Březen je nejen čas sázené a setí, ale také velkých plánů. Kdo chce vylepšit svoji zahradu, je na jaře plný energie, nápadů a odhodlání je hned realizovat. Jak to ale provést, aby změny nebyly jen rychlé, ale také trvalé a prospěšné? 

Plánujte a měřte

Častou chybou jsou příliš hustě osázené záhony. Zvlášť trvalky a traviny za rok či dva pěstování znásobí mohutnost svých trsů několikanásobně, ze záhonu je potom nepohledná džungle. Dobře si změřit místo, které chcete osázet, je prostě základ. Bez tohoto údaje vám jsou k ničemu i názorné piktogramy na jmenovkách rostlin, které popisují nároky a rozměry jednotlivých druhů. A nevěřte, že délku nebo velikost plochy prostě uhádnete. Správný odhad končí na dvou metrech, potom už hodně chybuje každý. 

Nakupujte s rozmyslemNakupujeme stromky a trvalky

Při návštěvě dobře zásobeného zahradnictví se spoustou vystavených nádherných rostlin se jako zákazník těžko ubráníte a snadno se necháte zlákat nějakou pohlednou raritou. Rozhodující by mělo ale být, na jaké místo budete rostliny vysazovat. Například na chatu, která má pozemek na slunném svahu, rozhodně nevysazujte maliníky a zahradní jahody; maliníky potřebují vlhko a jahodníky zase průběžnou péči. Lépe zde uspějí ostružiníky, muchovník nebo meruňka. Podobné příklady horšího a lepšího řešení najdete pro každé stanoviště, cílem je vždy vymyslet a sestavit variantu, která se zde bude dařit, bude hezká na pohled a nebude na péči náročná. Trochu se připravit a vypsat si vhodné druhy nedá příliš práce. Jste-li naprostý začátečník, poptejte se bez zábran přímo v zahradnictví, kde nakupujete.

Vysazujte bez prodlení

Místo, kam chcete rostliny vysazovat, byste už měli mít připravené, dopředu prokypřené, čisté a vyhnojené. Začít ho rýt v době, kdy máte kufr auta plný nakoupených rostlin, je špatné řešení. Pro rostliny vysazené z kontejnerů je klíčové prorůstání kořenů z balu do okolní půdy, proto je potřeba kořenové baly při výsadbě trochu narušit a protřepat, aby se mezi kořeny dostala čerstvá půda. Hodně prokořeněné obaly je možné i rozstříhat nůžkami nebo rozdělit ostrým rýčem. Prostokořenné dřeviny (nejčastěji ovocné stromky a sazenice na živý plot) namočte pár hodin před výsadbou do kaše z bláta a hrstky granulovaného hnojiva, zabráníte tak vysýchání kořenů a zvýšíte šance dřeviny na rychlé zakořenění.

Vyhraďte si čas na další péči

Třebaže to tak nevypadá, nejrizikovější doba nastává pro vysazené rostliny a dřeviny jeden až dva týdny po výsadbě. V této době už přirozeně opadá prvotní nadšení a realizátor si prostě odškrtne splněný úkol. Po výsadbě ale přichází doba pečlivého pozorování, průběžného zalévání a opatrného kypření a pletí okolí. Odjet v této době třeba na týdenní dovolenou je často za teplého suchého (stačí i větrného) počasí pro rostliny osudové, o celou novou výsadbu můžete přijít.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Flóra na zahradě. Flóra na zahradě