Romantický květen doslova překypuje květy a barvami. Nádheru kvetoucích tulipánů a skalniček vystřídají rozkvétající konvalinky, pivoňky a dvouletky. Pro zahradní dřeviny nastávají zlaté časy, v tomto období jich rozkvétá celá řada. Pro jejich pěstování a umístění v zahradě platí jediná zásada – potřebují plné slunce a kvalitní zahradní půdu s dostatkem živin i vláhy. V horších podmínkách se jejich potenciál nerozvine.

Šeříky

Pro jarní zahradu představují sázku na jistotu. Kromě velkokvětých zahradních kultivarů šeříku obecného (Syringa vulgaris) najdou určitě uplatnění i drobnokvěté druhy (S. meyeri). Některé odrůdy jsou nizoučké a hodí se i do skalek, jiné nižší vonné odrůdy se dají použít pro volně pojaté předěly v zahradě vysoké zhruba do pasu. Tyto druhy se hodí i po přírodně pojatých zahrad,  kam by se nápadné zahradní šeříky nehodily.

Tavolníky

Jako první rozkvétá bíle kvetoucí druh tavolníku význačného (Spirea x arguta) a známý druh také bíle květoucího tavolníku van Houtteova (S x vanhouttei). Určitě znáte jeho obloukovitě klesají výhony, doslova obalené bílými květy. Na zahradách se pěstují často i tavolníky japonské (S. japonica), které v květnu teprve raší žlutozelenými výhony, Nejčastěji kvetou růžově a rozkvétají od června do září. Jejich podoba je ale trochu jiná, růžové květy jsou v plochých koncových latách, ale netvoří typické obloukovité kaskády jako bíle kvetoucí tavolníky.

Weigelia

Kdo má na zahradě více místa, určitě ať si pořídí weigelii květnatou (Weigela florida). Když začne na konci jara kvést, podmaní si svou krásou doslova každého. Růžové zvonkovité květy mají často tmavší střed, obloukovitě skloněné výhony jsou jimi doslova obsypány. Tento keř roste hodně doširoka, je ale škoda ho příliš tvarovat, řezem se připravíte o květy.

Kaliny

Na zahradu můžete vybírat hned z několika druhů. Klasickým druhem je kalina obecná (Viburnum opulus), její zahradní kultivar s bílými kulovitými květenstvími se často pěstuje i v parcích. Na zahrady si nachází postupně zajímavý druh kaliny japonské (V. plicatum), která svými velikými květenstvími a robustním vzrůstem připomíná bíle kvetoucí hortenzii. Kalina obecná i japonská má květenství tvořené podobně jako řada hortenzií velkými sterilními kvítky, které vroubí jednoduché fertilní kvítky ve středu celého květenství.

Zpracováno ve spolupráci s časopisem Flóra. Časopis Flóra