I když vy sami jste obezřetní, dodržujete všechny dopravní předpisy, jste ohleduplní a ostražití, ostatní účastníci silničního provozu můžou mít na svět odlišný názor a dopravní nehoda je rázem na světě. Myslete na svou vlastní bezpečnost a na kolo si pořiďte helmu, i když jste už zákonnou hranici 18 let dávno překročili. Připravili jsme pro vás tohoto rádce „Jak vybrat helmu na kolo“,  kde se dozvíte všechny potřebné informace, případně nás neváhejte kontaktovat na tel. čísle  721 980 080 nebo navštivte náš showroom v Praze 9, kde si můžete helmy osobně prohlédnout a vyzkoušet.

Správná velikost helmy na kolo – komfort i bezpečnost v jednom

Prvním krokem pro váš spokojený a úspěšný výběr helmy na kolo je vhodně zvolená velikost. Jednoduše - helma na kolo vám musí padnout doslova jako ulitá. Velikost helmy je udávaná v centimetrech a uvádí obvod hlavy. Každý z nás je však originál a tak záleží vždy na tvaru hlavy - pokud vám jeden model nesedí, zkuste vyzkoušet jiný se stejným obvodem nebo zkuste jinou značku helmy. Mějte přitom na paměti, že jedině helma na kolo, která perfektně sedí, poskytne svému nositeli potřebnou ochranu. Obvod měřte okolo hlavy nad uchem a vždy myslete na to, že helma vám nesmí být nejen těsná, ale ani příliš volná - při případném pádu by vás neochránila a během jízdy by vám navíc nepříjemně padala do očí či na stranu.

Rozměry dětských přileb jsou uváděny dle obvodu hlavy v rozmezí 46 - 57 cm a především v nepřehlédnutelném stylovém designu, který uchvátí každého malého cyklistu i cyklistku.

Helmy pro dospělé jsou pak děleny na univerzální pro muže 54 cm - 61cm a univerzální pro ženy 50 cm - 57cm. Výjimkou není ani dělení na extra malé pod 51 cm a extra velké větší než 63 cm. Vždy však mějte na paměti, že každý výrobce udává svou vlastní tabulku velikostí, před nákupem se tedy orientujte dle vyhlédnuté značky helmy. Helmy na kolo jsou často označovány stejně jako textil velkými písmeny S, M, a L, kdy malé helmy jsou pro obvod hlavy 51 - 55cm, střední 55 - 59 cm a velké 59 - 63 cm.
 

Hmotnost helmy na kolo a ventilace pro vaše pohodlí

Nižší váha rovná se větší pohodlí pro vás. Jen si představte, že pojedete pár hodin na kole a na hlavě povezete nepříjemné závaží - věřte, že pocítíte každý gram. Výrobci na tento fakt myslí a tak špičkové modely přileb na kolo dosahují váhy okolo 200 gramů. Při výběru helmy na kolo pro dítě je tento údaj ještě více podstatný - příliš těžká helma totiž u dětí nepřirozeně zatěžuje krční páteř, dítko se pak brání jejímu nošení a celkový dobrý pocit z jízdy na kole je ten tam.

Při výběru helmy myslete i na ventilaci - hlava totiž reguluje termoregulaci celého těla a tak udržování vhodné teploty zvyšuje významně váš komfort. Ventilace není na helmě nic složitého - vnější otvory a průduchy se postarají o nasávání chladného vzduchu, který ochladí prostor pod helmou a její zadní části jej vyvede bezpečně pryč. Helmu, obzvláště pro děti, je vhodné vybírat také s ochranou síťkou proti vlétnutí bodavého hmyzu.
 

Řemínek sem, řemínek tam

Způsob upínání helmy na kolo je také nesmírně důležitý. Pokud je systém nepřehledný, manipulace těžká a všude doslova čouhá přemíra pásků, často to cyklisty svádí řádné upnutí ošidit a helmu jen symbolicky nasadit, což je velká chyba. Správné helmě by neměl chybět podbradní řemínek a možnost upravení helmy po jejím obvodu. Podbradní řemínky se nejčastěji upínají podélně, existuje však i moderní systém Trifix, který se vám dokonale přizpůsobí, zapínání i odepínání je rychlé a helmy díky němu vždy helma sedí v nejpřirozenější ergonomické poloze. Stahovací systém obvodu hlavy funguje většinou na principu otočného kolečka v zadní části helmy, díky kterému se helma buď utahuje, nebo naopak uvolňuje.
 

Řádná ochrana na prvním místě

Helma na kolo je stvořena k tomu, chránit naše zdraví a leckdy i to nejcennější - náš život. Na jejím pořízení tedy není radno šetřit a výběru helmy je nutné věnovat potřebnou pozornost. Všechny druhy cyklistických přileb jsou konstruovány tak, aby ochránily vaši hlavu a obětovaly za ni samy sebe - nikdy tedy prasklou helmu znovu nepoužívejte. Naprostá většina přileb na kolo je pro větší pevnost lisována jako jeden celek najednou - vnitřní ochranný materiál i vnější plášť. I u nejlevnějších modelů je používána in-mold technologie, kdy je polystyrenová pěna vstřikována do výlisku přilby čímž zvyšuje pevnost a odolnost helmy a výsledný efekt je nejen nižší váha, komfortnější pocit, ale také právě vyšší bezpečnost.

Všechny helmy prodávané v naší zemi musí splňovat normy a bezpečnostní atesty. U kvalitních a špičkových značek je tento údaj samozřejmostí a najdete jej i přímo na helmě, rozhodně se však na tuto informaci neostýchejte prodejce zeptat.
 

Nepodceňujte ani správný výběr vhodné kategorie helmy na kolo

Jistě, je nám jasné, že dětskou helmu si asi na hlavu nebudete soukat, ale pokud hledáte jinou než univerzální helmu na kolo, rozhodně se nemusíte držet při zemi a spokojit se jen se sice stylovým designem, ale přeci jen vyšší váhou univerzálních přileb. Pro specifickou jízdu na kole na trhu najdete:

MTB helmy na kolo, které ochrání vaši hlavu při jízdě po silnici stejně jako v terénu, kde vás pro svou vysokou odolnost ochrání při případném pádu. Oceníte nejen dobré odvětrávání, příjemně nízkou hmotnost, ale i štítek proti slunci.

Silniční helmy na kolo jsou stvořené pro ochranu milovníků rychlé jízdy a pokud si to svištíte na silničkách či krosových kolech, tato perfektně lehká a dobře odvětrávaná helma vám rozhodně nesmí ve vaší výbavě chybět.

BMX helmy na kolo jsou praktické nejen pro tento oblíbený sport obzvláště u mladších ročníků, ale také pro bruslení či skateboarding a jejich typický design rozhodně nepřehlédnete.

Sjezdové helmy na kolo jsou typické svým tvarem, nápadně podobným motocyklovým přilbám a jsou vhodné pro ochranu právě při jízdě ve velmi náročném terénu - zároveň ve velké rychlosti. Chrání tak hlavu jezdce z boku, z týlu, ale myslí také na samotný obličej - především čelist.
 

Jak poznat správně nasazenou cyklistickou helmu?

Už víme, že helma nesmí být nepřirozeně těsná, ani se na vaší hlavě kolébat ze strany na stranu. Po utáhnutí všech pásků a systémů by měla helma držet asi 2 centimetry nad obočím a měla by být přibližně ve vodorovné pozici. Pokud s helmou zahýbáte dopředu, dozadu, zleva i zprava - měla by se pohybovat maximálně v rozmezí dvou centimetrů, přitom vás však rozhodně nesmí nikde tlačit ani škrtit. Podbradní řemínek musí být vždy zapnutý a prostrčit za něj mohou jít maximálně dva prsty.


Pokračujte zpět na výběr helmy na kolo.


SHOWROOM NA JÍZDNÍ KOLA a PŘÍSLUŠENSTVÍ

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených cyklistických přileb. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem cyklistické přilby velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.