Cyklistika je u mužského pokolení oblíbeným sportem, který je zároveň zábavou a nenásilným způsobem, jak si zvýšit kondici i sebevědomí. Jízdní kola se často dělí na pánská a dámská, uzpůsobená něžnému pohlaví na míru jejich jiným tělesným proporcím, na samotné jízdní vlastnosti kola však nemají tyto úpravy žádný vliv. Pánská kola jsou tedy jakýmsi unisex řešením a jak si vybrat to pravé vám dnes přiblížíme v tomto rádci a zároveň vás rádi uvítáme k osobní konzultaci a výběru v našem showroomu v Praze 9.
 

Než začnete s výběrem promyslete cíl, účel a četnost

A přidejte klidně i své představy a sny o budoucnosti. Pořizujete si kolo za účelem samotářských vyjížděk či týmového hecování, které se přehoupne až na stupně vítězů? Vybírejte tedy kolo s ohledem i na tuto stránku a investujte do lepšího vybavení i kvalitnějších komponentů. Jestliže toužíte jen po dopravním prostředku, který vás dopraví za kamarády na druhém konci města, budete jistě vybírat v jiných kategoriích než zapálený cyklista, který by z kola raději ani nesesedal a každý den musí najet své kilometry. Toužíte zdolávat horský terén plný nerovností, kamení a záludných kořenů, nebo si chcete jen v poklidu svištět cyklostezkou? Chcete na kole trávit každý víkend a bořit mýty o tom, kolik jste schopni za den najet kilometrů nebo si chcete dát jen svou před obědovou cyklistickou chvilku kolem sídliště? Vidíte, otázek na zodpovězení, které vás přivedou ke kolu snů, je skutečně hodně. Když však budete znát odpovědi, snadno si vyberete správný druh kola, které bude sdílet vaše cyklistické nadšení.
 

Drsný terén je vaší srdcovkou

V tom případě si k sobě rozhodně musíte pořídit parťáka na slovo vzatého, a tím je zaručeně horské kolo. Díky širším plášťům s mnohem hrubším vzorem umožní dokonalé kopírování terénu, zároveň  vám však dopřejí obratnost a bezpečnější jízdu. Nebudete se bát jezdit v dešti či v rozbahněném terénu a nerovnosti můžete rovnou hodit za hlavu. Více o jak vybrat horské kolo?
 

Přes týden po městě, o víkendu do přírody

Jistě, proč by ne. Vyrazte na svém novém městském kole každý den do práce, z práce si udělejte menší relaxační vyjížďku pro pročištění hlavy přes polničku a o víkendu si dopřejte zdravotní i kondiční cyklotúru do mírného terénu. V případě volby trekingového kola navíc získáte i praktické doplňky v základní výbavě.
 

Asfalt a rychlost je vaše druhé já?

Silnice si vás podmanila a perfektně vám to na ni sviští s větrem o závod? Výborně, pak silniční kolo uspokojí vaši touhu po rychlosti i stylové jízdě, a to na dlouhou vzdálenost. Silničky jsou zaměřeny na aerodynamický sportovní posed s neznatelným valivým odporem a každé vaše šlápnutí bude zužitkováno na maximum. Rychlost jde ruku v ruce s nízkou váhou, což je i jedna z dalších předností.
 

Krůček k univerzálnosti

Univerzální kolo na vše bohužel neexistuje, pokud však hledáte přibližovadlo po městě, dopravní prostředek pro výlety mezi městy po silnici a parťáka pro výlety do přírody či zkratky lesní pěšinou, pak vsaďte na krosová či trekingová kola. Snoubí  v sobě přirozený a pohodlný posed, univerzálnější dezén plášťů a méně náročný terén projedou bez mrknutí oka.
 

Bez kola ani ránu

I na sebemenší víkendový výlet s sebou na střešní nosič auta berete kolo, nebo jej v horším případě pracně soukáte do kufru a na nic jiného už v něm nezbude místo? A co kdyby jste si pořídili skládací kolo, které s sebou bez velkých starostí a pracného organizování celé rodiny vezmete klidně i na dovolenou k moři? Skládací kolo lehce složíte a vynesete i tři patra, cestování MHD s ním také není žádný problém.
 

Hodí se vám pomoc se šlápnutím do pedálů

S kolem teprve začínáte a víte, že vaše kondička není zrovna ve špičkovém stavu? Cítíte, že kopce, které znáte, se nepochopitelně před vašima očima zvedají a vyjet je pro vás téměř nadlidský výkon? Konec trápení, pro vás bude tak či tak ideální elektrokolo, které vám s každou vaší snahou přátelsky vypomůže a vaše cyklistické ambice, ani vaše kolo, nebudou muset do starého železa.
 

Hledáte kolo, které spíše létá než jezdí

BMX a freestyle kolo je pro cyklistické nadšence, pro které je jejich kolo spíše pomůckou, pro trénování nejrůznějších triků a doslova psích kousků, jako stvořené. Ať už jsou vaše ambice ryze rekreační, nebo chcete vyšplhat až na vítězné příčky, díky širokému výběru BMX kol na to rozhodně máte.
 

Rám kola je jako kvalitní základ domu

Rám kola a jeho výběr není jenom o použitém materiálu - ocel (pružnost a nízká cena), hliník (nízká hmotnost a boční tuhost rámu), slitiny a špičkový titan (pružnost, zároveň tuhost a pevnost a nízká hmotnost.) či karbon (vysoká pevnost ruku v ruce s extrémně nízkou váhou) - ale především o velikosti, která je klíčová pro pohodlnou jízdu a dokonalý požitek z jízdy. Tabulky velikostí rámu kola se výrobce od výrobce lehce liší, vždy jsou však udávané v palcích nebo označeny písmeny jako při nákupu svršků S, M, L, X. Výška či velikost rámu je udávána jako vzdálenost mezi středovou osou kola a koncem sedlové trubky. Pokud se udává v palcích, pak 1 palec odpovídá cca 2,54 cm. Důležitá je také vzdálenost sedla od řídítek. Při volbě velikosti rámu horského kola platí všeobecné doporučení, že pokud se postavíte obkročmo nad kolem, pak horní rámová trubka by měla být od rozkroku vzdálena cca 5 cm. Můžete přitom využít i tabulky určující velikost rámu i s ohledem na vaši výšku a délku dolní končetiny.
 

Kvalitní komponenty vaše kolo obléknou k dokonalosti

Pro kvalitní kopírování terénu a snadnější ovládání kola můžete zvolit odpružené vidlice, šetří vaše tělo i kolo samotné. Odpružení funguje na principu stlačeného vzduchu, které lze přizpůsobit vaší hmotnosti nebo pružině, která je levnější variantou. Kromě pevné vidlice vás pak může zaujmout i zamykání vidlice,  které snadno promění odpruženou variantu na pevnou. 

Plášť kola je do jisté míry limitován ráfkem kola, ale rozhodně platí pravidlo, že čím širší plášť kola, tím bude vaše jízda pomalejší, ale rozhodně pohodlnější. 

Pedály jsou u jízdního kola malou alchymií. I když se na určitě druhy kol doporučují nejvhodnější pedály, poslední slovo má stejně cyklista - tedy vy. Tradiční pedály s obdélníkovým rámečkem jsou vhodné pro běžnou sportovní obuv, oproti tomu spolu se silničním kolem s nášlapnými pedály rozhodně vyberte i speciální cyklistickou obuv. Kompromisem jsou pak pedály s jednostranným nášlapným mechanismem s tradičním rámečkem na druhé straně a vy tak máte možnost volby, jakou obuv si vezmete.
 

Bezpečnost i pohodlí rozhodně nepodceňujte

Brzdy jsou nedílnou součástí jízdního kola a stále jsou v kurzu klasické brzdové špalky tzv. V-brzdy, lankové čelisťové brzdy, ale také kotoučové, které jsou spolehlivé také za deště. Vždy dbejte nejen na správný výběr s ohledem na typ kola a styl vaší jízdy, ale také na správné seřízení.  Bezpečnostní prvky - cyklistická helma a nejrůznější reflexní pásky, nášivky či značky -  jsou dnes i zákonnou samozřejmostí - minimálně tedy do 18 let věku co se helmy týká, viditelnost pak platí pro všechny bez rozdílu. Věříme, že váš vlastní pud sebezáchovy vám velí nepodcenit bezpečnostní výbavu vašeho kola a dodržujete jednoduché pravidlo - vidět a být viděn. Co se vašeho cyklistického pohodlí týká, pak i takový malý detail jako správný výběr sedla vám zážitek zpříjemní či zprotiví, samozřejmě v závislosti, zda jste vybrali správně či ne. Při výběru kola nezapomínejte také na funkční cyklistické prádlo, dodržování pitného režimu a cyklistickou lékárničku – tu teď myslíme opravdu cyklistickou - pro vaše kolo - pro případ, kdyby vám z duše začal bez objednávky ucházet vlivem defektu vzduch.Pokračujte zpět na výběr jízdního kola   Pokračovat na výběr jízdního kola