špičkové komponenty od rámu až po brzdy vydrží náročnou jízdu s přehledem, a především s dokonalým dávkováním dopomoci, díky které zvládnete výšky i dálky, o kterých se vám dřív ani nesnilo.
  • Trekingová elektrokola a krosová elektrokola jsou univerzálním řešením pro cyklisty hledající cestovní elektrokolo s dlouhým dojezdem a model, který zvládne jak jízdu v horském terénu, tak i rušné cyklostezky velkoměsta. Trekingová a krosová elektrokola se skvěle ovládají, jsou hbitá a mrštná a nabízí skvělý jízdní komfort.

    Městská elektrokola vynikají nízkou váhou a snadným a jednoduchým ovládáním. Díky perfektní základní výbavě vám při jízdě městem nebude nic scházet. Integrovaná světla, blatníky i praktický košík či stojánek, i snadná manipulace a dobíjení baterie, ocení v hektickém městském ruchu každý cyklista. Díky univerzálnosti však městské elektrokolo zvládne nejen jízdu po zpevněné komunikaci, ale také lehký terén i nezpevněnou polní cestu.
  • Skládací elektrokola vynikají svou skladností a schopností přemístit se spolu s vámi kamkoli i městskou dopravou či autem. Snadno je složíte i rozložíte, zaparkujete ve skříni či kufru auta, a díky nízké váze je i lehce přemístíte a vynesete třeba i po schodech. Jejich doménou je flexibilita, na dlouhé trasy je však příliš neužije.
  • Specifické typy elektrokol
    • Dámská elektrokola jsou uzpůsobena něžnému pohlaví, a to nejen atraktivním designem, ale především rámem elektrokola a dalšími prvky, které ctí specifika ženské postavy, a dopřejí tak cyklistkám skutečně pohodlnou jízdu. Neznamená to však, že si ženy musí kupovat pouze dámské modely elektrokol – vždy záleží na individuálním pocitu a jezdeckých potřebách každé cyklistky.
    • Seniorská elektrokola jsou taktéž uzpůsobena svým rámem specifickým potřebám, a to starších cyklistů. Ti ocení u těchto modelů nízkou váhu, snadnou ovladatelnost i manévrovatelnost, a především snížený rám umožňující snadné nasedání i sesedání z elektrokola.

Správná velikost elektrokola

Vhodně zvolená velikost elektrokola je alfou a omegou pohodlné a spokojené jízdy na elektrokole.

Elektrokolo by vám mělo sedět přímo na míru, a protože jsme každý jiné výšky i typu postavy obecné tabulky jsou pouze jakýmsi vodítkem, navíc se u jednotlivých výrobců i kategorií elektrokol často liší. S výběrem vhodné velikosti elektrokola je tak dobré poradit se přímo s prodejcem a držet se několika osvědčených rad.

Odborníci radí vybírat nejen dle výšky, ale také osobního pocitu při usednutí na elektrokolo. Orientačně je pak vhodné určit velikost rámu elektrokola tak, že pokud si cyklista či cyklistka obkročmo stoupne nad rám elektrokola, měla by horní rámová trubka být zhruba ve vzdálenosti 5 cm od rozkroku. Pro pohodlnou jízdu je také důležitá správná poloha sedla a to tak, že při sezení byste měli dosáhnout napnutou patou na pedály. Jakékoli houpání pánví během jízdy je nežádoucí a jízda pro vás bude velmi pravděpodobně nepohodlná.

Hmotnost a nosnost elektrokola

Váha elektrokola je vždy vyšší oproti klasickému jízdnímu kolu, a to především díky váze motoru a baterie. I když tuto skutečnost díky dopomoci motoru během jízdy nepocítíte, je i hmotnost elektrokola velmi důležitá. Těžší elektrokola zvládají lépe průjezd náročným terénem, na manipulaci jsou však náročnější. Naopak nižší váha elektrokola nabízí lepší ovladatelnost, jízda v terénu je však pro jezdce náročnější.

Váhu elektrokola určuje i rám – především materiál, ze kterého je vyroben. Karbonové a odlehčené hliníkové rámy jsou lehčí než rámy ocelové.

Za zmínku pak stojí i fakt, že těžší elektrokola unesou také těžší jezdce – informace o nosnosti elektrokola jsou tedy především u vyšších a silnějších cyklistů také důležitým faktorem výběru.

Typ elektromotoru a jeho umístění

Elektromotor je bez nadsázky mozkem elektrokola a při výběru kvalitního elektrokola je velmi důležité myslet i na typ elektromotoru a jeho schopnosti, které vám váš požitek z jízdy vylepší. Vybírat si můžete hned ze dvou nejčastějších typů elektromotoru, a to nábojový elektromotor a elektromotor středový.

  • Středový elektromotor je absolutní špičkou a zdobí ty nejmodernější a nejkvalitnější elektrokola. Jak už název napovídá je umístěn ve středu elektrokola a poskytuje dokonalé jízdní vlastnosti, dobrou ovladatelnost elektrokola a skvělé vyvážení. V posledních letech se středový motor stal navíc již jakýmsi standardem a volí ho tak naprostá většina jezdců.
  • Nábojový elektromotor je umístěn v náboji elektrokola – zejména v zadním. Je ideální pro pohodlnou jízdu, a i když je jeho výkon menší, kompenzací je pak i nižší pořizovací cena. Z tohoto důvodu je umísťován především na městská a krosová či treková elektrokola, kde dokonale plní svou funkci.


Kvalita baterie a její umístění

Při otázce, jak vybrat kvalitní elektrokolo, nesmí chybět informace o baterii elektrokola, která je jeho skutečným srdcem. Vybírat můžete hned z několika typů baterií, kdy v současnosti jsou používány především lithiové baterie s nejčastějším napětím 36V – výjimkou však nejsou ani ty s napětím 48V. Baterie se také dělí dle typu umístění, a to na baterie rámové, nosičové a integrované.

  • Integrované baterie jsou v současnosti nejpoužívanější, a to především díky jejich integraci do rámu elektrokola. Díky tomu je vzhled elektrokola nejen atraktivnější, ale především je baterie elektrokola mnohem lépe chráněna před poškozením při pádu či před odcizením. Umístění baterie ve středu elektrokola má také pozitivní vliv na těžiště elektrokola, které se stává mnohem lépe ovladatelnějším.
  • Rámové baterie jsou umístěné na rámu elektrokola a opět nabízí optimální vyvážení a dokonalý design.
  • Nosičová baterie vyniká nízkou pořizovací cenou, a také snadnou manipulací a nízkou váhou. Nejčastěji je k vidění u městských a cestovních elektrokol, kdy je pro tento jízdní styl dostačující a poskytuje optimální jízdní vlastnosti pro jízdu městem a na pevném povrchu.

Při výběru kvalitního elektrokola je důležité se zaměřit také na kvalitu baterie a její životnost. Při nákupu je tak prozíravé volit kvalitní značky baterií nejlépe vybavené BMS systémem elektronické ochrany zvyšující životnost baterie. Důležité je myslet také na správné nabíjení baterie. Tu můžete dobíjet i po krátké jízdě či v jejím průběhu během přestávek. Pokud nebudete na elektrokole delší dobu jezdit – typicky v zimním období – je důležité baterii pravidelně nabíjet, a to alespoň na 20 procent její kapacity.

Dojezdová vzdálenost elektrokola

Dojezd elektrokola patří mezi nejčastější otázky zákazníků, a přitom je to však ta nejvíce nejistá hodnota, na kterou má vliv spousta faktorů, které můžete vy sami více či méně ovlivnit. I když může v ideálních podmínkách dojezd elektrokola slibovat i 170 km, vliv na skutečnou dojezdovou vzdálenost má váha jezdce, jeho jízdní styl, profil trati, intenzita využívání asistence motoru i povětrnostní podmínky včetně teploty či větru. Je tak vhodné se při nákupu elektrokola informovat na reálné či testované dojezdové vzdálenosti konkrétního modelu.

Značky a výrobci elektrokol

Mezi špičky ve výrobě elektrokol současnosti rozhodně patří značky Crussis, Haibike, Apache, Winora, Rock Machine, Kellys nebo slovenské CTM.

  • Crussis jsou elektrokola kompletovaná výhradně v ČR a osazena špičkovými komponenty s důrazem na kvalitu a spolehlivost. Nabízí modely elektrokol do města i do hor a trénovat svou kondici na nich nepohrdnou ani takové sportovní legendy jako Jaromír Jágr.
  • Haibike patří k těm nejkvalitnějším výrobcům elektrokol na světě, nabízející nejvýkonnější a nejšpičkovější modely elektrokol, na které je spolehnutí. Tato německá značka doslova udává směr budoucího vývoje a každoročně přichází s inovativními novinkami na poli elektrocyklistiky.
  • Apache je český výrobce elektrokol a zaměřuje se na cenovou dostupnost svých modelů elektrokol. Nejpočetnější jsou v nabídce této značky atraktivní elektrokola městská.
  • Winora to je německá kvalita doslova za rozumnou cenu, přesto bez ústupků na kvalitě a preciznosti. Vybírat můžete z nejvíce zastoupených modelových řad především městských, krosových a trekingových elektrokol.
  • Rock Machine je další českou značkou s dlouholetou tradicí. Aktuálně využívá motory Bosch, SportDrive a Shimano.
  • Kellys je jednou z největších značek na poli cyklistiky ve střední Evropě. Nabídku elektrokol této značky tvoří i elektrokola se skvělým motorem Panasonic a Shimano.
  • CTM patří na Slovensku mezi klíčové značky. Nabízí cenově dostupné, přitom velice líbivé modely elektrokol, nejčastěji vybavené motory značky Bafang či Shimano.

Cena elektrokola - kolik je vhodné investovat?

Samozřejmě, že záleží na vás, na vašich představách a také možnostech. Cena elektrokola může startovat na 15 000 Kč, ale směle překročí i 250 000 Kč. V ceně elektrokola by se měla rozhodně promítnout vaše cenová očekávání, ale především vaše představy o samotných cyklotoulkách, které v sedle elektrokola toužíte podnikat.

Zatímco za městské elektrokolo pro krátké vyjížďky není potřeba utrácet statisíce, naopak za horské elektrokolo, které má zvládnout divoké sjezdy, je více než prozíravé si připlatit. Máte tak jistotu, že výrobce nešetřil na materiálu ani komponentech.

A nezapomeňte – kvalitní elektrokolo za pár korun v supermarketu koupíte jen stěží a za kvalitní práci a špičkové komponenty se zkrátka platí. Ale taková investice se také vyplatí – kolo vydrží i divokou jízdu bez nehod a nekonečných oprav a reklamací.

Největší specializovaná prodejna v ČR

FAQ - časté otázky ohledně elektrokola a jeho výběru

  • Jaká je maximální rychlost elektrokola a lze ji zvýšit?

Maximální rychlost z kopce je dána vaší odvahou a není nijak limitována, ovšem maximální rychlost dle zákona nesmí překročit s asistencí motoru 25 km/h – vlastní silou rychleji jet samozřejmě můžete. Existuje však tzv. čipování motoru, které odstraní omezovač rychlosti a nabídne vyšší maximální rychlost s přípomocí - takto upravené elektrokolo však už nesplňuje Evropské nařízení o užívání elektrokol na pozemních komunikacích.

  • Jaké jsou rozdíly mezi dámským a pánským elektrokolem?

Na první pohled žádný, dámské elektrokolo je však přizpůsobeno ženským tělesným proporcím, a to především užšími řídítky, rámem se sníženou horní rámovou trubkou, kratším představcem a tvarem sedla.

  • Jak se elektrokolo nabíjí a lze ho nabít za jízdy?

Nabíjení elektrokola je velmi jednoduché. Stačí baterii připojit na nabíječku a tu pak zapojit do elektrické sítě, přičemž baterii můžete i vyjmout z rámu elektrokola. Během jízdy baterii nabíjet nelze, ale po cestě můžete využít bohaté sítě dobíjecích stanic.

  • Jaká je životnost baterie elektrokola?

Průměrná životnost moderních baterií je 600 až 1 000 plných nabíjecích cyklů, záleží však na kvalitní péči o baterii.

  • Kolik elektrokolo stojí?

Pořizovací cena elektrokola začíná zhruba na 15 000 Kč, kvalitní a našlapané elektrokolo však koupíte i za 250 000 Kč a více.

Pokračujte zpět na výběr elektrokola.

Jirka 06. 07. 2022

Dobrý den, jak je to s bateriemi zabudovanými v rámu? Lze je také vyjmout? Jak je to s výměnou po konci životnosti baterie?
Děkuji
Jirka

Mirek Menšík 08. 07. 2022

Dobrý den,

u všech elektrokol z naší nabídky lze baterie z kola snadno vyjmout. Po konci životnosti baterie lze buď koupit novou nebo nechat stávající repasovat (tedy vyměnit články v baterii).

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz

vít bubák 28. 06. 2022

Chtěl bych jet s manželkou na výlet,existuje el.dvojkolo?

Mirek Menšík 29. 06. 2022

Dobrý den,

je možné, že něco takového existuje, nicméně zatím jsem se s tím nepotkal.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz

Petr Poloch 31. 03. 2021

Jakou velikost kola zvolit pri vysce 181 cm a vaze 84 ?

Mirek Menšík 31. 03. 2021

Dobrý den,

to záleží i na konkrétním typu elektrokola. Pokud mi zavoláte na tel. číslo 721 980 080, rád Vám poradím a společně elektrokolo vybereme.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz

Milan15 26. 01. 2021

dobrý den zajímalo by mě jakou váhu kalo uveze?

Mirek Menšík 28. 01. 2021

Dobrý den,

obecně jsou elektrokola stavěna na tzv maximální provozní hmotnost (počítá se váha kola + jezdce + výbavy) na cca 120 - 140 kg. Jsou samozřejmě i vyjímky s vyšší nosností, ale moc jich není.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz

Ladislav Dostal 05. 02. 2020

Dobrý den,
v radách jaké kolo vybrat je článku o bateriích uvedeno, že dřívější olověné baterie se nahrazují litinovými. To snad lithiovými - nebo se pletu?????
A asi by bylo dobré uvést, že nabíječka k elektrokolu je standardní dodávka ke každému elektrokolu, ne jen u vás.

Mirek Menšík 05. 02. 2020

Dobrý den pane Dostale,

děkujeme za upozornění, v popisu byl opravdu překlep. Opravdu se jedná o lithiové baterie. Co se týče nabíječky, nemohu mluvit i za ostatní prodejce, proto je to uvedeno takto.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz