BMX (z anglického názvu ‚Bicycle Motocross) je jednou z cyklistických disciplín. Jezdí se převážně na 20 palcových kolech (u dětí kola pak na kolech 16“ a 18“), které ve srovnání s klasickými koly nemají přehazovačku, odpruženou vidlici, kotoučovou brzdu a další doplňky jak jsou světla, odrazky atd. Trendem BMX je dnes ježdění bez ručních brzd (brakeless) na co nejlehčím kole. Tím ale není myšleno méně odolné kolo. Naopak, vzhledem k zátěži a trikům, které musí BMX kolo snést, je nutné mít kolo co nejvíce bytelné a kvalitní. Většina BMX kol je vybavena tzv. pegy (stupačky na šroubu náby) a o jejich umístění na kole rozhoduje sám jezdec (používají se dvě vepředu a dvě vzadu, případně dvě na straně jedné atd.). Některá BMX kola jsou vybavena také tzv. twisterem, který slouží k protáčení řidítek bez toho, aby došlo k blokaci brzd. Nutná je také kontrola kola před každou jízdou a samozřejmostí je použití ochranné helmy a chráničů.

Původně BMX znamenalo hlavně disciplínu Bikros, tedy závody na těchto kolech na speciálně připravených tratích plných klopených zatáček a skoků, přičemž vítězem se stal ten, kdo trať projel nejrychleji. V dnešních dnech ale pojem BMX znamená hlavně freestyle BMX, ježdění pro zábavu bez předem stanovaných pravidel. Jezdec BMX se nazývá biker nebo rider.

Vznik BMX se datuje až do 70. let 20. století, kdy si v Jižní Kalifornii mladí chlapci začali upravovat svá kola po vzoru starších motocrossových jezdců a odtud se BMX rychle rozšířilo po celém území Ameriky a následně do celého světa. Dnes je tento sport velice populární mezi mladými jezdci, kteří BMX kolo využívají zpravidla k více disciplínám jako jsou Street, Dirt (bikros), Flatland, Minirampa a další.

Dnešní disciplíny BMX

BMX disciplín je celá řada a neustále vznikají nové. Většina jezdců jezdí více disciplín najednou. Přehled pár nejznámějších naleznete níže:

Street

Nejrozšířenější a nejoblíbenější disciplína. Jezdí se ve skateparcích, ale i na veřejných prostranstvích plných překážek jako schody, zábradlí atd. na kolech bez brzd (případně na kole se zadní brzdou). Kolo je většinou vybaveno pegy umístěnými na jedné straně kola.

Minirampa

Klasické Účko, jezdec jezdí z jedné strany na druhou.

Dirt (bikros)

Jezdí se na kolech vybavených twisterem, bez pegů na tratích plných skoků vytvořených z hlíny.

Vert

"Vertka" je speciální rampa cca dvakrát vyšší než klasická minirampa.

Park

Ježdění na uměle vytvořených překážkách na BMX kole s menším rámem.

Flatland

Jezdí se na rovném povrchu na BMX flatovém kole, které má více místa pod rámem za předním kolem a které je vybaveno pegy vpředu i vzadu na každé straně a má přední i zadní brzdu. Pak je jen na jezdci, jakou má fantazii a trpělivost na provádění triků.

Každý jezdec jezdí z pravidla více jak jednu disciplínu, kromě flatlandu, což je trochu specifická kategorie. Většinou se jezdí dirt, street a minirampa zároveň, pak jsou ještě jezdci, kteří se věnují navíc vert rampě.

Přehled nejznámějších triků

Manual – jízda po zadním kole bez šlapání

Bunny-hop – výskok ze země

Nosemanual – jízda po předním kole

Fakie – jízda pozadu

Barspin – protočení řidítek kola

Tailwhip – protočení kola kolem řidítek

Nothing – puštění kola rukama i nohama zároveň

a mnoho dalších.


Pokračujte zpět na výběr BMX kola.