SHOWROOM NA KOLEČKOVÉ BRUSLE K2

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených bruslí K2 aktuální kolekce. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem bruslí velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.Jízda na bruslích se řadí mezi nejoblíbenější individuální rekreační sporty. A co je základem tohoto sportu? Pochopitelně kolečkové brusle. Ty nemají na trhu tak bohatou historii, jako například zimní brusle, vězte však, že pokud ovládáte jízdu na ledu, jízda na těch s kolečky vám nebude činit výraznější potíže. Jedná se o podobné pohyby.


Pokud sháníte kolečkové brusle či uvažujete nad jejich pořízením a nevíte si rady, který typ z nepřeberného množství na trhu zvolit, nechte si námi poradit. Pro tento účel jsme pro vás připravili tohoto rádce nazvaného "Jak vybrat brusle".

Před samotným nákupem kolečkových bruslí je zapotřebí si vyjasnit několik důležitých skutečností a zodpovědět pár klíčových otázek.
 

Jaké jsou mé zkušenosti s bruslením?

Je veliký rozdíl, jestli jste na bruslích nikdy v životě nestáli nebo jezdíte pravidelně a chcete pouze aktualizovat vaši výbavu. Zároveň není jedno, jestli plánujete dvakrát v létě vyjet na cyklostezku či pořádat pravidelné vyjížďky každý týden. Podle toho je nutné volit i kvalitu bruslí. Zkušenosti a frekvence, to jsou dvě základní kritéria, kterými je nutné se řídit.
 

V jakém terénu plánuji jezdit?

Po celé České republice existuje spousta upravených cyklostezek s hladkým asfaltovým povrchem, které se dají využít pro jízdu na kolečkových bruslích. Pokud vás však lákají horší terénní podmínky, i v tom není problém. Pouze je třeba tomu uzpůsobit výběr bruslí.
 

Budu jezdit výhradně sám či s někým?

Zdá se to jako naprosto banální otázka, opak je však pravdou. Uveďme si příklad. Jestliže si například pořizujete brusle kvůli tomu, že váš partner je vášnivý bruslař a vy s ním chcete začít jezdit, je nezbytně nutné zjistit si, jaké má bruslařské vybavení. Zásadní bude především velikost koleček, která zásadním způsobem ovlivňuje rychlost jízdy. Více o tomto tématu se dozvíte o několik řádků níže, nicméně idylická společná jízda se při nesprávné volbě bruslí může změnit v pořádnou válku nervů.

Máte-li tuto základní problematiku vyřešenou, z následujících typů bruslí si jistě dle svých potřeb a preferencí dokáže vybrat ten ideální.
 

Kategorie in-line bruslí

Fitness brusle

Fitness inline brusle jsou nejpoužívanějším a nejprodávanějším typem. Své uplatnění nachází výhradně u rekreačních jezdců. Jedná se proto o nejvhodnější typ pro začínající jezdce, ani pokročilí bruslaři jimi však nepohrdnou. Disponují sportovní botou, jež je vysoce pohodlná a měkká. Vyznačují se velmi dobrou ovladatelností při jízdě.

Dětské brusle

Pro nejmenší bruslaře vznikla speciální kategorie, jejíž největší devizou je nastavitelnost velikosti boty. Nemusíte tak svému vyrůstajícímu potomkovi každý rok kupovat nové brusle. Užitek z toho je jasný - jednak se jedná o velikou ekonomickou výhodou a jednak se bude moct vaše dítě několik po sobě jdoucích let učit na stejném typu brusle, na něž je zvyklé. Taková bota může vykazovat známky menšího pohodlí, ne však natolik, aby to narušilo bezproblémovou jízdu. Dětské brusle mají většinou rychloupínací systém a menší kolečka, která zabraňují jízdě při vysoké rychlosti.

Aggressive brusle

Aggressive brusle využívají zkušení jezdci, kteří je používají pro mírně akrobatické kousky. Jízda po rampách, zábradlích či skoky při jízdě, to jsou činnosti, pro něž je tento typ stavěný. Jsou uzpůsobeny pro snášení extrémně vysoké zátěže. Proti poškození jsou osazeny ochrannými plastovými chrániči. Kolečka těchto bruslí bývají menší a jsou pevně vsazeny do rámu.

Speed brusle

Jedná se o závodní kolečkové brusle s výhradním určením pro rychlou jízdu. Doporučují se pro velmi zkušené jezdce, jelikož jsou charakteristické vysokou rychlostí na úkor horší ovladatelnosti. Díky kolečkům, velikým až 110 mm, jsou perfektním nástrojem pro opravdu rychlou jízdu a velmi dobře drží stopu. Dlouhý rám tomuto faktu jen dopomáhá.

Speciální typy kolečkových bruslí

Mimo tyto základní typy existují ještě další, které jsou úzce specializované pro specifické činnosti. Jedná se například o freestyle brusle, vhodné pro slalom a tanec na bruslích. Pro inline hokejisty se vyrábějí speciálně tvarované hokejové in-line brusle.

Nyní máme základní přehled o tom, jaké všechny typy kolečkových bruslí existují. Důležité vědět je také to, z čeho se konkrétní brusle skládá a jak jednotlivé komponenty ovlivňují samotou jízdu.
 

Komponenty in-line bruslí

Kolečka

Kolečka jsou u kolečkových bruslí zásadním faktorem, který ovlivňuje naprostou většinu jízdních vlastností. Sledují se u nich dva parametry – velikost a tvrdost. Velká kolečka slibují rychlejší jízdu s menší stabilitou a horší ovladatelnosti. Hledáte-li brusle pro méně kvalitní povrchy, volba těch s většími kolečky je tou správnou. U malých koleček se logicky klady a zápory zrcadlí.

Budeme-li hovořit v konkrétních číslech, pro začátečníky jsou vhodná kolečka s velikostí 78 – 84 mm, pokročilí jezdci mohou zvolit kolečka od 84 mm výše. Jste-li fanouškem rychlé jízdy, brusle bez problémů ovládáte a jste obratní, pro vás je vhodná velikost 90 mm a výše.

Obecně platí fakt, že čím tvrdší kolečka jsou, tím rychlejší jízdu umožňují. Oproti tomu měkčí kolečka vykazují lepší přizpůsobitelnost terénu, lépe drží v zatáčkách a alespoň částečně dokáží tlumit nárazy a otřesy bruslí.

Bota

Jako u obyčejných bot vám i ta s kolečky na podrážce musí ideální padnout. Pohodlí je jednou z nejdůležitějších věcí pro prožití bezstarostné jízdy. Otlačeniny či puchýře dokáží zprotivnit jízdu, o zdravotní stránce tohoto problému ani nemluvě.

Boty se vyrábí s několika systémy upnutí nohy. Buď můžete zvolit klasické tkaničky, variantu s přezkami nebo jeden z čím dál oblíbenějších rychloupínacích systémů. Nepřekonatelným je například tzv. Boa systém, kterým je vybavena řada modelů kolečkových bruslí značky K2. Jde o kolečko s ocelovým lankem, jehož otočením se velice rychle a souměrně upne bota brusle. Boa systém navíc při jízdě nepovolí a jistí tak nohu o celou dobu jízdy. Jednoznačnou výhodou je i povolení brusle, kdy "vycvaknutím" kolečka v Boa systému brusle povolí a vy jen komfortně brusli vyzujete.

Platí fakt, že čím více je noha v botě fixována, tím lepší ovladatelnost má, což je důležitý fakt zejména pro začátečníky. Těm se také doporučují boty, které obepínají lýtko do co nevyšší části, opět pro lepší stabilitu při jízdě a její kontrolovatelnost.

Kapitolu samu pro sebe tvoří odvětrávání. To je jednak dobré pro zdraví nohy a jednak eliminuje jakýsi estetický vliv po sundání boty.

Rám

Rámem se myslí ten kus materiálu, do kterého jsou vsazena jednotlivá kolečka. Vyrábí se buď z plastu či ze slitiny kovů jako je například hliník. Dá se narazit ale i na jiný typ materiálu. Plastové rámy jsou měkčí, lépe tedy tlumí otřesy. Jsou však zároveň náchylnější na poškození.Naopak hliníkové rámy se mohou pyšnit vyšší odolností, pevností a nižší hmotností. Pokud si budete vybírat rám nezávisle na ostatních komponentách, dejte si pozor na maximálně možnou velikost koleček, kterou lze rám osadit.

Ložiska

Ložiska, obdobně jako většina ostatních komponent, nejvíce ovlivňují rychlost jízdy a její komfort. Je velmi těžké určit jejich kvalitu, materiál či výdrž, proto bývá jedinou vypovídající hodnotou jejich cena. Zde výjimečně platí přímá úměra, čím dražsí jsou brusle, tím kvalitnějšími ložisky by měly být osazeny. Každé kolečko má ve svém středu jeden pár ložisek.

Brzda

Patová brzda není součástí zdaleka všech modelů kolečkových bruslí. Pro začínající jezdce se však jedná o nezbytný doplněk, pokročilejší bruslaři by ji také neměli opomíjet. Patová brzda totiž dokáže brzdit rychleji a efektivněji nežli brzdění samotnými kolečky.

Kolečková brusle 

Doplňky

Když už se vydáte na cestu tohoto sportu, vyplatí se investovat i do pořádného vybavení. V první řadě se jedná o ochranné prvky. Ač je na cyklostezkách helma prakticky nevídaným jevem, v případě nehody dokáže zachránit i život. Mnohem častější je použití chráničů kolem, loktů, zápěstí či holení. Při jejich užívání dbejte na jejich dobré uchycení. Zapomínat byste neměli ani na řádné oblečení či sluneční brýle.


V posledních řádcích bychom se ještě chtěli zmínit o ceně. Jak to tak již bývá, ten nejdražší model nemusí být pro každého uživatele automaticky tím nejlepším. Na druhou stranu, sáhnout po nejlevnějším produktu z nabídky, jenom proto, že disponuje nejnižší cenou, také není dobrá volba. V každém případě věříme, že vám tento přehled pomůže ve vašem rozhodování o výběru těch ideálních kolečkových bruslí.


Pokračujte zpět na výběr bruslí.     Pokračovat na výběr bruslí