Přemýšlíte o pořízení zahradní chatky, která by vám umožňovala skladování zahradního vybavení a nářadí nebo jste ji mohli používat i pro relaxaci a krátkodobé obývání? Pokud hledáte menší zahradní domek nebo chatku pro uskladnění zahradní techniky, můžete využít našeho rádce „Jak vybrat zahradní domek“. Pokud ale od této zahradní stavby očekáváte více, právě pro vás jsme připravili tohoto rádce nazvaného „Jak vybrat zahradní chatku“. Věříme, že vám bude při výběru dobrým průvodcem. Pokud byste ale výběr rádi zkonzultovali s naším odborníkem, stačí nám zavolat na telefonní číslo 606 356 488.
 

Zahradní chatka a její využití

Nejprve si položte otázku, co vlastně od chatky očekáváte. Pokud vám stačí menší prostor pro skladování nářadí, sekačky, grilu a dalšího menšího vybavení, postačí vám ryze účelový zahradní domek o velikosti cca 5 – 10 m2 (více Jak vybrat zahradní domek). Pokud ale hledáte prostor větší, doporučujeme volit některou z námi nabízených zahradních dřevěných chatek. Ty se vyrábějí v různých velikostech a větší modely je možné často „poskládat“ na míru vašim potřebám. Lze si tak zvolit například typ oken, dveří, střešní krytinu a další prvky. Vybírat můžete i z modelů s praktickou terasou nebo funkčním přístavkem. V naší nabídce naleznete vysoce kvalitní chatky značek Karibu (více o značce Karibu), Lanit Plast (více o značce Lanit Plast) a Delta (více o značce Delta).
 

Velikost zahradní chatky

Pro správný výběr velikosti je zapotřebí přesně definovat, kolik a jaké typy nářadí, techniky a materiálu chcete v chatce skladovat a kolik případně potřebujete místa pro krátkodobé obývání. Ilustrační obrázek níže by vám mohl trošku napovědět, jakou velikost asi volit. Nezapomeňte ale, že je dobré počítat i s dostatečnou rezervou.

Velikost zahradní chatky

Důležité je také si dobře rozmyslet, kde na zahradě chcete chatku umístit. Tomu by měl odpovídat i půdorys (resp. rozměry) chatky. Do chatky musí být zároveň bezproblémový přístup a umístění chatky by mělo být voleno tak, aby chatka v zahradě nepůsobila rušivým dojmem.
 

Typ materiálu

Přestože někteří myslí pod výrazem zahradní chatka klasický zahradní domek, ve většině případů se zahradní chatkou rozumí chatka dřevěná. Dřevěné zahradní chatky se vyrábějí ze smrkového dřeva, které je zapotřebí impregnovat proti dřevokaznému hmyzu a plísni, ideálně ještě před samotnou montáží zahradní chatky. Jen tak budete mít jistotu, že vám chatka bude dlouho a dobře sloužit. Díky použitému přírodnímu materiálu chatka do zahrady krásně zapadá a tvoří její součást.

Dřevěné zahradní chatky se dělí na dva typy, a to podle typu konstrukce:

a) zahradní chatky s panelovou konstrukcí – jedná se o ty nejmenší chatky (domky), které slouží pouze k uskladnění techniky a vybavení. Skládají se z několika panelů, které jsou pobité palubkami o síle 15 až 19 mm. Střecha má krytinu z pískované lepenky (v některých případech lze volit jiný typ krytiny jako například asfaltový šindel atd.). Tyto chatky se dodávají bez okna nebo s jedním, neotevíratelným oknem. Jsou zároveň v řadě případů dodávány bez základny, kterou lze však k chatce přikoupit.

b) zahradní chatky se srubovou konstrukcí – tyto chatky se staví tzv. srubovitě, tedy pomocí prken skládaných na sebe. Ty se sesazují v rozích křížem do předem vyfrézovaných zářezů. Síla prken obvodových zdí je většinou větší než u domků s panelovou konstrukcí a může být až 33 mm. Většina těchto chatek je vybavena i podlahou a lze je tak vybavit jednoduchým nábytkem pro přespání nebo různými policemi, stoly atd. Bez problému tak mohou sloužit i jako dílna. Tyto chatky se dodávají v mnoha různých provedeních a jejich velkou výhodou je to, že v mnoha případech si můžete sami zvolit typ a počet oken, typ dveří a střešní krytiny atd. Navíc se dají vybavit širokou řadou příslušenství od okapů, svodů, oplechováním střechy atd. Vybírat můžete z několika modelů, s předním přesahem střechy, s přístřeškem nebo třeba s terasou.

Stavba – pro snadnou montáž a stabilitu dřevěné zahradní chatky i trvanlivost základu doporučujeme provést základovou desku z betonu. Správné rozměry betonové základové desky zjistíte tak, že vezmete vnitřní rozměry chatky a přičtete k nim tloušťku obvodových stěn daného domku. Nezapomeňte na to, že základ musí být v přesné rovině a že s kvalitním základem vám vydrží zahradní chatka sloužit o mnoho let déle. Nechte si poradit nebo základ zhotovit odborníkem-stavařem. POZOR - v případě stavby chatky větší než 25 m2 nebo jakékoliv chatky na betonový základ je nutné provést ohlášení stavby. Doporučujeme navštívit před stavbou chatky Stavební úrad v místě stavby a zjistit, jaké má přesné požadavky.
 

Odborná montáž zahradní chatky

Pokud chcete ušetřit svůj čas nebo si na stavbu chatky netroufáte, kontaktujte nás na telefonním čísle 606 356 488. Rádi Vám sdělíme cenu odborné montáže zahradní chatky, kterou pro nás provádí profesionální firma nebo přímo výrobce zahradní chatky (netýká se chatek, kde je montáž již v ceně samotné chatky).
 

Pár tipů na závěr

Pokud plánujete v zahradní chatce svítit, myslete také ještě před stavbou na přívod elektřiny. To samé se také týká případného přívodu vody. Doporučujeme také při výběru zahradní chatky vzít dobře v potaz to, co je a co není v ceně zahradní chatky. Týká se to nejen samotného vybavení a příslušenství chatky, ale především také nákladů na dopravné. U větších typů chatek se dopravné u některých prodejců může vyšplhat klidně až na několik tisíc korun a původní lákavá cena zahradní chatky tak může vzít lehce za své.

Pokračujte zpět na výběr zahradní chatky.     Pokračovat na výběr zahradní chatky