SHOWROOM NA KOLEČKOVÉ BRUSLE K2

Navštivte náš showroom v Praze 9 a vyberte si z mnoha modelů vystavených bruslí K2 aktuální kolekce. V průběhu návštěvy se vám bude věnovat proškolený a certifikovaný odborník, který vám s výběrem bruslí velice rád pomůže. Více informací naleznete ZDE.Rozhodli jste se pořídit si nové inline brusle a přemýšlíte, které jsou ty pravé pro Vás? Nechcete se spálit špatným výběrem kolečkových bruslí? Pak možná uvítáte našeho rádce Jak vybrat inline brusle, který by Vám s výběrem mohl pomoci.

Před samotným nákupem inline bruslí je dobré si odpovědět na pár jednoduchých otázek.

1) Jaký druh in-line bruslení chci provozovat?

2) Jakou mám s in-line bruslením zkušenost resp. jak dobrý jsem bruslař?

3) Jak často budu bruslit?

4) Budu bruslit sám nebo s někým?

Podrobnější popis k těmto jednotlivým otázkám naleznete níže.
 

Jaký druh in-line bruslení chci provozovat?

Při výběru nových inline bruslí je nejprve třeba si ujasnit, jaký druh in-line bruslení chceme a budeme provozovat. Podle toho volíme typ kolečkové (inline) brusle. V současnosti máme na výběr z několika možností:

Fitness (kondiční brusle) – nejrozšířenější typ bruslí. Inline brusle pro kondiční a rekreační bruslení. Ideální brusle pro začátečníka, který s in-line bruslením teprve začíná nebo si chce bruslením udržovat fyzickou kondici. Pro pokročilejší jezdce nabízí tato kategorie špičkové kolečkové brusle s velkými kolečky. Tento typ in-line brusle je standardně vybaven brzdou.

Rychlobrusle – závodní typ brusle s nízkou botou vyrobenou z karbonu, která je vyrobena přímo na míru závodníkovi, případně je vyráběna sériově. Tato brusle je vybavena dlouhým aerodynamickým rámem, nízkou kotníkovou botou s až pěti kolečky v rámu. Je velice rychlá a je určena primárně rychlobruslařům a hodně zkušeným bruslařům.

Freestyle brusle – inline brusle typická menšími kolečky a krátkým rámem určená pro slalom a ježdění v městské zástavbě.

Agresivní brusle – inline brusle určená pro příznivce a vyznavače triků, skoků, jízdy po zábradlí atd. Má malá kolečka uložená ve velmi odolném a pevném rámu a skeletovou botu.
 

Jakou mám s in-line bruslením zkušenost resp. jak dobrý jsem bruslař?

Zásadní otázka ovlivňující samotný výběr bruslí. Pokud s in-line bruslením teprve začínáte, doporučujeme volit kvalitní značkové in-line brusle s menšími kolečky o průměru 80 mm. V případě, že již máte něco „odbrusleno“ nebo plánujete in-line brusle využívat pravidelněji, sáhněte po modelu s kolečky 84 mm. Nejlepším bruslařům jsou pak určené modely s kolečky 90 mm a většími. Obecně platí pravidlo, že menší kolečka znamenají menší rychlost a lepší ovladatelnost brusle (což ocení především začátečníci), větší kolečka pak vyšší rychlost a lépe jedou na nerovném povrchu avšak trošku na úkor o něco obtížnější ovladatelnosti brusle. Tvrdost koleček při nákupu kolečkových bruslí většinou neřešíme – brusle je již vhodnými kolečky osazena z výroby. V případě potřeby lze kolečka samozřejmě vyměnit v budoucnu za jiná.

Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu brusle je i kvalita ložiska. Bohužel, značení ložisek toho moc o kvalitě nenapoví. I zde je tedy nejjednodušší se orientovat podle pravidla „čím vyšší cena, tím vyšší kvalita ložisek“ (resp. vyšší kvalita samotných in-line bruslí).
 

Jak často budu bruslit?

Pokud se chcete věnovat in-line bruslení pravidelně např. několikrát do týdne a brusle tak budou více zatěžované, volte rozhodně dražší a kvalitnější kolečkové brusle. I v in-line bruslení platí pravidlo, že cena je přímo úměrná kvalitě, která se odráží nejen v pohodlí a ovladatelnosti, kterou kolečkové brusle nabízí, ale také především v jejich životnosti. Pokud naopak in-line bruslení berete jako občasné zpestření Vašeho volného a navíc patříte mezi průměrné bruslaře, je zbytečné volit ty nejdražší in-line brusle v nabídce. Pokud budete chtít s výběrem poradit, zavolejte nám na tel. číslo 606 356 488 a společně vybereme ty pravé kolečkové brusle pro Vás.
 

Budu bruslit sám nebo s někým?

Pokud se chystáte na brusle vyrážet např. s partnerem (partnerkou), vybírejte kolečkové brusle také podle toho, jakými bruslemi je vybaven ten, s kým společné bruslení plánujete. Přece jen, pokud je Váš protějšek např. vybaven méně kvalitními bruslemi s malými kolečky a Vy si pořídíte rychlé inline brusle pro pokročilé bruslaře, moc si společné bruslení neužijete. Proto doporučujeme před nákupem zvážit i tuto otázku.

Při výběru in-line bruslí dbejte také na to, aby Vám brusle skvěle na noze seděla. V žádném případě nesmí tlačit a neměla by být ani příliš volná. Pro ženy, vzhledem k odlišné stavbě jejich nohou, jsou určeny specifické dámské in-line brusle.

 

Základní komponenty in-line bruslí

Komponenty in-line brusle


Bota

Většina in-line bruslí je dnes vybavena pohodlnou měkkou botou (tzv. softboot), která se vyznačuje skvělou dýchatelností a komfortem, přitom však nabízí přesnost a preciznost pevné boty. Tento typ boty (resp. patentovaná technologie Softboot) byl představen společností K2 již v roce 1994 a od té doby je napodobován i ostatními výrobci a je neustále vylepšován. Pro stažení boty se používá několik typů upínání, od klasické tkaničky, přezek až po tzv. Boa systém (více k systémům upínání naleznete v textu o něco níže). Na trhu lze nalézt i modely s pevnou skořepinou a vnitřní, vyjímatelnou, botičkou, u kterých je většinou použit systém upínání přezkami. Bota musí skvěle bruslaři na noze sedět, v žádném případě nesmí tlačit a neměla by být ani příliš volná. Měla by být zároveň dobře odvětraná, kvalitní značkové in-line brusle mají patentované systémy odvětrávání jako je např. Vortech u K2 atd.).

Vzhledem k odlišné stavbě ženské nohy jsou pro ženy určeny in-line brusle vybavené specifickým typem boty, které naleznete v kategorii dámské in-line brusle.

Rám

Rámy in-line bruslí jsou vyráběny nejčastěji ze slitin hliníku, plastu nebo tzv. kompozitů (např. karbon) a jsou připevněny k samotné botě in-line brusle. Důležitou vlastností rámu in-line brusle je tlumení otřesů při jízdě. Nejlevnější typy bruslí jsou vybaveny plastovým rámem, který je ale hodně měkký a je díky tomu snadno náchylný k poškození. Není také vhodný pro těžší bruslaře. Hliníkové a kompozitové rámy jsou ve srovnání s plastovým rámem mnohem pevnější a díky tomu je tak energie bruslaře lépe přenášena do odrazů při jízdě. Do rámu jsou instalována kolečka (viz níže), jejichž maximální velikost pro daný rám někteří výrobci umísťují v podobě informace na samotný rám.

Kolečka

Klasické kolečkové brusle mají 4 kolečka v řadě za sebou. U koleček jsou důležité dva parametry – velikost a tvrdost. Velikost je udávána v milimetrech (jako průměr kolečka) a pro fitness in-line bruslení by měla být alespoň 80 mm. Platí zde pravidlo – čím větší kolečka, tím rychlejší bruslení. Pro začátečníky a středně pokročilé je doporučena velikost 80-84 mm, pro pokročilé bruslaře pak 90 mm (případně více). Tvrdost je udávána v tzv. „A“ jednotkách a pohybuje se v rozmezí od 74A (nejměkčí) až po 100A (nejtvrdší). Čím větší tvrdost koleček, tím je jejich odolnost a životnost větší a zároveň opět bruslení rychlejší. S tvrdšími kolečky ale klesá schopnost tlumení otřesů. Pro nejběžnější (fitness) in-line bruslení se používají kolečka o tvrdosti kolem 80A. 

Ložiska

Každé kolečko na in-line brusli je osazeno dvěma ložisky umístěnými ve středu kolečka (celkem tedy na pár čtyřkolečkových bruslí je použito 16 ložisek) a na kvalitě ložisek závisí také rychlost bruslení. Čím jsou ložiska kvalitnější, tím je i bruslení rychlejší a spotřeba energie bruslaře menší (souvisí s menším odporem ložiska při otáčení). Existuje mýtus, že dle označení ložiska lze poznat jeho kvalitu. To však není pravda. Označení ložisek ABEC  nebo ILQ vypovídá pouze přesnosti výroby jednotlivých dílů ložiska a přesnosti jeho běhu. Platí pravidlo, že čím vyšší číslo, tím větší přesnost výroby (nikoliv však kvalitnější materiál použitý pro výrobu ložiska atd.). Při určení kvality ložiska je tak dobrým vodítkem cena in-line bruslí. S její výší roste u značkových a kvalitních výrobců i kvalita použitých ložisek.

Systém upínání

V současné době lze na trhu narazit na upínání boty klasickou tkaničkou (v kombinaci s páskou na suchý zip), rychloupínacím systémem s přezkou nebo tzv. Boa systémem, který je aktuálně hodně populární. Bota s Boa systémem se utahuje pomocí kovového lanka, které se navíjí na disk, kterým bruslař jednoduše otáčí. Vše jde velice jednoduše. Kolečko pro utažení je umístěno na horní části jazyku boty. Na rozdíl od jiných typů upínání nabízí tento systém rovnoměrné stažení boty a ve srovnání např. s klasickou tkaničkou i jistotu, že utažení nepovolí.

Brzda

Většina fitness in-line bruslí je již v základu vybavena gumovou patní brzdou, kterou je doporučeno nedemontovat. Slouží k bezpečnému zastavení in-line bruslí a je nejefektivnějším a nejlevnějším způsobem, jak kolečkové brusle zastavit (např. ve srovnání s brzděním kolečky).
 

Ochranné vybavení a doplňky

Vzhledem k tomu, že při in-line bruslení je vyvíjena rychlost podobná rychlosti jízdy na kole a protože při jízdě existuje poměrně velké riziko pádu (dokonce vyšší než při jízdě na kole), je doporučeno, aby se každý bruslař chránil ochrannou přilbou a sadou chráničů. Tato sada zahrnuje chrániče na kolena, lokty a zápěstí s dlaněmi. Ochranná přilba i chrániče musí dobře padnout a neměly by nikde bruslaře tlačit nebo řezat.

Jelikož případný pád může být zapříčiněn celou řadou faktorů (kamínek na cestě, volně pobíhající pes atd.), nemusí mu ani sebelepší a sebezkušenější in-lin bruslař zabránit. Přitom úrazy hlavy (u bruslařů bez ochranných prostředků) jsou poměrně časté a v některých případech i vážné. Proto při výběru in-line bruslí myslete i na svoji bezpečnost a nákup ochranného vybavení nepodceňujte.

Mezi další doplňky, které Vám zpříjemní in-line bruslení patří např. speciální in-line batoh, který je vybaven vnějšími úchyty na přichycení kolečkových bruslí. Zároveň do něho můžete snadno uložit boty na přezutí, lahev na pití, osobní doklady atd.
 

Doporučení

Vzhledem k tomu, že i in-line brusle se jízdou opotřebovávají a po čase je nutné vyměnit kolečka nebo ložiska za nová, případně vyměnit gumovou patní brzdu, doporučujeme nákup kvalitních a značkových bruslí, kde lze i po čase tyto náhradní díly dokoupit a vyměnit je za opotřebované. To je problém např. u řady levných bruslí z obchodních řetězců, kde možnost dokoupit náhradní díly většinou chybí. Takové brusle pak slouží většinou jen tzv. „na jedno použití“ a snaha ušetřit jejich nákupem se tak nemusí vyplatit.

Zároveň doporučujeme zakoupit kvalitní a dražší brusle (s ohledem na výše uvedené rady pro jejich výběr), které Vám nabídnou mnohem komfortnější zážitek z bruslení a garanci toho, že Vás in-line bruslení bude bavit a budete se k němu vracet rádi.

Přejeme Vám mnoho příjemně najetých kilometrů.

GIVE.cz

Pokračujte zpět na výběr kolečkových bruslíK2 Alexis