Předpisy, které určují povinnou výbavu jízdního kola byly vytvořeny s cílem zajistit bezpečnost a viditelnost cyklisty. Jedná se o dvě nejdůležitější charakteristiky při jízdě na kole. Jaká tedy povinná výbava je?

Odrazky

Cyklistovo jízdní kolo musí disponovat čtyřmi typy odrazek. Na zadní části kola musí mít odrazku červené barvy, již lze nahradit odrazovým materiálem na obuvi či oděvu cyklisty. Další povinná odrazka se nachází vpředu na kole a má bílou barvu. Obdobně jako tu zadní, i přední lze stejným způsobem nahradit. Dále zákon ukládá povinnost mít odrazky v paprscích kol a na straně pedálů. Jejich barvy by měly být oranžové.

Světla

Použití světel se stává nutností pouze v případě snížené viditelnosti (mlha, déšť, noc). Rozlišujeme přední a zadní světlo, rozdíl spočívá opět v jejich barevnosti. Platí, že přední svítilna musí být bílá, zadní červená. Obě dvě lze nahradit zdrojem přerušovaného světla, což je ve špatných podmínkách dokonce doporučováno. Mimo světel musí cyklista disponovat i zdrojem energie, jež by měl být dostatečně silný, aby pokryl 1,5 hodiny svícení. Takovým zdrojem může být buď dostatečně kapacitní baterie či dynamo.

Brzdy a další

Každé jízdní kolo je povinno být vybaveno dvěma na sobě nezávislými brzdami. Jedinou výjimku tvoří dětská kola s tzv. protišlapnými brzdami, ta nemusí mít přední brzdu. Dále je zapotřebí před jízdou zaslepit volné konce řídítek. Ty pak společně se zakončením ovládacích páček brzd musí mít zakřivené rohy, a to nejméně 3,2 mm.

Mimo výbavu povinnou existuje i výbava volitelná. Její prvky jsou doporučovány jako vhodná součást jízdního kola, zákonem jsou však nepodložené. Jedná se o blatníky, kryt řetězu či zvonek. Samostatnou kapitolu tvoří přilba. Zákon ukládá povinnost jízdy s helmou dětem a mladistvým do 18 let věku, u ostatních cyklistů je její používání výrazně doporučováno.


Pokračujte zpět na výběr jízdního kola   Pokračovat na výběr jízdního kola