Potřebujete uskladnit zahradní nářadí, sekačku nebo zahradní nábytek? Pro tento účel je ideální zahradní domek nebo zahradní chatka. Jelikož je naše nabídka zahradních domků více než široká a víme dobře, že každý zákazník má své specifické potřeby a od domku očekává něco jiného, připravili jsme tohoto stručného průvodce nazvaného „Jak vybrat zahradní domek“. Pevně věříme, že Vám s výběrem zahradního domku pomůže. Nezapomeňte, že můžete kdykoliv využít také naše telefonní číslo 606 356 488 a poradit se ohledně výběru zahradního domku s naším specialistou.
 

Využití zahradního domku

První otázkou, kterou byste si měli při výběru zodpovědět je to, k čemu má domek přesně sloužit, resp. zda má sloužit pouze ke skladování zahradní techniky, materiálu a vybavení nebo i k něčemu jinému. Domky lze rozdělit do dvou kategorií:

a) ryze účelové – všechny plastové, plechové a menší dřevěné domky

Tyto domky slouží pouze k uskladnění zahradního nářadí (hrábě, lopaty, konve atd.), případně zahradní techniky a vybavení. Někdy jsou nazývané jako „domky na nářadí“ a jejich velikost je cca do 10 m2

b) s širším využitím – větší dřevěné domky a dřevěné zahradní chatky

Tyto domky a chatky už nemusí sloužit pouze pro uskladnění zahradního nářadí a techniky, ale lze je využít i pro přespání. Většina těchto domků je v rozměru od 12 m2 do 25 m2 nebo i více a je možné je vybavit širokou škálou příslušenství. Samozřejmostí jsou otevíratelná okna, jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře, možnost výběru střešní krytiny atd. Tento typ zahradního domku (chatky) je díky dostatečnému prostoru vhodný pro uskladnění i objemnější zahradní techniky jako například zahradní traktor.
 

Velikost zahradního domku

Díky předchozí části tohoto rádce jste si upřesnili to, zda očekáváte od domku pouze úložný prostor nebo i něco navíc. Nyní je čas dobře zvážit, co vše máte v plánu v domku uskladňovat. To je důležité především, pokud vybíráte menší domek, který má sloužit pouze pro uskladnění zahradního nářadí a vybavení. Nezapomeňte vedle sekačky a objemově menšího nářadí i na takové věci jako je například zahradní nábytek, gril, potřeby k bazénu nebo jízdní kolo. Níže naleznete nákres, díky němuž lze snadněji odvodit požadovanou velikost domku:

Velikost zahradního domku
 

Při výběru neopomeňte ani samotnou výšku domku. Ta by měla odpovídat evropskému typu postavy (doporučujeme se vyhnout nízkým a tudíž nekomfortním asijským plechovým a plastovým domkům, z nichž většina právě tento parametr nesplňuje).

Nezapomeňte také zvážit a porovnat velikost domku, respektive jeho rozměry (půdorys) s místem na zahradě, kde chcete domek umístit. K domku by měl být bezproblémový přístup a domek by neměl v zahradě působit rušivě.
 

Typ materiálu

Již zřejmě víte, jak velký zahradní domek asi potřebujete. Nyní je čas pro výběr materiálu, ze kterého má být váš nový zahradní domek vyroben. Ten přímo ovlivňuje samotnou cenu a funkčnost domku. Na výběr je plech, plast nebo dřevo. U každého z nich uvádíme stručný popis materiálu, jeho výhody, nevýhody a také pár dalších tipů, například pro samotnou stavbu domku.


Plechové zahradní domky

Jde o ryze účelové a velice populární domky sloužící pouze pro uskladnění zahradního nářadí a dalšího zahradního (případně sportovního) vybavení. V naší nabídce naleznete vysoce kvalitní domky značek Arrow (více o značce Arrow), Duramax (více o značce Duramax) a G21 (více o značce G21). K domkům se dá dokoupit i podlahová základna, ke které je možné přišroubovat podlahu. Plechové zahradní domky jsou velice lehké a snadno se instalují. Dobře odolávají povětrnostním vlivům, a to díky kombinaci odolného laku a pozinkování.

Výhody – snadná stavba, velice příznivá cena, není nutné stavební povolení, dlouhá záruka na prorezavění plechu, prakticky bezúdržbové

Nevýhody – zapadají do přírodního rázu zahrady méně než domky dřevěné, bez základny nebo ukotvení méně stabilní

Stavba – domek lze postavit na rovnou a pevnou plochu a v případě, že domek postavíte na podlahovou základnu (volitelné příslušenství k domku), není nutné budovat betonovou základovou desku. V případě umístění domku na betonové podloží lze využít tzv. kotvící sadu pro zpevnění celé konstrukce a větší stabilitu domku. 
 

Plastové zahradní domky

Ryze účelové domky pro uskladnění zahradního nářadí a dalšího vybavení. Jejich stavba je velice rychlá a snadná. Plastové zahradní domky jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům a jsou prakticky bezúdržbové.

Výhody – snadná stavba, příznivá cena, není nutné stavební povolení, prakticky bezúdržbové

Nevýhody - zapadají do přírodního rázu zahrady méně než domky dřevěné, jsou velice lehké = horší stabilita

Stavba – domek lze postavit na rovnou a pevnou plochu a není nutné budovat betonovou základovou desku.


Dřevěné zahradní domky

Nabízejí nejširší výběr od domků ryze účelových až po zahradní chatky s širšími možnostmi využití. Díky použitému materiálu (smrkové dřevo) skvěle zapadají do přírodního rázu zahrady. Jejich nevýhodou je potřeba impregnace vhodným ochranným nátěrem, který dřevěný domek chrání před nepříznivými vlivy počasí a který je nutné každý rok opakovat. Větší typy domků nabízejí i variabilitu v podobě volby oken, výběru jednokřídlých nebo dvoukřídlých dveří, typu a materiálu střechy atd.

Dělí se na dva typy:

a) domky s panelovou konstrukcí – menší a ryze účelové domky na uskladnění nářadí nebo zahradního vybavení. Domek se skládá z několika panelů, které jsou pobité palubkami o síle 15 až 19 mm. Střecha má sedlový tvar (jako u rodinných domů) a střešní krytina je z pískované lepenky (příplatkově lze v některých případech volit asfaltový šindel, barevnou asfaltovou lepenku nebo jinou krytinu). Tyto domky buď nemají okno vůbec, nebo jen velmi malé, neotevíratelné a jsou dodávány bez základny, kterou lze však dokoupit.

b) domky se srubovou konstrukcí – větší typy domků s širším využitím. Domky se staví pomocí prken srubovitě skládaných na sebe (sesazení v rozích křížem do vyfrézovaných zářezů). Síla prken použitých na stěny domku je většinou větší než u domků s panelovou konstrukcí a může být až 40 mm. Většina domků s tímto typem konstrukce je vybavena podlahou o síle 16 nebo 19 mm. Domek tak může sloužit i jako dílna nebo lze vybavit jednoduchým nábytkem umožňujícím přespání lidí. Srubové domky nabízejí vysokou variabilitu – lze si volit například různé velikosti, počet a typy oken. Dveře mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé, což se hodí například při uskladňování zahradního traktoru nebo objemnějšího zahradního vybavení. Lze je vybavit různými policovými systémy, pracovními stoly atd. Je k nim také možno dokoupit okapy, svody nebo je vybavit oplechováním střechy. Vybírat lze z mnoha modelů – s předním přesahem střechy, s terasou, s bočním či zadním přístřeškem atd. a zvolit lze i druh střešní krytiny.

Výhody – snadná stavba (panelová konstrukce), skvěle doplňují přírodní ráz zahrady, větší domky nabízejí variabilitu a široké možnosti využití

Nevýhody – o něco složitější stavba (srubová konstrukce), u některých typů domků nutnost stavebního povolení, nutnost pravidelné obnovy ochranného nátěru a použití betonových základů

Stavba – na základovou betonovou desku nebo pevnou dlažbu, v případě většího domku je lepší připravit stabilní štěrko-betonové základy. POZOR - v případě stavby domku většího než 25 m2 nebo jakékoliv domku na betonový základ je nutné provést ohlášení stavby. Doporučujeme navštívit před stavbou domku Stavební úrad v místě stavby a zjistit, jaké má přesné požadavky.

Věnujte prosím dostatečnou pozornost přípravě základu pro tento typ domku. Základ postavte tak, aby hrana základu přesahovala asi 5 cm okolní terén. Základ musí být přesně vyvážen do vodorovné roviny a odvodněn! Základové trámky domku musí ležet v rovině. Pro zabránění přímého kontaktu se zemí resp. vlhkostí, podložte dřevěné trámky pásky z bitumenové lepenky (ty nejsou součástí dodávky).

Základ se obyčejně provádí třemi způsoby:

- pásový základ

- sypaný betonový základ

- betonová deska

Pro trvanlivost základu je nutné dodržet tyto předpoklady: podklad, pravoúhlost a přesná rovina. S kvalitním základem vám vydrží domek sloužit o mnoho let déle. Nechte si poradit nebo základ zhotovit odborníkem-stavařem.
 

Odborná montáž zahradního domku

Pokud chcete ušetřit svůj čas nebo si na stavbu domku netroufáte, kontaktujte nás na telefonním čísle 606 356 488. Rádi Vám sdělíme cenu odborné montáže zahradního domku, kterou pro nás provádí profesionální firma nebo přímo výrobce zahradního domku.
 

Pár tipů na závěr

Pokud plánujete v domku svítit, myslete ještě před stavbou na elektrické rozvody. To samé se týká případného přívodu vody. Při porovnávání jednotlivých nabídek prodejců zahradních domků si také dobře všímejte, co je a co není zahrnuto v ceně domku. Jde například o spojovací materiál, střešní krytinu, impregnační nátěr nebo také o dopravu až k Vám domů zdarma.


Pokračujte zpět na výběr zahradního domku.     Pokračovat na výběr zahradních domků 

Václav Jiránek 06. 07. 2018

Dobrý den, prosím o přibližnou cenovou kalkulaci za postavení zahradního domku G21 GAH 905 nebo 884 na betonpopvou desku v Hutích pod Třemšínem. Děkuji, zdraví Václav Jiránek