Krbová kamna nám přináší báječný komfort příjemného tepla kdykoli si vzpomeneme a uklidňující pohled do plápolajících ohnivých plamínků nám zase navodí příjemnou náladu. Od krbových kamen můžeme chtít ale mnohem více. Pokud si totiž vybereme variantu s teplovodním výměníkem, získáme nejen v mnoha ohledech bezkonkurenční zdroj tepla, ale také zároveň pomocníka v ohřevu vody a vlastního soukromého dodavatele tepla do ústředního topení. A dokonce je lze připojit i na podlahové vytápění. Všestranný pomocník, co myslíte? Pokud právě plánujete pořízení krbových kamen s výměníkem, věříme, že uvítáte našeho rádce "Jak vybrat krbová kamna s výměníkem", kterého naleznete na této stránce.
 

Proč si pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem?

Díky možnosti připojení k teplovodním rozvodům dokáží jediná kamna vytopit nejen pokoj ve kterém jsou umístěna, ale také i ostatní pokoje, a s přehledem i celý rodinný dům. Zvládnou i ohřát vodu v bojleru. A to vše bez složitých stavebních úprav, nebo snad přestavování. Krbová kamna s teplovodním výměníkem mohou být napojena na stávající rozvod, což je příjemná zpráva pro všechny, kdo nejsou spokojeni se současným vytápěním radiátory, ať už z důvodu kvality dodávaného tepla či ceny za samotné teplo. Nespokojenost s účty za topení je nejčastějším důvodem, proč se začít poohlížet po levnější variantě. A tou topení krbovými kamny rozhodně je. Náklady na zakoupení kamen s výměníkem, se nám totiž mohou vrátit už za jedinou topnou sezónu. Tak znatelná je  finanční úspora při topení těmito kamny. A nebojte, radiátory opravdu nepotřebujete žádné speciální, ke kamnům připojíte ty běžně používané.
 

Čím je teplovodní výměník tak výjimečný?

Teplovodní výměník dokáže vytápět prostor rovnoměrněji bez výkyvů ve vytápění, dalo by se říci, že je pružnější. Kolem topeniště je systém komor, kde dochází k přenosu tepla z kamen do rozvodů. Navíc voda má úžasnou schopnost – až 4x větší tepelnou kapacitu než vzduch – dokáže tedy teplo lépe přijímat a následně efektivněji předávat. Kamna s takovýmto výměníkem lze připojit ke stávajícímu plynovému či elektrickému kotli. Kotel tak může udržovat příjemnou teplotu v noci, nebo když jsme mimo domov, a při naší přítomnosti doma můžeme topit v krbových kamnech a využívat všech jejich plusů. Ať už příjemného pohledu do tančících plamínků, či vědomí, že zrovna topíme levněji. Pokud zatopíme v kamnech, termostat v místnosti zaznamená zvýšení teploty a automaticky vypne kotel a zapne ohřev vody v topném systému. Díky teplovodnímu výměníku můžeme dokonce ohřívat teplou vodu i v létě. Poslední, ale důležitou výhodou je skutečnost, že díky dvou na sobě nezávislých topných systémech, jsou jednoduše vzájemně zastupitelní v případě výpadku jednoho z nich. Některé typy mají vyjímatelný tepelný výměník, jehož výhodou je možnost jeho vyjmutí (ale i jeho doplnění) na dočasnou dobu používání kamen, bez připojení na teplovodní systém vytápění (zapojení krbových kamen s výměníkem).
 

Co ovlivňuje samotný výběr krbových kamen s výměníkem?

I zde platí nejdůležitější faktor a tím je výkon, výkon a zase výkon. Spočítat výkon krbových kamen s výměníkem je nejlépe svěřit odborné firmě. Nejde totiž jen o propočet jedné místnosti, ale také ostatních pokojů a všech prostor, kde chceme rozvést pomocí radiátorů teplo. Zároveň pokud chceme ohřívat i vodu v zásobníku, musíme myslet i na její spotřebu výkonu kamen. Musíme tedy znát výkon pro ohřev vody a zvlášť ohřev pro rozvody tepla. S tím nám nejlépe pomohou odborníci, kteří zohlední všechny důležité prvky rozhodující o výsledném potřebném výkonu kamen jako například vytápěný prostor, ale také nutné započitatelné ztráty tepla v objektu, o kterém rozhoduje nejen umístění stavby (třeba chata v horách), ale i kvalita izolace domu a jeho schopnost udržet teplo uvnitř. Terciální spalování, kterými je většina řada kamen s výměníkem již vybavena, je nejen ekologické, ale hlavně zvyšuje samotnou účinnost kamen.

Krbová kamna s výměníkem jsou schopna do zásobníku vody či radiátorů převádět dle jednotlivých druhů kamen 45 – 75% z celkového výkonu kamen. Vyrábí se s výkonem výměníku až 11 kW.

Aby vše fungovalo efektivně, musí kamna správně předávat teplo do okolí i do otopné vody.  Proto je důležitý výběr s odborníkem, aby nedocházelo k přetápění místnosti a zároveň k nedostatečnému vytápění ostatních místností. Centrální přívod vzduchu by u těchto kamen měl být samozřejmostí, napomáhá také snižování tepelných ztrát. Díky němu nemusíme větrat častěji a ochlazovat si tak vyhřátý vzduch.
 

Bezpečnost především

Krbová kamna s výměníkem musí být bezpodmínečně opatřena zabezpečením před přetopením. V případě výpadku elektrického proudu by totiž bez takového bezpečnostního systému mohlo dojít k přehřátí vody a následné významné škodě a v nejhorších případech nejen na majetku, vlastních kamnech, ale i na zdraví. Čerpadlo by se přestalo otáčet, pohybovat vodou, a ta by mohla překročit bod varu, což je nebezpečné. Proto je nutné mít kamna doplněná například o vychlazovací smyčkukterá je již přímo zabudovanou součástí kamen, nebo je možno ji dokoupit a nainstalovat.

Některá kamna s výměníkem disponují tzv. pasivní formou ochrany, kterou je automatická regulace přívodu vzduchu. Pokud dojde k přerušení elektrického proudu, pak v okamžiku kdy voda ve výměníku dosáhne 95°C, speciální termostatická klapka uzavře přívod vzduchu do spalovací komory. Tím je přerušeno hoření a voda se nemůže dále ohřívat. A naše kamna i byt jsou v bezpečí.

Dalším řešením je zakoupení záložního zdroje elektřiny, který by poháněl oběhové čerpadlo v případě výpadku dodávané elektřiny ze sítě. Zapojení samotných kamen je opět nejlépe svěřit odborníkům, tedy topenářské firmě.
 

Dobře rozmyslete, čím budete topit

I to, čím chcete v kamnech topit, je důležitý faktor výběru krbových kamen s výměníkem.

Vytápění větších prostor, či ohřev vody, s sebou nese i zvýšené množství potřebného topného materiálu a jeho nároky na uskladnění a také jeho zásobu. Ideální možností je, pokud disponujete větším sklepem, kde budete moci otop uložit. Promyslet i tyto faktory je dobré, stejně jako to, čím budete a chcete topit.

Nejlepším otopem je dřevo, brikety, či pelety. Uhlí také připadá v úvahu, ale není příliš vyhledávané. Větší prašnost, zanášení kouřovodů a horší skladovatelnost, to vše jsou faktory, které nejsou příliš oblíbené a mají svou váhu při výběru.

Každopádně, ať už si vyberete jakákoli kamna, přísně dodržujte otop, k jehož spalování jsou určeny. Každá kamna jsou vyrobena přesně na surovinu, kterou dokáží správně, efektivně a bez znehodnocení sama sebe zpracovat.

Krbová kamna na dřevo - tenkostěnná konstrukce určená výhradně a pouze k topení dřevem.

Krbová kamna na uhlí a dřevo - zesílená konstrukce topeniště je vhodná pro topení dřevem, uhlím i briketami. Můžete tak využívat různé otopy a střídat je dle potřeby.

Krbová kamna na pelety - velkou výhodou je jejich vlastní samoobslužnost. Nasypete pelety, nastavíte čas, a požadovanou teplotu a jen se radujete z příjemného teploučka. Dražší varianty jsou opatřeny termostaty, které samy vyhodnocují teplotu a samy upravují výkon kamen.

U topení dřevem je vždy důležité, používat to nejkvalitnější a nejvhodnější - tedy tvrdé dřevo, nejlépe přímo určené jako krbové. Jedná se většinou o dub, buk či jasan. Dřevo by mělo být řádně vysušené, aby zbytečně neprskalo a jeho schopnost dopřát nám žádané teplo byla využita co nejlépe. Před samotným použitím by dřevo mělo schnout minimálně jeden rok, ideálně dva roky. I způsob přikládání je důležitý, např. lépe je přiložit další poleno, až z předešlého zbývají jen žhnoucí uhlíky.
 

Co je při nákupu krbových kamen s výměníkem také důležité

Krbová kamna s výměníkem je nejlépe kupovat značková od renomovaných firem. Máme tak jistotu nejen léta prověřenou a stále prověřovanou a zdokonalovanou kvalitu, ale také skutečnost, že naše kamna budou splňovat přísné bezpečnostní normy, jsou testována a pořídíme si tak domů kvalitní výrobek. Víte, jak poznat kvalitní krbová kamna?

Je soused dokonale spokojen se svými krbovými kamny s výměníkem? Můžete mu pogratulovat, rozhodně to ovšem neznamená, že byste měli běžet do obchodu pro úplně ty stejné. Je totiž velice málo pravděpodobné, že váš soused má na chlup stejný dům a podmínky v něm srovnatelné jako vy. Vždy je důležité vybírat kamna na míru reálným skutečnostem a ne na pouhé doporučení souseda.

Cena je u každého z nás důležitým faktorem. Nenechte se zlákat nízkou cenou a nevybírejte kamna pouze a jenom podle vstupní investice. I když si pořídíte dražší kamna, než jste měli představu, opravdu věřte skutečnosti, že návratnost vašich krbových kamen je velice rychlá, hned po první zimě můžete mít své peníze zpět.

Ať už obchod kamenný nebo internetový, předem si zjistěte, zda nabízí odbornou radu při výběru a také případný záruční a pozáruční servis. To vše vypovídá o přístupu prodávajícího a jeho zájmu nejen o jeho obchod, ale hlavně o vaši spokojenost.

Pokračujte zpět na výběr krbových kamen s výměníkem.     Pokračovat na výběr krbových kamen s výměníkem 


SHOWROOM NA KRBOVÁ KAMNA

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových kamen. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbových kamen velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.