Výběr správných krbových kamen přímo souvisí s tím, zda s nimi budeme spokojeni a zda budou vytápět naši domácnost přesně podle našich představ. Přestože řada lidí začíná vybírat kamna podle jejich vzhledu, ten by měl být paradoxně až jednou z posledních věcí, které bychom měli při výběru kamen řešit. Jak tedy při výběru krbových kamen postupovat?
 

Výkon krbových kamen

Nejdůležitějším aspektem při výběru krbových kamen je určení správného výkonu kamen, a to především s ohledem na velikost a tepelné ztráty vytápěných prostor. Správné určení výkonu je skutečně klíčové. Pokud by byl výkon krbových kamen vyšší, než je naše potřeba, budeme se ho snažit tlumit a kamna tak nebudeme využívat hospodárně. Navíc bude docházet k špinění čelního skla kamen, usazování zplodin v kouřovodech a nedokonalému spalování s vyšším podílem CO ve spalinách. Naopak, nižší výkon nutí „vyždímat“ z krbových kamen maximum, kamna se pak přetápí, dochází k vyššímu zatěžování tepelné konstrukce kamen, což výrazně snižuje jejich životnost a může dokonce dojít i k jejich poškození. Kamna se správně zvoleným výkonem by měla pracovat na cca 60 – 70% svého maximálního výkonu!

Spočítat správný výkon krbových kamen pro naše potřeby není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí k tomu použít objem vytápěného prostoru v metrech krychlových (výška x šířka x délka) a vzít v úvahu průměrnou tepelnou ztrátu v ČR. Ta se u starších objektů pohybuje kolem spotřebovaného 1 kW výkonu na cca 20 m3 místnosti, u novostaveb je pak hodnota pro výpočet 1 kW výkonu na cca 40 m3 (příklad - pokud tedy potřebujeme vytopit ve starším špatně izolovaném objektu místnost o rozměru 100 m3, potřebujeme kamna s výkonem 5 kW). Pro přesnější výpočet můžeme také použít níže uvedený způsob na základě stanovení tepelné ztráty jednotlivých vytápěných místností (rozhoduje kvalita izolace domu):

Potřebný výkon (W) = objem vytápěných místností (m3) x hodnota tepelné ztráty (dle níže uvedené specifikace)

- dobře izolovaný nebo nízkoenergetický dům – 23 W/hod/m3
- středně dobře izolovaný dům – 35 W/hod/m3
- špatně izolovaný dům – 50 W/hod/m3
- chaty a chalupy – 80 W/hod/m3

Např.: 

špatně izolovaný dům, 2 místnosti o objemu 60 a 45 m3
výpočet výkonu:
(60+45) x 50 = 5 250 W, tzn. 5,25 kW  

V tomto případě bychom měli zvolit kamna o výkonu cca 5 – 6 kW, maximální výkon kamen by neměl překročit 8,5 kW.

Výkon krbových kamen ovlivňuje i tzv. terciální spalování. Pomocí něho dochází k přívodu předehřátého vzduchu do spalovací komory, účinnějšímu spalování zplodin a vyšší účinnosti krbových kamen.
 

S teplovodním výměníkem nebo bez?

Důležité je také si před výběrem uvědomit, zda chceme krbovými kamny vytápět pouze jednu místnost a její blízké okolí nebo chceme krbová kamna připojit k topným tělesům nebo zásobníkovému ohřívači vody a vytápět s nimi celý dům. Pro tento účel slouží tzv. teplovodní výměník. Ten dokáže předávat do topných těles dle použitých kamen cca 47 až 79% z celkového tepelného výkonu. Pokud tedy chcete krbová kamna připojit ke stávajícímu otopnému systému s elektrickým nebo plynovým kotlem a používat je pro vytápění celé domácnosti, vybírejte krbová kamna s teplovodním výměníkem. Jejich použitím snížíte poměrně výrazně náklady na vytápění a investice do kamen se Vám tak může vrátit už za jednu topnou sezónu. V případě, že chcete krbová kamna použít pouze pro přitápění nebo vytápění konkrétní místnosti, lze si vybírat z krbových kamen bez teplovodního výměníku.
 

Přívod vzduchu

Pro správné hoření kamen je také důležitý dostatečný přívod vzduchu. Kyslík potřebný k hoření je do kamen přiváděn většinou z vytápěné místnosti a proto je žádoucí vzduch v místnosti pravidelně větráním vyměnit za nový. Čím však mají kamna větší topeniště a čím jsou místnosti lépe izolované (to se týká především nízkoenergetických a pasivních staveb), tím potřebnější je využít tzv. centrálního přívodu vzduchu (označovaného také jako CPV, někdy také označovaného jako externí přívod vzduchu). Krbovým kamnům s CPV je dodáván vzduch přímo zvenku nebo ze sklepa a nedochází tak k zhoršování kvality vzduchu uvnitř místnosti a zabrání se tak i častému větrání.
 

Jsou lepší plechová nebo kachlová kamna?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Plechová krbová kamna mají tu výhodu, že se rychle rozehřejí a dokáží tak vytápět místnost velice brzy. Jejich nevýhodou je však to, že stejně tak, jak rychle se rozehřejí, stejně tak rychle chladnou. Oproti tomu kachlová krbová kamna nabízejí jasnou výhodu v akumulaci tepla v keramických obkladech. Jednoduše řečeno, dokáží teplo předávat do vytápěné místnosti i dlouho po vyhasnutí. Výhodou je také poměrně snadná údržba glazovaných obkladů.
 

Výběr místa a příprava k zapojení kamen v místnosti

Před výběrem krbových kamen je dobré se také ujistit o správné velikosti, tvaru a hlavně umístění kamen v místnosti. K tomu může dopomoci vlastní nákres a přesné změření jednotlivých rozměrů. Důležitá je vzdálenost od komína a naprosto klíčové je zjistit vnitřní průměr komína. Krbová kamna je potřeba vybírat také podle rozměru kouřovodu resp. musí být napojena na stejný průměr komínu, který je uváděn i u samotných kamen (většinou průměr 120 mm130 mm nebo 150 mm). Pokud by byl průměr komínu menší, vytvoří se tím nedostatečný tah, což může způsobovat mimo jiné i zakouření při přikládání do kamen. Před samotným zapojením kamen je žádoucí provést revizi komína, což bez problému zvládne každý kominík.
 

Čím a jak správně topit?

Aby kamna vykonávala svou funkci stoprocentně, je třeba používat i dostatečně vyschlé dřevo s vlhkostí do 20% nebo kvalitní eko-brikety. Vlhkost dřeva indikuje i to, že je dřevo popraskané. Nejpřesnější způsob, jak zjistit vlhkost dřeva, je pomocí vlhkoměru. Nikdy nepoužívejte natírané, impregnované dřevo nebo dokonce plasty. Při jejich hoření bych docházelo k uvolňování nebezpečných jedovatých zplodin. Pro vytápění je ideální tvrdé dřevo z buku, dubu, jasanu, jeřábu, javoru nebo břízy.
 

Montáž kamen

Přestože zapojení krbových kamen není složité a v případě kamen bez teplovodního výměníku jde prakticky jen o připojení kouřovodů, může být v některých případech lepší svěřit montáž vyškolenému odborníkovi. V případě krbových kamen s teplovodním výměníkem je to však více méně povinnost. Tato kamna musí být jištěna záložním zdrojem nebo vychlazovací smyčkou pro případ, že vypadne elektrický proud.
 

Pár tipů na závěr

Sklo kamen se špiní, zakuřuje se – nejčastěji způsobeno umělým „dušením“ ohně tak, aby se nemuselo tak často přikládat. Díky tomu se nejen na skle, ale také v kouřovodech, kamnech a komíně usazují saze. Saze odstraníme jednoduše tak, že na navlhčené noviny nachytáme jemný popel a tak setřeme saze ze skla. Lze samozřejmě použít i odstraňovač sazí. Dalšímu špinění skla zabráníme zajištěním správné spalovací teploty, použitím suchého dřeva (vlhkost 18-20%), dostatečným přívodem vzduchu a použitím malých polen o průměru 8-10 cm.

Kamna po otevření dvířek kouří do místnosti – může být způsobeno špatným komínovým tahem, s čím by si měl poradit jakýkoliv kominík. Je doporučené neotvírat dvířka kamen doku dřevo neshoří na uhlíky. Pokud je kamna potřeba otevřít dříve, pootevřete opatrně dvířka tak, aby došlo k vyrovnání tlaků a ponechejte je otevřená pouze po nezbytně nutnou dobu.

Objevil jsem prasklý šamot – s největší pravděpodobností se tak stalo při přikládání, protože šamot je velice křehký. Pokud je jenom prasklý, není potřeba ho měnit. Nesmí být však vydrolený až na plech! V takovém případě je nutné šamot vyměnit.

Jak často mám krbová kamna a komín čistit? Dle ČSN normy by měl být komín 2x ročně odborně zkontrolován. Alespoň 1x ročně je pak nutné vyčistit samotná krbová kamna, výrazně se tak prodlouží jejich životnost.

Jak často vynášet popel? Na dně spalovací komory nechávejte cca 2-3 cm vysokou vrstvu popela. Ta působí jako izolace a ochrana roštu (proti žhavým úhlíkům) a díky tomu je možné zvýšit spalovací teplotu, která napomáhá dobrému spalování. Popelník je nutné vyprazdňovat pravidelně tak, aby rošt neležel přímo v horkém popelu.


V případě, že budete potřebovat s výběrem krbových kamen jakkoliv poradit, neváhejte se obrátit na našeho odborníka na krbová kamna na telefonním čísle 606 356 488.


Pokračujte zpět na výběr krbových kamen.     Pokračovat na výběr krbových kamen 


SHOWROOM NA KRBOVÁ KAMNA

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených krbových kamen. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbových kamen velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.

Lukáš Hrazdílek 01. 12. 2021

Dobrý večer,

poohlížíme se po krbových kamnech do novostavby (ytong 450) jako po sekundárním zdroji tepla. Průměr komína 180, kamna napojena přes zeď (kouřovod 150). Místnost přibližně 120m3. Kamna přibližně o jakém výkonu zvolit?

Děkuji předem za odpověď.

Tomáš Sádecký 07. 12. 2021

Dobrý den,

děkuji za dotaz u GIVE.cz. Ideální jmenovitý výkon pro Vás je 4 až 6 kW (u 6 kW s akumulací).

Pro bližší technické detaily mě prosím neváhejte kontaktovat, případně se můžete inspirovat zde:

https://www.give.cz/p/romotop-laredo-01-akum

S pozdravem

Matěj Stehlík

727 869 355

Jan Maly 09. 11. 2021

Dobry den máme starý krb co se nepoužívá je zapotřebí vyvložkovat kolem 7 M hledám alternativu krb s výměníkem do rodinného domu o pološe do 300 čtverečních jaká kamna doporučujete. Přemyslel jsem vytápění dřevem a nebo paletová kamna s výměníkem.

Tomáš Sádecký 10. 11. 2021

Dobrý den,

je potřeba spočítat požadovaný výkon kamen. Následně Vám tento výkon omezí výběr krbových kamen, nebo kamen peletových. Podle požadovaného výkonu Vám rádi pomůže s výběrem.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355

František Osmík 15. 06. 2021

Dobrý den, uvažuji o nákupu krbových kamen. Prosím o radu uvažuji o kanadských kamnech, Osborn 900 ,máme zateplený byt 2+1 o výměře 56 m2,mužu se spolehnout že mi vytopí celí byt? děkuji

Tomáš Sádecký 15. 06. 2021

Dobrý den,

ano, tato kamna by měla zvládnout tento prostor vytopit.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355

Aleš Zeman 02. 12. 2020

Dobrý den prosím o radu jaké kamna značky JOTUL mohu použít do místnosti o velikosti 100mkr. průměrem komína 140cm ,děkuji .

Tomáš Sádecký 02. 12. 2020

Dobrý den,

v tomto případě můžete instalovat modely JOTUL F 602 s průměrem kouřovodu 125 mm, případně modely JOTUL F 100 , kde lze průměr kouřovodu redukovat za hrdlem spalin na požadovaný průměr 140 mm.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355

Josef Kopecký 06. 11. 2020

Příjemný den,v 03/2021 se chystáme na stavbu roubenky (trámová konstrukce). V projektové dokumentaci je max.výška komínu 8m (měřeno od základové desky) s jedním průduchem a průměrem keramických vložek pro odvod spalin 160-200 mm. Plánujeme zakoupení Vašich krbových kamen s teplovodním výměníkem typ RIANO 02 W (vyhovují specifikaci v PD). Jaký by jste doporučil průměr komínu? Děkuji J.Kopecký

Tomáš Sádecký 09. 11. 2020

Dobrý den,

pro tato kamna maximálně průměr 180 mm.

S pozdravem

Tomáš Sádecký
GIVE.cz
tel: 727 869 355