Ať už vyhledáváte cyklistiku jako sportovní vyžití a relax, nebo jednoduše používáte kolo jako běžný dopravní prostředek pro cestu do práce a na nákup, nemůžete jezdit jen tak na něčem. Špatně vybrané kolo způsobuje zbytečnou námahu, nepohodlí při jízdě a v krajních případech může vést i k poškození těla. Jak se tedy takovému nepříjemnému scénáři vyvarovat? Úplně jednoduše, stačí si vybrat to pravé pánské kolo! Přečtěte si tento článek - pomůžeme vám zorientovat se v různých typech, materiálech a provedeních jízdních kol tak, abyste si mohli správně vybrat.
 

Jak často a kam pojedete?

Než přistoupíte k samotnému výběru konkrétního kola, měli byste si promyslet pár základních věcí, které se pro vás stanou kritérii výběru. Snad nejdůležitější je frekvence používání kola a také terén, do kterého budete vyrážet. Od toho se poté odvíjí i finance investované do nákupu nového kola - pokud potřebujete cestovat často a na delší vzdálenosti nebo máte v plánu kolo využívat pro vylepšení své fyzičky a sportovat, nejspíš si vyhradíte více peněz, než když budete vyjíždět pouze od domu do blízkého okolí. I pro kratší cesty ale kvalitní kolo oceníte.

Ačkoli většinou předem nevíte, na jaký terén při cyklovýletech narazíte, je dobré přistoupit k výběru aspoň se základním přehledem. Pokud vyhledáváte spíše cesty přírodou, po lesních cestách nebo mezi poli, přijde vám vhod jinak vystavěné kolo, než jaké použijete při vyjížďkách městem a po asfaltových cyklostezkách.
 

Různé typy pro různé výlety

Horská kola

Častým a oblíbeným typem jízdních kol jsou horská kola. Zde můžete vybírat ze dvou variant - existují horská kola s pevným rámem a celoodpružená horská kola. S prvním zmíněným si vystačí ti z vás, kteří vyžadují odolného společníka na odpočinkové výlety po okolní přírodě, případně po zpevněných cestách mezi obcemi či městem. Celoodpružená kola pak využijí muži, kteří vyhledávají „něco navíc“, nechtějí se držet v běžně vyjetých trasách a hledají si svoje vlastní. Tato kola ustojí náročný terén a dlouhé trasy, proto je používají i profesionální závodníci.

Výše zmíněné typy horských kol se dále dělí podle velikosti průměru kol. Dlouho byl nejpoužívanější rozměr 26 palců, a to pro jeho velmi dobré jízdní vlastnosti. Cyklisté i výrobci ho preferovali z důvodu nízké hmotnosti kol, příjemné ceny a dobré ovladatelnosti. Postupně se však začaly objevovat i další rozměry. Nejprve to byla kola s průměrem 29 palců, která vyhovují především fyzicky zdatným mužům, kteří měří přes 190 centimetrů. Kola jsou těžší a vyžadují více síly na ovládání, tyto drobné nevýhody ale hravě vyváží skvělou stabilitou a pohodlnou a zároveň rychlou jízdou. Jako kompromis mezi oběma zmíněnými rozměry se v poslední době často objevují kola s průměrem 27,5 palce. Taková kola vyhovují mužům s vyšším i nižším vzrůstem a kombinují výhody svých předchůdců. Kola s průměrem 27,5 palce jsou tak dobře pohyblivá, poradí si s náročným terénem, překážkami i zatáčkami, ale přitom si zachovávají rozumnou hmotnost i ovladatelnost.

Krosová a trekingová kola

Je však také možné, že už předem víte, že cestování po nezpevněných trasách není nic pro vás. To vůbec nevadí, okolní svět lze přece poznávat i jízdou po zpevněném povrchu a asfaltových cestách. A právě k tomu jsou uzpůsobená skvěle univerzální krosová kola a trekingová kola. Nebudou vám dělat problémy v lehčím přírodním terénu ani při městské jízdě. Trekingová kola seženete již plně vybavená, krosová kola naopak dávají více prostoru k vlastní modifikaci tím, že v základní podobě neobsahují určité komponenty.

Silniční kola

Muže, kteří milují rychlou jízdu a závodění s auty, zajisté osloví silniční kola. Svým provedením vyhovují kvalitním zpevněným povrchům, navíc jsou zkonstruována tak, aby byla aerodynamická a každé šlápnutí vás hnalo co nejdál. Tím dosáhnete velmi vysokých rychlostí a sportovního zážitku zároveň.

BMX a freestyle kola

Nejodvážnější cyklisté, i když v tomhle případě už spíše bikeři, se pouští do výběru BMX kol a freestyle kol. Obojí je určeno spíše pro nácvik a provádění triků a zábavní vyžití než pro cestování a poznávání okolí. Kombinaci pořádné dávky adrenalinu a přírody nabízejí downhill kola, která vás podrží při sjezdech kopců v divoké přírodě. 

Některé typy kol disponují pomůckami pro jejich praktické uskladnění či snazší cestování. Do první zmíněné kategorie spadají skládací kola, která můžete snadno uložit i do malého prostoru. Hodí se pro cesty po městě, kdy kolo jednoduše složíte a můžete přepravovat hromadnou dopravou. Snazší cestování zase umožňují elektrokola, která vám díky elektrickému motoru namontovanému na kole dovolí dosáhnout vyšší rychlosti při menší námaze.
 

Nezapomeňte na materiál rámu

Důležitým kritériem výběru je také materiál, za kterého je zhotoven rám kola. V nižší a střední cenové kategorii často potkáte rámy vyrobené z hliníku, a to právě pro jejich příznivou cenu a nízkou hmotnost. Hliník je však méně pružný, proto se nehodí do náročných terénů. Možná ale chcete úplně něco jiného - rychlost, náročný terén a nekompromisní kolo, které vás podrží. V tom případě byste měli sáhnout po karbonových a titanových rámech. Kola s nimi jsou sice dražší, za to vám zajistí skvělou pružnost a vysokou odolnost i při nízké hmotnosti kola.
 

Jak vyzkoušet, které kolo vám sedí?

Při výběru kola je ideální vyzkoušet konkrétní model a dávat pozor na určité oblasti. První z nich je sedlo, které by mělo být buď s nastavitelným sklonem, nebo pevně namontováno ve vodorovné poloze. Sedlo se špičkou nahoru bude vyvíjet nepříjemný tlak na vaše citlivé partie, naopak sedlo se špičkou dolů nutí zbytečně moc přenášet váhu na ruce. U řídítek si pohlídejte, aby vám vyhovoval nejen jejich tvar a šířka, ale také vzdálenost brzdových pák. Při sezení na kole a rukách položených na řídítkách by měly brzdové páky mírně přiléhat ke spodní části natažených prstů. Vzhledem k terénu, do kterého plánujete vyjíždět, si vyberte citlivost odpružení kola. S komfortem při cyklistice také souvisí celkový posed na kole - měl by pro vás být přirozený a pohodlný. Mužům obvykle vyhovuje zabírat do šlapátek směrem vpřed, nikoli směrem dolů jako ženám. Výběr je tedy obrovský, ale pokud si vyberete správně, budete schopni bez problémů „krájet“ desítky kilometrů denně.


Pokračujte zpět na výběr pánského kola.     Pokračovat na výběr pánského kola