Červen je čas nejen růží, ale hlavně prvních plodů, na konci jara se sklízí první voňavá úroda. I na té sebemenší zahrádce by se mělo najít místo pro nějaké drobné ovoce.

Zimolez kamčatský

První plody dozrávají dokonce už na konci května a velmi dobře se hodí k chatám a chalupám. Nepotřebuje totiž příliš péče ani řez, vyhovuje mu místo s vlhčí zahradní půdou, nevadí mu ani vyšší chladnější polohy. Pokud máte na zahradě místo, vysaďte si ho, jako druhové zpestření určitě stojí za pozornost.

Jahodník

Jahodník

Nejoblíbenější, ale na péči nejvíc náročný druh. Zejména klasický zahradní jahodník pěstovaný na záhonu vyžaduje hodně péče, aby byl porost vzdušný, zdravý a úrodný. V malých zahrádkách je lepší pěstovat jej na pyramidě nebo v truhlících. Výborné doplnění sortimentu jsou měsíční jahody, které neodnožují a na místě vydrží plodit řadu let.

Rybíz

Díky svojí odolnosti a nenáročnosti patří mezi nejčastěji pěstované drobné ovoce. Stromkové formy na kmínku se dají bez problémů pěstovat i na docela malém kousku půdy. Mohou růst také v kontejneru. Jednotlivé odrůdy bílého, černého i červeného rybízu se mezi sebou výrazně liší svou raností, vybírejte tedy tak, abyste sklizní pokryli co nejdelší část léta.

Angrešt 

U nás se příliš nepěstuje. Může za to zejména citlivost starších odrůd k takzvanému americkému padlí, kterou si angrešt vysloužil pověst problematického a nespolehlivého druhu. V posledních letech se ale na trhu objevily nové odrůdy, které jsou k tomuto onemocnění výrazně odolnější, u některých je dokonce uváděna rezistence. Určitě tedy stojí za to je opět na zahrádky vysadit. Také angrešt se může pěstovat jako stromek na kmínku v prostorném kontejneru na terase.

Ostružiník a maliník

Jsou náročnější na místo, rozhodně je jim lépe vyhovuje pěstování ve volné půdě. Mají hodně odlišné nároky na stanoviště. Ostružiníku vyhovuje plně osluněné místo, nevadí mu ani sušší půda, potřebuje vždy oporu. Maliník jako původně lesní druh vyžaduje naopak vlhčí místo s kyprou půdou, na sušších místech má rád mulčování kořenů trávou nebo listím. Koření mělce, proto je citlivý na příliš horlivé okopávání a přísušek.

Zpracováno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra