Na konci června má již většina zahrádkářů za sebou několik sečení rostoucí trávy a souboj s tímto „živlem“ letos ještě zdaleka nekončí. Přece jen, udržovaný, tedy sekaný trávní je nejen vizitkou majitele nemovitosti, ale také zárukou dlouhé životnosti samotného trávníku. Ideálním pomocníkem v nekonečném boji s rostoucí trávou je samozřejmě zahradní sekačka. A protože na trhu lze nalézt nepřeberné množství a typů sekaček, není na škodu si připomenout pár tipů a rad, jak zahradní sekačku správně vybrat. Díky správnému výběru můžeme ušetřit nejen spoustu práce a času, ale v neposlední řadě i financí.

Jakou sekačku zvolit?

Základem odpovědi na tuto otázku je vědět, kdo bude trávník sekat, jak často, jak velkou plochu a kde Akumulátorová sekačka AL-KO(rovina, svah, členitost, úzké prostory…). Také je třeba si ujasnit, o jaký typ trávníku na zahradě máme zájem, s jakou představou jsme ho zakládali. Postačí-li někomu volnou venkovskou zahradu u chalupy či ovocný sad sekat jen místy, pak zvolí strunovou sekačku či křovinořez.Také při dosekávání trávy u zídek, stromů či při obrubách záhonů je strunová sekačka dobrá volba.

Bubnovou či lištovou sekačku zakoupí zřejmě majitelé chalup a pozemků, kteří se sekáním již vysoké, vrostlé trávy zabývají pouze několikrát do roka. Nejčastější variantou je však představa udržovaného, pěkného trávníku u rodinného domku. Tady je třeba se nejprve rozhodnout, zda zvolit vřetenovou či rotační sekačku. Vřetenové sekačky nabízejí vysokou kvalitu sečení, fungují na principu nůžek (ne rotace) a jako svou výraznou stopu zanechávají na okrasném trávníku onen známý efekt světlých a tmavých pruhů. Jsou však poměrně drahé.

Elektrické a benzinové rotační sekačky

Rotační sekačky se častěji volí pro jejich příznivější cenu a také ony jsou schopny zajistit velmi kvalitní posekání trávníku. Pak následuje otázka, zda elektrickou či benzinovou rotační sekačku a s jakým výkonem. Elektrická sekačka je vhodná na plochu tak do 800 m2, potřebuje v dosahu elektrickou síť, což může být problém především u větších pozemků a je nutné „hlídat“ kabel při sečení s touto sekačkou. Benzinová rotační sekačka je samozřejmě o něco hlučnější než elektrická a také těžší. Zvládne ale posekat podstatně větší plochu a nemusíte řešit omezení v podobě dosahu elektrického kabelu. Většina benzinových rotačních sekaček je také vybavena tzv. pojezdem, který usnadňuje celkovou manipulaci se sekačkou. Důležitou roli při výběru sekačky často hraje také její cena. Levnější stroje rozhodně nedosahují kvalit těch dražších – co do materiálů, vybavení a výkonu. Alternativou mezi elektrickou a motorovou sekačkou se stále více stávají sekačky akumulátorové, ovšem opět s ohledem na plochu a terén trávníku.

Mulčovat nebo sbírat?

Rozhodnete-li se udržovat vzhledově hezký, hustý, nízký trávník max. do 3 cm, pak je funkce mulčování u sekačky optimální. Sekačka posekanou trávu v podstatě rozdrtí na malé kousky, ty zapadnou zpět do trávníku a stávající se tak hnojivem. Při sekání vyšších trávníků je již sběr posekaného materiálu nezbytný. Na výběr jsou sekačky s různou velikostí sběrných košů, některé také s bočním či zadním výhozem.