Výběr správných krbových kamen přímo souvisí s tím, zda s nimi budeme spokojeni a zda budou vytápět naši domácnost přesně podle našich představ. Přestože řada lidí začíná vybírat kamna podle jejich vzhledu, ten by měl být paradoxně až jednou z posledních věcí, které bychom měli při výběru kamen řešit. Jak tedy při výběru krbových kamen postupovat?
 

Výkon krbových kamen

Nejdůležitějším aspektem při výběru krbových kamen je určení správného výkonu kamen, a to především s ohledem na velikost a tepelné ztráty vytápěných prostor. Správné určení výkonu je skutečně klíčové. Pokud by byl výkon krbových kamen vyšší, než je naše potřeba, budeme se ho snažit tlumit a kamna tak nebudeme využívat hospodárně. Navíc bude docházet k špinění čelního skla kamen, usazování zplodin v kouřovodech a nedokonalému spalování s vyšším podílem CO ve spalinách. Naopak, nižší výkon nutí „vyždímat“ z krbových kamen maximum, kamna se pak přetápí, dochází k vyššímu zatěžování tepelné konstrukce kamen, což výrazně snižuje jejich životnost a může dokonce dojít i k jejich poškození. Kamna se správně zvoleným výkonem by měla pracovat na cca 60 – 70% svého maximálního výkonu!

Spočítat správný výkon krbových kamen pro naše potřeby není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí k tomu použít objem vytápěného prostoru v metrech krychlových (výška x šířka x délka) a vzít v úvahu průměrnou tepelnou ztrátu v ČR. Ta se u starších objektů pohybuje kolem spotřebovaného 1 kW výkonu na cca 20 m3 místnosti, u novostaveb je pak hodnota pro výpočet 1 kW výkonu na cca 40 m3 (příklad - pokud tedy potřebujeme vytopit ve starším špatně izolovaném objektu místnost o rozměru 100 m3, potřebujeme kamna s výkonem 5 kW). Pro přesnější výpočet můžeme také použít níže uvedený způsob na základě stanovení tepelné ztráty jednotlivých vytápěných místností (rozhoduje kvalita izolace domu):

Potřebný výkon (W) = objem vytápěných místností (m3) x hodnota tepelné ztráty (dle níže uvedené specifikace)

- dobře izolovaný nebo nízkoenergetický dům – 23 W/hod/m3
- středně dobře izolovaný dům – 35 W/hod/m3
- špatně izolovaný dům – 50 W/hod/m3
- chaty a chalupy – 80 W/hod/m3

Např.: 

špatně izolovaný dům, 2 místnosti o objemu 60 a 45 m3
výpočet výkonu:
(60+45) x 50 = 5 250 W, tzn. 5,25 kW  

V tomto případě bychom měli zvolit kamna o výkonu cca 5 – 6 kW, maximální výkon kamen by neměl překročit 8,5 kW.

Výkon krbových kamen ovlivňuje i tzv. terciální spalování. Pomocí něho dochází k přívodu předehřátého vzduchu do spalovací komory, účinnějšímu spalování zplodin a vyšší účinnosti krbových kamen.
 

S teplovodním výměníkem nebo bez?

Důležité je také si před výběrem uvědomit, zda chceme krbovými kamny vytápět pouze jednu místnost a její blízké okolí nebo chceme krbová kamna připojit k topným tělesům nebo zásobníkovému ohřívači vody a vytápět s nimi celý dům. Pro tento účel slouží tzv. teplovodní výměník. Ten dokáže předávat do topných těles dle použitých kamen cca 47 až 79% z celkového tepelného výkonu. Pokud tedy chcete krbová kamna připojit ke stávajícímu otopnému systému s elektrickým nebo plynovým kotlem a používat je pro vytápění celé domácnosti, vybírejte krbová kamna s teplovodním výměníkem. Jejich použitím snížíte poměrně výrazně náklady na vytápění a investice do kamen se Vám tak může vrátit už za jednu topnou sezónu. V případě, že chcete krbová kamna použít pouze pro přitápění nebo vytápění konkrétní místnosti, lze si vybírat z krbových kamen bez teplovodního výměníku.
 

Přívod vzduchu

Pro správné hoření kamen je také důležitý dostatečný přívod vzduchu. Kyslík potřebný k hoření je do kamen přiváděn většinou z vytápěné místnosti a proto je žádoucí vzduch v místnosti pravidelně větráním vyměnit za nový. Čím však mají kamna větší topeniště a čím jsou místnosti lépe izolované (to se týká především nízkoenergetických a pasivních staveb), tím potřebnější je využít tzv. centrálního přívodu vzduchu (označovaného také jako CPV, někdy také označovaného jako externí přívod vzduchu). Krbovým kamnům s CPV je dodáván vzduch přímo zvenku nebo ze sklepa a nedochází tak k zhoršování kvality vzduchu uvnitř místnosti a zabrání se tak i častému větrání.
 

Jsou lepší plechová nebo kachlová kamna?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Plechová krbová kamna mají tu výhodu, že se rychle rozehřejí a dokáží tak vytápět místnost velice brzy. Jejich nevýhodou je však to, že stejně tak, jak rychle se rozehřejí, stejně tak rychle chladnou. Oproti tomu kachlová krbová kamna nabízejí jasnou výhodu v akumulaci tepla v keramických obkladech. Jednoduše řečeno, dokáží teplo předávat do vytápěné místnosti i dlouho po vyhasnutí. Výhodou je také poměrně snadná údržba glazovaných obkladů.
 

Výběr místa a příprava k zapojení kamen v místnosti

Před výběrem krbových kamen je dobré se také ujistit o správné velikosti, tvaru a hlavně umístění kamen v místnosti. K tomu může dopomoci vlastní nákres a přesné změření jednotlivých rozměrů. Důležitá je vzdálenost od komína a naprosto klíčové je zjistit vnitřní průměr komína. Krbová kamna je potřeba vybírat také podle rozměru kouřovodu resp. musí být napojena na stejný průměr komínu, který je uváděn i u samotných kamen (většinou průměr 120 mm130 mm nebo 150 mm). Pokud by byl průměr komínu menší, vytvoří se tím nedostatečný tah, což může způsobovat mimo jiné i zakouření při přikládání do kamen. Před samotným zapojením kamen je žádoucí provést revizi komína, což bez problému zvládne každý kominík.
 

Čím a jak správně topit?

Aby kamna vykonávala svou funkci stoprocentně, je třeba používat i dostatečně vyschlé dřevo s vlhkostí do 20% nebo kvalitní eko-brikety. Vlhkost dřeva indikuje i to, že je dřevo popraskané. Nejpřesnější způsob, jak zjistit vlhkost dřeva, je pomocí vlhkoměru. Nikdy nepoužívejte natírané, impregnované dřevo nebo dokonce plasty. Při jejich hoření bych docházelo k uvolňování nebezpečných jedovatých zplodin. Pro vytápění je ideální tvrdé dřevo z buku, dubu, jasanu, jeřábu, javoru nebo břízy.
 

Montáž kamen

Přestože zapojení krbových kamen není složité a v případě kamen bez teplovodního výměníku jde prakticky jen o připojení kouřovodů, může být v některých případech lepší svěřit montáž vyškolenému odborníkovi. V případě krbových kamen s teplovodním výměníkem je to však více méně povinnost. Tato kamna musí být jištěna záložním zdrojem nebo vychlazovací smyčkou pro případ, že vypadne elektrický proud.
 

Pár tipů na závěr

Sklo kamen se špiní, zakuřuje se – nejčastěji způsobeno umělým „dušením“ ohně tak, aby se nemuselo tak často přikládat. Díky tomu se nejen na skle, ale také v kouřovodech, kamnech a komíně usazují saze. Saze odstraníme jednoduše tak, že na navlhčené noviny nachytáme jemný popel a tak setřeme saze ze skla. Lze samozřejmě použít i odstraňovač sazí. Dalšímu špinění skla zabráníme zajištěním správné spalovací teploty, použitím suchého dřeva (vlhkost 18-20%), dostatečným přívodem vzduchu a použitím malých polen o průměru 8-10 cm.

Kamna po otevření dvířek kouří do místnosti – může být způsobeno špatným komínovým tahem, s čím by si měl poradit jakýkoliv kominík. Je doporučené neotvírat dvířka kamen doku dřevo neshoří na uhlíky. Pokud je kamna potřeba otevřít dříve, pootevřete opatrně dvířka tak, aby došlo k vyrovnání tlaků a ponechejte je otevřená pouze po nezbytně nutnou dobu.

Objevil jsem prasklý šamot – s největší pravděpodobností se tak stalo při přikládání, protože šamot je velice křehký. Pokud je jenom prasklý, není potřeba ho měnit. Nesmí být však vydrolený až na plech! V takovém případě je nutné šamot vyměnit.

Jak často mám krbová kamna a komín čistit? Dle ČSN normy by měl být komín 2x ročně odborně zkontrolován. Alespoň 1x ročně je pak nutné vyčistit samotná krbová kamna, výrazně se tak prodlouží jejich životnost.

Jak často vynášet popel? Na dně spalovací komory nechávejte cca 2-3 cm vysokou vrstvu popela. Ta působí jako izolace a ochrana roštu (proti žhavým úhlíkům) a díky tomu je možné zvýšit spalovací teplotu, která napomáhá dobrému spalování. Popelník je nutné vyprazdňovat pravidelně tak, aby rošt neležel přímo v horkém popelu.


V případě, že budete potřebovat s výběrem krbových kamen jakkoliv poradit, neváhejte se obrátit na našeho odborníka na krbová kamna na telefonním čísle 606 356 488.


Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.     Pokračovat na výběr krbových kamen 


SHOWROOM NA KRBOVÁ KAMNA

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových kamen. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbových kamen velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.

Jana 15. 05. 2025

Dobrý den,
uvažujeme nad instalací akumulačních nebo i obyčejných krbových kamen. Zatím jsme na začátku zjišťování a objíždění nabídek firem.
Dům je cca 18 let starý, postaven z Porfixu se zateplením polystyrenem 10cm. Nelze napojit na stávající zděný komín, bude muset být nerezový komínový systém. Hlavní místnost, ve které budou umístěny je 6x4x2,5m velká a bez vnitřních dveří. Kamna by sloužily jako doplněk k přitopení.
Můžete mi prosím poradit, jaká kamna jsou pro nás vhodná. Bylo nám řečeno, že vzhledem k otevřenému prostoru, tak max do 8 - 10kW.
Jaký je rozdíl mezi kamny, které stojí 30tis a kamny za 10tis (např. Romotop a "no name kamna"). Nikde jsem se nedočetla třeba u Romotopu, jaká je síla pláště, u těch levných třeba píšou že jsou ocelové a 3mm.
Děkuji.

Matěj Stehlík 19. 05. 2025

Dobrý den,

děkujeme za dotaz u GIVE.cz

V tomto případě nás prosím nejlépe kontaktujte přímo telefonicky na čísle: 727 869 355
Nebo nás navštivte na prodejně v ulici Poděbradská 54, Praha 9.

S pozdravem
Matěj Stehlík
GIVE.cz

Milan 10. 05. 2025

Dobrý den.
Chtěl bych koupit krbová kamna Laredo 01 Akum, ale nevím,zda mi půjdou napojit na komín. Střed vstupu do komína je 150cm od podlahy. Bylo by pod kamny ještě sklo o tloušťce 6mm.
Děkuji.

Matěj Stehlík 14. 05. 2025

Dobrý den,

do této výšky by se kamna měla vejít.

V případě zájmu o bližší konzultaci, instalaci naší firmou, nás prosím neváhejte kontaktovat na tel. č. 727 869 355, nebo nás navštívit na prodejně v ulici Poděbradská 54, Praha 9.

S pozdravem
Matěj Stehlík
GIVE.cz

Monika Trykarová 14. 04. 2025

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám garáž cca 22-24 m² a chtěla bych to předělat na apartmán. Garáž chci vyvýšit o 2 metry a udělat pod střechou spaní. Do této místnosti bych si chtěla dát krbová kamna s výměníkem na vodu a udělat podlahové topení. Myslíte že je to reálné? A popřípadě poradíte mi jaká kamna s výměníkem si mám pořídit?
Předem děkuji za odpověď.
Monika

Matěj Stehlík 14. 04. 2025

Dobrý den,

v tomto případě nás prosím nejlépe kontaktujte telefonicky na čísle: 727 869 355, nebo nás navštivte na prodejně v ulici Poděbradská 54, Praha 9.

S pozdravem
Matěj Stehlík
GIVE.cz

Jiří Čaňo 02. 05. 2024

Dobrý den, chtěl bych koupit kanadská kamna do chalupy kde je celý prostor otevřen. Výměra je cca 216 m3. Představuji si rychlé teplo za krátkou dobu a aby teplo vydrželo i přes noc (myslím tím přikládání dřeva). Moc děkuji za profesionální radu.
S pozdravem
Jiří Čaňo
736627666

Josef Neckář 11. 12. 2023

Dobrý den,
mám zájem o krbová kamna s teplovodním výměníkem a potřeboval bych poradit jaký výkon by měly mít. Místnost, kde budou kamna stát má 70 m3 a nejsou zde radiátory, to znamená, že bude vytápěna přímo těmi kamny. Ostatní místnosti s rozvodem teplovodního topení mají výměru 82 m3. Jedná se o chalupu z poloviny roubenou. Jaký by měly mít kamna výkon do místnosti (do vzduchu) a jaký tzv. do vody? Ve vaší poradně jsem našel návod pouze pro určení výkonu kamen bez výměníku. Díky za odpověď, případně i za vzorec, podle kterého se tyto hodnoty počítají.
s pozdravem Josef Neckář

Tomáš Sádecký 11. 12. 2023

Dobrý den pane Neckáři,

správný výkon u teplovodních kamen by Vám měl doporučit topenář, který by kamna instaloval. Záleží hlavně na tepelné ztrátě objektu, nadmořské výšce a zda je chalupa trvale obývaná. Osobně se domnívám, že by měla stačit kamna o celkovém výkonu cca 10 kW. Nicméně pro správný výpočet oslovte topenářskou firmu. Rádi Vám pak pomůžeme s výběrem kamen.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355