Máte rádi na své zahradě pořádek a povalující se zahradní nářadí není nic pro vás? Přemýšlíte, kam zaparkovat vaši sekačku na trávu nebo uklidit gril? Zahradní nábytek, hračky pro děti, příslušenství k bazénu a spousta dalších věcí, bez kterých se na svých zahradách neobejdeme, ty všechny si zaslouží své místo, které je ochrání před nepřízní počasí i nepoctivými nenechavci. Připravili jsme pro vás tohoto průvodce „Jak vybrat zahradní domek na nářadí“, který vám pomůže zorientovat se v bohaté nabídce našich zahradních domků na nářadí a věříme, že vám usnadní váš výběr. Kdykoli také máte možnost, obrátit se na našeho specialistu, na kterého naleznete kontakt vlevo na této stránce, případně nám zavolejte na naše telefonní číslo 606 356 488 a společně vybereme moderní, praktický a účelný domek na nářadí na míru vaší zahradě.
 

Zahradní domek - účelný, moderní i stylový

Zahradní domek je praktický i estetický prvek, který pomůže vaši zahradu udržovat uklizenou. Zároveň ji dokáže zkrášlit, může se stát místem odpočinku a pro vaše děti být i jejich tajnou skrýší. Účel a využití jsou první otázky, které rozhodují o dalším výběru zahradního domku a dle toho je také můžeme rozdělit na účelové a domky s širším využitím.

Ryze účelové zahradní domky na nářadí

Do této kategorie patří všechny plastové, plechové a menší domky ze dřeva, zhruba do velikosti cca 10 m2 a jejich častý název „zahradní domky na nářadí“ v sobě nese jejich nejčastější využití.

Tyto domky jsou jako stvořené pro uskladnění drobného zahradního nářadí jako jsou konve, motyky, hrábě, zahradní techniky, ale i příslušenství k bazénům, a dalšího nezbytného vybavení pro zahrádkáře.

Zahradní domky s širším využitím

Tyto zahradní domky využijete opravdu naplno. Do této skupiny se řadí větší dřevěné zahradní domky a dřevěné zahradní chatky.

Jejich velikost je zpravidla cca od 12 m2 do 25 m2, ale můžete si vybrat i chatky větších rozměrů, které umožňují nejen uskladnění nářadí, ale i kvalitní přespání. Výběr doplňkového vybavení těchto chatek nabízí pestrou škálu možností. Okna od klasických po francouzská, jednokřídlové nebo dvoukřídlové dveře, různé druhy střešní krytiny, ale také možnost oddělené samostatné části sloužící jako skladová. Vybírat můžete i chatky s terasou a vytvořit si tak na své zahradě relaxační místo uprostřed zeleně.
 

Na velikosti zahradní domku na nářadí záleží

Velikost zahrady je samozřejmě  důležitý a limitující aspekt, a pokud je zahrada menších rozměrů, nepodceňujte pořekadlo „dvakrát měř a jednou řež“. Nejen velikost je rozhodující, ale vzhledem k možnostem trhu, kdy si můžete vybírat i z atypických domků, také půdorys domku  je důležité zohlednit při jeho umístění do zahrady. Pokud víte, jaký maximální rozměr váš zahradní domek na nářadí může mít, pusťte se do výběru.

Plánek níže vám pomůže zorientovat se, co vše a jak snadno můžete do zahradního domku na nářadí umístit. Nebojte se vzít si na pomoc papír a tužku, sepsat si vše co potřebujete uskladnit a myslete také na případné uskladnění věcí přes zimní období - nafukovací bazén, zahradní nábytek, jízdní kola, dětské pískoviště a podobně.

Velikost zahradního domku

Při výběru myslete také na výšku zahradního domku na nářadí. Jistě se v domku chcete cítit pohodlně a netoužíte pohybovat se v něm se sklopenou hlavou či hrbit záda. Výška domku by měla odpovídat evropskému typu postavy, dejte si tedy pozor na nízké, většinou v Asii vyrobené domky, u nichž by toto nepohodlí hrozilo.
 

Je libo plechový, plastový  nebo snad dřevěný?

Materiál spolu s designem tvoří vzhled zahradního domku na nářadí a každému se líbí něco jiného. Použitý materiál ale určuje hlavně jeho cenu, funkčnost, účel, stavbu domku a také následnou potřebnou údržbu a péči. Zahradní domky na nářadí se vyrábí plechové, plastové nebo dřevěné a my vám je nyní jednotlivě představíme včetně jejich výhod a nevýhod.
 

Plechové zahradní domky na nářadí

Velice oblíbené a populární zahradní domky, jejichž účel je ryze praktický. Výborně je využijete k uskladnění všeho potřebného - zahradní nářadí, grily, sekačky, sportovní potřeby, ať už kola či kolečkové brusle a také dětské hračky. V našem eshopu vám nabízíme kvalitní zahradní domky žádaných značek Arrow, Duramax a G21. Domek můžete pouze postavit na určené místo, nebo můžete zvýšit jeho stabilitu zakoupením podlahové základny. Pokud si chcete zvýšit i uživatelský komfort, stačí na základnu připevnit podlahu z palubek a vše co uvnitř uskladníte bude izolováno od přímého kontaktu se zemí.

Výhody - plechové zahradní domky na nářadí lákají svou nízkou pořizovací cenou a poměrně snadnou instalací. K jejich stavbě nepotřebujete žádné stavební povolení, jen koupíte, postavíte a používáte. Příliš neváží, snadno je tak můžete i přesunout na jiné místo. Kombinace odolného laku a pozinkování dokáže odolávat povětrnostním vlivům, což garantuje i prodloužená záruka zahrnující prorezavění plechu. Nejvíce tak oceníte bezúdržbovost  tohoto materiálu.

Nevýhody - pokud je opravdu pouze postavíte, jejich stabilita je velice nízká, proto je vhodné alespoň jejich ukotvení, nejlépe připevnění k základně. Svým vzhledem příliš nezapadají do přírodního rázu krajiny a mohou tak narušovat celkový design a styl vaší zahrady. Dělají se však i plechové domky s dřevěným dekorem, které také naleznete v naší nabídce.

Stavba - umístit je můžete přímo na rovný terén. Než přímo na trávu je lépe povrch vysypat štěrkem či použít dlaždice. Pro lepší stabilitu a bezpečnost domku je lépe dokoupit podlahovou základnu, tu případně doplnit o podlahu pro zvýšení pohodlí vašeho i věcí uvnitř. Pokud máte možnost, můžete domek umístit na betonovou základnu a pomocí kotvení, které snadno zakoupíte v oddělení příslušenství, lehce domek upevníte a zpevníte tak jeho konstrukci.
 

Plastové zahradní domky na nářadí

Dokonale dostojí svému účelu a ochrání uskladněné nářadí, techniku, sportovní vybavení, zkrátka vše, na co si vzpomenete. Vynikají snadnou montáží a jednoduchou stavbou. Díky použitému materiálu se nemusíte obávat o jejich údržbu a navíc se třeba i mech nebo plíseň vašemu plastovému domku vyhnou obloukem.

Výhody - nákladů na jejich pořízení se nemusíte obávat, stejně jako jejich stavby. Nemusíte žádat o žádné stavební povolení a jeho údržba vás také potěší. Nepotřebuje totiž skoro žádnou.

Nevýhody - i když plastový domek na nářadí má řadu předností, je vyroben z materiálu, který je lehký, což zhoršuje stabilitu domku. Vzhledově příliš nezapadá do rázu krajiny a tak nemusí vyhovovat každému uživateli

Stavba - domek stačí postavit na rovnou a pevnou plochu, postačí například dlaždice
 

Dřevěné zahradní domky na nářadí

Nejen účelné, praktické, ale stylové a designové dřevěné zahradní domky na nářadí otevírají nepřeberně mnoho možností svého uplatnění. Malý zahradní domek o velikosti pár metrů čtverečních, nebo pořádná zahradní chatka, v které bez zaváhání strávíte prodloužený víkend nebo letní dovolenou. Výběr je opravdu pestrý.

Použitou surovinou pro jejich výrobu je smrkové dřevo, domek tak dokonale zapadne do rázu krajiny, snadno jej zakomponujete do stylu vaší zahrady. Dřevěný materiál vám umožňuje větší variabilitu vybrat si domek v podobném stylu jako je váš dům, což mnoho zákazníků vyžaduje. To umožňuje výběr druhů oken, dveří, různorodost použité střešní krytiny i použitý nátěr domku.

Dřevěné zahradní domky se nejčastěji dělí na domky s panelovou konstrukcí a s konstrukcí srubovou.

Domky s panelovou konstrukcí - jsou většinou domky menších rozměrů určené k uskladnění nářadí, či zahradní techniky. Využít je však můžete i k umístění chemického WC, ale pokud si dovnitř umístíte třeba plechový regál, můžete v něm v plastových boxech schovat v podstatě cokoli.

Stěny domku obvykle tvoří palubky o síle 15 až 19 mm, připevněné na panelovou konstrukci. Střecha bývá šikmá nebo sedlová a střešní krytinu si často můžete vybrat z různých materiálů, jako je asfaltová šindel nebo pískovcová lepenka. Tyto domky většinou bývají bez základny, kterou si ale můžete dokoupit.

Domky se srubovou konstrukcí - ty svou velikostí a stavbou nabízí širší využití. Stěny domku jsou z prken srubovitě skládaných na sebe - odtud název tohoto typu domků. Prkna jsou silnější a není neobvyklá síla ani 40 mm. Snadno si tak svůj domek můžete i zateplit. V základní výbavě je také podlaha, většinou o síle 16 až 19mm, což zvyšuje uživatelský komfort. Snadno domek vybavíte třeba linoleem pro snadnou údržbu a nábytkem, který umožní přespání, stolování, zahradní či silvestrovskou oslavu. A vaše odrůstající děti jistě ocení víkendové dobrodružství s kamarády bez vašeho přímého dohledu. Domek lehce přeměníte v dílnu, nebo třeba posilovnu. Střechu si můžete vybrat z různých materiálů, zvolit možnost oplechování, nebo doplnit okapy. Snadno tak svedete vodu do barelů a máte tak čím zalévat vaši zahrádku, i když nemáte na své zahradě studnu. Díky možnosti zvolit si velikost oken, ale také dveří, tak  můžete uložit do domku i objemnější věci a při výběru tak mějte na paměti jak rozměrné věci zde chcete umístit. Domky se srubovou konstrukcí jsou velice žádané zahrádkáři, nebo majiteli pozemků, kteří ještě nechtějí stavět rodinný dům, ale zahradu nechtějí nechat ladem. Chatka tak splní svůj účel a jistě ji využijete i po výstavbě svého domku snů.

Výhody - svým vzhledem nenarušují celkovou atmosféru vaší zahrady, možnost využití zahradního domku je jen na vás a vašich potřebách

Nevýhody - jejich stavba je náročnější, zabere více času a vyžaduje více zkušeností. Rozhodně je musíte umístit na pevný, nejlépe betonový základ. Na některé typy je nutnost podat žádost o stavební povolení u příslušného úřadu. Dřevěné domky mají větší požadavky na údržbu - je potřeba pravidelná obnova nátěru.

Stavba - dřevěný domek vyžaduje vyšší nároky na svou stavbu. Pro jeho umístění je nutný betonový základ, jedině tak zajistíte správnou funkčnost, stabilitu a provoz domku. U staveb na betonovém základě nebo větších než 25 m2 je potřeba na příslušném stavebním úřadě provést ohlášení stavby. Protože ale každý úřad má jiné požadavky, je dobré jej před samotným nákupem a realizací stavby navštívit a zjistit konkrétní možnosti a požadavky. Zjistíte tak například i fakt, zda se váš pozemek nenachází v záplavové oblasti, a vy tak máte  omezené možnosti výběru typu vašeho domku a jeho ukotvení či umístění.

Budování základu a betonové desky věnujte opravdu pozornost, jen tak si zajistíte kvalitní a pevnou následnou stavbu a bezpečný užitek z vašeho domku či chatky, obzvlášť pokud si pořídíte domek větších rozměrů. Pokud nejste sami odborníci, je nejlépe požádat o pomoc zkušeného odborníka - stavaře, a snadno tak docílíte důležitých podmínek, abyste se z vaší chatky radovali desítky let. Pravoúhlost, podklad a přesná rovina - dodržením těchto zásad vám vaše chatka bude sloužit k vaší plné spokojenosti.

Základ se obvykle provádí jedním z následujících způsobů :

- pásový

- sypaný betonový

- betonová deska

Při jeho budování nezapomeňte na kvalitní odvodnění a vyvážení do vodorovné roviny. Základové trámky zahradního domku pak musí být umístěny v rovině a pro jejich odizolování od vlhkosti nezapomeňte použít pásky z bitumenové lepenky. Hrana základu by pak měla přesahovat cca 5 centimetrů okolní terén.
 

Nebojte se svěřit stavbu odborníkům

Kompletaci, ukotvení, či celou stavbu zahradního domku na nářadí můžete bez váhání svěřit odborné firmě. Ať z důvodů časových, nebo si na stavbu netroufáte, neváhejte se na nás obrátit. Spolupracujeme s odbornou firmou specializovanou na montáž zahradních domků. Rádi vám poskytneme informaci o ceně montáže, vše s vámi domluvíme a zařídíme.
 

Na co nezapomenout

Nejen umístění, velikost, či účel hrají důležitou roli. Pokud máte v plánu doplnit zahradní domek na nářadí o přívod vody, či elektřiny, je dobré myslet na to před samotnou realizací a připravit si rozvody. Ušetříte si tak dvojitou a složitější práci.
 

Rada na závěr

Při výběru zahradního domku na nářadí si dobře nastudujte, co který prodejce nabízí jako součást samotného domku a je tak započítáno v udávané ceně, a co vše si musíte doplatit jako doplněk či příslušenství zvlášť. I když stejný domek, u jednotlivých nabídek se cena a příslušenství může lišit. Jistě také oceníte například dopravu vašeho zahradního domku zdarma až k vám domů, prodlouženou záruku či rychlé vyřízení případných reklamací, ale také i kvalitní záruční a pozáruční servis.

 Pokračujte zpět na výběr zahradního domku na nářadí.     Pokračovat na výběr zahradních domků na nářadí