Popularita grilování v našich končinách každoročně roste a zahradní gril se vedle sekačky na trávu stal již takřka povinnou výbavou každého chataře, chalupáře, zahrádkáře či majitele nemovitosti. Může za to především fakt, že příprava pokrmu na zahradním grilu je nejen velice rychlá a snadná, ale v mnoha případech také zdravější (např. ve srovnání se smažením). Na zahradním grilu se dá připravovat prakticky cokoliv, od steaků, ryb, mořských plodů až třeba po zeleninu. Některé typy grilů lze využít i jako pec. Snadno s nimi připravíte například pizzu, pečivo a mnoho dalších pokrmů a jsou tak praktickou a plnohodnotnou zahradní kuchyní.

Vzhledem k tomu, že každý z nás má na gril jiné požadavky nejen co se týče velikosti, zdroje tepla, ale i dalších parametrů, je na trhu i v naší nabídce mnoho různých modelů, ze kterých lze vybírat. Abyste se v této nabídce snadno orientovali, připravili jsme pro vás tohoto průvodce nazvaného „Jak vybrat zahradní gril“. Pevně věříme, že vám výběr zahradního grilu usnadní. Pokud preferujete osobní radu našeho odborníka na zahradní grily, stačí jen vytočit naše telefonní číslo 606 356 488.


Typy zahradních grilů

Jednotlivé typy grilů se liší nejen tvarem, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, parametry, ale především zdrojem tepla resp. způsobem ohřevu grilovaného pokrmu. Rozlišujeme několik základních typů grilů, a to:

Grily na dřevěné uhlí

Plynové grily

Elektrické grily


Níže si popíšeme jednotlivé typy zahradních grilů včetně výhod a nevýhod, které svým majitelům nabízejí: 

Grily na dřevěné uhlí

Tento typ grilu je ideální, pokud hledáte nejlevnější řešení pro zahradní grilování. Samotné grilování probíhá u tohoto typu grilu „tradičně“ na dřevěném uhlí, a přestože v minulosti proběhla řada testů, ze kterých vyšlo najevo, že ani špičkoví kuchaři často nerozeznají, na jakém typu grilu byl pokrm připraven (zda na plynovém, elektrickém nebo právě na grilu na dřevěné uhlí), mají grily na dřevěné uhlí stále řadu skalních příznivců. Pro udržení správné grilovací teploty je u tohoto typu grilu důležité dostatečné proudění vzduchu, které je zajištěno pomocí ventilačních otvorů. Těch musí být dostatek, musí být dobře přístupné a snadno ovladatelné. Grily na dřevěné uhlí jsou ve většině případů snadno přenosné a mohou být vybaveny i kolečky, které manipulaci s grilem činí ještě snazší. Některé modely mohou být vybaveny i plynovou kartuší, která slouží pro rychlejší zapálení grilu (např. grily Campingaz Bonesco s označením QST).

Výhody – příznivější pořizovací cena u většiny modelů, snadná manipulace a přenositelnost, menší rozměry, velice malá šance vzniku poruchy, která by přímo bránila grilování

Nevýhody - rozehřátí grilu na dřevěné uhlí trvá podstatně déle, než je tomu i jiných typů grilů, malá možnost regulovat teplotu při grilování, po grilování je nutné nechat vyhasnout uhlíky a následně uklidit zbytkový popel, tuk z pokrmu odkapávající do uhlí se přepaluje, což uvolňuje nezdravé látky (lze eliminovat použitím hliníkových sběrných misek položených přímo na uhlí), při odkapávání tuku dochází ke vzniku kouře

Gril na dřevěné uhlí - popis 

Co byste měli od grilu na dřevěné uhlí požadovat:

- pevnou a stabilní konstrukci
- dostatečný přívod vzduchu s jednoduchým ovládáním
- výškově nastavitelný rošt (z poniklované nebo nerez oceli, případně z litiny)
- samostatnou nádobu na popel
- horní víko s ventilačním otvorem, případně s teploměrem
- držadla a odkládací plochy z termoplastu
- kolečka pro snadnou manipulaci s grilem
 

Typy grilů na dřevěné uhlí

Klasické grily na dřevěné uhlíGril na dřevěné uhlí

Nejběžnější typ grilu na dřevěné uhlí. Je vybaven kotlem oválného nebo kruhového tvaru s palivovým roštem a roštem pro umístění pokrmu (doporučujeme, aby byl tento rošt výškově nastavitelný). Gril by měl být také vybaven pevnou a stabilní konstrukcí vyrobenou z kvalitních materiálů, několika dobře přístupnými a funkčními ventilačními otvory ve spodní části grilu a v poklopu a horním poklopem (ideálně s ukazatelem teploty). Ten má hned několik důležitých rolí. Nejenže zvyšuje bezpečnost při grilování, ale lze jím gril rychleji uhasit a případné nespotřebované palivo použít při příštím grilování. Navíc díky poklopu lze využít gril i v dešti nebo větru. Hodí se také kolečka pro snadnější přemísťování grilu.

Keramické grily (v naší nabídce jako grily Big Green Egg)Keramický gril Big Green Egg

Tento typ grilu na dřevěné uhlí je vybaven pláštěm z vysoce zátěžové keramiky, která se po rozhoření grilu rozpálí, nicméně akumulovaný žár zůstává pouze uvnitř grilu (i při rozpáleném grilu na 300 stupňů Celsia nepředstavuje dotyk rukou na vnější plášť grilu problém). Grily Big Green Egg, které naleznete v naší nabídce, nabízejí velice přesnou regulaci teploty, rychlou přípravu ke grilování, pečení nebo uzení (cca do 15 minut), samočištění a lze v nich připravovat všechny druhy pokrmů, od hlavních jídel až po zákusky. Skvěle v nich připravíte steaky, celé krůty, ryby nebo třeba pizzu, koláč či bramborák. Skvělá chuť pokrmů je zajištěna nejen díky dřevěnému uhlí, ale právě díky sálající keramice. Ta navíc udržuje dostatečnou teplotu pro grilování i při častém otevírání grilu. Možnost nepřímého grilování navíc zabraňuje odkapávání tuku do ohně a vzniku nežádoucích zplodin. V poslední době si tento typ grilů získává čím dál více příznivců, protože nenabízí pouze možnost grilovat, ale jak již bylo naznačeno výše, i možnost péct (a to i za nízkých teplot) a udit. Grily Big Green Egg lze rozšířit o celou řadu příslušenství a lze je využívat jako plnohodnotnou keramickou pec.

Grily s udírnouGril s udírnou

Tento typ grilu na dřevěné uhlí lze využít, jak je již z názvu patrné, nejen pro samotné grilování, ale také pro uzení pokrmů. Velice často se mu říká gril – lokomotiva, a to díky jeho tvaru. Je vybaven dvěma topeništi a nabízí možnost velkého i nepřímého grilování.

 

Plynové grily

Plynové grily nabízejí vysoký komfort grilování a díky tomu jsou velice populární. Vzhledem k tomu, že pro ohřev používají plyn z propanbutanové lahve, odpadává zde jakákoliv manipulace s uhlím nebo popelem, což je pro řadu uživatelů jeden z hlavních argumentů, proč upřednostnit gril plynový před grilem na dřevěné uhlí. Plynové grily nabízejí snadné zapálení pomocí elektronického nebo tzv. piezo zapalování, rychlé dosažení požadované grilovací teploty a také její velice snadnou a přesnou regulaci pomocí ovládaní jednotlivých hořáků grilu. Pro snadné hlídání teploty samotného grilování jsou vybaveny teploměrem, který je umístěn v horním víku grilu. Při grilování je rošt plynového grilu zahříván pomocí trubicových hořáků, které jsou kryté kovovými prvky a je tak zabráněno kontaktu odkapávajícího tuku s plameny. Díky tomu patří grilování na plynovém grilu mezi nejzdravější způsob grilování vůbec.

Plynové grily jsou o něco větší a těžší než ostatní typy grilů, s jejich manipulací však pomohou instalovaná kolečka. Při pořizování je třeba počítat s o něco větší investicí, která se však více než vrátí díky výrazně delší živostnosti tohoto typu grilu. Popularitě plynových grilů odpovídá i jejich široká nabídka. Vybírat lze od kompaktních cestovních grilů až po velké rodinné grily vybavené 3 nebo 4 plynovými hořáky. Důležité je také rozmístění hořáků – to by mělo být rovnoměrné tak, aby bylo teplo rozváděno po celé grilovací ploše. Některé modely jsou navíc vybavené praktickým ukládacím prostorem skrytým za předními dvířky grilu, odkládacími plochami, praktickým bočním hořákem sloužícím například pro ohřev omáček a lze je vybavit grilovacím motorkem, grilovací jehlou nebo roštem. Nejvyšší modely plynových grilů nabízejí navíc nerezové zpracování (obvodový plášť grilu).

Výhody – velice rychlé rozehřátí grilu, snadná regulace grilovací teploty, zdravější způsob grilování (zvláště grily se systémem RBS), praktický ukládací prostor, vyměnitelné rošty (u řady modelů), snadné čištění, teploměr umístěný ve víku grilu

Nevýhody – vyšší pořizovací cena, nutnost připojení k plynové lahvi, vyšší nároky na prostor pro uskladnění
Plynový gril - popis 

Co byste měli od plynového grilu požadovat:

- pevnou a stabilní konstrukci
- dostatečný výkon hořáků (viz níže Výkon hořáků)
- snadné zažehnutí hořáků (elektronické nebo piezo zapalování)
- dostatečně velkou grilovací plochu
- odkládací prostor kolem grilu
- kolečka pro snadnou manipulaci s grilem


POZOR
 - nezapomeňte, že pro připojení plynového grilu k propanbutanové lahvi je zapotřebí sada pro připojení (plynový regulátor). Ten není zpravidla součástí balení a je volitelným příslušenstvím.


Typy plynových grilů

Plynové grily s RBSPlynový gril s RBS technologií

Špičkové a moderní plynové grily vybavené tzv. RBS technologií mají hořáky umístěné po bocích grilovací vany, čímž je zabráněno vzplanutí od kapajícího tuku z grilovaného pokrmu. U RBS grilů lze také přesněji regulovat teplotu. Jedná se o nejmodernější způsob grilování, které je navíc díky technologii RBS výrazně zdravější než ostatní typy grilování (díky hořákům umístěným po boku grilovací vany nedochází k odkapávání tuku a šťáv přímo na hořáky grilu, a tím je zabráněno vzniku kouře). Díky dostatečnému výkonu lze RBS grily využít i ke grilování velkých kusů masa. V naší nabídce naleznete hned několik grilů s RBS technologií, všechny od populární značky Campingaz.

Lávové grily (plynové grily s lávovými kameny)

Dříve velice populární a dnes již trochu na ústupu jsou tvz. lávové grily. Samotné grilování probíhá na přírodním materiálu pocházejícím z vyhaslých sopek (lávové kameny), který má schopnost rychle absorbovat teplo. Lávové kameny jsou nejčastěji vyhřívány plynovými hořáky a jejich provoz je takřka bez kouře. Výhodou je to, že po grilování lze využít samočistících schopností lávových kamenů, které v průběhu grilování absorbují odkapávající tuk. Stačí na 5 minut rozpálit gril a vypálit z lávových kamenů všechny nečistoty. V případě, že se lávové kameny začnou drolit, je načase uvažovat o jejich výměně.

Vestavné grilyVestavný gril

Jedná se o plynové grily určené pro vestavbu. Ideální jsou pro ty, kteří hledají gril pro zabudování do venkovní kuchyně a žádný ze standardních (volně stojících) modelů jim nevyhovuje. Oblíbenou značkou vestavných grilů je i Grandhall, který má v nabídce hned několik modelů těchto grilů.

Cestovní grilyCestovní gril

Plynové grily určené pro časté přenášení nebo převoz. Jedná se často o grily s malým počtem hořáků, u kterých je nejdůležitější jejich malý rozměr, snadná manipulace a možnost složení.
 

Elektrické grily

Elektrické grily jsou ideální volbou pro ty, kteří nevlastní zahradu, přesto si chtějí atmosféru grilování pravidelně užívat. Tento typ grilů lze používat i na balkonech a terasách, stačí mít jen v blízkosti zdroj elektrické energie. Některé typy elektrických grilů lze díky jejich konstrukci (teflonová deska, která odvádí tuk mimo topnou spirálu a zabraňuje tak kouření) využívat i v uzavřených místnostech. Obsluha elektrických grilů je velice jednoduchá. Velice snadno lze regulovat teplotu při grilování, a to díky termostatu (netýká se všech typů elektrických grilů). Stejně jako u jiných typů grilů, i elektrický gril by měl disponovat dostatečným výkonem. To je důležité hlavně pokud plánujete grilovat venku, a to hlavně v chladnějším období. Na trhu se dá nalézt několik modelů elektrických grilů, od grilů s klasickým roštem a topnou spirálou pod ním, po grily využívající k ohřevu teflonovou či litinovou desku se zabudovanou topnou spirálou až po tzv. kontaktní grily, které upravují pokrm mezi dvěma sevřenými přímo vytápěnými deskami.

Výhody – rychlé roztopení grilu, příznivá cena, snadná regulace teploty, není třeba dřevěné uhlí nebo propanbutanová lahev, některé modely lze využívat i v interiéru, bez kouře a popela, snadné čištění

Nevýhody – nutnost připojení k elektrické síti, u některých modelů slabší výkon ve srovnání s grily plynovými nebo grily na dřevěné uhlí (je znát především v chladnějším období), nejedná se o grilování „na ohni“ – chybí originální vůně kouře, silnější maso se hůře propéká

Elektrický gril - popis
 

Co byste měli od elektrického grilu požadovat:

- kvalitní a nepřilnavou grilovací plochu
- možnost variabilního nastavení teploty
- světelnou indikaci grilu v provozu
- horní víko (týká se grilů klasických s roštem a topnou spirálou pod ním)


Další typy grilů, se kterými s můžete setkat

Vodní grily

Tento typ grilu není prozatím příliš rozšířený, přestože nabízí poměrně jednoduchý a zdravý způsob grilování, které funguje na principu horkovzdušné trouby. Plamenem je ohřívána voda, ze které stoupá pára, díky níž dochází k úpravě grilovaného pokrmu. Výhodou je to, že voda pod roštem zachytává kapající tuk a nedochází tak k jeho přepalování.

Raclette grily

Slouží pro přípravu resp. rozpouštění polotvrdého sýra Raclette. Vše se děje na malých pánvičkách, které jsou většinou umístěny ze spodní strany grilu. Tyto pánvičky lze využít i pro grilování zeleniny a dalších pokrmů.


Nyní již znáte jednotlivé typy grilů, jejich výhody a nevýhody. Než se vydáte vybírat, je dobré si odpovědět ještě na několik jednoduchých otázek. Jejich zodpovězením docílíte toho, že vyberete gril, který bude splňovat vaše potřeby po výkonu a velikosti grilovací plochy, bezpečnosti, snadné přemístitelnosti a dalších vašich představách.


Jak často budete grilovat a kolik času grilování budete věnovat?

Zásadní otázka ovlivňující výběr typu zahradního grilu. Pokud neplánujete příliš časté grilování nebo se nechcete zabývat s uskladněním plynové lahve případně pytle s dřevěným uhlím, může být pro vás dobrá volba elektrický gril. Ten snadno a rychle rozpálíte, počítejte však s tím, že u většiny elektrických grilů (zvláště u těch méně výkonných) je složité dosáhnout optimální grilovací teploty. V případě, že se chystáte grilovat častěji, doporučujeme volit gril na dřevěné uhlí nebo plynový gril. Oba poskytují dostatečný výkon pro grilování. U grilu na dřevěné uhlí je však třeba počítat s delší dobou pro jeho rozpálení a u řady modelů i s nutným čekáním na vyhasnutí popele po grilování. Plynový gril zapálíte velice rychle elektronickým nebo piezo zapalováním, stejně rychlé je i ukončení grilování.
 

Na jakém místě plánujete grilovat?

Dobře si také před výběrem grilu rozmyslete, jaké místo si pro grilování zvolíte. Například pro balkon nebo terasu v bytovém domě není příliš vhodný gril na dřevěné uhlí, u kterého je složité zabránit vzniku kouře při grilování. Stejně tak tomu je tomu i v případě, že se rozhodnete grilovat uvnitř místnosti. V obou těchto případech je vhodný gril elektrický. Pokud však máte v úmyslu grilovat na zahradě nebo terase svého domu, volbou grilu na dřevěné uhlí nebo plynového grilu chybu rozhodně neuděláte.
 

Pro kolik lidí budete většinou grilovat?

Otázka ovlivňující především výběr vhodné velikosti samotného grilu, resp. velikosti grilovací plochy a výkonu grilu. Elektrické přenosné grily jsou většinou určené pro 1 až 4 osoby. Pro běžné rodinné grilování jsou určené základní modely grilů na dřevěné uhlí a plynových grilů s dvěma hořáky a velikostí grilovací plochy minimálně 1500 cm2. Tyto rodinné grily dokáží nabídnout dostatek prostoru pro grilování 4 až 5 lidí. Nezapomínejte však na návštěvy. Pokud plánujete grilovat i s přáteli nebo dalšími rodinnými příslušníky, vyplatí se sáhnout po větším grilu na dřevěné uhlí nebo lépe po plynovém grilu s 3 nebo 4 hořáky, které dokáží nabídnout vysoký výkon a dostatek grilovací plochy i pro více než 16 lidí. Na našich stránkách naleznete informaci, pro kolik osob je gril vhodný, u každého grilu v záložce Parametry. Případně se neváhejte zeptat našeho odborníka na telefonním čísle 606 356 488.
 

Kolik plánujete do grilu investovat?

Stejně jako všude jinde i u nákupu grilu platí pravidlo, že s vyšší pořizovací cenou grilu roste i kvalita použitých materiálů, jeho výkon a vybavení, případně počet funkcí, které umí gril nabídnout. Co je velice důležité, kvalitní gril nabízí i výrazně vyšší stabilitu, a tím i bezpečnost při samotném grilování (odstavec „Bezpečnost při grilování“ naleznete níže). To vše právě díky kvalitě použitých materiálů. Vzhledem k tomu, že gril nekupujete na jednu sezónu (kvalitní gril by vám měl vydržet mnoho let), vyplatí se vybírat gril opravdu pečlivě a dobře zvážit, co za investované prostředky získáváte. Nebojte se prodejce ptát a sdělit mu, co vše přesně požadujete a co od grilu očekáváte. Doporučujeme také pečlivě porovnat jednotlivé funkce grilů, výkon, typ použitých materiálů atd. Díky tomu budete mít jistotu, že kupujete gril, který bude splňovat vše, co od něj čekáte a že za něj platíte přesně tolik, kolik je potřeba. Nezapomeňte také na to, že ke grilu je vhodné dokoupit i některé z nabízeného příslušenství (dle vašich plánů, jak budete gril chtít využívat – více v sekci „Příslušenství ke grilu“ níže).


Náš tip – u nás můžete pořídit gril i na splátky, a to na splátky bez navýšení. Vybrat si tak můžete kvalitní a dostatečně výkonný gril a celou investici si jednoduše rozložit do 10 pravidelných měsíčních splátek. Grilovat tak můžete již za pár dní, nezatížíte rodinný rozpočet a za gril nepřeplatíte ve finále ani korunu navíc.

Nad rámec výše uvedených otázek je dobré se dozvědět ještě pár dalších informací:

Bezpečnost při grilování

Nezapomeňte, že u většiny typů grilů je použit pro ohřev samotný oheň nebo rozpálené dřevěné uhlí. To zvyšuje samozřejmě míru rizika popálení nebo dokonce vzniku požáru. Proto byste měli vybírat gril, který nabízí především dostatečnou stabilitu (i ve větrném počasí nebo nechtěném kontaktu). Ta je dána opět kvalitou a tloušťkou použitých materiálů. Věnujte také pozornost tomu, jak je řešeno ohniště (týká se grilů na dřevěné uhlí) a jak je zabráněno přenesení ohně do okolí.'

Materiály grilů

Zahradní grily jsou ve většině případů vyrobeny z plechu, který je opatřen žáru odolnou barvou. U dražších grilů je použita nerezová ocel, která skvěle odolává povětrnostním podmínkám. Gril by měl mít také pevnou a stabilní konstrukci, v ideálním případě také kvalitní odkládací plochy a madla z tepelně odolných termoplastů.

Typy a materiály roštů

Kvalitní rošt je základem každého grilu. Měl by být pokrytý kvalitním smaltem nebo lépe být litinový a měl by zabírat maximální plochu, aby bylo teplo distribuováno do celého prostoru rovnoměrně. Některé typy grilů Campingaz jsou vybavené speciálním roštem (tzv. Culinary Modular System), který umožňuje využít v grilu i speciální kámen na pizzu, speciální stojan na pečení drůbeže, pánev wok nebo pánev na španělskou paellu.

Typy zapalování

Grily na dřevěné uhlí - pomocí různých typů podpalovačů, s nimiž snáze zapálíte dřevěné uhlí. Vypomoci si lze i dalšími pomocníky, jako je např. rozfoukávací fén.

Plynové grily - piezo zapalování nebo elektronické zapalování

Piezo zapalování - zmáčknutím zapalovače se uvolní kladivo hnané pružinou a narazí na piezoelektrický krystal, který při své deformaci vyprodukuje dostatečně vysoké napětí a vznikne jiskra. Ta je odvedena do jiskřiště a tam zapálí plyn. Jedno zmáčknutí, jedna jiskra. 

Elektronické zapalování - je na tužkovou baterii a nabízí velice komfortní zapálení plynových hořáků.

Víko grilu

Většina kvalitních grilů na dřevěné uhlí a plynových grilů je vybavena horním víkem, které slouží primárně pro dosažení vyšší teploty při samotném grilování. Víko u grilů na dřevěné uhlí by mělo být vybaveno snadno regulovatelnou ventilací, mělo by do grilu snadno zapadnout a mělo by dokonale těsnit. Většina grilů s horním víkem je také vybavena teploměrem umístěným ve víku, který slouží pro hlídání teploty při samotném grilování.

Čištění grilu

Aby gril dobře fungoval, je zapotřebí ho udržovat v čistém stavu. Po skončení grilování stačí gril rozpálit na chvíli na vysokou teplotu, čím se zbavíte zbytků po grilování a následně lze využít k vyčištění grilovacího roštu některý z několika nabízených čistících kartáčů. U plynových grilů je nutné jednou za čas vyčistit (nebo vyměnit) spodní vaničku, která zachytává odkapávající tuk a vyčistit víko a hořáky grilu. U grilů na dřevěné uhlí je samozřejmostí pravidelné vysypávání vyhaslého popelu, který zůstane v grilu po ukončení grilování. Velkou výhodou tak může být systém Instaclean, kterým jsou vybaveny některé z modelů grilů Campingaz. Díky tomuto systému lze některé části grilu snadno rozebrat a umýt je v běžné myčce na nádobí.

Montáž grilu

Většinu značkových grilů je velice snadné smontovat. Součástí balení grilu je i podrobný manuál, díky kterému by neměl být problém gril složit. Důležité je, aby všechny spoje byly řádně dotaženy. Gril tak bude dostatečně stabilní a při grilování také i bezpečný.

Uskladnění grilu po grilovací sezóně

Již při výběru grilu nezapomeňte zvážit, kam gril po sezóně uskladníte. Aby vám gril dlouhá léta dobře sloužil, je doporučené ho před zimou uskladnit tak, aby nebyl vystaven přímo povětrnostním podmínkám. Jedním z vhodných řešení může být i zahradní domek, který nabízí dostatek místa k uložení grilu a dalšího zahradního vybavení. Vyplatí se také pořídit vhodný obal na gril, kterým gril ochráníte i v průběhu grilovací sezóny především před deštěm a jiným nepříznivým počasím.
 

Příslušenství ke grilům

Nezapomeňte také, že výběrem vhodného příslušenství můžete značně rozšířit funkce a komfort využití vašeho nového grilu. Příslušenství je celá řada, od čisticích kartáčů, grilovacích jehel, roštů a motorků až třeba po zástěry, rukavice atd. Nejběžnější příslušenství uvádíme o něco níže.

Sada pro připojení propan-butanové láhve

Jedná se o příslušenství k plynovému grilu. Někdy bývá součástí grilu, ale většinou je potřeba tuto sadu zakoupit. Balení obsahuje regulátor, hadice, spony a vše potřebné pro zapojení plynové láhve ke grilu.

Obal na gril

Pokud není součástí balení, je velmi důležité si jej pořídit. Ochranný obal chrání Váš gril před nepříznivými vlivy a lehkým mechanickým poškozením při skladování. Při výběru obalu sledujte, zda byl vyroben pro váš typ grilu. Pokud si nevíte rady s výběrem, nebojte se zeptat prodejce.

Sada grilovacího náčiní

Většinou obsahuje obracečku s prodlouženou rukojetí, vidličku s prodlouženou rukojetí, barbecue nůž nebo obracecí kleště. Ideální pomocník pro každé grilování.

Grilovací motorek

Pokud máte gril, kde se dá rožnit a motorek není součástí vybavení, zvažte jeho pořízení. Díky němu můžete dlouze grilovat např. drůbež, ryby a další pokrmy.

Sada dvojitých špízových jehel

Na špíz je možné napíchnou rozmanité dobroty, které při grilování dokonale prolnou svou chuť a přinesou zajímavé gurmánské zážitky. Pokud nejsou součástí vybavení, doporučujeme jejich pořízení.

Kartáč na gril 3v1

Praktický a nepostradatelný pomocník pro čištění grilu. Skládá se z mosazných štětin, nylonového polštářku a kovové škrabky.

Čistící spray na grily

Jde o intenzivní čisticí prostředek, biologicky šetrný k životnímu prostředí, který usnadní čištění vašeho grilu.

Dřevitý podpalovač či tuhý podpalovač na dřevěné uhlí

Jedná se o účinné podpalovače, které jsou na bázi dřevěných hoblin s parafínem či ztuženého lihu. Nebývá dodáváno ve výbavě grilu, nicméně pořizovací cena těchto podpalovačů je velice nízká.

Rozfoukávací fén

Dřevěné uhlí či brikety někdy potřebují pomoct. Pokud chcete zapálení dřevěného uhlí trochu urychlit, tak rozfoukávací fén je ideálním pomocníkem.

Komínový startér

Skvělá pomůcka, která je určena k snadnějšímu rozžhavení dřevěného uhlí nebo briket před grilováním.

Náhradní lávové kameny

Pokud máte gril vybavený lávovými kameny, dříve nebo později vás čeká jejich výměna. Poznáte to jednoduše. V momentě, kdy se kameny začnou drolit, je čas na jejich výměnu.

Rošt na ryby

Již sám název napovídá, k čemu tento speciální rošt slouží. Pokud milujete ryby z grilu, tuto pomůcku určitě využijete. V tomto roštu můžete většinou grilovat i menší kousky masa, nebo zeleniny.

Pánev Wok

Co byste řekli pravé čínské kuchyni připravené na grilu? Jde to jednoduše. Stačí si pořídit gril se speciálním modulárním systémem (Culinary Modular System od značky Campingaz), kde bude součástí grilu rošt s vyměnitelným středem. Tam lze wok pánev umístit a na ní pak připravovat ty nejlepší asijské pokrmy.

Pánev Paella

Díky Culinary Modular Systému lze na některých grilech značky Campingaz připravovat na této pánvi i oblíbený španělský pokrm paella. Pánev na paellu je nízká a velmi široká, přesně dle tradic přípravy tohoto oblíbeného pokrmu.

Stojan na pečení drůbeže

Pokud rádi grilujete kuře, kachnu nebo krůtu, doporučujeme ke grilu pořídit speciální stojan na drůbež. Díky němu bude grilovaná drůbež vždy skvěle propečená a křupavá.

Pizza kámen na gril

Díky tomuto příslušenství můžete ve vašem grilu upéct pizzu nebo další pečivo. Pizza kámen má vysokou žáruvzdornost a lze jej tak opakovaně vystavovat vysokým teplotám a žáru grilu.

S jakými výrazy se můžete setkat:
 

Přímý způsob grilování

Grilovaný pokrm je vystaven přímému žáru, resp. je grilován nad zdrojem tepla. V průběhu přípravy je nutné pokrm obrátit tak, aby došlo k jeho opečení i z druhé strany. Tento způsob grilování je vhodný na steaky, kotlety a další pokrmy s délkou grilování max. 30 minut.

Nepřímý způsob grilování

Grilovaný pokrm se nachází uvnitř zdroje tepla a dochází k jeho grilování ze všech stran. Děje se tak díky cirkulaci tepla uvnitř grilu (podobný princip jako u horkovzdušné trouby). Tento způsob grilování je vhodný pro velké kusy mas, drůbež atd., které vyžadují dlouhé a pomalé pečení.

Pokračujte zpět na výběr zahradního grilu.     Pokračovat na výběr zahradních grilů


SHOWROOM NA GRILY a PŘÍSLUŠENSTVÍ

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených zahradních grilů a příslušenství. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem grilu velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.