Výběr jízdního kola není nic složitého. Prvním krokem při výběru jízdního kola je odpověď na otázku, k jakému účelu a v jakém prostředí chceme kolo používat. To je pro výběr jízdního kola zásadní. Níže naleznete stručného rádce "Jak vybrat jízdní kolo", který by vám výběr správného kola měl ulehčit.

Výběr typu jízdního kola

Horské kolo s pevným rámem
Horské kolo s pevným rámem

Toto kolo je určeno převážně do terénu a pro jízdu po pěších cestách. Hravě si poradí na nezpevněném povrchu jako je např. štěrk, lesní cesta, kořeny, menší kameny a zvládne i strmá stoupání. Horské kolo s pevným rámem je vybaveno robustním rámem a díky přední odpružené vidlici s ním hravě zvládnete většinu terénních nerovností. Široké terénní pneumatiky vám zaručí vynikající stabilitu i v nejnáročnějším terénu a všechna horská kola s pevným rámem jsou vybavena kvalitními a spolehlivými brzdami. V případě, že chcete horské kolo využít i pro jízdu po silnici, stačí jednoduše vyměnit terénní pláště za hladké. Pokud plánujete trávit čas na lesních stezkách, v horách a členitějším terénu, pak je právě horské kolo s pevným rámem ta správná volba. Více informací o výběru horského kola naleznete na Jak vybrat horské kolo.

Horské celoodpružené koloHorské celoodpružené kolo

Tento typ kola má přední i zadní odpružení a díky tomu si toto kolo hravě poradí i v extrémním terénu. Především díky zadnímu tlumiči je jízda na horském celoodpruženém kole velice komfortní. Kolo tak pomáhá při strmých výstupech a poskytuje větší jistotu při rychlých sjezdech. Je určeno všem typům cyklistům. Většina horských celoodpružených kol z naší nabídky má možnost uzamčení zadního tlumiče a kolo tak lze využít i pro jízdu v méně náročném terénu. Pokud máte rádi rychlou jízdu z kopce nebo v náročném terénu, vybírejte v kategorii horská kola celoodpružená.

Horské kolo 29“Horské kolo 29"

Horské kolo vybavené větším průměrem kol. Oproti klasickému horskému kolu, které je vybaveno koly o průměru 26“, nabízí lepší prostupnost terénem, snadnější překonání terénních překážek a lepší stabilitu v zatáčkách. Horská kola 29 palců jsou také rychlejší na zpevněném povrchu jako např. silnice nebo lesní cesta, nicméně je potřeba počítat s o něco náročnější ovladatelností tohoto kola, proto ho doporučujeme fyzicky zdatnějším jezdcům (uvádí se, že ve srovnání s klasickým horským kolem je jízda na horském kole 29 palců o cca 10 procent energeticky náročnější). Horské kolo 29“ je také ideální volbou převážně pro velké, těžké a fyzicky zdatnější jezdce. Pokud navíc měříte více než 190 cm, je pro vás horské kolo 29“ díky svojí geometrii lepší volbou než klasické 26“ horské kolo.

Horské kolo 27,5“

Novinka, která si bere to nejlepší z klasického horského kola s 26" koly a horského kola s 29" koly. Na tomto kole si hravě poradíte v členitém a náročném terénu a navíc nabízí horské kolo 27,5 palců perfektní ovladatelnost v jakýchkoliv podmínkách. Horské kolo 27,5“ je také rychlejší než horské kolo s 26“ koly a jízda na něm je méně fyzicky náročná než v případě horského kola 29“. Ideální volbou je pak i pro vyšší jezdce (nad 190 cm), kterým nabídne podstatně větší pohodlí než klasické horské kolo.

Trekingové a krosové koloKrosové kolo

Tato kola jsou určena pro pohodlnou jízdu na zpevněném povrchu. Trekingová a krosová kola jsou ideálním společníkem pro jízdu na silnici, cyklostezce a v lehkém terénu. Jsou vybavena pneumatikami s lehkým vzorkem, díky tomu tak nabízí jen velice nízký valivý odpor. Na trekingovém a krosovém kole sedí jezdec vzpřímeněji než na klasickém horském kole. Tato kola jsou ideálními cestovními koly na výlety do přírody, kde vás nečeká těžký a členitý terén. Krosové kolo je na rozdíl od trekingového kola dodáváno bez blatníků, osvětlení a nosičů. To ocení především jezdci, kteří chtějí lehké jízdní kolo a rozhodnou se kolo dovybavit např. lehkými a snadno odnímatelnými blatníky, které na kolo instalují jen v případě, že to podmínky vyžadují.

Silniční koloSilniční kolo

Je určeno výhradně pro jízdu po silnicích a asfaltových cestách. Silniční kola jsou vybavena úzkými pneumatikami a jsou tak velmi rychlá. Díky tomuto typu pneumatik a subtilní konstrukci však nejsou určena pro cykloturistiku a jízdu na nezpevněném povrchu. Pokud jste ale fanouškem silniční cyklistiky, je pro Vás silniční kolo ideální volbou.

BMX a freestyle koloBMX kolo

Kola určená především pro zábavu. BMX kola nejsou ve srovnání s klasickými jízdními koly vybavena přehazovačkou, kotoučovými brzdami, odpružením a dalšími doplňky. Jsou však vybavena tzv. pegy (stupačky na šroubu náby), které si jezdec na kolo upevní podle svých představ a podle toho, jak chce BMX kolo využívat resp. jaké triky chce na BMX kole provádět.. Některá BMX kola jsou navíc vybavena i twisterem, který slouží k protáčení řidítek tak, aby nedošlo k zablokování brzd. Více informací k výběru tohoto typu kola naleznete na Jak vybrat BMX kolo?

Downhill koloDownhill kolo

Speciální typ kola s předním i zadním odpružením, které je určeno všem vyznavačům adrenalinu a rychlé jízdy z kopce. Jak již název vypovídá, je toto kolo určeno primárně pro downhill neboli sjezd, což je extrémní cyklistická disciplína, ve které jde o to sjet kopec s technicky náročnou pasáží co nejrychleji. Downhill kolo (sjezdové kolo) je určeno zkušeným jezdcům pro downhill disciplínu.

Dětské koloDětské kolo

Kolo určené malým dětem. Dětská kola jsou rozdělena dle velikostí na nejmenší 12“ dětská kola, která jsou vybavena balančními kolečky, nemají zadní brzdu (brzdí se šlápnutím do pedálů) a jsou určena nejmenším dětem, přes 16“ dětská kola, která se od „dvanáctek“ liší jen větší velikostí a průměrem kol, 20“ dětská kola, která jsou již velice často vybavena i přehazovačkou a zadní brzdou až po 24“ dětská kola, která již snesou srovnání s klasickými dospělými koly.

Skládací kolo

Speciální typ kola umožňující snadné složení. Skládací kola jsou určena všem, kdo potřebují čas od času složit kolo do menších rozměrů, ať již z důvodu snadnější přepravy (například v hromadné městské dopravě) nebo si chtějí vzít kolo s sebou na dovolenou a nemají možnost kolo převézt například v některém z nosičů na kolo.

Elektrokolo

Velice moderní typ kola vybavený pomocným elektromotorem. Ten vám pomůže při šlapání do pedálů kdykoliv, kdy budete potřebovat. Sílu výpomoci elektromotoru si navíc snadno můžete u elektrokola regulovat pomocí LED nebo LCD displeje. Elektrokola se dělají v mnoha provedeních, od klasických horských až například po skládací elektrokola. Více informací naleznete na Jak vybrat elektrokolo.
 

Výběr konkrétního modelu

Pokud jste si již vybrali kategorii jízdního kola, které si chcete pořídit, je správným momentem výběr modelu. V naší nabídce naleznete širokou nabídku jízdních kol určených pro cykloturistiku a běžné sportovní ježdění, ale i závodní a špičková kola určená pro profesionály. Při výběru vhodného modelu je velice důležité zvážit, v jak náročných podmínkách budete jízdní kolo používat. Tomu by měl odpovídat i výběr komponentů, kterými je kolo osazeno. Nejdůležitějšími komponentami jsou rám a vidlice (případně zadní tlumič). Rám kola může být duralový nebo karbonový, který ve srovnání s duralovým rámem nabízí větší tvrdost a podstatně nižší hmotnost. Například horská kola GT jsou navíc vybavena tzv. Triple Triangle rámem, který nabízí dokonalou tuhost, skvělý přenos sil do šlapání a extrémní odolnost. Další důležitou komponentou je výběr vidlice. Ta může být pevná (bez odpružení) nebo odpružená, která nabízí podstatně větší komfort při jízdě a především v terénu je nepostradatelná. Dalším velice důležitým prvkem je typ brzdy. Jízdní kola mohou být vybavena z tzv. V-brzdami (klasické ráfkové brzdy - špalíky), mechanickými kotoučovými nebo hydraulickými kotoučovými brzdami. I ostatní komponenty hrají důležitou roli pro to, abyste s jízdním kolem byli spokojeni a dobře a dlouho vám kolo sloužilo, proto věnujte výběru jízdního kola velkou pozornost. V případě, že budete s výběrem jízdního kola jakkoliv poradit, zavolejte nám na tel. číslo 606 356 488. Rádi vám s výběrem vhodného modelu pomůžeme.

Výběr správné velikosti jízdního kola

Abyste si jízdu na kvalitním jízdním kole opravdu užili, je nutné zvolit jeho správnou velikost. Každé jízdní kolo v naší nabídce je vybaveno tzv. velikostní tabulkou (naleznete ji níže a také v sekci Popis u každého jízdního kola), ve které naleznete podle výšky vaší postavy přirazenou velikost daného jízdního kola. Pokud byste s výběrem velikosti potřebovali pomoct, zavolejte nám na tel. číslo 606 356 488.


Jízdní kola - velikostní tabulka 

Výběr vhodných doplňků

Při každé jízdě na kole byste měli myslet na svoji bezpečnost. Základem a nepostradatelným vybavením je tedy kvalitní cyklistická přilba. V naší nabídce naleznete špičkové cyklo helmy Uvex, které patří k tomu nejlepšímu, co lze na českém trhu nalézt. Praktickým vybavením je také malé diodové osvětlení, které zvýší Vaši bezpečnost především za zhoršené viditelnosti. Dalšími doplňky, díky nimž si jízdu na kole opravdu užijete, jsou např. pumpička, brašnička na drobnosti, která by měla obsahovat malé nářadí a náhradní duši pro případ defektu. Při každé jízdě také nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin a pro tento účel vybavte vaše kolo košíkem a lahví na pití. 


Pokračujte zpět na výběr jízdního kola   Pokračovat na výběr jízdního kola