Vozík za kolo představuje skvělou možnost, jak do cyklistických výletů zapojit i nejmenší členy rodiny. Princip jeho používání je velmi jednoduchý, snadno jej zaháknete za jízdní kolo a vaše pouť za dobrodružstvím může začít. Vozíky za kolo však nemusí nutně sloužit pouze pro cyklistiku. Existují přídavné sety, které z vozíku za kolo dokáží vytvořit alternativu kočárku, vozík pro in-line bruslení, běhání či dokonce lyžování na běžkách. Jde tak o perfektní příležitost, jak vést děti ke sportu již od prvních let jejich života. Pojďme se nyní v tomto rádci nazvaném "Jak vybrat vozík za kolo" podívat, jak při výběru takového vozíku postupovat.
 

Typy vozíků

Existuje několik různých typů vozíků za kolo. První členění založíme na počtu míst. Existují klasické jednomístné vozíky, pokud však máte dvě různě staré ratolesti či dokonce dvojčátka, můžete využít vozíků dvoumístných. Pro jízdu s nimi však možná budete potřebovat větší fyzický fond.

       Vozík za kolo Thule Chariot Chinook 2Vozík za kolo Thule Chariot Cougar 2Vozík za kolo Thule Chariot Chinook 2

Dle dalšího kritéria existují odpružené a neodpružené vozíky. Odpružení zásadně zvyšuje pohodlí dítěte při jízdě a to zejména v případě, že alespoň čas od času plánujete vyjet na ne úplně rovný asfalt. Samozřejmě, že se s vozíky nedají konat žádné extrémní vyjížďky do hor, zpevněnou polní či lesní cestu, na které se občas vyskytne nějaký ten kámen, však odpružený vozík hravě zvládne. Jestliže však plánujete 100% času trávit na čistě asfaltových silnicích, odpružení vozíku není nutností.

Veliká výhoda spočívá v možnosti dokoupit externí odpružení i dodatečně pro neodpružené vozíky. Když už je naopak vozík odpružený, lze nastavit jeho intenzitu na každém postranním kole zvlášť. To se hodí zejména u dvoumístných vozíků, které mohou mít na každé straně jinou zátěž (dle váhy dítěte).
 

Na co dávat při výběru vozíku pozor?
 

Bezpečnost

Na prvním místě musí být jednoznačně bezpečí převážených dětí. Byť šance, že dítě z vozíku vypadne, je prakticky nulová a pravděpodobnost, že se vozík převrátí minimální, starat se o bezpečnost je přirozené. Většina nehod sice vzniká volbou nepřiměřeně náročné trasy či nezvládnutým řízením, doporučujeme přesto volit vozíky s bezpečnostními pásy. Ty dítě ochrání obdobně jako například v automobilu. Pro úplnou jistotu je dobré, aby měly děti na hlavě cyklistickou helmu.

Co se bezpečí týče, existuje norma, která určuje povinnost mít mezi vozíkem a kolem tzv. odkláněcí zařízení. Stará se o vyplnění mezery mezi kolem a vozíkem a eliminuje tak nebezpečí případného vniknutí svislých překážet do tohoto nebezpečného prostoru. Typickým příkladem situace, ve které se něco takového může stát, je projíždění zatáčky a vniknutí dopravní značky do inkriminovaného místa.
 

Rozměry

Délka a výška vozíku nijak podstatné nejsou, pro běžné účely stačí, aby se do vozíku dítě vešlo. Z praktického hlediska je důležitá šířka, pokud by byl vozík příliš široký, nemusí se vám ve složeném stavu vejít do žádných dveří.

Drtivá většina vozíků je skladná, z manipulačních důvodů by vás tak měly zajímat také rozměry ve složeném stavu.
 

Hmotnost

Většina vozíků, hovoříme-li o těch jednomístných, se pohybuje v rozmezí 10-15 kg. Důležitým údajem je také jejich nosnost, ta nejčastěji osciluje kolem hodnoty 35 kg. Znát tyto informace je vhodné nejen z důvodu nosnosti, ale také, abyste si vytvořili představu, jaké fyzické námaze se budete vystavovat. Pamatujte na to, že za každý chybějící kilogram budete při jízdě vděční.
 

Úložný prostor

Ve chvíli, kdy budete s dítětem cestovat za nějakým praktickým účelem (nákup), bude se úložný prostor zajisté hodit. Navíc starost o malé děti vyžaduje mít neustále po ruce nějaké věci (pleny, oblíbenou hračku, pití, náhradní oblečení apod.).

Úložný prostor se na vozíku nachází v kapse za kabinou vozíku nebo v kapsách uvnitř. Prostor kolem tyče nad řídítky představuje variantu pro uchycení přídavné tašky.
 

Praktické vlastnosti

Z pochopitelného důvodu je dobré, když vozík disponuje určitými ochrannými vlastnostmi. Je vhodné, pokud je kabina vyrobena z voděodolného materiálu. Zároveň v letních měsících děti ocení přítomnost větracích otvorů, které zajistí bezpečné odvětrávání a minimalizují pravděpodobnost přehřátí.

Kvůli bezpečnosti uvažujte i nad pořízením reflexních prvků na vozík. Čím vyšší viditelnost vozíku zajistíte, tím větší bezpečí svému dítěti poskytujete.
 

Příslušenství
 

Miminkovník

Ve vozíkách lze přepravovat i několik týdnů stará novorozeňata. Existuje pro ně speciální vložka podobná dětské sedačce, která se uchytí na vnitřní konstrukci kabiny a do níž mininko vložíte. Samozřejmostí je přítomnost bezpečnostního pásu. Miminkovníky jsou určené pro děti zhruba do 10 měsíců věku.

I starší děti však mohou zažít pohodlnější cestování, i pro ně se vyrábějí speciální sedačky či alespoň opory hlavu a krku.
 

Brzda

Brzdou překvapivě nedisponují všechny modely vozíků. Brzdy můžeme, dle jejich funkce, rozdělit do dvou kategorií. Jednu tvoří parkovací brzdy, které mají za úkol zajistit stabilitu vozíku při stání. Do druhé skupiny patří brzdy bubnové, které jsou nutností při koupit vozíku k běhání či in-line bruslení.
 

Doplňkové sety

Jak již bylo zmíněno, vozík za kolo má široké možnosti využití. Ke každému účelu je však nutné dokoupit speciální set, většina z nich není v základním vybavení.

Pro obyčejnou jízdu na kole stačí mít vlečnou tyč, za kterou vozík ke kolu připevníte (bývá součástí vozíku). V případě, že chcete vozík používat při in-line bruslení či běhání, dokupte si velké přední kolo, které výborně drží směr a ulehčí vám mnoho námahy. Pokud chcete z vozíku vytvořit kočárek, je třeba zainvestovat do přídavných koleček. Posledním sportem, ke kterému lze vozík použít, je běžecké lyžování. Pro tento účel slouží přídavné lyžinky a tažná tyč.

Vozíky za kolo poskytují i širší možnosti využití než pouze přepravu dětí. Vozit v něm můžete i své domácí mazlíčky, typicky pejsky, případně nákup či jiné předměty, které se vejdou do limitu nosnosti.

Pokračujte zpět na výběr vozíku za kolo   Pokračovat na výběr vozíku za kolo