Nezávislost na dodavateli tepla, vlastní soběstačnost, finanční úspora za vytápění a navíc netradiční a přitom starodávný bytový doplněk, který vašemu interiéru dodá eleganci a svou vlastní atmosféru. To vše získáte, když se rozhodnete do své novostavby, rodinného domu či chalupy pořídit krbovou vložku. Rádi vás vašim výběrem provedeme a v tomto rádci „Jak vybrat krbovou vložku“ vám představíme tajemství správného výběru tak, abyste si příjemné plamínky užívali plnohodnotně dle vašich představ a požadavků.

Pomoci vám s výběrem je připraven i náš specialista na krbové vložky, kterého můžete kontaktovat na tel. čísle 727 869 355.
 

Krbová vložka nebo klasický krb?

Možná přemýšlíte, která varianta je pro vás přínosnější. Stačí si položit otázku, za jakým účelem si chcete krb či krbovou vložku pořídit. Zda hlavní roli hraje design, a toužíte mít doma něco nevšedního co oživí váš interiér a získáte tak designový skvost, nebo naopak nejdůležitější faktor výběru je pro vás funkčnost - tedy kvalitní vytápění.

Pokud toužíte po designu, pak volte otevřený krb, kdy oceníte nejen vzhled, ale také přímé teplo, příjemný a intenzivní zvuk praskajícího dřeva a také jeho vůni. Nevýhodou otevřeného krbu je, že stěží vyhřeje další místnost, primárně je určený předávat teplo do svého okolí, tedy v místnosti, do které jej umístíte.

Oproti tomu krbové vložky mají větší trumfy:

- až o 70% nižší spotřeba dřeva
- nižší prašnost a zakouření
- díky krbové vložce získáte vyšší účinnost oproti otevřeným krbům a to až o 75%
- krbovou vložku můžete vybírat s teplovodním či teplovzdušným výměníkem. Získáte tak pohodlné vytápění dalších místností, celého domu a to včetně ohřevu vody
- větší bezpečnost - díky dvířkám nejste vy, či vaše děti v přímém kontaktu s ohněm

Pokud vás na otevřeném krbu nejvíce láká právě oheň, i toto dokáží některé modely krbových vložek splnit. Ty mají univerzální dvířka, která se zasunou do horního pouzdra a rázem máte otevřené ohniště.
 

Krbová vložka – teplo s výhodami

S krbovou vložkou si domů přinesete příjemné teplo, romantickou atmosféru i tolik potřebnou relaxaci od každodenních starostí a shonu. Získáte spolehlivé vytápění, které si dle své fantazie dokonale zakomponujete do vašeho interiéru, ať už nenápadně nebo dominantně.


Navíc:

- oproti všem ostatním možnostem a způsobům vytápění ušetříte až 80% všech nákladů
- krbovou vložku lze snadno zapojit do stávajícího otopného systému se současným elektrickým či plynovým kotlem a vzájemně je střídat dle vašich potřeb. Při zapnutí jednoho se automaticky vypne druhý a naopak. Vše funguje automaticky, a tento mechanismus nejvíce oceníte například při nočním vytápění, nebo naopak v jarních či podzimních dnech, kdy si zkrátka potřebujete jen v chladném dni přitopit a klasický kotel a jeho zapnutí by bylo neekonomické
- zařízení teplovodního výměníku neruší celkový dojem krbu, umístit jej můžete kdekoli, jeho nejčastějším místem umístění bývá sklep

 

Nejdůležitější prvek výběru – VÝKON!

Správný výpočet výkonu je důležitý, abychom rovnoměrně vytopili všechny požadované prostory. Právě velikost místností je nejdůležitější faktor, podle kterého bychom krbovou vložku měli vybírat. Spolu s velikostí vytápěného prostoru pak také předpokládaná tepelná ztráta budovy hraje důležitou roli.

Výkon by neměl být vybrán ani zbytečně velký, či naopak malý, oba přináší nepříjemnosti a nekomfortní užívání.

Příliš vysoký výkon nám neumožní krb využít naplno, v místnosti je horko a musíme častěji větrat. Navíc se zanáší kouřovody, což znamená častější čištění a více práce.

Příliš nízký výkon zase nepřinese tolik žádané teplo, mylně se domníváme, že čím víc přiložíme, tím lépe. Krbová vložka se ale začne přetápět, a může dojít k jejímu poškození, protože na takové zatížení není zkrátka stavěná.

Správný výkon je tedy důležitý pro příjemné teplo, ale také pohodlné a bezproblémové užívání.

V případě teplovzdušné krbové vložky je výpočet náročnější - nesmíme zapomenout nejen na vyhřátí prostor, ale také ohřev vody. Proto je při samém začátku výběru dobré uvědomit si, zda krbová vložka bude sloužit jako hlavní zdroj vytápění, nebo doplňkový či občasný a dle toho vybírat konkrétní typ krbové vložky. Důležitý je i průměr komínu - nesmí být menší, ideálně stejný či mírně větší.

Pro přesný výpočet je nejlépe obrátit se na specialistu, získáme tak jistotu, že vybereme správně a získáme teplo, které si přejeme.
 

Typy krbových vložek

Nejčastější dělení krbových vložek je na jednoplášťové a dvouplášťové. Každá má své výhody i nevýhody.
 

Jednoplášťová krbová vložka


Výhody:

- nižší pořizovací cena
- dokáže předat do místnosti větší objem tepla
- její provoz je nezávislý na přítomnosti elektrické energie
- k jejímu provozu není potřeba ventilátor, neobtěžuje nás tedy žádný hluk


Nevýhody:

- její provoz s sebou přináší větší prašnost a zakouření
 

Dvouplášťová krbová vložka


Výhody:

- rychleji dokáže předat teplo do místnosti než vložka jednoplášťová

Nevýhody:

- nutnost ventilátoru, který s sebou přináší vyšší hlučnost

 

Krbovou vložku s výměníkem nebo bez?

Pokud chcete krbovou vložku využívat jako hlavní zdroj vytápění, pak je krbová vložka s teplovodním výměníkem jasnou volbou. U některých typů ji lze připojit i později, ale lépe je s touto variantou počítat dopředu před samotnou realizací. Na výběr pak máme ze dvou typů výměníků. Teplovzdušný a teplovodní.

Teplovzdušný výměník pracuje na principu přirozené cirkulace vzduchu v místnosti kterou ohřívá a pomocí ventilátorů se teplo šíří i do ostatních místností. Pořizovací cena je nižší, ale zvyšuje se prašnost v místnosti právě z důvodů použití ventilátorů. Odebírá také vzduch, je tedy nutné zajistit přísun vzduchu čerstvého například z chodby.

Teplovodní výměník můžete připojit na stávající  či nový otopný systém - radiátory - a pohodlně a příjemně vyhřát celý dům. Navíc můžete díky němu ohřívat i vodu do zásobníku a jeho potenciál tak využít naplno.
 

Designové skvosty

I když samotným klenotem interiéru bude dojem skutečného krbu, i vzhled krbové vložky vás může příjemně překvapit a lahodit oku. Můžete vybírat z krbových vložek, jejíž dvířka se otevírají klasicky, či se vysunou nahoru -  do pouzdra - a pokud to výrobce povoluje, lze pak krbovou vložku používat jako otevřený krb. Toužíte po opravdu netradičním kousku? Pak vás jistě potěší prosklená dvířka z pravé či levé strany z ohýbaného skla či s předělem.
 

Čím si zatopíte?

Ano, i na kvalitě otopu závisí výsledek a kvalita vytápění a také jeho samotná spotřeba. Jako otop se nejčastěji používá:

- suché dřevo. Opravdu by mělo být suché, ideální doba sušení je dva roky, nejméně rok, jedině pak dokáže poskytnout to nejlepší ze svých schopností. Tvrdá dřeva jako buk, dub, olše či habr jsou ideální
- ekobrikety - brikety lisované z pilin
- brikety z hnědého uhlí - ty ovšem více špiní sklo, údržba je pak náročnější

I místo pro uskladnění otopu je dobré dobře promyslet. Nemusíte se v případě dřeva omezovat jen na sklep či kůlnu, ale uskladnění polen můžete také chytře zakomponovat do vašeho nového interiéru.
 

Obezdívka krbové vložky

Vzhled vašeho krbu s krbovou vložkou záleží jen na vašem vkusu, snech i fantazii. Obezdít ji šikovný kutil zvládne také sám svépomocí, případně se lze obrátit na odbornou firmu. Docílíte tak dokonalé funkčnosti a budete si užívat pohodové atmosféry několik desítek let.
 

Příslušenství, které vám zpříjemní údržbu a péči

Nejen krbové nářadí, ale také pomocníci jako podpalovač, vysavač popela ale i spalinový teploměr, který vám pomůže zjistit zda svůj krb příliš nepřetápíte nebo neškrtíte - ti všichni pomůžou usnadnit péči a provoz o váš krb.
 

Kde nakoupit?

Samozřejmě tam, kde koupíme ten správný a kvalitní výrobek. Jenže jak se nespálit? Rozhodně samotný přístup prodejce by měl být prvním vodítkem. Je ochotný, vstřícný, dokáže vám odpovědět i na ty nejzáludnější nebo naopak banální otázky? Jaký garantuje záruční a pozáruční servis? To vše vám napoví, zda se jedná o kvalitní firmu, která nabízí certifikované výrobky i proškolený, a krbových vložek znalý, personál.

Věříme, že Vám tento rádce Jak vybrat krbovou vložku pomohl zorientovat se v problematice výběru krbové vložky. Další dotazy Vám rádi zodpovíme v našem showroomu na Praze 9, případně stačí kontaktovat našeho odborníka na tel. čísle 727 869 355.

Pokračujte zpět na výběr krbové vložky   Pokračovat na výběr krbové vložky

SHOWROOM NA KRBOVÉ VLOŽKY

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z vystavených modelů krbových vložek osobně. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem krbové vložky velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.

Karel 09. 05. 2020

Podle toho, co má krbová vložka vytápět. Zda chcete topit do radiátorů, tak doporučuji krbovou vložku teplovodní. Můžu z vlastní zkušenosti doporučit krbovou vložku od výrobce krby-bef. Podívejte se na jejich stránky, kde najdete kompletní sortiment.

Filip 07. 05. 2020

Podle čeho se mám rozhodovat, zda do domu potřebuji teplovodní nebo teplovzdušnou krbovou vložku?

Karel 07. 05. 2020

O jak velký dům, který se má vytápět krbovou vložkou se jedná? a vybíráte teplovodní nebo teplovzdušnou krbovou vložku?

Filip 03. 05. 2020

Jak vypočítat výkon krbové vložky do domu? Aby dostačovala pro vytopení celého domu?

Martin Moucha 08. 08. 2018

Dobrý den,
mohu zredukovat vyvod u krbove vlozky s vymenikem? redukce ze 180 do komina 150 (vyvložkováno, výška komína 9m)
Děkuji
Martin Moucha

Mirek Menšík 08. 08. 2018

Dobrý den,

toto bohužel možné není, nelze reduktovat do menšího průměru.

S pozdravem

Mirek Menšík
GIVE.cz